Лошо е кога возот еднаш ќе помине...

Дискусија во 'Сингл' започната од Anali, 17 јануари 2010.

 1. Anali

  Anali Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Godinava sum maturanka i imam 18 godini.Vo momentov eden problem celosno mi gi blokira mislite.Iako imam 18 godini dosega ne sum imala decko , imav samo eden muvac i na toa i ostana.Pocnav samata sebesi da se zagrizuvam na sostojbata vo koja se najdov.Imav nekolku dodvoruvaci od koi nekoi bea navistina uporni vo svoite nameri, no jas celosno bev posvetena na ostanatite obvrski...Sega koga povekete od moite drugarki vlegoa vo seriozni vrski pocnav da si mislam deka sum propustila nekoi del od zivotot.Pocnav da slusam taa ima decko, toj nasol nova devojka a jas pak single i toa so moite 18 godini ;(
  Stanav premnogu povlecena, prilicno sum sramezliva, a isto sum mnogu seriozna i odgovorna za moite godini pa zatoa i koga nekoja sansa ke mi naide odma ja odbivam.Ve molam za nekoj sovet, bidejki gledam deka dosta od vas imaat golemo zivotno iskustvo...Vreme li e da se trgnam od obvrskite, nekako da ja ubijam sramezlivosta ? Sramno e veke 18 godini se vo prasanje ;(
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Анали кога е ова во прашање ништо не е срамота. Можеби едноставно ти си сметала дека сите тием што ти се додворувале не би биле погодни за тебе. Сепак, ако веќе сакаш да направиш некоја промена во врска со тоа, кога ќе ти се пушта некој, немој одма да го одбиваш. Но немој и тоа да го сфаќаш како обврска. Да бидеш во врска со некој не е обврска. И немој да мислиш дека ако си во врска со некој ќе ги занемариш твоите обврски. Да бидеш во врска со некој е едно прекрасно чувство. Можеби си уплашена затоа што во врската нема рутина како во обврските, но верувај вреди да се обидеш. ;)
   
 3. angel.11

  angel.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  26
  Мила уживај во животот и стапи во врска само со личност која ке ти одговара и во време кога ке сакаш ти, имаш 18 години најубавите години за дружење со другарките излегување зезање, верувај ке има време кога да бидеш сериозна и за сериозни врски, ке има време кога да размислуваш за врски - а времето да видеш безгрижно девојче кое ужива во животот е сега. уживај во секој ден, посвети си го времето на себе и луѓето кои ти значат...а кога ке се појави во твојот живот личност која ке те импресионира и е вредна да бидеш со неа, зграпчи ја шансата ;)

  п.с Вистинскиот ке дојде кога најмалку ке го очекуваш, уживај и никогаш незнаеш што те очекува зад аголот ;) и не очајувај со муабетите од типот мене никој не ме сака, ке останам сама цел живот или пропуштам ништо, не пропушташ само имаш повеќе време да уживаш во најубавите години ;)
   
 4. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  115
  Леле немој така да размислуваш.Мислиш дека е подобро да имаш сериозна врска на 18 отколку на 25? Јас имам 18 години и 3 годишна врска,па ни тоа не е толку убаво кога ќе сфатиш дека цел живот си го поминала со еден човек.Ама не се каам,зошто ни е најубаво.Братучедка ми има 30 години,згодна е и убава уште нема дечко а супер и е.Си излегува цело време,си се мува...Така да не очајувај.Ќе ти дојде тој вистинскиот,нема врска дали на 18 или 20.Уживај си и флертувај со машките,тоа е најзабавниот дел :)
   
 5. Dpapfpep

  Dpapfpep Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Najprvo najdi si drugari mislam na dvata pola drugari koi ke ti odgovarat na tebe. druzete se, izleguvajte i zabavuvajte se kolku ste vo moznost. libovta sama ke dojde preku kontaktite i druzenjata so prijatelite . Najvazno e da si najdes lubov koja ke ima isti interesi slicni stavovi za rabotite sto te opkruzuvaat i se razbira da postoi megusebno privlekuvawe.
   
