1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луксузен шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Strumfeta93, 30 октомври 2010.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Под луксизен шопинг и јас подразбирам шопинг кога ќе поттрошиш неколку илјади евра, по можност за што помал број кеси:lol:.
    Ваков шопинг сум имала само еднаш, кога во неколку саати ми летнаа неколку илјади во бурбери, мајкл корс, ралф лорејн...
    Ама не жалам:shake:]:)

    Месечно не надминувам суми од по неколку стотини максимум до 500 за гардероба или козметика, што би рекле само тековно надополнувам/заменувам.
     
    На anuskaNESTLE, Doozy, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Блазеси ти ако навистина можеш толку да си дозволиш месечно за шопинг, некои фамилии (а богами поголем дел од нашава популација) со 500 па и помалку крпат месец за месец сосе сметки, стан и основни продукти за живот, па ако им остане за некое парче облека среќни се.

    Инаку за мене, таков ''луксузен шопинг'' имам едно 2 пати во година, и тоа на попустите на крај на лето и после Нова година во Солун, кога купувам најчесто брендирана гардероба (Zara, Bershka, Tally Weijl, New Yorker, Mango, H&M, Tom Taylor, Koton, Orsay, Pull&Bear, Stradivarius и сл.) ако ми се допадне нешто и секако ако ми треба, не само да купувам па да стои дома, преферирам се што купувам потоа стварно да го носам, а повеќе пати (речиси секој месец) одам до Скопје па и од таму се враќам со 2-3 кеси.
    А за навистина луксузен шопинг во кој се подразбира шопинг во најексклузивните продавници (Chanel, Dior, D&G, и компанија), ретко ептен, по некое парче на неколку години и тоа на приличен попуст :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас скоро ќе одам да шетам во Италија. Ама нема да идам на толку луксузен шопинг со 2.000/3.000 евра.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    За нашата држава и стандард 500 евра за месечен шопинг е стварно мн.Но кога живееш во странство е друга приказна.Имам две мн блиски другарки едната живее во Чикаго а другата е во Германија.Првата на пример редовно купува во Мајкл Корс ташни и чевли и за неа е тоа најнормална ствар.Другата чииј маж заработува стварно многууу месечно си трга околу 800 евра за џепарац ко што вели.Ние со 800 евра плакаме рати,кредити,градинки...др со тие пари си купува 'ситници' кои живот значат.:)
     
    На cresa-jagoda, kjukli и fighter им се допаѓа ова.
  5. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    5.321
    до сега не сум имала луксузен шопинг.обично ќе видам нешто,ке ми се допадне и го купувам.порано ќе си дозволев некое поскапо парче облека.ама сега дури се свртам ми отишле парите за кирија,сметки,храна,книги.
     
    На tessie и fighter им се допаѓа ова.
  6. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Ми се има случено да "спукам" добра пара на гљрдероба, и тоа еднаш додека живеевме во странство и немавме деца.После ми беше криво,што се изнакупив "партали" кои за година две ќе излезат од мода.Ама ќејфот беше голем.
    Сега не можам ни обемен ни толку луксузен шопинг да правам.Се распоредувам на сметки,храна,деца..па јас имм нај накрај,ако остане нешто.
     
  7. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Јас кажав како е кај нас, и секако неможеме да се споредуваме со нив кога тие што живеат во странство земаат плата од минимум 2000 евра па и повеќе а цените на гардероба се исти па и можам да кажам имаат и поголеми попусти отколку во нашата државичка.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Абе во ред.Ти ja цитираше danichap која инаку и живее во странство ако не се лажам и јас само се доврзав на вашиот муабет.Затоа и реков дека во странство е др во Македонија е друго.
     
