babylove овошни кашички

Лупење на кожата

Дискусија во 'Лице' започната од split96, 19 декември 2011.

 1. split96

  split96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Значи,имам проблем со кожата на носот.Нонстоп ми се лупи.И тоа само на средишниот дел.Сум пробала со креми и такви чуда,но не бива.Ми рекоа дека можеби ми е од недостаток на витамини.Сум пробала со земање повеќе витамини но се е исто.Совет?


  (ако веќе има ваква тема,клуч)
   
  На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jance

  jance Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Мене ми се лупи над носот или како што би се рекло на г точката,пробувам со чистење на лице како пилинг,но не помага, на крај краева ќе земам сунѓер за бањање да се тријам :)
   
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  Ставај си мрсен крем на носот, јас би ти препорачала павловиќева маст :) :) повторувај ја оваа постапка 2 или 3 пати во текот на денот, а во зима кожата е повеќе подложна на лупење и пукање па треба да се користат мрсни кремови кои ќе да хидратизираат :) Извести ме ако ти помогне и кажи ни точно со кои креми имаш пробано ?
   
 4. split96

  split96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  За тоа 2-3 пати на денот да ставам крема,неможам бидејки одвај сум дома.Имам пробано со garance со невен и имаше мало подобрување.За павловичева не сум пробала, но ќе пробам,фала за советот
  П.С.не памтам со кои креми точно бидејќи се толку многу.
   
 5. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.570
  Побарај си хидратантен крем и да пиеш повеќе вода.
  Од студеново повеќе ти се суши кожата, така да подхранувај ја по малку.
   
 6. split96

  split96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Уште нешто,и со пилинг и чистење на кожата,па со крема не бидува бидејки буквално за 5 минути на најлошото место каде што се лупи(и нонстоп е црвено |( )е повторно суво.Не дека се жалам ама стварно грдо изгледа
  Ashling,пијам многу вода и ставам крем,а кожава ми е сува на носот преку цела година,без разлика.
   
 7. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  79.462
  Пол:
  Женски
  Пилинг секако само не претерувај...и пробај да втриеш маслени капки АД,и секако мрсна крема.
   
 8. Ellena07

  Ellena07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  12
  И мене ми се нон стоп лупи носот,ама јас мислам дека ми е од тоа што не ја чистам пудрата..после ставање
   
 9. MariaWaldorf

  MariaWaldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Другарка ми имаше ваков проблем и помогна највише макса за хидратација ( од авон planet spa од мeдитеранско масло), и побарај некој добар крем за хидратација
   
 10. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  662
  Вазелин помага :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. balonce

  balonce Активен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Јас го имав истиот проблем,користев многу креми но најмногу ми помогна Dove rich nourishment.Го има во сите поголеми маркети.
   
 12. meche

  meche Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  6
  мене ми помогна крем од dr.Hauschka
   
 13. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  7.655
  Пол:
  Женски
  Да да вазелинот помага :)
   
 14. sparkless

  sparkless Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2014
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  48
  zdravo decki obicno mozebi ovoj period go imaat site istiot problem sto i jas lupenje i razresuvanje na kotkulite na noktite potocno nad noktite i okolu noktite probav so seckanje na istite niv so noktarica zatoa sto navistina me iritiraa taka da gi gledam ama tie taka se poishe i se pojavuvaa:tmi:(facepalm) probaav i seuste probuvam zasto mi go preporacaa maslinovo maslo i od avon krema slicone glove protective hand cream ama nekako slabo i sporo ide procesov ;(:sweat: nekoja idea help sto da stavam kupam vmetnam :(fingers)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  7.655
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека Вазелинот стварно помага па купи го го има во аптека и сите поголемо снабдени маркети. Не е скап го користи тетка ми.
  поздравче до тебе па мислам дека ти помогнав ;)
   
  На sparkless му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sparkless

  sparkless Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2014
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  48
  fala ti ke se obidam :)
   
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  7.655
  Пол:
  Женски
  Нема заблагодарување овде сме сите да помогнеме колку што можеме :)
   
  На sparkless му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AnGeL4e009

  AnGeL4e009 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  245
  Пол:
  Женски
  Срцки ... малку доцнам со помош...ми се лупеше и носот..и челото..и дел од образите..и лето и зима..све се мачкав..џабе! Ојдов на гости кај некој колешки и почнавме ваква тема..ми рекоја да пробам да пијам повеќе вода..и после недела дела престана само лупењето..беше меко хидрирано.. решението е ПОВЕЌЕ ВОДА ВО ОРГАНИЗМОТ..