1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лупење на кожата после сончање

Дискусија во 'Тело' започната од zlatnaa, 28 август 2011.

  1. zlatnaa

    zlatnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Дечки морав да отворам нова тема за лупење на кожата зошто нема гледам..а го имам овој проблем сега после одмор...Како се справувате, се мачкате нешто или?? Кажете некој совет...поздравв :)
     
    На ANELIJA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    Љупење на кожата после сончање

    докторката ми рече да ставам алдни облоги бидејки морав да се консултирам со докторка бидејки премногу ми се лупеше и премногу ме болеше :( ама поминаа :)
     
  3. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Љупење на кожата после сончање

    Тоа за жал не може да се спречи доколку е веќе дојдено до лупење. Затоа, за време на сончањето треба ПОСТОЈАНО хидратизирање, значи на секои 15-20 минути со средство за сончање, а потоа на крај на денот со aftersun млеко.
    Ако веќе дојде до лупење, исто така треба кожата доста да се хидратизира. И да не се лупи, бидејќи остануваат флеки на кожата и лошо изгледа.
     
  4. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Љупење на кожата после сончање

    Девојки кожата се лупи затоа што е пресушена, па затоа решението не е да ја лупите туку да ја мачкате се со цел лупењето да остане на минимум.
    Ако ве чеша во никој случај не се чешајте затоа што уште повеќе ќе се излупите ;)

    Јас решението го најдов во смесата со павловичева+бадемово или маслиново масло и + ако најдете витамин Е.
    После сончање, т.е. пред да легнам навечер да спијам се мачкам со подебел слој од оваа смеса, облекувам стари пижами и легнувам да спијам.
    Утредента кожата ми е хидратирана, мазна и спремна за сончање :emo:

    Еве цело лето помина а мене бојата уште ми седи (нели со повремено сончање).
    Сега веќе откако сум ја добила и одржала бојата и мало лупење после сончањето не ми е проблем- ставам било каков лосион и тие исушени кожички паѓаат а бојата останува :)
     
    На FBI и BoaVista им се допаѓа ова.
  5. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    Љупење на кожата после сончање

    не ја лупев ама ми испука како крастава ми е и ја мачкам со млеко за тело и сега кожички ми излеваат , и пак на некој места е новата боја на други старата ;(
     
  6. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Љупење на кожата после сончање

    Колку го мразам ова.
    Баш сега ми се случува, испогорев на носот и образите, не можев да издржам па си се лупев, сега сум крастава жими се.
    Нема лек, нема.
     
  7. zlatnaa

    zlatnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Љупење на кожата после сончање

    И јас исто,иако се мачкав со фактор 30 на одмор и секоја вечер со млеко за тело, пак се љупам целата и дури кожата ми е многу сува :( на некои места како бела ми е,а инаку кожата не ми е сува, имам нормална кожа,се надевам дека ке се обнови....многу ми е глупаво вака неможам да се поднесам.. :|
     
  8. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Љупење на кожата после сончање

    И мене ми се лупеше,и скеогаш ми се лупи ама не многу,само мачкам со млеко за тело и не се познава после.
    А многу е невкусно да гледаш некј како се лупи,а посебно девојче.
     
  9. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Љупење на кожата после сончање

    Еве и јас се изгорев од сонцето и фатив алергија ама уште не сум почнала да се лупам :?:
    А грбот ме пече и срби :@
     
  10. JoxyTheFreak

    JoxyTheFreak Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    5.566
    Љупење на кожата после сончање


    Ќе почнеш да се лупиш за 2-3 дена. :(
     
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Љупење на кожата после сончање

    Нема да се лупите, нема ни да ве чеша ништо, нит кожата ќе ви е сува ако го примените мојот совет погоре.
     
  12. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    Љупење на кожата после сончање

    да ама сама пука ако не ја лупеш и чешкаш .
     
  13. kolache

    kolache Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    298
    Љупење на кожата после сончање

    најлесен начин... ХИДРАТАЦИЈА ;) 2 до 3 пати во денот премачкајте се со вашето омилено млеко за тело и немате гајле :)
     
  14. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Љупење на кожата после сончање

    И мене летово после одмор многу ми се лупеа нозете, ама се мачкав со помрсна крема и тоа подебел слој и треба да се впие и потоа како ништо да немало :)
     
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Љупење на кожата после сончање

    Па пука затоа што не ја мачкаш со ништо- а оваа смеса со павловичева + масло е баш идеална за пресушена кожа од сончање и ја влажни, т.е. хидратира и на тој начин кожата е сјајна, еластична и не пука. ;)
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Љупење на кожата после сончање

    Да,само хидратација.Лупењето е неизбежно после секој одмор.И мене ме нервира,се мачкам по цел ден :envy: За една недела потрошив едно млеко за тело,го користам од Кам она плавото и воедно го препорачувам
    [​IMG]
    . И на одмор се мачкав,никогаш не се оставам без млеко за тело,ама ете,неизбежно е.
     
  17. kolache

    kolache Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    298
    Љупење на кожата после сончање

    да да ова е убаво :) и јас го препорачувам, а воедно, барем според мене... најубаво е млекото за тело со кое се мачкате да содржи и масло... како што е ова од кам маркет ;) исто е и ова
    [​IMG]
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Љупење на кожата после сончање

    Во моментов поминувам низ оваа фаза (како и секое лето) и ужасно многу ме нервира! :@
    Како што спомнавте погоре, најдобро е неколку пати во денот да се мачкате со млеко за тело, или со некоја помрсна крема.
    Сепак лупењето е неизбежно, па мора да се издржи некако... Ама грдо изгледа. :doh:
     
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Љупење на кожата после сончање

    Значи еве ја мојата боја која ми седи цело лето без да се излупам освен оние ситни кожички како трошки кои паѓаат при мачкањето.
    Морам да ви ставам слика оти гледам џабе ви коментирам, се жалите дека се лупите, а не сакате да прифатите совет- не мора да се мачка неколку пати на ден, доволно е пред спиење и бојата ќе ви трае, трае, трае...
     
  20. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Љупење на кожата после сончање

    Јас мислам дека најдобро е да се остави кожата така само од себе да се излупи, но секако треба редовно мачкање со млеко за тело и со aftersun, дури мислам дека доколку редовно се користи aftersun кожата е позаштитена извесно време