    На Doozy, danichap и toogood им се допаѓа ова.
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Dosega ne sum si dozvolila luksuzen soping.Platata mi e ubava, ama srce ne mi dava da trosam za partali. Pr: nosam samo Nine West cevli, no srce ne mi dalo da gi kupam po realna cena. Sekogas cekam popust. Nauciv koga imaat popusti i nema ziva sila da me natera da platam cena koga prvpat ke izlezat.
    Isto vazi za ostanatite proizvodi, samo namestaj ne cekam popust. Neznam koga bi go dale na popust.
    Kerkata isto ja nauciv deka nema potreba da se plaka realna suma (ako e toa nekoja realna suma).
    Ovde nikoj ne pati od moda taka da nema potreba da se frlaat parite. Decata od mali rabotat i ja znaat vrednosta na parite, taka da nema voopsto problemi so niv.
    Za patuvanja znam da dadam i poveke nego sto treba, sekogas od poskapoto, toa ostanuva vo spomen.
     
    На Elen4e_sonce, cresa-jagoda, SV1911 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ги читам коментарите и незнам дали да плачам или се смеам,сосема погрешно скоро сите ја сватиле темата,под луксузен шопинг се подразбира да си купам авиоска карта за каде што сакам без око да ми трепне со неколку илјади евра под мишка и да си купам све што е марка од козметика до обувки,без око да ми трепни,а не е луксузен шопинг со по 100 евра до 200 во Солун каде секоја од нас има отидено, не е луксузен шопинг во чаршишките бутици или парфимери кај нас што ќе отидам без разлика што и да купам,затоа да не бидиме смешни само реални ние немаме таков стандард,имам прошетано низ држави си имам дозволено и неколку парчиња облека и обувки не марка туку нешто мене што ми се допаѓало и што ми е цената приступачна нормално,овде од ништо не сум била скратена напротив скоро секој месец се купува по нешто ако мн ми се допаѓа,но ви се молам под ЛУКСУЗ се подразбира на што се мисли и се рачуна...
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Е тоа со авионска карта и неколку илјади евра го можат само русинките :D
    Тогаш џабе постои темава искрено.Не дека никој не знае што е луксуз туку ретко некој од присутниве може да си го дозволи.Мене ми е смешно кога фамозниот хм,бершка или теранова овде се класифицираат мегу брендови.Кој црн бренд се тие?
    За мене ке кажам дека нај лукзузно ми беше кога дадов 200 евра за капут на масимо дути.Поскапо парче од тоа немам.А незнам ни дали сакам да имам :o
     
    На cresa-jagoda, Bufi, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Мислам дека темата е за луксузен шопинг според македонските стандарди а не за уживање во Куба или авионски билети од илијадници евра.
    Колку што може да се дозволи со македонската плата, знам да се почестам со повеќе парчиња облека итоа 2-3 пати годишно. Есента си купив навистина многу парчиња, иако не можам да се пофалам дека се од светски реномирани фирми. Како и да е потрошив, отприлика 500 евра за сезонска облека. Капут, кожна јакна, два пара чизмички, неколку блузи, ташна, 2-3 пара фармерки..... Можеби чизмите чинат по 1200 денари пар ама сепак тоа си го сметам за луксуз кој одговара на мојот стандард.
    Најскапо парче облека ми се едни салноки со потпетица кои ги купив во Шпанија. Не сум баш сигурна ама мислам дека беа 400 евра. Сепак во тоа време немав деца па знаев да фрлам и повеќе пари за себе. Сега гледам да ги подновам прво нив па ако има за мене ок
     
    На cresa-jagoda, senza.parole, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Далеку од тоа дека сум била на луксузен шопинг при што сум потрошила неколку илјади евра, ја немам таа финансиска моќ и не верувам дека некогаш ќе ја имам :D Поседувам некои брендирани и скапи парчиња, кои сум ги купувала едно по едно и во подолг временски период. Последно што купив е Мајкл Корс чанта летово од Лондон, потоа имам Фурла очила за сонце купени пред некои 5-6 години и сеуште се како нови, имам и чанта Фурла, паричник Burberry (ова ми е подарок, но сепак ќе го вбројам меѓу „луксузните“ работи што ги поседувам), Guess чантичка... Мислам дека се толку :D

    Од брендовиве достапни кај нас, најскапите работи што ги имам купено се од Масимо Дути (кожна јакна од превртена кожа и чизми) и од Тимберленд (фамозните жолти чизми) :D И овие работи секако ми се купени одделно и во различен временски период :)
     
