1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лупење на кожата после сончање

Дискусија во 'Тело' започната од zlatnaa, 28 август 2011.

  1. Rozovka

    Rozovka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Љупење на кожата после сончање

    Јас никогаш не се лупам со лушпи. Бојата ми паѓа како прашина по телово цела побелена, само после бањање може да осетам парчиња да ми паѓаат. Само јас си имам др мака. Сеа пола боја ми е падната пола ми стои и на рацеве после алергијата шо секое лето си ја имам поради сонцето, ми е како исфлекана кожата, цела шарена. Да не има некој сличен проблем?
     
  2. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Љупење на кожата после сончање

    И јас го имам истиот проблем....уште невратена од одмор почнав да се лупам...и додека бев на одмор се мачкав цело време со млеко за тело, откако се вратив цело време бев со млекото в рака ама се беше залудно...дури не се излупив цела ништо не ми помагаше....
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Љупење на кожата после сончање

    Јас со вазелин се мачкам, му додавам и бадемово масло. Многу ми ја храни кожата, сепак неизбежно е лупењето, мора да падне таа кожа ;)
     
  4. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Љупење на кожата после сончање

    Ете за чудо летово прегорев и се излупи.
    Инаку секое лето прегорувам ама не се лупам.
    Еднаш ми текна да почнам да употребувам нешто со фактор и ете ме ,ко змиине ,си ја сменив кожинката.
    Од идното лето пак на старата финта - масло од кантарион и ни лупење и бакрачи ,барем нема да шетам како лепрозна :puke: :lol:
     
  5. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Љупење на кожата после сончање

    Многу ми боде очи ова Љ во ЉУПЕЊЕ, ќе ве молам ако може да се замени со Л :)

    Инаку сосема нормално е, изгорената кожа да се излупи и да се обнови. Многу грдо изгледа, по 100 пати мачкање со лосиони, ама ефеткот е само моментален. Чаре нема, само трпение
     
  6. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас со години се немам лупено кога ќе изгорам, или пак понекогаш малку на грбот. А сегаа оваа лето лицето целото ми изгоре на сонце. Па црвено па кога почна да се лупи заникаде беше.. Одвај го вратив некако во нормала. :worried:
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    И ова лето не дозволив да изгорам. Си имам некои правила, првите 3 дена се мачкам со највисок фактор 50 а потоа го намалувам 30 па 20 и на крај 5. Секоја вечер се мачкам со млеко за после сончање или ако немам со било кое млеко за тело во огромни количини за да доволно ја хидрирам кожата (никако оние многу мрсни за да светкам како светулка :) ).
    И то е то.
     
  8. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Леле летото кога се вратив од одмор каква убава боичка имав, ама ми се излупи :( со вазелин се намачкав бидејки ми рекоа дека од оа ке се намалело лупињето, но ништо :( Чаре?
     
  9. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Епа ќе си се мачкаш со креми а ако не ти помага тогаш незнам. Инаку и јас се лупам кога нема да ставам крема.
     
  10. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Стандардно секоја година горам и се лупам. Ама последните 2 години после горење, покрај превентивните мерки заради болка, се мачкам со многу мрсно млеко за тело. Или евентуално може да се намачкате и со многу мрсен крем. Колку е помрсно - толку подобро. Заради сувата кожа после сончање, нема да има проблем бргу да се впие. Обичните млека нема да помогнат.
    Ако одлучите да се мачкате со нешто многу мрсно, внимавајте и обидете се тоа и да продолжите да го правите. На одредени делови од телото, можат да се појават стрии ако наеднаш го прекинете ставањето на таков крем.
     
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    И јас почнав да се лупам само што се вратив од одмор. Па барем да имав поише боја фатено, да не ми е жал. Си купив масло за тело од Бекутан, добро се покажа :) Ставав и путер за тело од чоколадо, тој ми помогна далеку повеќе, ама на топлово уште толку ме поти и го баталив. Се осеќам лепрозно -_-
     
  12. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    И јас прегорев и се лупев ко гуштер , стигнав и до амбуланта , ми препишаа некоја крема дермазин мислам дека беше , ама ми останаа лузнички ;( ;( ;( ;(
     
  13. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Уф и јас еве ме како крастава по рацете и рамениците :@ :@ :@
    Сега се мачкам со хидратантен крем, не се перутам, ама флекиве кога ли ќе исчезнат? За 2 недели правам свадба - па ќе бидам краставата невеста :@ :@ :@ :@
    А бе само мене се нешто ме снаоѓа, лелееееее
     
  14. bejbi19

    bejbi19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    24
    Зашто толку малце ми стоеше бојава што едвај ја добив :envy: 1 недела само од кога се вратив од одмор. На некои места почна да се лупи, ама само на некои, кај што ми изгореле, ама не ми е јасно зашто по грбот, нозете и стомакот (а не ми беа изгорени) почна да ми паѓа дури и кога се мачкав со креми и лосиони за омекнување. Баш онака буквално како се размачкувам така бојата отпаѓа, како да сум се прскала со спреј за самопотемнување. Некој совет?! :(
     
  15. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Не кога се сончам не ми се лупи.
     
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    јас изгорев на плажа , оцрнев али кожава ми се лупи , како краста да имам сум :'(
     
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Опседната со убавата чоколадна боја, која многу луѓе се среќни што ја имаат, оваа година на одмор решив да потемнам како никогаш до сега. Прво изгорев зошто се мачкав со црвено кантарионово масло стоено една година. Се мачкав со јогурт и по една недела потемнав многу за мојот тен, јас имам многу светол блед тен. Сега кожата многу ми се лупи. Пробав да ја мачкам со павловичева маст, му ставам кокосово масло но ужасно ме чеша и не знам што да направам веќе. Некој совет за како побрзо да се излупам или да ми престане чешањето ?
     
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Маслото од кантарион се става последните денови кога веќе имаш боја ,или при крајот на денот кон 18-19 часот и во никој случај не заменува средство за сончање со фактор.
    Не си свесна каква штета си ѝ направила на кожата.
    Сега кога штетата е веќе направена, мое мислење е да се мачкаш со крема што смирува изгореници, пример Дермазин http://edea.mk/product/dermazin, или можеш да земеш гел за туширање и млеко за тело за после сончање, имаш убави и со поволна цена од Балеа.
     
    На pupi.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    jas cetvrtiot den se mackav so maslo, togas ne koristev faktor. Inaku prvite tri dena se mackav po malce. Toa e pamet za dr pat. Ne me boli samo me cese. Vo sekoj slucaj fala za sovetot :D
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    lupenjeo posle soncanje e neizbezno posebno ako si izgoren a ne isoncan. jas prvite denovi stavav proizvod od avon so beta karoten a potoa maslo za telo,ne go spasiv lupenjeto ama ja spasiv bojata sto ja dobiv :)