1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лута храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marama, 4 декември 2010.

  1. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.086
    Пол:
    Женски
    Ако има слична тема, можете да ја избришете или пак ако не поттикнува дискусија.

    Колку јадете луто, дали сакате да јадете или затоа што се погодило луто јадењети па морате да јадете?

    Јас многу сакам луто и не седнувам да јадам ако немам луто. Најчесто имаме џинки дома, па преку зимо ги јадам нив. Да не го заборавам и ајварот, благ не јадам затоа тоа ми е бљантав.
    Летно време постојано имам пржени лути пиперки и ги јадам со се и сешто. Салата со домат и кромид не можам да замислам да ја јадам без пиперка и тоа лута. Често кога јадам надвор од дома знам да си побарам луто, дали буковка или било што, но кога јадам со некој друг, затоа што претежно си менуваме половина од храната не можам да барам луто, па како бе не јадат?
    Јадете или не? :)
     
    На koritsaki и vickyy90 им се допаѓа ова.
  2. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    125
    искрено се прашувам како издржувате сите што јадете луто. кај мене мајка ми јаде ептен јас мислам еднаш кога каснав дека се ми изгоре и цел ден ме печеше :D. неможам да јадам луто, ни малку..... :)
     
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Oбожавам лута храна,екпериментирам од луто до најлуто,во секое јадење ставам чили и други сосови,сакам да ми е топол стомаков после :D
     
  4. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Јас и луто- два различни поими.
    Ама ич не можам да го јадам. Малку да каснам и веднаш почнуваат да ми течат солзи, да се потам итн. Потоа следува пиење на ненормално количество вода :lol:
    Браво за вас што можете да го јадете :clap:
     
  5. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.832
    Неможам да го поднесам лутото
    едноставно ми лути и ми идат солзи за плачење ;(
    а ако каснам барем малку после тоа мислам дека кревам температура прежешка сум мислам дека ми гори оган во желудникот :doh:
    а кај мене сите јадат на секое јадење , јас неможам :doh: некој изрод сум :wasntme:
     
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Сакам пикантно јадење, но не претерано луто. И ајварот го сакам пикантен.
    Со секој ручек си јадам феферончиња или од оние други дебелки мали лути пиперчиња, ама одбирам помалку лути - научив да ги распознавам :)
     
  7. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    воопшто не сакам луто
    Од таа причина не џвакам лути мастики, не јадам кромид, лук, пиперки ( и да ми гарантираат дека е блага нема да ја пробам) зачинот буковец и слични такви работи..
    шеќерџија човек што ти се вика :lol: :lol:
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Како мала воопшто не сакав, што е нормално.
    Но, сега ми сака душава да каснам малиџано така лутко, уф се‘ ми покачува :D
     
  9. xAne

    xAne Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    8
    Сакам да јадам луто но не премногу.
    Најчесто ставам само црн бибер во јадењето :)
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Мајка ми ги форсира лутите зачини во секое второ јадење. Јаде луто како луда....и често знае да си стави бибер во јадењето по нејзин вкус, не размислувајќи дека на другите тоа ни лути. Супите на пр.ги прави токлу лути што почнувам да липам на маса. И сосовите за месото исто.
    И така...постепено се навикнувам на лута храна.

    Не сакам да ми гори во устата , па да личам на змеј, ама пикантно сакам. Сосема малку...

    Има некои работи кои се поубави со малку лутичко. Мексиканската храна на пр.глупаво е да не се јаде со барем малку лут сос или чили. Тоа е уствари поентата на мексиканската кујна.
     
  11. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Лута храна значи не сакам, ама зборувам за онака баш лута храна. Едноставно не ме привлекува, и никогаш не сум имала желба да почувствувам ептен лут вкус, па и да ми отвори апетит, не, не. :D
    Го обожавам значи пикантниот вкус и без бибер никако не седнувам да јадам :x
    Е толку луто сакам. Онака нежно лутичко, како некој шмек на јадењето.
     
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Воопшто не сакам лута храна, малку ако ми лути нешто веднаш пијам пола литар вода.

    А имам слушнато дека од многу луто се активирале хемороиди :tmi: , дали е ова точно? :^)
     
  13. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Обожавам луто. На се клавам буковка..дури и врз ајварот,врз сиренце, маргаринче..само да е луто. Порано јадев и солено многу,сега избегнувам ама од луто но веј да се откажам никогаш, ќе умрам од глад поарно :lol:
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Сакам луто, обожавам, ама не јадам секојдневно. Убаво е за циркулацијата и за варењето, нели? Си се тешам јас де :lol: јазикот веќе ми отрпнал на она пикантното луто, па не го ни чувствувам ако не ме излути убаво :lol:
    Ама па не можам да готвам луто, и мака ми е... овој мажот ми ич нејќе луто, ми вели дека го боли. Озбилно, го болело. Се изнасмеав кога ми кажа така, ама го сфатив што сака да ми каже, кога еднаш, случајно :wasntme: пробав едно малечко луто пиперче од туршија.... ми се чинеше дека оган ќе почнам да фрлам уште малку, море каков оган, вулкан! Тогаш навистина сфатив што значи да боли од луто. И сега го разбирам... ама пак си јадам луто, но со мера :D
     
  15. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Абе едноставно без луто јас не ни седнувам да јадам :) Кога ќе си ја земам теглата со џинки, не знам да престанам. Сакам и лут буковец,се што е зачинето. КОга купувам чипс, ако е многу зачинет и врти накај луто екстра :up:
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Сакам, сакам и тоа многу да си каснам онака пикантно лута храна...Ми се случува некогаш да имам проблеми со стомачето ама не се давам јас... :muscle: :lol:
     
  17. samovilce

    samovilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    15
    :D без лути пиперчиња не ме гледаш на маса ама јас сум ептен нечоек незнам да престанам ко ќе седнам јадам од оние фферонки во тегли што се по 7,8 пипрчиња е после некој саат имам мала мака :lol: ама вреди хахаха ми текна на еден мој екс тој нонстоп велеше ФЕФЕРОНКИТЕ ДВАПАТИ ЛУТАТ :$ и да така е ама си ги сакаааам :sweat: :tmi:
     
  18. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    лутка храна многу си сакам иако ми налутнува малце ама корисно е за здравјето..секогаш кога сум излезена ако сум близу до продавница одма одам да си земам од оној чипсот со лути пиперки ммммммммм
     
  19. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Луто ако е ептен огин не благодарам,а ако е малце пикантно издржувам.
     
  20. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Не сум некој голем обожавател на лутата храна, ама знам да изненадам понекогаш! Јадам пикатно лут кечап, јадам феферонче со пастрлајлија (едвај ќе изгрицкам половино,ама важно јадам), јадам чили чипс, јадам ајвар што налутнува (ама благо да налутнува) и тоа!
    А инаку не сум некој зависник од лутата храна,можам и без неа... Поточно преферирам да јадам без луто, ретко јадам производи што налутнуват!