1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лусинда Рајли (Lucinda Riley)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mishela, 7 јули 2018.

  1. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам @Mishela ќе ја ставам на списокот, е сега уште едно прашање, до тебе или кој има читано, Луна или Последниот чај од Винка С.? Која е подобра, гледам наназад се препорачувани..
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Ја немам читано Винка. Можеби би било подобро да прашаш во темата Препорачај книга, ќе кажат имресии девојкиве што читале нешто од оваа авторка. :)
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.868
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допаѓаат нејзините книги, ама сега моментално ја читам The olive tree и ептен ме уби, досадна е и безпотребно опширна, сакам да ја оставам ама сепак ме копка како завршува и кои се тајните кои треба да де откријат, не можам да најдам на нет ниту еден спојлер. Ве молам кој ја има прочитано нека сподели со мене како завршува :$ Стварно сакам да знам ама не можам да се натерам да ја завршам.
     
  4. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Јас моментално ја читам куќата на орхидеите ама не ми се нешто многу бендисува, обично има интересни книги освен анѓелско дрво која не ми се допадна, и сега куќата, некако ми е досадна и многу предвидлива ама сум некаде на средина па има време да сменам мислење. Сакав следна и јас да ја земам маслинка ама ќе чекам критики..
     
  5. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Вчера по 4 годишна битка со рак, почина писателката Лусинда Рајли. Ми беше една од омилените писателки. Иако долги, уживав во читањето на нејзините книги. Од досега прочитаните, најмногу ми се допадна Полноќна Роза.
     
    На Chokoholic25, riba79, sunshinebabe и 3 други им се допаѓа ова.
  6. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Често ја читав, има убави книги..штета што не напушти:|:shake:
     
  7. lale22

    lale22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.466
    Пол:
    Женски
    Полноќна роза и Сенки од минатото ги имам читано и многу ми се допаднаа.
     
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Лусинда ми е една од омилените писателки. Уште сестрите ми останаа за читање планирам во скоро време да се почастам.
    Не постои книга од неа која не ме внесува во приказната. Значи додека читам, толку убав е начинот на пренесување, доловува и опишува приказни кои по завршувањето на книгата ме тераат да размислувам за неа и покрај тоа што веќе сум зела да читам друга книга.
    Поради тоа си ги купувам книгите од нејзе, сакам да ми стојат на полица, мислам дека нема да ми здосадат по извесен период пак да прочитам макар и делови од нив.
     
    На martty06 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marija24

    marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Dali knigite na Lusinda Rajli se povrzani, ima li redosled na citanje??
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Не се сите. Серијал е The seven sister, тие се поврзани, а другите книги и се самостојни.
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Да не ја читала некоја од вас новата на Лусинда, оваа што излезе во мај? Рејтингов машала...до толку е добра?
    https://www.goodreads.com/book/show/59314509-the-murders-at-fleat-house

    [​IMG]

    Трилер е, баш ме интересира каква е. Штета само што е прилично обемна, некако тоа ме одвраќа од помислата да земам да се занимавам со неа.
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Мене некако не ме привлекува зашто Лусинда знае да го затупи. Ја влечка приказната, полна со непотребни детали. Затоа и ми се чини е толку долга, а сигурно може да е пократка.
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Не ми е битно тоа, најверојатно зашто знам што ме чека. Ама ете и покрај сè, ми фали да читам нејзина книга зашто како вадеше книги од серијалот за сестрите, така прекинав да ја читам. Предолг е серијалов и книгите не се мали за да се зачита човек и да помине низ истиот шаблон 8-9 пати...

    Оваа ќе ја читам, чекам само да ме фати такво расположение и ќе видиме дали и колку ќе ми се допадне на крај.
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    2.831
    Пол:
    Женски
    Утре планирам да си ја подновам домашната колекција со Лусинда Рајли. Сите нејзини книги ми се допаднаа , па доколку може некоја да ми каже дали во The olive tree ( маслинката ) има патување низ времето како таа што знае да направи паралела на две приказни во различно време? :l: