1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши навики

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 28 ноември 2013.

 1. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  476
  Има ли некои лоши навики кои сте дозволите вашето дете/бебе да си ги "собере" а сега се каете?
  Верувам дека од искуството се учи па еве мислам дека ќе биде добро поискусните мајки да споделат со нас нови и неискусни мајки, искуства за тоа што би промениле во воспитување на децата.

  Еве пример, другарка ми вика дека многу се кае што дозволила ќерка и да се научи да заспива така што мајка и мора да е до неа и да и ја даде раката за да може таа да ја чешка.
  Иначе, и малиот го има научено да заспива на ист начин :lol: Ама вика да може не би го направила тоа затоа што кога им е време за спиење таа не може да мрдне. Или ги заспива еден по еден, или двајцата во исто време едниот на едната рака,другиот на другата
   
 2. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  Ima ima eheee losi naviki :) taman ke ja odviknam od edna druga se stvara :)
  Prvo mi zaspivase vo race i strogo vo moite 5 ipol meseci bez kičma i race ostanav ( i sesute sme vo race preku den ), taman ja viknav da si zspiva na krevet i toa jas do nea mora pocna da preta so toa raceto i da stipka i grebe pa duri ida brka niz usta i stana navika ...
  Se trudam da i ja iskorenam i ovaa navika pa ke vidime :)
  Drugite naviki se ne tolku neiskorenlivi :)
   
 3. iva-na-na

  iva-na-na Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  18
  моето синче нон стоп си ги трие ноџињата долу и му се ептен црвени.. сте имале ли ваква навика ако може да се нарече навика??
   
 4. Proudmama

  Proudmama Активен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2016
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Мајки дај кажете како успевате да ги одвикнувате од заспивање во раце мака мачеме а треба да почне во градинка мора да се одвикне. Help :x
   
 5. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  @captivating и јас исто ги заспивам како другарка ти. Без разлика дали наеднаш или еден по еден. Легнувам до нив, големиот дури мора устата да ми ја допира со прстите. Почна со таа навика кога го одбив од цицање. И чешкање секако, сам си бара.

  Но не би ја нарекла таа навика лоша. Мали се уште и мислам дека си имаат потреба да заспиваат со некој од нас. До кога ќе трае не знам, ама јас не се каам за ништо до сега, едноставно си ги следам децата и ги почитувам нивните потреби.

  Тешко ми е што не фатија цуцла и шише двете, ама тоа е. Сум си зацртала дека тоа се мајчинските обврски кои морам да ги правам и наместо да се каам гледам да ги претворам во уживање. Брзо растат и менуваат.
   
 6. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  @captivating и јас исто ги заспивам како другарка ти. Без разлика дали наеднаш или еден по еден. Легнувам до нив, големиот дури мора устата да ми ја допира со прстите. Почна со таа навика кога го одбив од цицање. И чешкање секако, сам си бара.

  Но не би ја нарекла таа навика лоша. Мали се уште и мислам дека си имаат потреба да заспиваат со некој од нас. До кога ќе трае не знам, ама јас не се каам за ништо до сега, едноставно си ги следам децата и ги почитувам нивните потреби.

  Тешко ми е што не фатија цуцла и шише двете, ама тоа е. Сум си зацртала дека тоа се мајчинските обврски кои морам да ги правам и наместо да се каам гледам да ги претворам во уживање. Брзо растат и менуваат.
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.734
  Допаѓања:
  72.638
  Пол:
  Женски
  Go cica palecot, strasna navika!!
   
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.332
  Таму ќе го одучат за една недела.
  Дома ни се качуваат на глава децата, а таму како попчиња си почитуваат ред и дисциплина.
  И јас бев исто загрижена.Првите два-три дена плачела од што и се спие , една минута ќе ј земеле колку да престане и ја оставале сама да си заспие.
   
  На Proudmama, Miss.Sweet и slobodka им се допаѓа ова.
 9. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми од кога е родена,си ги цуца двете прстиња од левата рака,значи само тие ,од другото раче не
  и ја имам приметено само кога и се спие,си ги цуца, и навечер бидејки сеуште се буди за млеко,ја осеќам по цуцањето,и давам млеко и си заспива
  Незнам како да се одвикне,и мм до 6 години си ги цуцал прстите:^)