1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши таксисти

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Pennyroyal, 30 декември 2009.

 1. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Многупати во такси, наидувам да ме вози некој дебел, одбивен чичко, кој мириса на ракија, и се обидува да биде интересен... :?
  Како се справувате доколку оди во крајни граници, па дури и зјапа во деколтето или жедно бара да види што има под суќничката? :oops:
  Јас излегувам од таксито и чекам нов, се надеж дека ќе се `падне` некој згоден, млад и убав таксист... :P 8)
   
  На Kristina.R му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Abe sekakavi taksisti ima,ama ima edno taksi lotus,e mislam stvarno nemam zboruvi za toa taksi,sredeno,cisto,taksistite se vo uniformi obleceni,niti mirisa na cigari,niti nisto.Znaci edna pofalba do niv,taka treba.A ne koga ke vlezes vo taksi,taksistot ili pa vozi bavno kako nebare stranski turist si pa go razgleduvas Skopje,ili pa smrdi katastrofa.
   
 3. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  имам мал милион примери за ужасни таксисти....баш пред некоја недела се возев со едно такси незнам која фирма беше ама некоја бедна, но многу се брзав а во близина немаше друго такси и немав избор....а во таксито толку лошо мирисаше што тие 10-15 мин колку што се возев ми се слоши и мислам дека и јас се замирисав од тој одвратен мирис :twisted:
  бидејќи секогаш се враќам со такси од вечерните излегувања многу бирам со кое такси ќе се качам зошто најчесто се враќам сама во 3-4 часот и е мнооогу ризчно за девојки :? :? :?
  морам да ги пофалам Наше такси,Лотус и CITY такси што се навистина професионални и возачите и колите се средени да ти е мерак да се возиш 8) откако се појавија 90% се возам со нив, може земаат 20-30 ден. повеќе од некои други но мене безбедноста и сигурноста ми е пред се :D
   
 4. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.647
  Леле, мразам кога влезам внатре и колата смрди на цигари, јас сум пушач, ама пак ми смета, или пак не дај боже на пот. Кај нас има многу млади таксисти, да ти е мерак да се возиш со нив, мада некои знаат и да ти се пуштат :) А и мразам не средени и испокршени коли, кои ги одбегнувам, како и сите.
   
 5. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  76
  Наше такси, Панорама и City се мојот избор на такси компании. Секогаш се точни, колите чисти и средени и мирисаат пријатно. Знам колку смета тој одвратен мирис на пот или цигари во такси :worried:hock: орвратно е навистина :worried:hock:
   
 6. skopje

  skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  јас се возев вцера со Вардар и ми остави впецаток млад дечко со астра металик мириса прекрасно згоден се гледа не е проста маса туку од некој зорт вози...
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Епа кај секакви ќе влезеш. Сношти се возев со еден кој беше уфилман дека на времето „кога бил млад„ бил познат сликар и почна да ми ги опишува поетските слики низ градот, а јас едвај чекав да излезам од колата.
   
 8. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Jas imav smeshna deshavka vo taxi vo Majami Beach :)
  Bev so drugarka i drugar, i normalno zborime angliski so akcent i ovoj misli turisti sme i ne vozi po najdolgiot pat kaj shto ima najmnogu guzva... I drugar mi pochna da mu kazuva od kaj da skrati, i taksistov mu vika kao shto ti povekje od mene znaesh? ahahha i zastana i ne ostavi na pola pat .... :lol: ni pari ne ni pobara, najverojatno otide da bara turisti za da gi dere :D
   
  На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.893
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Ne e tocno deka naplakaat poveke, bas naprotiv. Si izdavaat i fiskalni i se im e uredno, za razlika od drugite taksisti sto gledaat da te ograbat na sekoj mozen nacin. Koga ne vikash taksi tuku sopiras na ulica e togas ne znaes kakov ke ti se pogodi...
   
  На Amona му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lady.v

  lady.v Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Neznam za drugite ama jas sum MNOGU zadovolna od BEL MERCEDES.Pozdrav i srekni praznici.
   
