1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лузни, флеки, изгореници

Дискусија во 'Лице' започната од Elence93, 6 ноември 2010.

  1. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Женски,имам многу бел тен лицето,т.е. имав.Но почнав да пешаќам пред 1 недела,и имаше сонце и ветер истовремено,и по цели денови бев црвена...И околу устата имам како црни флеки ми се расипа еептен и по темна сум во лицето ми се изгуби бојата не сум бела а не сум така навикната да се гледам ;(;(
    Сакам да ми е нежно и бело како порано како да го вратам некои маски или кремови ако знаете ќе ви бидам благодарна.
     
  2. Е.Малик

    Е.Малик Нов член

    Се зачлени на:
    24 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, јас веке со години се мачам со лузни од акни, се изнакупив креми,и ми се смачи веке од одење по лекари но нема никакво подобрување, некој совет?
     
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ласер:)
     
  4. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Koja e cenata? I kade najdobro pravat?
     
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Незнам која е цената.
    Имаш во др.Анчевски, има и во ГОБ 8ми септември..распрашај се!
     
    На Minci13 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sandzesss

    Sandzesss Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Кога бев 5 годинки паднав и се пресеков на лицето на една чешма и ме шиеа.Сега сум 18 год и сеуште го имам тој белег се намали малку,но пак се познава.Сега сакам да не се познава или па мала црта да има.Дали некој знае како можам да го намалам или остранам белегот.Ви благодарам
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 3 февруари 2020
  7. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Ласерот не помага тоа е фрлање на пари. Досега направив 10-тина ласери се оддадов од пари и апсолутно никаква промена не видов; правев и хемиски пилинзи со овошни киселини, нити од тоа фајде немаше.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки јас имам лузни на грбот и раменјата од акни, има ли некое чаре, што да правам???
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Зависи за каков проблем, каков ласер и кој ракува со него. Ласерот е исто како нож, само сечилото е силен сноп светлина. Многу е важно докторот да си ја познава машината за да може да ја ракува. Јас користев ласер за испукани капилари на лице и нозе, задоволна сум од резултатите. Секако подобро решение отколку креми кои апсолутно не помогнале.
     
  10. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Па го правев кај една од најпрочуените дерматолози што доста ја препорачуваа, да не ја именувам сега..
    Ама жената важно си се офајди од мојата мака а јас не видов никакво подобрување.
     
  11. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Познато ми е тоа, за жал. Одма од врата, дај волку дај толку. Можеш и да ја кажеш која е, да ја избегнуваме. Јас на ласер бев во Дермамедика кај Пешиќ, за мојата мака задоволна сум, ама многу ми беше скапо, имав само четири терапии засега. Барам малку поефтина варијанта сега, на добар пат сум :)
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  12. dc15

    dc15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    33
  13. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Проба нешто мила?
     
  14. Kathrynn

    Kathrynn Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali moze da mi kazes kolku otprilika cini eden tretman so laser vo Dermamedika? Jas imam dupcinja od akni i sakam da gi sredam so laser posto drugo nisto ne pomaga, im pisav za cena ama ne mozele da kazat preku poraka. Da znam barem orientaciono kolku bi cinelo za da imam vo predvid dali voopsto da odam na konsultacija. Ako e preskapo ke ostavam za nekoi podobri vreminja
     
  15. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Точно е дека мора да те види дерматолог за да знае кој ласер ќе го користи, колку третмани ќе прави и слично. Јас за мојот третман плаќав сто евра, и ми беше скапо искрено. Но, брзо после тоа почнав да одам во Ла Белеца, исто на ласер, и многу се попристапни цените. Ласерот за рејувенација и регенерација го плаќав илјада денари за третман, 6 третмани во период од шест месеци и 500 денари беше одржување, неколку пати во годината кога сум во Скопје одев, годинава не стигнав ради ситуацијава. Земи ги со резерва цените зашто јас третирав друг проблем, не акни, башка имам 40 години, значи позрела кожа и друг пристап. Од Ла Белеца сум начелно задоволна, ок цени имаат, обично одам за мезококтели и ласер, конкретно за лице. Во Дермамедика од тогаш не сум била, не знам дали има промена во цени, а во Ла Белеца годинава исто не сум била, ама ми се допаѓа што се потранспарентни и објавуваат ценовник и на фб и на вебсајтот, па можеш некоја математика да си направиш.
     
    На Kathrynn му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Помага ли контратубекс или некоја слична крема/маст за лузни од акни? Ко што сум се стиснала со стапчето, отпосле раничка ми се направи па после се направи како корупка и сега откако падна имам ко вдлабнатина, и на две три места линии ко од стапчето... Полудев кога видов зошто не ми е на едно место само, се мачкам со домашна кантарионова маст, ставав и домашно кантарионово масло и Дермазин крема за изгореници и рани и ми помогна за побрзо корупка да се направи ама не знам дали тоа функционира за лузни. Пари за ласери и такви третмани немам, едино да ми кажете дали АХА киселини, салицилна, ниацинамид, колаген + хијалуронска и/или маст за лузни помагаат и ако да што поточно?
     
  17. Солзичка

    Солзичка Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво...
    Пред 5 месеци се опожарив од запалено масло. Имам големи келоиди - лузни на раце и гради од изгорениците. Дали некој има користено услуги од област пластична хирургија за отстранување накелоиди на кожа. Или некој препорака од искѕство да каже како да се третираат. Секакви масти испробани. Ништо не помага.
     
  18. Maria.Fernanda

    Maria.Fernanda Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Девојки што би препорачале против флеки? Имам над усните од депилација...
     
  19. Elena777

    Elena777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj bil na tretmani vo pzu skin solution?Da spodeli iskustva
     
  20. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Јас бев на микроабразија таму. Немав никаков резултат, многу на брзина ме помина и не употреби ништо посебно на моето лице. Како обична рутина дома.
    Отпосле кога кажав на 2 мои пријателки и они истото ми го рекоа дека се катастрофа. Џабе фрлени пари.


    Патем да прашам... Имам бледи белези од изгребаници по лицето. Дали со хемиски пилинг би се одстраниле со повеќекратна употреба? Го имам овој на TO црвениот AHA + BHA. Долго време не го користам, го заборавив.. Па сега дали е добро да почнам да го користам за лузните?