    Последна измена: 11 јануари 2015
    На anuskaNESTLE, senza.parole, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  14. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Мене воопшто не ми се смешни постовите на другите,затоа што секој различно си го сватил тоа"Луксузен шопинг".
    Како и да е јас под луксузен шопинг подразбирам тргнување во шопинг со поголема сума на пари(500-1000евра,па и повеќе).А под зборот луксуз секако се подразбира купување парчиња облека или козметика,парфеми и сл. од малце поголеми марки,да не кажам најголемите.
    Точно дека кај нас нема мн избор на тие марки,освен во продавницата Fashion&Friends,во city mall(D&G,Guess,Louis Vuitton.. и мн. други),но затоа имаме и доста др. марки кои навистина спаѓаат во полуксузни и поскапи.Конкретно зборам за сити мол,во кој навистина може да се направи луксузен шопинг.(Пример во Зара ако сакаш да искочиш со 10-15ќеси,сигурно ќе ти требаат минимум 500€ ако не и повеќе,Nine West,Timberland,Lacosta,Bata,Massimo Dutti,Bitsiani,Urban Jungle исто така..).Јас често правам пообемни шопинзи таму и тргнувам секако со поголема сума на пари,затоа што дефинитивно со 100-200€ пообемен шопинг не може да се направи,освен ако има огромен попуст.Но секако има и периоди кога не одам на пообен шопинг ,затоа што предходно сум купувала парчиња почесто(2-3 пати месечно), но по едно-две парчиња.
    Од полуксузни парчиња т.е од најпознатите марки имам оригинал ташна на Michael Kors,која ми ја донесоа од странство сега скоро,каде била на попуст.Исто така купувам парфеми од познати марки(Armani,Versace,Calvin Klain,Guess..) и преферирам секој парфем да ми е таков.
    Имам порачано преку роднина во Америка фармерки оригинал на Guess,кои ги носам сеуште и фармерки од колекцијата на Jennifer Lopez.Поседувам и неколку парчиња накит од Swarovski и мн тенка нараквица од Tiffany&Co,која ми ја донесоа од Америка,како и нараквица Pandora која си ја купив јас тука кај нас.
    А сега сум во план од Грција да си купам долна облека од Calvin Klain, премногу ми се допаѓа и од поодамна ги меркам.
    И кога одам до Грција често знам да си купам по некое парче од полуксузните продавници,иако најчесто ќе се залетам во H&M и после тоа ништо др негледам ниту сакам:lol:.
    Во глобала не се залетувам толку мн по познатите марки,не патам од тоа све да ми е D&G,Guess,Armani...
    Повеќе ми се допаѓаат работи од помалку познати продавници,но сепак прочуени и доста распространети,Zara,Bershka,H&M,Lindex,Mango,Stradivarius,LTB,Bata,Addidas,Nike.. и уште неколку од кои најчесто купувам.
     
    На jasna83, anuskaNESTLE, senza.parole и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Обожавам шопинг,ни на крај памет ти на мене ни на моите не ни паднало да идеме на шопинг у Солун.Иако ја би сакала.Плакарите дома не се затвараат али на секое искачање без 2-3 кеси не се враќам.Да се разбереме,луксузен шопинг е да купувате СКАПА БРЕНДИРАНА РОБА,а не 20 работи од некој бренд (без навреда).
     
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    З`ш мор моме да не знаеш дал да плачеш или да се смееш?:worried:
    А се рачуна за луксузен шопинг ако се качиш во кола, место да се качуваш во авион и возиш 20 минути и си во дизајнерски рај?:?:

    И нема ништо срамота ако место да плаќам фул цена на некој партал си почекам да има попусти и тогаш да купувам иако можам и кога нема попуст да купувам ама сум си економична мома па место едно купувам две.:lol::lol:
     
    На SV1911, Dream-Girl, Sweety55 и 7 други им се допаѓа ова.
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Јас навистина се извинувам што зборот ЛУКСУЗ го сваќам во вистинска смисла на зборот или можи толку буквално но за мене луксуз е тоа што го објаснав,ако ако мислите дека темата нема смисла тогаш се согласувам нека биде ДОБАР ШОПИНГ или нешто слично....
     
