1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луксузен шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Strumfeta93, 30 октомври 2010.

  1. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Драга не знам каков впечаток ти оставиле земјите каде си била. Куба или Кариби не сум ги видела. Ма не сакам ни да ги видам. Си го имам јас Охридско Езеро. Она што сум го видела е Шпанија, Франција, Италија, Германија, Австрија, Хрватска, Словенија, Русија, Турција, Романија (ај да не должам) и сум воодушевена. Сум прошетала преку факултет кога моите родители плаќаа за тоа. Јас сум сега родител и немам да му овозможам на моето дете таков луксуз кој можеби за тебе е ситница.
    Она што го напоменав е облеката која им се смалува на моите деца. Тие растат а не јас. Мене и 5 години блузата ми стои исто. А во истите 5 години син ми прераснал од бебе во мало маже, па сме купиле цел куп облека. За тоа зборувам а не за марки или за размазување деца
     
    На duffi, sanjaeva, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Ke napisam mislenje, kako e tuka kaj sto ziveam, nadvor od Makedonija, vo vrska so marki i luksuzen shopping!!!
    Luksuzen shopping tuka e da kupuvas Armani(sepak mozat da si priustat poveketo), Hugo Boss(ova uste i ne e tolku skapo), Gucci(tasni po 2-3000e), Moncler(jakni sto cinat po 1300e), Chanel(sto sekoe parce cini preku 2000e),Philipp Plein( isto preskapo ama odlicnu za onie sto sakaat da izgledaat tipki), Burberry i drugi marki, sto navistina treba da se ima dlabok dzeb za da se pazari! Tuka da kupis Puma, Nike, ili Michael Kors tasna na primer, Zara, tiuka ne e nisto vo odnos na dr marki!neznam zosto vo Makedonija koga nekoj ke spomene Swarovski, Guess, H&M i slicno , ko da kupil neznam sto, tuka toa e nisto! Bez navreda , nikoj ne e kriv sto zivee vo zemja so nizok standard i tokmu zatoa i nemoze da postojat vakvi prodavnci, so vistinski marki!!! samo neznam zosto na ludjeto im e vo navika koga ke kupat nekoe parce obleka i ke naglasat, od Zara, od Mango, od Timberland i neznam uste od kaj, ko da kupile neznam sto....Si kupil si kupil, ok, uzivaj vo toa, ako ubavo ti stoi ako si zadovolna, ama toa naglasuvanje od kade e i kolku pari e, nekako mi dava cuvstvo koa da e kupeno za dokazuvanje pred drugi a ne za sopstveno uzivanje ili potreba!!! jas da bidam iskrena kupuvam sto mi se dopadja, mesano, ne nosam se marki, koga sto mi odgovara toa i kupuvam! ne patam od kompleksi da bidam markirana, poveke sakam vo dusata da sum markirana so ljubov, radost , mir i dr ispolnuvanja, a garderobata ne samo sto e minovna tuku i nikogas nemozeme da ja pratime modata, oti prebrgu se menuva!!!
    ...i da bideme iskreni retko koj moze da si dozvoli luksuzen shopping vo vistinska smisla, bidejki toa neznaci kupuvanje na edno ili dve parcinja, tuku na mn poveke!!!...i toa vistinski marki i parcinja sto cinat i po nekolku iljadi evra(od parce)!
    Da ne bidam pogresno razbrana, nemam navreda za nikoj, samo delam mislenje, kako e tuka!!! i jas sum skromna:)) pozdrav
     
    Последна измена: 12 јануари 2015
    На teonaswanderlust, Sweety55, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Apsolutno, apsolutno se slozuvam so tebe.
    Jas isto taka ne ziveam vo Mk i poimite za marka mi se smesni. Ovde nikoj ne nosi obleka da se pokaze, ja nosi gol da ne seta po ulica.
    Lugeto ne se cenat po toa kako se obleceni (se cenat po brojot na fakultetite i drugi strucni usovrsuvanja), drugi ni se vrednostite.
     
    На galapce и Rama им се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Стварно непотребна напнатост на убава тема.

