1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лузни, флеки, изгореници

Дискусија во 'Лице' започната од Elence93, 6 ноември 2010.

  1. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    За изгореници, во монентот дома при рака да се има алое фрст, да се прсне на кожата, исто може и на памук, сум се горела од пегла, релна, многу ефикасно
     

    Прикачени фајлови:

    • Aloe1.jpg
      Aloe1.jpg
      Големина на фајлот:
      5,1 KB
      Прегледи:
      636
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Јас би ве посоветувала пред да почнете да користите било каква маст или домашен лек најдобро е да се консултирате со дерматолог затоа што има голема разлика дали лузната е исеченица или изгореница, и треба да знаете после колку време може да почнете да ја третирате лузната, односно дали раната веќе ви зараснала.

    Инаку од лично искуство, таа кремата со риба (Јекодерм мислам се викаше ) е навистина ефикасна, а Контратубекс никако не треба да се користи на изгореници! :!:
     
  3. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Тие што користеле Контратубекс,колку време треба да се користи зависи од раната колку е голема или како? :?:

    И после колку време дава ефект,некаде прочитав 3 месеци..?
    Или сепак се зависи до раната/лузната?
     
  4. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Јас имам лузни од оперција, со што ќе можам да ги прикријам?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Amazing

    Amazing Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    33
    имаф лузни од мозолчиња по речиси целото лице..ми го фалеа многу http://gb.oriflame.com/products/product ... Code=21353 ии го порачав,морам да признаам дека се покажа повеќе од добар, ми ја затегна кожата ии лузните скоро и не се познаваат. задоволна сум скоро од сите производи од орифлејм паа и си се зачлениф ^_^ пробајте го можеби ке ви се погоди :D
     
  6. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    За флеки од стискање брунчиња,помага ли Здраве...ја се мачкам со Лала кремата,ама се мислам и за здравево...
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    со контратубекс маста ама контунуирано мачкање во рок од 6 месеци и што порано тоа подобро
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    За лузни од операција дефинитивно помага Контратубексот, и за изгореници помага, но дури откако ќе се затвори скроз раната, да нема отворена рана и крв, значи се затвори, се извадат конци ако има и можете да почнете да мачкате. Јас сум склона на келуиди, мене таа лузна ми ја оправи па камоли обична лузна, некелуидна. И дефинитивно помага и на лузни од бубулички, ранички од комарци каснати, стари лузни, но не и на флеки, за флеки само крема за избелување на кожата.
     
  9. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    За тие што прашуваа за маста од невен.
    Претпоставувам дека ја има по аптеките, а мене ми ја даде кожен лекар, познаник, па не сум информирана околу цената, но кај мене почна да избледува раната. Но за жал не продолжив со користење на истата, бидејќи ми дадоа лосион и маст и со нив почнав и сега паузирам.
     
  10. sweetbela

    sweetbela Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Изгореница/лузни

    Дечки се изгорев со пегла на раката и сеа ми стои како крастичка што да правам што да се мачкам и знаете ли кој степен е тоа изгореница Фала ондапред ако ми помогнете :) иначе на приметливо место ми е раната и за колку време поминува ...
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Изгореница/лузни

    Мачкај се со кантарионово масло, ако немаш по дома има во аптеки и нема да ти остане лузна.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lina91

    Lina91 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Девојки дали знаете каде би можела да отидам да дарувам крв? Ми рекоа дека е добро за прочистување на лицето, а и одамна сакам да бидам малку хумана.Исто така, имам и некои брунчиња на лицето, не се бубулици, но не се ни митесери и акни, бидејки се со бојата на кожата и си стојат едноставно така, ниту стануваат поголеми, ниту поцрвенуваат.Како мали точки особено на лицето.Некоја помош дали постои? Фала.
     
  13. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    На хематологија на клиника, мислам дека можеш и во градска, распрашај се на шалтер ќе ти објаснат подетално каде да најдеш.
    Хематологија на клиника е право од главниот влез на десната страна, не можеш да ја утнеш, а ако ја утнеш секогаш има некој за да прашаш.
     
  14. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    За било какви изгореници дали се за изгореници од сонце или некои др изгореници би ви препорачала неколку производи и домашни лекови кои што лично јас сама ги имам користено и сите биле успешни
    Кога ке се изгорите на местото одма ставие зејтин и кафе
    кантарион
    маст од невен
    кисело млеко
    масчето на бекутан - маст со тибино масло
     
  15. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    11.224
    Како да сокријам/тргнам сливка од лицето?

    Дечко ми со вакум ми остави сливка на образот :sweat:
    Кажувајте спас, несакам да ме видат дома ваква
    Држев студена чаша 20 мин, друго незнам што би можела да направам да не ми посини.
     
  16. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Чим е на образ само со појак слој пудра+ коректор. Да беше на врат ќе можеше со марама, ама кај тебе само со шминка. Јас во средно имав на врат и дома кажав дека сум паднала на оние оградите пред диско :D пубертет :)
     
  17. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    На лицето имав мозолче/ф'ска и го стегав сега ми оздраве ама ми остана лузна црвена. Можам некако да ја отстранам ??? :o Не сакам лузна да ми остани :(
     
  18. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Кога се издепилирав прв пат на надусници, ми се појавија акни на тоа место..
    Ама веќе 2-3 месеци поминаа и ми останаа како флеки ..
    Потемна боја од кожата.. Има нешто за да исчезнат, ме нервира така? :|
     
  19. personS

    personS Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    Јас имав сообраќајка пред пола година, лицето ми беше лом, од десната страна немав воопшто кожа, не личев на човек. Докторката ми препорача за лузните да ја користам Kelocote (ја има низ Мк, негде околу 1200 денари и е многу поефикасна од Контратубакс), додека не успеам да ја набавам Dermatix Silicone Gel исклучиво од странство (цените секаде се различни, конкретно во Турција е 50 евра). Јас ја користев повеќе од 3 месеци и навистина е добра и ефикасна. Инаку околу времето на користење - зависи од големината на лузната и колку е стара, меѓутоа не е штетна да се користи и подолго време од 90 дена, секако со консултации со доктор.
     
    На Portokalce_1998 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sexy.chocolate

    sexy.chocolate Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Дали некој има слушнато за кремата Achromin за белеење на лицето? Сега ја најдов на нет, гледам на слики добри резултати, но дали некој знае дали е навистина толку ефикасна? Бугарска е највероватно и во Бг е 3 лева.

    Имам добри искуства од бугарското Здраве, па можи и во оваа крема е лекот ;)
     

    Прикачени фајлови:

    На Sukran му/ѝ се допаѓа ова.