 6. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  54
  Девојче, имаш само 18 години...Сега треба да почнеш да живееш, а не да се прашуваш дали ти поминал возот...Кој воз поминал? Знаеш ли уште колку возови ќе дојдат и ќе поминат се дури не налета локомотивата на оној вистинскиот? Немој да очајуваш туку погледни од посветлата страна. Можеш да уживаш во својата слобода.
   
 7. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
  eheehehe jas sum 29 pa uste go cekam vozot :D i znam deka ke dojde 8) devojcinja mladi kaj vi e optimizmot???????
   
 8. Cabala6

  Cabala6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Lejj..nemoj so vakvi misli..so e bitno kolku godini imash..ic da ne si sramezliva ..opusti se..kockite ke si se naredat koa ke doe vreme dotogash uzivaj vo zivotot takov kakov so e..iskacaj zabavuvaj se luduvaj..ne e nisto losho ic da ne si se sekirash..:)samo glavata gore samodoverba i tolku ..:) :) ;)
   
 9. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.978
  хахаххахахха 18 години е девојко стварно си престарена :lol: :lol: :lol:
  баш ме насмеа......каков воз какво поминување....алоооо допрва ти доаѓа возот :D
  на ова што го спомнуваш страмежливоста МОРАШ да поработиш малку и да се опуштиш, а за се останато не се замарај ќе си дојде само по себе....никако не прифаќај да бидеш во врска со некој колку да се рече дека имаш дечко...не си млада, туку премлада и имаш едно добри 10 год. да собираш искуство ;)
  во однос на ова што си пишала за форумџикиве што имаат богато животно искуство со љубовниот живот во право си и мене дури комплекси ми набиваат хахахахаххахха ама НЕ СЕ ЗАМАРАЈ гарантирам дека пола од ова што го имаат напишано по форумов е надувано и нетолку вистинито....и јас еве ке си кажам немам некое којзнае колкаво искуство во љубовниот живот ама ич уво не ми чуе сега почнува да ми станува интересно и знам што и како сакам и каква треба да биде личноста покрај мене :mrgreen:
   
 10. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  А некој ти кажал дека после првиот "воз" нема да стигне втор?! Хаха па и тој ако пројде се знае дека ќе има нареден, и нареден, и нареден... :) Уживај си во секој момент зошто ова ни се најубавите години (барем така викаат постарите :D ), а кога ќе стигне "возот" ќе си имаш уште поубави моменти!! ;) На крај краева како и вистинските возови тука кај нас така и оние другите "возови" може малку да доцнат!! :lol:
   
 11. martin4e

  martin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  5
  Девојче и јас го имам овај ист случај потполно иста ситуација и целосно те разбирам,знам како се чувствуваш и како ти е.Јас сум оптимист а и ти мора да бидеш и ќе видиш дека се ќе излези како што треба.18год. не се многу само тебе така ти изгледа.Возот и да помине пак ќе дојди друг :D Постарите викаат: Она што најдолго се чека најслатко е ;) па
   
 12. anjuskaa

  anjuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  6
  uzivaj vo zivotot ova ti se najubavite godini,izleguvaj druzi se komuniciraj ,ne se povlekuvaj doma,podobro e sto si singl.mozes da biras koj sakas :)i jas na 18 god nemav decko se nesto bez veze nekoja kratka vrska po nekoj muvac i toa,uzivav vo zivotot,dodeka moite drugarki imaa veke ozbilni vrski,potoa na 20 god se fativ so deckoto od moite sonista,koj ustvari celo vreme i bil tuka do mene a nesum go primetuvala ,sega sme zaedno veke 4 god,i mozam dati kazam super mi,vredi dase ceka :)
   
 13. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  773
  Те сваќам целосно... Имаш 18 години и опкружена си со личности кои имаат долги врски па се прашуваш каде погреши и зошто ти си сама... Верувај ќе имаш уште 100 додворувачи само немој да ги одбиваш, спријатели се со нив ако не ти се свиѓаат како дечковци па останете другари ако ништо друго пријателството е секогаш добредојдено... Излегувај, дружи се, забавувај се дечкото ќе те пронајде ;) - од пишаното не се бега...
   