    Секој нека си кажува што за него е луксуз, што му е сезонски достижно а што е неговото секојдневие...
    Затоа дискутираме, споредуваме гледишта.:)
     
    На mime87, Sexybaby86, anuskaNESTLE и 7 други им се допаѓа ова.
  5. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    А од кога си ти во таа Норт Америка ако не е тајна?
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Синоним за луксуз ми е рецимо Мели Ракичевиќ , кутрата го крена цел Али експрес , и ми се занесва мене дека се е тоа брендирана облека од светски размери :D ах ќе си умрам од ваквите, и да, не е само Мелита, туку премногу девојки има како неа , кои купуваат некое парче на попуст од Солун незнам колку дупло намалено од колку што чини реално , и ќе ми се фалат со луксуз и брендови а потрошиле само 200- 300 евра . Извинете ама тоа не е луксуз во никој случај.... луксус си дозволува Парис Хилтон, пример и други од типот нејзин, кои без око да им трепне трошат илјадници евра , долари во разни земји ширум светот ... а не ние во нашата земја , со наш стандард, убаво кажа некој во погорните постови, тешко на некои родители, се задолжуваат само да му дадат мал услов и радост на детето за некој си наречен бренд. Јас спаѓам во групата на луѓе кои купуваат облека често , а да не е тоа бренд , гледам прво да бидат подмирени трошоците основни за живот , а после другото , гледам да прошетам да ми остане нешто за спомен , а не некое парче облека во кое би делувала како накитена елка 8)
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Kanada
     
  8. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Ама од кога прашав а не каде.
     
    На mia993 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Mnogu godini.
     
  10. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Ok e, za nekoi raboti se slozuvam, no sepak mislam deka ne treba da se navreduvame i da zaboravame deka i nie nekogas sme ziveele vo Makedonija i i za nas nekogas Mango i Zara, na primer bile WOOOUU , ama sega ziveeme vo nova sredina i sme se prilagodile na ovie standardi! Nikoj ne e vinoven sto se rodil i zivee vo zemja so nizok standard, i kade ludjeto edvaj prezivuvaat a kamo li pa vistinski marki da nosat! Sepak temava e za slobodno licno izrazuvanje i sekoj ima pravo da napise mislenje sto za nego e luksuzen shopping, bez da bide osuduvan od drugite za ona sto misli! Ko sto site ne sme isto obrazovani, taka ne sme site isto nitu bogati, nitu pak imame isti stavovi i mislenja, kako za drugoto taka i za poimot luksuzen shopping!
     
    На Annath, Emy867 и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  11. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Родена во времето на Југославија каде едно чоколадо се јадело два дена и најскапи обувки биле на Борово, така?
    Како и да е, колку и да го корнеш коренот на черешната, никогаш не се корне цел. Ти си доказ за тоа. Имај пријатна ноќ
     
    На Leat, tinkerbelll, SuperGirl24 и 10 други им се допаѓа ова.
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas ne sum imala luksuzen shoping.
    Kupuvanje cat pat brendirana obleka za mene ne e luksuz.

    Luksuz e telefon od 1000€ za covek koj zema plata od 200€ a nema dopolnitelni primanja
    Dodusa ima poveke definicii za luksuz,zavisi od covekot ama i od negovite afiniteti.
    Sakam kvalitetna garderoba,ubav traen mebel,ubav nakit..vo zavisnost od momentalnoto moe glediste
    na racionalnost moze da si priustam nesto sto ne e lesno za priustuvanje a pritoa da se skratam od nekoi raboti vo idnina.
    Se dodeka kupuvam traen mebel ete da receme da e od drvo i poskapo a pritoa sum go zrtvuvala godisniot odmor nemozam da recam deka toj mi bil luksuzen shoping.
    Sho znam moze ke vi zvucam grubo ama koga ve citam si velam ili navistina zencinjava se dobro situirani ili jas imam problem so percepiranje na nestata vo ovoj domen.Daj boze prvoto.:)
     
    На Annath, WORRIED.BT, Kitten и 6 други им се допаѓа ова.
  13. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne zboruvam koja marka e WooUU koja ne e . Zboruvam do kade se stignalo da parcinja obleka zamenat kvalitet na edna licnost.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Мене ми е мило што млади девојки како @crimson @mirandaa ја следат модата и се надоградуваат...
    Ехх и мене какви ми биле мислењата и комбинациите пред само неколку години, па колку има разлика сега.
    Од мене (y) за двете, псоебно за последните комбинации на миранда. Екстремно подобрување.

