1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши таксисти

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Pennyroyal, 30 декември 2009.

  1. Trnoruskaaa

    Trnoruskaaa Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Fala ti elence a rabotat na titkanje ili treba da se javis
     
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Global и Royal обично ги викам. Не сум имала проблеми до сега
     
  3. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    8.256
    Пол:
    Машки
    Со која компанија и да се качам на крај од вожња иам уште еден пријател за на пиво :rofl:
    Еднаш со еден пеевме у кола навивачки песни.
    Исто еднашка еден пијан ме возеше у 2 ноќе со изгасени светла и не му работеше брзинометарот, ама душа човек многу фин беше ако пијан
    :rofl:
     
    На Nigredo Odor и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ама ич не е смешно, пијан таксист да вози патници.
    Која такси компанија? :^)
     
    На Need for Speed и Trnoruskaaa им се допаѓа ова.
  5. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    8.256
    Пол:
    Машки
    Мислам беше Водно, не сум сигурен. Ама таксистот не беше на смена, изгледа си одеше накај дома ама ние го стопиравме онака на улица, и не возеше на црно фактички...
     
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Треба да се јавиш.
     
  7. Trnoruskaaa

    Trnoruskaaa Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    A ne e isto za masko ako si ti pa da pies so nego, za zensko i za nekoj sto doaga od drug grad pa da se smeeme situacijata e stvarno losa so taksistite poveke mi se isplati peski da odam 50 minuti nego upla da imam za cel zivot
     
    На sino.o.oka, cresa-jagoda и Elence93 им се допаѓа ова.
  8. Monicka_monka

    Monicka_monka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Кажете некоја такси компанија со која може да се вози и кученце ако има такви
     
  9. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Ми пречи кога таксистот започнува муабет иако мене не ми е до муабет, особено кога некои прашувале „а кај работите? Чекајте сеа малцем таму работите а ваму се возите... Зошто така?„ - „Па на одмор сум...„ - „А каде ќе одите за одмор?„ или „Што сте се натовариле така од пазар?„.

    Најмногу почитувам таксисти кои откако ќе им се каже дестинација воглавно си молчат, ќе потпрашаат можеби дали да возат од ваму или таму или коректно ќе информираат дека на некоја локација има гужва поарно да се оди од околу но 10-20 денари може да фати повеќе. Тоа е во ред. Нема што да отвора муабет за приватни работи.
     
    На sino.o.oka, Tanjamm, Feminka22 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. MeowMeow

    MeowMeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    1.881
    Пол:
    Женски
    Баш еден таков ме возеше од меѓуградска автобуска до дома и ми постави еден куп лични прашања, на кои почнав и погрешно да одговарам од што ми беше незгодно, за на крај да ми наплати поголема цена од вообичаената за таа релација. Од тогаш не се возам со таксистите што се на автобуска, си нарачувам такси од компанија со попуст уште додека сум во автобус, за секој случај. Не дека и тие не знаат да потпрашаат нешто, но барем цената си е регуларна.
     
    На marija305 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.703
    Допаѓања:
    9.582
    Пол:
    Женски
    Никако со тие што стојат на автобуска. Мене еден ми наплати 200 денари и од тогаш ми дојде умот. А обично ми земаат од автобуска до мојата локација 120 најмногу ако има гужва. Си има добри такси компании што си наплаќаат регуларно. Си нарачваш си стига бројчето што ти го кажуваат и досега сум немала никаков проблем. Се возам со глобал, а ако немаат кола тогаш барам друга компанија
     
    На MeowMeow му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Глобал
     
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Истово ми се има десено. Последнава дешавка.
    Само сред бел ден. Човекот кој беше доста постар од компанија Elite возеше по Партизанска сто на саат, башка дека слава беше бајаги начукан.

    Живо чудо е што не нѐ стопира полиција.
    Ако требаше за 15 минути да се чекаме за другарите, јас стасав за 5. :D

    Иначе не пријавувам таксисти за лошо возење или наплаќање повеќе од потребното. Луѓе се и они, живеат од основна плата и тешко им е.
    Не замерувам и цепидлачам додека стигнувам на локацијата.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Cammeo 15777
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.680
    Пол:
    Женски
    Мене еден од Класик така распит ми прави, два пати се имам возено и два пати истиот муабет, ,,а таму што има?таму е шемата''? ,,а ти таму живееш?" ,,каде искачаш"
    Оккк
    и ја мрзам да ме распрашуваат такви работи, пре би да зборам за политика или времето него да ме прашува кај искачам, од кај да знам зашо прашува
     
    На MeowMeow и Just.do.it им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.214
    Два пати само ми се случило млад таксист да ме вози и да не зборува по пат и да не распрашува. Другово отоци. Која си, што си, кај работиш, па се живо ќе испрашаат. Еден во Охрид ни зборуваше имал два факултети, англиски знаел подобро од професори, ама ете работел како таксист.
     
    На Feminka22, MeowMeow, Elence93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. nallla

    nallla Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2023
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    не најдов поссодветна тема ама дали некој може да ми каже некој број од океј и поефтино такси, ми треба за денес кога се затворени автобусиве..
     
  18. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    856
    Пол:
    Машки
    Охохо...

    Прво, да споделам лошо искуство со Камео.
    Не ги викајте никогаш Камео ако ви се брза. Точно е дека даваат попуст 20%, но неколку пати ми имаат направено финта, куцаат фул цена и се прават луди, и ми викаат “оо дечко па ти требаше да кажеш дека си преку апликација“. Совет: секогаш пред куцање кажете дека сте преку апликација и дека треба да ви дадат попуст.
    Второ, иако внесуваш точна локација преку апликација, ти се јавуваат да те прашаат: “а каде е тоа поточно?“.
    Трето, ти пишува дека ќе дојде за “10 минути“, а реално за 10 минути ЌЕ ТРГНЕ, и во зависност од сообраќај, сум чекал и по 25 минути. Затоа велам, не ги викајте ако ви се брза.
    Четврто и најтазе, пробав да платам преку картица еден единствен пат, и не ми ги повлече парите, ги немаше ниту во резервирани средства, па му платив на таксистот и во кеш. Е па, погодувате - банката ги повлече парите 2 саати подоцна. Им се јавив, ми рекоа дека е дупло наплатено, и ако може да ми ги вратат... еве уште ги чекам. Пишав и меил со потсетување, џабе. Си го почастив таксистот.

    Со други такси компании воглавно сум имал Ок искуство, зависи каков таксист ќе ти се падне.
    Еднаш, до аеродром, ми се погоди еден премногу нападен и досаден таксист, цел пат збореше како државава не чини, политичарите не знам какви, немало живот тука, он возел по цел ден за мали пари... Не е дека не се согласувам со него ама толку не ми беше до (таков) муабет во 4 сабајле, и на крај му викам: па добро секој различно, мене на пример ми е добро, имам добра работа и плата, така да не се жалам.
    И ПОЌУТЕ.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    856
    Пол:
    Машки
    Мене вака од East Gate, до Палма Аеродром. Обично тоа е исто околу 120-130 ден. отприлика.
    Многу брзав, немав време да барам со повик, влагам во првото паркирано и ми вика: “ама да знаете до таму ќе ви наплатиме 200“. :^):shake: Си ги дадов ко попче, и памет за друг пат.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.