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ova sto go nabrojuvas i ne e nekoja marka. Toa farmerkite GUESS jas koja ne te poznavam mozam da te castam. Ovde se 40$. Tie parfemite isto vo Winners ke gi kupis za 35-60$. Se na se e smesno.
    Znaci ubavo si pocna sto e za mene luksuz ne i za tebe isto.
    Ako mislis deka si manga ako nosis marka, taka narecena za Mk priliki, so pazarska kosula, smesno e. A uste koga ja peres pazis da ne se raspadne, znacajno ja pokazuvas po drugarki, aako slucajno se isfleka ubivas covek. Jasno pokazuva deka nemas standard.
    Ovie site na kup marki sto gi spomnuvas toa vo North Amerika se nosi za do prodavnica, vo oblizno granapce.
    Smesno e koga doma za jadenje se nema , a roditelite se pozajmuvaat za da kupat na decata nekoja marka proizvod. Imaat samo eden par farmerki i se tresat na niv.
    Ova poslednovo ti go kazuvam od iskustvo na eden covek. Licno i personalno mi ima kazano kako majka mu morala da se zadolzuva kaj rodnini, za sestra mu da ima marka farmerki.
    Podobro visokot na pari potrosi go na dobro skolo, pa sekogas da imas da kupuvas, nego, koga ke se omazis da odis so alista od pazarce, za da mozes na decata da im kupis marka.
     
    На black-angel, Daleron и Sweety55 им се допаѓа ова.
  19. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Relax жено! :) Немој да си толку огорчена.А и не ти личи ни на годините.Гледај си своја посла најбоље! :D И нека не ти бодат во очи толку др луѓе.
     
    Последна измена: 12 јануари 2015
    На sleepingbeauty, anuskaNESTLE, simoncelicius и 2 други им се допаѓа ова.
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Kuba me pogodi vo oci.
    Neznam koj dava vo Mk takva prestava za Kuba i Karibi. Toa vo sustina e najeftinoto mesto kade Kanada i Amerika odi. Od toa poeftino nema. 5 zvezdi hotel, aj da ne zboruvam , ama nema veze so 5 zvezdi vo Evropa. Sum bila miljon pati. I ne e nekoe dostignuvanje, da te utesam. Prirodata , DA, najubava, od kade i da sum bila, ama lugeto stradni, najstradni od kade i da sum bila. Balkancite se bezobrazni, frlaat po eden dolar i sakaat da gi maltretiraat lugeto.
    Havana prekrasna vo delot od Unesko zastite. Vo drugite erii nemozam da objasna. Ne ste videle i nema ni da vidite.
    Luge po ulica te prasuvaat ako ti ostanala pasta za zabi da im ja ostavis, nema.
    Taka da kolku e ubavo tolku e i zalno.
    Ne e vazno kolku si go platila parceto, vazno e kolku te pravi srekna i zadovolna.
    Tesko na tie koj sitni krpi treba da kupat za da se izdvojat od masata. Mozete da si zamislite kolku siroti se bedni (ne vo djebot) vo mozokot.
    A ova e posebno za site profesori i roditeli.
    Vie ste tie sto gi podrzuvate decata taka da pravat. Na profesorite im e sekojdnevna zadaca da gi obrazuvaat decata i da im ubjasnat deka tie krpi ne gi pravat luge, nivnoto znaenje gi pravi.
    Roditeli, ne sme prestarele za da nie se oblekuvame kako gode, a nasite deca po ulica odat so marka .Tie se parite koj gi imame doma i toa e toj budjet od koj se oblekuvame. Nema sansi eden kralica , eden magarica.
    Ne go razbiram toa, prven za niv , posle sto ke ostane za nas. Ako nema za site nema. Toa sto ima ke se podeli.
    Nedozvoluvaj te decata da ve vozat kako sakaat. Da vi placat i fakaat na krivina, site imaat.
    Postov ne e namenet licno za tebe.Za site e.
    Toa za Kuba i Karibi bese mozda policno za tebe. Za da ti kazam deka i ne e taka kako se prikazuva.
     
    На black-angel, Kitten и Daleron им се допаѓа ова.