    И што има чудно едно малдо девојче што си кажува дека некои цени или амрки кои за него се луксуз за една возрасна и вработена/финансиски далеку поспособна жена не се.
    Па има време, и они ќе учат, шетаат, работат, печалат...и нас може ќе не надминат.

    Ајде опуштено:hug:
     
    На SV1911, anuskaNESTLE, bittersweet и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Ah Anina, mnogu si mi interesna, ama vistina:)) koga ke poteras nekoj , go teras do kraj:D te citav i vo nekoja dr tema, nema otkazuvanje:)) pozdrav

    Rama covek, ne mi ja spomnuvaj taa Melita Rakicevic, znaci tolku napomondareno sustestvo neznam dali imam videno, celata e u nekoj film, ko da e najubava i najdoterana,....da ne ja komentiram!!!
     
    На Rama, galapce и anina им се допаѓа ова.
  16. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека позитивно беше ова што го напиша...:D Ај како гратис нема да те бркам тебе по темиве:D
    А ако беше негативно, мисли му ја:^)
    :D :D :D
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Ne beee, bas pozitivno go mislev, koga ke mu se uvrtis na nekoj abe drzis i ne se otkazuvas:)) nikakvo negativno mislenje:D
     
    На simoncelicius, toogood и anina им се допаѓа ова.
  18. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Луксузен шопинг??? Што е тоа? Се мачка на леб?
    Шала на страна тоа за мене е непознат терен.
    Не памтам кога последен пат сум купила нешто за мене.
    Лажам.
    Летово купив панталони 350 денари. Каква марка. Какви бакрачи.
    Затоа бидете среќни и со тоа што го имате.
    Јас сум.
    Ок пак лажам.
    Ама Се тешам дека има и бетер.
     
    На Elen4e_sonce, soffce, Dream-Girl и 11 други им се допаѓа ова.
  19. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    90 посто од блогерките што ги следам од странство, комбинираат поскапи парчиња со поевтини, од продавници како Зара, H&M и слично. Ретко кој има пари да се облече од глава до пети во Барбери на пример, и секој ден да прави различни комбинации со брендирани парчиња. Не зборам за Македонија, туку за било каде.

    Не го гледам проблемот тука. Зара и Манго на пример имаат солиден квалитет. Не дека се споредуваат со брендовите кои беа претходно спомнувани како поскапи, ама далеку од тоа дека се ѓубре што не е ни за по дома носење.

    За мене облеката е начин на покажување креативност. Јас не ја носам само за да не се шетам гола, туку секој ден ми причинува задоволство изборот на гардероба. Не сум површна, имам и други интереси покрај мода, ама блогот и комбинирањето облека ми се огромна љубов :)

    Инаку он топик, имам неколку поскапи парчиња, неколку купени одеднаш, повеќето купувани на подолг временски период.
     
    На eloves, SV1911, Salome и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Zdravjeto i dusata na covekot se najvazni, se drugo se samo ceposi i raznorazni kompleksi od koi pati mladinava(vo najgolem procent) !!! A jadni tie roditeli sto edvaj stavuvaat kraj so kraj a ne pa marki da priustuvaat na svoite deca!!! normalno sekoj saka da bide ubavo oblecen i vo trend so modata, no treba da bideme realni vo kakvo vreme ziveeme!!! Luksuzot go kvari coveka, noa ubavata dusa sekogas sjae i bez luksuzot koj sekako e minoven!!!
     
    На eloves, Annath, Daleron и 2 други им се допаѓа ова.