1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лута храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marama, 4 декември 2010.

  1. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Не конзумирам секојдневно лута храна и не сум зависник од неа, но има некои јадења кои сакам да ги конзумирам со лутко :) , едноставно ми отвара апетит и не знам колку ми е доста :lol:
     
  2. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    Лелеее па јас ич не сакам лута храна и малце да налутува мене ми се чини кузнај колку е лута а и дома кај мене па никој не јаде луто. :)
     
  3. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Јас ич не јадам лута храна ..

    Општо земено,никој од мојата поблиска фамилија не јаде луто :)
     
  4. genina

    genina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Обожавам луто.. нз можеби е наследно али дома уште како мала си правевме натпревари кој полуто може да изеде. :rofl: :rofl: . одредена храна не можам да ја замислам без луто пиперче или на пр без буковска. :) еднаш на слава кај една другарка баба и не прашува кој сака луто и јас херој ајде јас сакам а не знаев дека баба и јаде СУПЕРЛУТО и си земам лажиче буковска и си ставам во салатата леле кога ја пробав :lol: :lol: не знаев кој ќош да го фатам ххх , а најинтересно беше што уште бабата ме прашува да не ти е многу луто а јас пак дури горделиво не не таман ми е ... леле кога излезе хахах сите на под од смеење а јас не можев да се донапијам вода :sweat: :sweat:
     
  5. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Знам да каснам лута пиперка колку за шмек уз ручек. Сакам салата патлиџан во која има и малку лут кромид. Јадам и лутеница, ама моите оваа година изгор луто ја направија, па повеќе сум на ајвар зимава :)
     
  6. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Секако дека сакам,си имам неколку јадења со кои посебно си јадам лутичко :)
     
  7. kostic

    kostic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    15
    Лутко храниче добро апетитиче :)
     
  8. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Сакам луто и јадам скоро со секое јадење.Незнам се навикнав и сега ако не ми налутнува јадењето не мозам да го јадам.
     
  9. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Не конзумирам секојдневно лута храна, но така понекогаш да во комбинација со некое јадење. Многу сакам буковец ама така да налутува повеќе, е него може да го додавам скоро во секое јадење. Инаку понекогаш може така да поткаснам некое луто џинџе колку малку да се залутам :)
     
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Многу ме копка да јадам луто, ама за жал ете, душата не ми носи :D Пикантно може да поднесам али оние отров пиперчиња и сл. не можам, абе сум пробувала, ќе ги ублажам демек уз јадење со нешто, јок бе брате, плачам пола саат после како цела вреќа кромид да сум сечкала. А имам слушнато дека лутите пиперки содржат 12 пати повеќе витамин Ц од благите.
     
  11. MadHatter

    MadHatter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    30
    Сакам лута храна, но не премногу , пикантно лута ми е м м мераци. :)
     
  12. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    обавезно руЧек без несто луто не иде :D :D апетит
     
  13. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    обожавам луто најмногу сакам лути пиперки и феферончиња
     
    На MartinaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Мене јадењето не ми е слатко ако не е малку луто...значи јадам луто,ама малку повеќе не моѓам да издржам ептен да ми лути :tmi: обично во јадењето си додавам сосем малку чили има и едно што не лути толку,или буковец малку лут....сега зимно време мама ми направи средно лути феферони и ги јадев буквално со се :lol: се погодија ;)
     
  15. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Луто јадам само кога татко ми прави макала.
    И тоа по дебарски рецепт - варен компир, пасиран, и во него толчена лута црвена пиперка, врело масло, сечкан праз и чат пат некоја маслинка.

    Во сите други ситуации, знам да лизнам, онака, од проба пример, пинџур, феферонче, нешто такво, ама во принцип не сакам луто, ми ги покрива сите други вкусови.
     
  16. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Не јадам лута храна, секогаш ја мразев, не ми е убава.
     
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ниту јас. Не можам да се замислам нешто луто да јадам. И најмалку да е луто, едвај осетливо, јас ќе приметам и одма плукам. :)
     
  18. MartinaSk

    MartinaSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    4
    И јас сакам лута храна..не ретко применувам..сакам на пр лута буковец да ставам во некои јаденја а и фиферонце лутоо :) :P
     
  19. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Не јадам лута храна, и речиси да не се чувствува дека е луто, мене ми смета и не го јадам. Од секогаш сум ја мразела лутата храна и затоа си имаме проблем дома зошто само јас не јадам луто и некогаш мама мора да прави посебно за мене :D
     
  20. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Тавче гравче со лути пиперчиња, ама отров лути. Само што после газот боли ли боли при какање. Ама за такво слатко тавче гравче ќе издржам 5 минути. Ќе го стегнам дупето.