1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лута храна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од marama, 4 декември 2010.

 1. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.007
  Допаѓања:
  86.371
  Пол:
  Женски
  Ако има слична тема, можете да ја избришете или пак ако не поттикнува дискусија.

  Колку јадете луто, дали сакате да јадете или затоа што се погодило луто јадењети па морате да јадете?

  Јас многу сакам луто и не седнувам да јадам ако немам луто. Најчесто имаме џинки дома, па преку зимо ги јадам нив. Да не го заборавам и ајварот, благ не јадам затоа тоа ми е бљантав.
  Летно време постојано имам пржени лути пиперки и ги јадам со се и сешто. Салата со домат и кромид не можам да замислам да ја јадам без пиперка и тоа лута. Често кога јадам надвор од дома знам да си побарам луто, дали буковка или било што, но кога јадам со некој друг, затоа што претежно си менуваме половина од храната не можам да барам луто, па како бе не јадат?
  Јадете или не? :)
   
  На koritsaki и vickyy90 им се допаѓа ова.
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  искрено се прашувам како издржувате сите што јадете луто. кај мене мајка ми јаде ептен јас мислам еднаш кога каснав дека се ми изгоре и цел ден ме печеше :D. неможам да јадам луто, ни малку..... :)
   
 3. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Oбожавам лута храна,екпериментирам од луто до најлуто,во секое јадење ставам чили и други сосови,сакам да ми е топол стомаков после :D
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Јас и луто- два различни поими.
  Ама ич не можам да го јадам. Малку да каснам и веднаш почнуваат да ми течат солзи, да се потам итн. Потоа следува пиење на ненормално количество вода :lol:
  Браво за вас што можете да го јадете :clap:
   
 5. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Неможам да го поднесам лутото
  едноставно ми лути и ми идат солзи за плачење ;(
  а ако каснам барем малку после тоа мислам дека кревам температура прежешка сум мислам дека ми гори оган во желудникот :doh:
  а кај мене сите јадат на секое јадење , јас неможам :doh: некој изрод сум :wasntme:
   
 6. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  Сакам пикантно јадење, но не претерано луто. И ајварот го сакам пикантен.
  Со секој ручек си јадам феферончиња или од оние други дебелки мали лути пиперчиња, ама одбирам помалку лути - научив да ги распознавам :)
   
 7. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  338
  воопшто не сакам луто
  Од таа причина не џвакам лути мастики, не јадам кромид, лук, пиперки ( и да ми гарантираат дека е блага нема да ја пробам) зачинот буковец и слични такви работи..
  шеќерџија човек што ти се вика :lol: :lol:
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Како мала воопшто не сакав, што е нормално.
  Но, сега ми сака душава да каснам малиџано така лутко, уф се‘ ми покачува :D
   
 9. xAne

  xAne Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2010
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  8
  Сакам да јадам луто но не премногу.
  Најчесто ставам само црн бибер во јадењето :)
   
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Мајка ми ги форсира лутите зачини во секое второ јадење. Јаде луто како луда....и често знае да си стави бибер во јадењето по нејзин вкус, не размислувајќи дека на другите тоа ни лути. Супите на пр.ги прави токлу лути што почнувам да липам на маса. И сосовите за месото исто.
  И така...постепено се навикнувам на лута храна.

  Не сакам да ми гори во устата , па да личам на змеј, ама пикантно сакам. Сосема малку...

  Има некои работи кои се поубави со малку лутичко. Мексиканската храна на пр.глупаво е да не се јаде со барем малку лут сос или чили. Тоа е уствари поентата на мексиканската кујна.
   
 11. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Лута храна значи не сакам, ама зборувам за онака баш лута храна. Едноставно не ме привлекува, и никогаш не сум имала желба да почувствувам ептен лут вкус, па и да ми отвори апетит, не, не. :D
  Го обожавам значи пикантниот вкус и без бибер никако не седнувам да јадам :x
  Е толку луто сакам. Онака нежно лутичко, како некој шмек на јадењето.
   
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Воопшто не сакам лута храна, малку ако ми лути нешто веднаш пијам пола литар вода.

  А имам слушнато дека од многу луто се активирале хемороиди :tmi: , дали е ова точно? :^)
   
 13. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  820
  Обожавам луто. На се клавам буковка..дури и врз ајварот,врз сиренце, маргаринче..само да е луто. Порано јадев и солено многу,сега избегнувам ама од луто но веј да се откажам никогаш, ќе умрам од глад поарно :lol:
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.484
  Пол:
  Женски
  Сакам луто, обожавам, ама не јадам секојдневно. Убаво е за циркулацијата и за варењето, нели? Си се тешам јас де :lol: јазикот веќе ми отрпнал на она пикантното луто, па не го ни чувствувам ако не ме излути убаво :lol:
  Ама па не можам да готвам луто, и мака ми е... овој мажот ми ич нејќе луто, ми вели дека го боли. Озбилно, го болело. Се изнасмеав кога ми кажа така, ама го сфатив што сака да ми каже, кога еднаш, случајно :wasntme: пробав едно малечко луто пиперче од туршија.... ми се чинеше дека оган ќе почнам да фрлам уште малку, море каков оган, вулкан! Тогаш навистина сфатив што значи да боли од луто. И сега го разбирам... ама пак си јадам луто, но со мера :D
   
 15. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Абе едноставно без луто јас не ни седнувам да јадам :) Кога ќе си ја земам теглата со џинки, не знам да престанам. Сакам и лут буковец,се што е зачинето. КОга купувам чипс, ако е многу зачинет и врти накај луто екстра :up:
   
 16. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Сакам, сакам и тоа многу да си каснам онака пикантно лута храна...Ми се случува некогаш да имам проблеми со стомачето ама не се давам јас... :muscle: :lol:
   
 17. samovilce

  samovilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  15
  :D без лути пиперчиња не ме гледаш на маса ама јас сум ептен нечоек незнам да престанам ко ќе седнам јадам од оние фферонки во тегли што се по 7,8 пипрчиња е после некој саат имам мала мака :lol: ама вреди хахаха ми текна на еден мој екс тој нонстоп велеше ФЕФЕРОНКИТЕ ДВАПАТИ ЛУТАТ :$ и да така е ама си ги сакаааам :sweat: :tmi:
   
 18. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  лутка храна многу си сакам иако ми налутнува малце ама корисно е за здравјето..секогаш кога сум излезена ако сум близу до продавница одма одам да си земам од оној чипсот со лути пиперки ммммммммм
   
 19. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Луто ако е ептен огин не благодарам,а ако е малце пикантно издржувам.
   
 20. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  Не сум некој голем обожавател на лутата храна, ама знам да изненадам понекогаш! Јадам пикатно лут кечап, јадам феферонче со пастрлајлија (едвај ќе изгрицкам половино,ама важно јадам), јадам чили чипс, јадам ајвар што налутнува (ама благо да налутнува) и тоа!
  А инаку не сум некој зависник од лутата храна,можам и без неа... Поточно преферирам да јадам без луто, ретко јадам производи што налутнуват!