1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луксузен шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Strumfeta93, 30 октомври 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Се извинувм,ретко пишуам на кирилица,па затоа
    И јас се чудам она вика мајка ми зема плата 300 иЛЈади долари,ама не ми дава пари за во школо.Има јас купувам од Zara Kids ->>>> SLIM FIT JEANS WITH BELT999.00 MKD - 1,790.00 MKD има и вакви :D!
    не ме свативте,бидејќи не знаете во какво одделение учам.Имам другарки кои немаат за леб,што гладуваат...не се разбравме.Парите не се мерило за другарството.И да,нема преблем ако ме поправи некој.Сепак Вие сте постари од мене,и секоја критика е добредојдена.Се извинувам на тие што погрешно ме сватија. :/
    a можеби биле и 2000 илјади и нешто,незнам
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.591
    Досега сум немала луксузен шопинг, и ако ми го дочува Господ паметот, нема ни да имам. А и не знам дали тоа значи трошење на многу пари наеднаш, или трошење на брендирани работи.

    Кога и да видам нешто што е супер убаво со ненормална цена, правам пресметка што се можам да направам со тие пари. Понекогаш и гласно реагирам, па така, на глас и имам кажано на продавачката дека за таа цена на марамата (12 000 денари) ќе си купам невестински фустан.

    Малку глупави ми се препирањата за тоа што било луксуз кај нас, а што во Европа, а што во Канада. Сигурно дека на некоја европјанка би и се смеела некоја жена од Њујорк кога ќе каже каде се облекува и обратно. Тоа што за некој е луксуз, за друг не е. Она што за нас е бренд, за друг не е. И на пониско ниво - за мене е луксуз да се има ајфон, за некој тоа е секојдневие измолено од кредитната на мајка и. За некој лусузен шопинг е да си купи јадење за дома за цела недела.

    Не сум лудувала никогаш за брендирана облека, знам дека облеката постои за да не облече, а не да не направи подобри луѓе. Не ме правеле искомплесирана до степен да плачам дома, ниту пак да купам од сопствена плата облека заради која нема да можам да живеам нормално цел месец. Воспитана сум да имам цели во животот, кои секако нема да ми бидат марката на алиштата кога сум имала 20 или 30 години. Сите пари што ги имам ги вложувам за иднината, за образованието, за нешто што е трајно и од кое ке имам благодет подоцна. Инвестирам во себе, не во партали. И кога сум живеела од парите на родителите, не сум се мавала од земја да ми купат нешто - побитно ми беше да имаат пари да ми платат англиски и компјутери. Некако срам ми беше да барам пари за алишта, па не се противев на што и да ми купеа. Среќа, и друштвото во основно и средно не ми беа со некоја посебна љубов кон името на алиштата. Затоа и ден денеска ги имам истите пријатели. Како полнолетна, веќе имав оформено карактер, па веќе не ми беше важно што на факултет идат дотерани ко за во диско (после сфатив дека девојките од диско иделе на факс), а јас во фармерки, патики и маичка.

    Најчесто купувам едно до две парчиња, ретко повеќе, ако начекам многу добри попусти. Сум купила Котон, Манго, H&M, не знам дали се некој бренд, ама имале попусти во моментот и сум влегла. Сега да ме праша некој што сум купила од таму, поим немам. Гардораба во 90% од случаите купувам на попуст.

    Во секој случај, ми се непотребно фрлени пари. Гледам да е фино и убаво тоа што го носам, белешката од кај е купено, е нејнебитна. Побитене човекот кој ги носи, оти и да е најскапо, ако си е некоја што не знае да го носи, џабе е најскапо.

    Феминка22, душо, имај си висока нога, имај си и две високи ако сакаш, ама 2000 илјади нема. Колку и да заработува мајка и, не значи дека се треба да дава за алишта. Можеби мајка и на другарката твоја плаќа нешто кое ти не го знаеш и за неа 2000 денари за фармерки се нон сенс. Ко за мене :)
     
    На piglet1, Leat, jasna83 и 19 други им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    тоа само покажува колку не ја знаеш "вредноста" на парите. Друг плаќа, а јас не се замарам.
    Еве јас имам да си дозволам доста работи, ама да ме видиш по твоите критериуми и јас молам за леб. Купувам што ме бендисува, не според колку скапо е. Облеката не ме прави поголем човек. Да е убаво, чисто, пеглано и да ми стои добро. Имам работи и од 200 мкд. Се цените и судите по тоа што носите и пари за школо колку имате. А бе може мајка и не сака да јаде по сендвичари туку здраво да се храни и од дома јадење да носи. Ти текнало тоа?
    Глеј ти школото да ти оди оти очигледно слабо учиш. Се пишува сФатив, не сватив.
     
    На dafe993 и stevemila им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Во право сте сите
    Скоро сите имаме работи од по 200 ден.Ако е квалитетно не е битна цената (зависи за што)Фала му на Бога со сите 5-ки сум )
    ви се извинувам на сите што пограшно ме свативте....сепак ИЗВИНЕТЕ МНОГУ и ако може избришете го постот,пошто стварно сакам да сум дел од Фемина форумот .<3 <3 <3 <# <33 :'( :/
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не се грижи. Ова е форум, секој ќе си каже што има и кој како сфати си пишува.
    Исто како цената за облеката, така и оценката за знаењето.
    Ајде уживај сега.
     
    На stevemila и danichap им се допаѓа ова.
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Da bideme realni vakov soping vo makedonija i nema ,kako prvo nema kvalitetna obleka nemose da se najdi i pari da imas nemozes da najdes takva obleka tuka vo makedonija zatoa sto spored moznostite na narodot mislam i takva roba se nosi vo drzavata ,daleku sme od drugite zemji da si dozvolime takov luksusen zivot ustvari i nemozeme da si dozvolime sekoj bara na popust kinesko kakvo bilo samo evtinko da e, vo prendi kako kokoski pretame da najdeme partalce :rofl:toa e ,sporeduvam so drugite zemji zatoa sto smesno mi e ova prasanje za kaj nas posto i da imam pari ke treba paris da odam da kupam nekoe kvalitetno parce ,tie sto ziveat tuka kaj nas na visoka noga na prsti se brojat ,a drugive sto drzat dieta za da kupat nesto lukzuzno i skapo ili ove sto ziveat na kredit i zemaat skapa luksuzna obleka ima i takvi e so niv nemozam da se nacudam nikogas. Se izvinjavam za latinicava od mob. pisam
     
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    More ve izlazav sega mi tekna.
    Pred edno 16 tina godini koga za prv pat zarabotiv licno moi pari von makedonijava,imav luksuzen shoping.
    Od prvonedelna plaata si dozvoliv luksuz ....mobiien telefon.
    Na sekoe odenje za pazarenje na hrana vo togas za mene luksuzni supermarketi doma se vrativ so poveke bluzicki,djidji midji sitnurii,trenerki "original,dukserce od ista "marka",ranec..
    I toa se,zamislete od ednonedelna plata.
    E neli e toa luksuzen shoping?:smirk:
     
    На SV1911, toogood и danichap им се допаѓа ова.
  8. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Најлуксузен шопинг што го имав во животот е оној кога си ја купив колата....жени мои-сама финансирав дел од сумата,останатото сама си отплаќам кредит...нема мама,тато,сопруг......
     
    На kikkki, eloves, kukla21 и 8 други им се допаѓа ова.
  9. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ne ste zheni ako ne se palite na shoping. Ne mora da se pravime skromni, vo krvta ni e. Ama ovoa pukanje jas kupuvam od vamu i onamu, vie drugite ste pod mene, toa ne e brend, ova e. Toa ne e shoping, kompleks e toa fala mnogu.
    Da vi kazham shto se imam vo plakar? Zoshto? Za da se napravam na na nana na, za onoj par patiki koi site go imale koga sum bila tinejdzer a jas ne pa sega nadoknaduvam?
    Ednash prozborev na edna tema, shto vi znachi original ili kopija ili kako beshe i si kazhav shto mene mi znachea prviot par konduri od edno od najchujnite iminja. Se drugo posle niv sum zemala za mene od golemo ime ne sum go zemala nitu kako luksuz, nitu za falenje, tuku za mene. Sakam-zemam-imam. Da se falam deka se luksuziram, ne, oti ne mi e luksuz a nitu potreba da se dokazhuvam.

    I pak ke pojasnam, ne e do imeto na koj brend zemate, luksuzen shoping e da idete niz grad, da nakupite bez misla bilo shto, koga i kade vi tekne a da ne se prebrojuvate.
     
    На eloves, Giovanna, SV1911 и 11 други им се допаѓа ова.
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.562
    Пол:
    Женски
    Ееееее луксузен шопинг правевме со мајка ми на времето кога бевме клинки со сестра ми. Чизми, јакни, ранци, гардероба, не гледаше цена, гледаше да е квалитетно и да го носиме со години. Секој втор ден ние имавме по два нови џемпера, две здолништа, било што... За себе и не купуваше нешто многу ама да бидеме реални и детската гардероба не е ефтина.
    Очила диоптерски секогаш ми купувала над 5,6000 денари ама па сум ги носела со години. Во тоа време за нашите блиски тоа беше луксуз, а и кога ќе погледна назад навистина сега тоа го гледам како луксуз.
    И до пред некоја година можев слободно да излезам низ град и да си купам што сакам, но некако почнав се повеќе да гледам на цени, па и од гледна точна на цена и не било толкав луксуз ама па кога ќе размислам дека не сум размислувала дека ќе нема пари, него сум знаела дека има и не било така лошо.
    Јас немам некој бренд во гардероба, но кога би имала можност сигурно би сакала да имам. Тука не мислам на Зара, Манго, него би инвестирала во нешто поскапо и безвременско.