 11. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  точно е дека се е уредно и со фискални сметки и наплаќаат онолку колку што ќе покаже таксиметарот, за разлика од другите таксисти....но тоа што го имав пишано 20-30 денари повеќе е во споредба со други таксисти, значи секоја такси компанија поинаку ги мести таксиметрите да откуцуваат (незнам како се нарекува тоа, ги штелуваат или сл.) и има разлика во извозената колометража и откуцувањето на таксиметарот затоа се јавува и разлика во крајната цена што знае да биде понекогаш за незначајни 10-20 ден. повисока ова го имам слушнато од самите таксисти а и од сопствено искуство знам дека е така кога се возам на иста релација и притоа гужвата во сообраќајот е прилично иста :)
   
 12. cicamaca

  cicamaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  секогаш пазам во кое такси ќе влезам, ама многу често не се погодува, или смрди, или лошо вози...
  ама некогаш мора да се истрпи ;)
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158

  Не е точно. Наше такси е најефтино ( ова од искуство) секогаш ми зимаат 20 денари помалку отколку останатите ( меѓу кои и Лотус и Ројал). Знам бидејки секогаш се возам на иста дестинација ;)
   
 14. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  Повторно е цитирана мојата изјава во врска со цената...значи вака бидејќи во првиот пост на оваа тема наведов неколку такси компании јас ги генерализирав истите и пишав дека при возење со некое од нив варира сметката за некој незначаен износ на пари, и ти во постот имаш направено споредба токму помеѓу две такси компании кои јас ги имам наведено во групата. Се на се факт е дека цената на такси услугата е различна во зависно од компанијата. :)
  Да не дојде до забуна несакам да правам реклама или антиреклама на било која такси компанија, само кажав кои мене лично ми се најдобри, и во однос на наведениот паричен износ тоа е само една моја мала констатација која сум ја приметила 8) темава е за квалитетот на такси услугите а вие се задржувате на друга подтема ама ок. позз
   
 15. MissMarsh

  MissMarsh Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  3
  Хаха.. посебна приказна се таксистите. Има стварно многу фини, ама има и некои чувај боже... најлош дефинитивно еден напнат, уфф мислев ќе убие некој. Пцуеше целиот пат урлаше бесно маваше по воланот незнам... страшно. Имаше еден што ни збореше како нашиве машки биле катастрофа, пе**ри или незнам какви и да сме си нашле некој од Белград :D Други сум наишла на многу што смрдат на пот и пуштаат глупости по радија. И мислам посебно интересно, се имам возено со 2 или 3 жени таксистки :) Со едната си напраивме интересен муабет со другарките :) И така :) Секакви ги има
   
  На Amona му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  а бе жив идиотизам мене ме прегази дури ми враќаше пари па се преплаши и избега..ме остави на земја со напукната коска и плус на тоа не ми врати пари..и ај сега
  а да и уште еднаш ми се случи додека се возев застана недајно си излезе и натепа еден друг паркиран возач..па се врати и никому ништо продолжи да вози (ова беше друг таксист)
   
 17. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  E taksistive se stvarno katastrofa, prvo i osnovno mn ozboruvaat a sto e najloso zboruvaat za nesta sto ne znaat kako se i sto se.
  Mene mi se ima sluceno da se karam so decko mi poradi toa sto nekoj taksist tvrdel deka ja sum vlegla vo negovoto taksi i me odnel na nekoja destinacija kaj so me cekal nekoj decko i zaedno sme zaminale nekade, a toa voopsto ne bev jas
   
 18. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Nekoi se krajno drski i bezobrazni. Vo edna taksi kompanija taksist bese mentalno nestabilna licnost. Poradi nego pocnav da se vozam so drugi taksi kompanii. Nekolku pati mi se sluci da vozi prebrzo niz prometna ulica a muzikata ne da bese glasna...usite si gi ostetiv :( i toa nekoj tezok rap. Gospode! Sto ne mi pominuvase niz mislite togas, si rekov gotovo ke poginam! :D Ednas toj istiot prebrzo vozese na udolnica si rekov ke poletame i na krajot mu go skrsi retrovizorot na eden drug covek. A ostaj toa sto pcue, se derem vregja...Uste ednas ne mi tekna da se kacam. I toa povekje lugje se imaa zaleno na nego. Ama taka samo sopstvenicite se vo zaguba, tie gi gubat musteriite.
   
 19. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Јас секогаш бирам со кој ќе се возам,значи не влегувам во секое такси.Има многу ненормални таксисти кај нас :D .Еден беше пијан додека ме возеше,друг ја прегази другарка ми на ножните прсти :Down: ,а најмногу мразам кога ќе влезам во такси да мириса на пот-БЉАК.Сега има и исклучоци...секоја чест за нив,сепак поголемиот дел се фиууууууу :D
   
 20. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  4.459
  Пол:
  Женски
  ги има секакви за жал па затоа практикувам да се возам со лотус или наше такси некако најбезбедни ми се или пак со пролет најефтино зимаат
  ми се има случено од зелено пазарче до рампа кај кисела вода да ми земе 120 ден што нормално зимаат по 50-60 ден или пак од маџари до центар е 150 преку сила а мене ми зема 250 ден :?