 14. meganfox

  meganfox Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Леле девојко кога прочитав шо си напишала како да ми се врати времето наназад....................
  Само кога ке се сетам дека и јас сум била така страмежлива со едно дечко т.е.само едно мување до моите 18 години..Не знам се ужаснивам веке не се страмам фала богу и годините си го прават своето да ти кажам совет ама ич не се замарај не се страми воопшто бидејки тоа понеубаво изгледа отколку да си опуштена. едноставно прај муабет опушти се не се замарај за тоа како ке изгледаш од страна верувај така подобро отколку да се повлечеш сама и да молчиш кога сите зборуваат. а за дечко кога ке дојде времето тогаш не се замарај ке биде :)
   
 15. Naumowska

  Naumowska Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Незнам дали пишам на соодветно место т.е. тема ама навистина едно нешто ме збунува/загрижува.
  Имам 18 години,а досега сум имала еден дечко и кога ќе кажат некои дека имале 2 или повеќе мене ми е мноооогу срам да го кажам тоа. :$ :$ :$ :$ :$
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  Зошто да ти е срам? Што има толку лошо во тоа? Ако веќе ти смета, смени го тоа нешто. :)
   
 17. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Зашто срам?Не разбирам..еден ,еден твоја работа си е а што не е срамно на 18 год да те прашаат колку дечковци си имала и ти да кажеш десет?Нема зашто да ти е срам колку сакаш токлку ќе си имаш тоа си е лично твоја работа а и на крај па што мора да објаснуваш и да му броиш на некој колку си имала.
   
 18. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.670
  Anali сеуште си млада и возот не ти поминал :lol: имаш време ;) возот им поминал на оние над 30 год,тие можат така да размислуваат.Инаку,имам пример од колешка која е 38 години и ни е директорка,не е мажена,еднаш се фалеше дека живее со дечко а уствари живеела со мајка и и татко и кој се универзитетски професори,таа е убава и со добра линија..проблемот е во нејзиниот карактер,толку е самобендисана и арогантна и мисли дека таа е најдобра во се...колку пати само се молиме да се ожени оти не бива веќе вака :lol: енергијата место да ја троши со дечко ,ја троши на нас :fubar: Мислам дека ради нејзината ароганција и пребирливост и току истенчениот вкус таа си останала сама,и сега е премногу исфрустрирана и огорчена :doh: Когаќе влезе на работа е насмеана,по 5 мин како да и се срушил светот вика, се дере- хаос!!!Мења расположение во 5минути....... :headbang:
   
 19. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.563
  Кога ја видов темава со возов искрено се загрижив,па што ќе видам пишувале девојчиња од 18 год. Ајде рилекс,животот е пред вас ќе има и дечковци и сериозни,па нека се и несериозни врски,само да се во склад со вашите желби и потреби :!: .А за возот ич не му ја мислете и тој не е единстениот што заминал,не за џабе пее Чола „возови иду дању-ночу кроз Подлугове„ ;) .
  Ако некој заминал во неповрат не ни бил наш,ако ни е предодреден ќе не чека на следната животна станица.И ваква тема во наредните 30 години да не ми отварате,за џабе тахикардии предизвикувате,ајт со среќа во љубовта останете ми.
   
 20. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  66
  Еј... возот еднаш поминал...безвезе...што не ќе прочитам...
  возот е поминат тогаш кога животот е завршен...
  а не кога до не знам која година од животот некој е без партнер...
  ова само кај нас уште постојат малограѓански категории на поделба на луѓето...на вакви и такви...
  па и сите не сакаат да го проживеат животот по најупотребуваната формула ...
  има толку многу други формули за живеење и уживање во животот... :!:
   
  На princessofthedark му/ѝ се допаѓа ова.