    Денес да бидам искрена луксуз ми е да дадам 1000 ден за фармерки кои знам дека ќе ги облечам 3,4 пати во годината. И еве уште се канам со месеци да отидам да земам едни зошто навистина ми се потребни, ама па одма рачунам дека ќе си купам фустан кој ќе го носам можеби секој ден.
    Еднаш годишно ми доаѓа поголем прилив на финансии и тогаш си приуштувам поголем шопинг и не гледам нешто многу на цени ама па знам во кои продавници да влегувам и колкави им се цените :D

    И да, за некои денес е луксуз наеднаш да потрошиш 3,4000 ден. ама па за други тоа е ситница.
    Секој различно гледа на темава и секој со своите можности, зошто желбите се нешто сосема друго.
     
  11. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    За мене луксузен шопинг се штикли Лобутин,фустани од Ел Сааб,Кавали, Валентино и сличните на нив.Колекции кои се лимитирани а не на распродажба ,парчиња облека кои се носат на црвениот тепих и најчесто можат да си ги приуштат славните глумци ,пејачи ,политичари. Луксуз не е Бершка,Зара и Манго него за мене тоа се дел од продавниците во градов кај што најчесто се паразува ради ограничениот буџет.

    За жал картицата не ми дозволува луксуз да носам Лобутин ама ми дозволува да пазарувам во останатите продавници кои ги нуди градов. ОД друга страна обемен шопинг скоро никогаш не практикувам бидејки купувам скоро секој ден по нешто што ми се допага па немам потреба цела година да се стискам и да тргам пари на страна за да еднаш во годината отидам во Сити Мол или во Солун и да се вратам дома со 20 кеси облека.Едино ми е криво што ретко успевам на попуст да си најдам нешто бидејки малите броеви се џапаат како алва и често за мене нема соодветен број од тоа што ми се допага.Но тоа не ми смета бидејки кога нешто ми се допга ретко ја гледам цената и секогаш сум со намера да го купам без разлика дали е на попуст или не се додека картицата ми ја трпи сумата на парталот.

    Филозофии од типот дека тие што трошат пари на облека се празни и трули во душата се навистина сувишни а пред се навредливи. Сакам да изгледам добро,облеката не го прави човекот ама влијае врз првиот впечаток кој го остава.Со скината блуза или обувки не се иде на работа ,со дупнат ѓон на чевли не се иде по снег,со летна јакна зимно време на дожд и ветер не се поминува така лесно.

    Облеката покрај другите работи во животот ме усрекува особено кога ке најдам нешто што долго време сум го мислела и сум правела комбинации во главата за истото. Срека мајка ми и татко ми никад не морале да се зајмат за ме облечат ,секога на нивна слободна иницијатива ми купувале. Страдни за леб ради моите партали никад не сме биле ,како и страдна за образование,јазици,спортови,одмори никад не сум била затоа што сум купила скапи обувки или капути.

    Не купувам облека за да се осекам надмено во однос на другите ,ја купувам за да се осекам убаво пред се за себе .Штета што нашите мизерни услови за живот прават чевли од 100 евра да се луксуз за едно семејство или кожна ташна од Мона е врв луксузности која една девојка може да си ја приушти.
     
    На blady, Brinetka, kikkki и 10 други им се допаѓа ова.
  12. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Читам и се чудам... Зборувате за фустани од Валентино, Лобутин чевли итн. а дали сте размислиле и да ги имате, каде ќе ги носите??? На доделување на оскар или на некоја друга манифестација од ваков тип?? Каде, по калливите улици на Скопје, или можеби во другите градови, села, каде што некаде сеуште нема ни асфалтиран пат?
    Точно, секоја жена посакува и мечтае по такви ексклузивни парчиња,но не можеме да живееме во соништа и да не ја гледаме реалноста.
    Бидете приземни и не патете по такви работи, најважно е вие да се чувствувате убаво во тоа што го носите, секој ќе си пружи онолку колку што му налагаат можностите. Некој е среќен и со 2 пара панталони, а друг иако има се и сешто, е незадоволен.
     
