1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лузни, флеки, изгореници

Дискусија во 'Лице' започната од Elence93, 6 ноември 2010.

  1. Idealista

    Idealista Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    551
    Пол:
    Женски
    Луѓе изгорев на бутот и кај деколтето. Се лупам и од коа ќе се излупам кожата ми е благо црвена. Кај бутот ми е многу потемно од тенот. Дали ќе ми остане такво, како флека или ќе ми помине? И со што да се мачкам за да ми помине побрзо?
     
  2. Bella14

    Bella14 Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Moeto iskustvo so dermatolog Dr. Natalija Jordanova Traeski (Skin solution) e mnogu loso, ne bi vi preporacala da odite otidov so normalna-do mrska koza i imav samo malku mitiseri na jabolcicite, dva pati go "cistese" i me unakaza za do vek, crveniloto ne porestana 5 meseci do sega, mi dade skapi kremi i voopsto ne pomognaa i toa e se od nea i od mene.
    Sega maka macam i ne znam veke sto da pravam.
    Liceto mi e katastrofa i sega mi izleguvaat ogromni bubuljici i na mesta kade nikogas nemav, posle niv ostanuvaat ogromni luzni, nikogas gi nemav i tie, i posle etmanot ostana ogromno crvenilo. Odmor zemav od rabota, pa sega videte dali ke odite na kosmeticar ili dermatolog koi samo parite sakaat da vi gi zemat.
    Prethodno go cistev so Dermogal i toa bese se, sega nistho ne pomaga..ama bas nisto. pozz
     
  3. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Гледам дека го имаш препорачано алое фрст,па сакав да те прашам дали можеби знаеш нешто повеќе за производите од Forever Living Products? Јас го порачав Алое Прполис Кремот и Алое Фрст за црвенила и флеки од акни.По другите форуми на нет многу читав дека помагало па доколку имаш некоја информација да ми кажеш :) Поздрав
     
  4. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    rafaela ај кажи ми дали го користеше кремот дали имаш резулалти ....
     
  5. hristina7

    hristina7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Devojki pomagajteee!! neodamna bev na plaza vo pretor koga se vrativ na liceto mi se napravi edna damka na liceto otidov na lekar mi kazaa deka bilo izgorenica od zeskoto sonce i od necistata voda mi dadoja ampuli ama ne mi pomognaja zedov i mast edna no ni taa ne mi pomaga ve molamm kazete dali znaete nesto so mozi da mi pomozi ?????
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ќе ти поможи дерматолог а не фемина.
     
  7. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Feminki , da ve prasam nesto . Mm koga se rodil imal cisto lice , no po edna godina mu se pojavil specificen beleg na desna strana na liceto vo predelot pod okoto . Belegot ima forma na grozje , i cel e kako sitni bubulici spoeni edna so druga . Kozata mu e normalna , se pojavuvaat crnki i se toa . Bil na site kozni doktori i vo Tetovo i vo Skopje , no mu e kazano deka treba da se izgori belegot so kiselina i deka drug nacin za da se otstrani nema . E sega , mene ne mi smeta belegot , no toj se zali deka mu smeta koga gleda nadole . Dali nekoja slucajno znae nesto so sto moze da se otstrani ili barem namali belegot , ama da ne e so gorenje so kiselina ? Fala odnapred :)
     
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Преска се попатив со врело кафе на ногата, црвено ми е, ме пече и боли.
    Некој совет што да ставам?
     
  10. VivienLeigh

    VivienLeigh Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    10.091
    Пол:
    Женски
    За да не ми остане флека од мозолче, користам Здраве крема. Бугарска е, ја има скоро во секој маркет, доста ефтина.
    За сончање, ги препорачувам Ombia, француски бренд, го има во Зегин.
    Претходните години, користев Black up и цело време горев. Ми беше чудно, бидејќи имам потемна кожа. Минатата година решив да ги пробам Ombia - млекото за сончање (заштитен фактор 20) и маслото за сончање (заштитен фактор 30). А после сончање ја употребувам бебешката крема на Бекутан. :rofl:
    Мислам дека се околу 200-300 денари. :)
     
    На Lilianna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. knowles18

    knowles18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Здраво феминки :) Неодамна ми се направија ситни лузни на образите. Дали некој од вас има искуство од третманите на Alter Ego во Скопје? Ви благодарам однапред :inlove:
     
  12. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате нешто за лузна од извадени конци за дете 4 годишно?
     
  13. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски
    Девојки ми се истури врела вода на ногата пред 3-4 дена, кожата ми се залепи за тренерките така што на 2цм од изгореницата е излупена кожата, останатото е изгорена кафеава кожа со по некој меур.
    Ако ја земам контратубекс дали да почнам сега да ја користам или да почекам да зарасне малку?
     
  14. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    И јас сега брзо се изгорев, за контрактубекс ми рекоа да чекам да зарасне па после да се мачкам.
     
    На Panthera му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :)
     
  16. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    А за самата изгореница што ти препишаа? Мене дермазин крема.
     
  17. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски
    Не бев на лекар, можеби требаше да отидам бидејќи не е баш мала и површинска изгореница. Ставам кантарион и некоја природна крема со невен, другарка ми ја даде и ми кажа дека е многу ефикасна.
    Тебе ти помага таа што ја користиш?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Дермазин или Јомелоп крем за да не остане лузна, макар што и маслото од кантарион врши работа.
     
    На Panthera му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lara&Lana

    Lara&Lana Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Летото бев на одмор Грција. По 20 мин. на плажа почна да ми се нафрлува телото со црвени куркчиња, по некое време цело чело и образите ми поцрвенаја имав огромни болки, веднаш тргнав за МК и отидов на болница Битола, ме маткаја со огромни болки 3 дена, секоја докторка ми викаше различно, на крај добив коментар од докторката "НЕ СЕ НАДЕВАЈ ДЕКА ФЛЕКИТЕ КЕ ТИ ПОМИНАТ, КЕ ТИ ОСТАНАТ ЗАСЕКОГАШ", шок ме мана. Веднаш заминав Скопје во болницата 8ми Септември, лежев 1 недела но благодарение на најдобрата докторка Др Весна Трајкова се излечив, флеката многу ретко ми се појавува, и по 15-20 мин се губи.
     
  20. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Дали некој имал слично искуство да ми даде совет ,имам алергија и кога ќе изедам нешто што не треба се исфрлам ама многу ме чеша и се испочешав се испокорнав по кожата и сега имам како темни дамки на одредени места ,некоја крема нешто ? некој со слично искуство ?