1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лупење на кожата после сончање

Дискусија во 'Тело' започната од zlatnaa, 28 август 2011.

 1. zlatnaa

  zlatnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  55
  Дечки морав да отворам нова тема за лупење на кожата зошто нема гледам..а го имам овој проблем сега после одмор...Како се справувате, се мачкате нешто или?? Кажете некој совет...поздравв :)
   
  На ANELIJA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  Љупење на кожата после сончање

  докторката ми рече да ставам алдни облоги бидејки морав да се консултирам со докторка бидејки премногу ми се лупеше и премногу ме болеше :( ама поминаа :)
   
 3. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  391
  Љупење на кожата после сончање

  Тоа за жал не може да се спречи доколку е веќе дојдено до лупење. Затоа, за време на сончањето треба ПОСТОЈАНО хидратизирање, значи на секои 15-20 минути со средство за сончање, а потоа на крај на денот со aftersun млеко.
  Ако веќе дојде до лупење, исто така треба кожата доста да се хидратизира. И да не се лупи, бидејќи остануваат флеки на кожата и лошо изгледа.
   
 4. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Љупење на кожата после сончање

  Девојки кожата се лупи затоа што е пресушена, па затоа решението не е да ја лупите туку да ја мачкате се со цел лупењето да остане на минимум.
  Ако ве чеша во никој случај не се чешајте затоа што уште повеќе ќе се излупите ;)

  Јас решението го најдов во смесата со павловичева+бадемово или маслиново масло и + ако најдете витамин Е.
  После сончање, т.е. пред да легнам навечер да спијам се мачкам со подебел слој од оваа смеса, облекувам стари пижами и легнувам да спијам.
  Утредента кожата ми е хидратирана, мазна и спремна за сончање :emo:

  Еве цело лето помина а мене бојата уште ми седи (нели со повремено сончање).
  Сега веќе откако сум ја добила и одржала бојата и мало лупење после сончањето не ми е проблем- ставам било каков лосион и тие исушени кожички паѓаат а бојата останува :)
   
  На FBI и BoaVista им се допаѓа ова.
 5. Siksi

  Siksi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  305
  Љупење на кожата после сончање

  не ја лупев ама ми испука како крастава ми е и ја мачкам со млеко за тело и сега кожички ми излеваат , и пак на некој места е новата боја на други старата ;(
   
 6. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  760
  Љупење на кожата после сончање

  Колку го мразам ова.
  Баш сега ми се случува, испогорев на носот и образите, не можев да издржам па си се лупев, сега сум крастава жими се.
  Нема лек, нема.
   
 7. zlatnaa

  zlatnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  55
  Љупење на кожата после сончање

  И јас исто,иако се мачкав со фактор 30 на одмор и секоја вечер со млеко за тело, пак се љупам целата и дури кожата ми е многу сува :( на некои места како бела ми е,а инаку кожата не ми е сува, имам нормална кожа,се надевам дека ке се обнови....многу ми е глупаво вака неможам да се поднесам.. :|
   
 8. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Љупење на кожата после сончање

  И мене ми се лупеше,и скеогаш ми се лупи ама не многу,само мачкам со млеко за тело и не се познава после.
  А многу е невкусно да гледаш некј како се лупи,а посебно девојче.
   
 9. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Љупење на кожата после сончање

  Еве и јас се изгорев од сонцето и фатив алергија ама уште не сум почнала да се лупам :?:
  А грбот ме пече и срби :@
   
 10. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Љупење на кожата после сончање


  Ќе почнеш да се лупиш за 2-3 дена. :(
   
 11. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Љупење на кожата после сончање

  Нема да се лупите, нема ни да ве чеша ништо, нит кожата ќе ви е сува ако го примените мојот совет погоре.
   
 12. Siksi

  Siksi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  305
  Љупење на кожата после сончање

  да ама сама пука ако не ја лупеш и чешкаш .
   
 13. kolache

  kolache Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  298
  Љупење на кожата после сончање

  најлесен начин... ХИДРАТАЦИЈА ;) 2 до 3 пати во денот премачкајте се со вашето омилено млеко за тело и немате гајле :)
   
 14. Gargamel

  Gargamel Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  129
  Љупење на кожата после сончање

  И мене летово после одмор многу ми се лупеа нозете, ама се мачкав со помрсна крема и тоа подебел слој и треба да се впие и потоа како ништо да немало :)
   
 15. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Љупење на кожата после сончање

  Па пука затоа што не ја мачкаш со ништо- а оваа смеса со павловичева + масло е баш идеална за пресушена кожа од сончање и ја влажни, т.е. хидратира и на тој начин кожата е сјајна, еластична и не пука. ;)
   
 16. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  10.071
  Допаѓања:
  90.950
  Љупење на кожата после сончање

  Да,само хидратација.Лупењето е неизбежно после секој одмор.И мене ме нервира,се мачкам по цел ден :envy: За една недела потрошив едно млеко за тело,го користам од Кам она плавото и воедно го препорачувам
  [​IMG]
  . И на одмор се мачкав,никогаш не се оставам без млеко за тело,ама ете,неизбежно е.
   
 17. kolache

  kolache Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  298
  Љупење на кожата после сончање

  да да ова е убаво :) и јас го препорачувам, а воедно, барем според мене... најубаво е млекото за тело со кое се мачкате да содржи и масло... како што е ова од кам маркет ;) исто е и ова
  [​IMG]
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.719
  Љупење на кожата после сончање

  Во моментов поминувам низ оваа фаза (како и секое лето) и ужасно многу ме нервира! :@
  Како што спомнавте погоре, најдобро е неколку пати во денот да се мачкате со млеко за тело, или со некоја помрсна крема.
  Сепак лупењето е неизбежно, па мора да се издржи некако... Ама грдо изгледа. :doh:
   
 19. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Љупење на кожата после сончање

  Значи еве ја мојата боја која ми седи цело лето без да се излупам освен оние ситни кожички како трошки кои паѓаат при мачкањето.
  Морам да ви ставам слика оти гледам џабе ви коментирам, се жалите дека се лупите, а не сакате да прифатите совет- не мора да се мачка неколку пати на ден, доволно е пред спиење и бојата ќе ви трае, трае, трае...
   
 20. kate89

  kate89 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  1.505
  Пол:
  Женски
  Љупење на кожата после сончање

  Јас мислам дека најдобро е да се остави кожата така само од себе да се излупи, но секако треба редовно мачкање со млеко за тело и со aftersun, дури мислам дека доколку редовно се користи aftersun кожата е позаштитена извесно време