    На dafe993, Leat, eloves и 10 други им се допаѓа ова.
  13. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Во последниве две години си купувам по потреба ... Но деф најлуксузниот шопинг го имав пред 3 кога бев во виена и прага купував се од капи до фустани,чорапи ,ташни ,блузи,фармерки,патики ,трењерки и тоа се во два дена и тоа не од обични продавници сега си се чудам на паметот... Али сепак ги изнаносив и дел од нив уште носам..
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Се мачите да се објасните тука, а уствари луксузот е релативна работа. Она што е за мене луксуз, за некој кој заработува 2000 евра месечно не е луксуз.
    Диор, Ели Саб, Прада, Долче... не само што не ги сметам за луксуз туку како што ми се недостижни не ми паѓаат ни на памет.
    Јас во принцип несакам да трошам огромни суми на гардероба, пре би ги инвестирала во нешто друго. Сепак постојат парчиња на пример обувки, капути, јакни, една чанта за кои вреди да се потрошат околу 100-200 евра за едно парче ама барем знаеш дека ќе бидеш стоплен и ќе ги изнаносиш. Морам да кажам дека ова јас го сметам за луксуз кој можам да си го дозволам, така велам затоа што работите кои неможам да си ги дозволам ги сметам за недостижни, а не за луксуз. Луксуз ми е да дадам 100 евра за јакна и си го можам тоа, исто и за патики или чизми кои достигнуваат и до 200 евра. Еднаш во годината си инвестирам во такво парче на кое маста му ја вадам на пример.

    Луксузен шопинг за мене претставува кога ќе си соберам 200-300 евра и наеднаш ќе ги потрошам за што ми сака душа. Дали во Сити Мол, Космос или негде настрана небитно, најсреќна сум кога со тие пари ќе купам повеќе од 20-30 парчиња гардероба, обувки, аксесоари... Ова можам да си го дозволам два пати годишно и тоа секогаш купувам кога има попуст, да е жив и здрав Солун што ни е блиску па за тиа пари се облакам за цела година, океј уз пат нешто што ќе си купам ако ми треба или ако многу ми се допаѓа.
    Да Зара, Манго, Масимо Дути, Бата, Тимберланд, Спринфилд ги сметам за луксуз, барем мене ми се луксуз и не би купила парче од таму доколку не е на разумен попуст, и да имам пари да си го дозволам не би го купила затоа што знам колку реално вреди и на колкав попуст ќе го начекам.
    Од недостижниве (за мене) брендови секако дека би сакала да си купам, на пример безвременскиот Барбери мантил, чантите на Прада и Диор, едни Луботинки нема лошо да ми дојдат ама можам само да ги сонувам.
    Луксузот кој можам да си го дозволам си го пишав :)

    А да, ако и бредираната козметика спаѓа тука можам да кажам дека знам да си дозволам поголеми луксузи,многу ми е побитно што ставам на лице него ли со што го покривам телото така да ич не жалам пари за Диор креми, шминки, Есте Лаудер, Шанели, парфеми итн...
     
    На eloves, V.odolija, Nausicaa и 13 други им се допаѓа ова.
  15. nata38

    nata38 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    5-6 пати можам да си дозволам таков шопинг.Пред 3 години сум направила сметка од 500 евра ама стварно сум се изнакупила (6 пара фармерки,10 блузи,8 рамбовки,12 шорцеви,5 пара штикли,нов телефон...)
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    Добро бе зборувате за луксузен у смисла СКАПО купив или луксузен купив 30 раб од по 5-6 евра(кванитет)?
     
    На duffi, Marick14 и mirandaa им се допаѓа ова.
  17. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @joy1 Се мисли на количинско купување, а не на купување на луксузни добра.
     
  18. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Некако многу промашени ми се мислењата со насловот на темата, поголем дел од одговорите ви се на тема -обемен шопинг-.
    И да сакам луксузен шопинг, ко на пример ташна од Милано за некои 500-1000 евра, ама немам. Ај можеби во следниот живот ;)
     
  19. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Шо отварате ваква тема мн сте за НИКАДЕ ..секој смее да си го кажи мислењето..Ако има пари и ако се снаоѓа цела продавница нека ја купи..Ако тоа за вас не е задоволство за некој Е !! Одма ова она како да мислиш дојдена е да ти бара пари,па ја караш остајте секој да кажи што му е желба,и што има што си има купено..Одма ОСУДУВАЊА ..не е потребно..Секој е среееќен кога си купил нешто па и ситница да е
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Луксузно во Македонија нема тие марки што ги купувате од 50 евра се фалш поарно обична блуза ке си купам со некој натпис отколку блуза од 50 евра донесена од турција а на неа пишувало гучи глупости. А вака на шокинг одам 2 до 3 пати месечно купам си по некоја блуза или панталони ама секако не луксузен потросамдо 3 4 илјади денари.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.