1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лута храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marama, 4 декември 2010.

  1. Xtinna12

    Xtinna12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    6
    Јас да ви кажамм луто не подесувам макар и малце да има неможам да го јадам лутото колку и да сакам :worried: ептен ретко во пиперки ако има луто и тоа мн ретко го јадам... :^)
    На лето јадам салата со домат и кромид и толкуу :o
     
  2. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Сакам луто, јадам, ама гледам да не е многу често за да не ме боли стомакот.
    Порано не јадев ама сега омилено ми е.
    Јадам и феферонки и мали лути пиперчиња, обожавам кога лутенката, кечапот, ајварот и малиџаното се лути (затоа мајка ми годинава за мене направи посебно малиџано - отров е, ама нема нешто повкусно). Бибер додавам скоро во се, буковец обавезно со месо, печени суви црвени пиперки во грав, пиперки (живи, печени, пржени) мора да налутуваат, кромид. Лук не јадам многу, многу.
    Особено го обожавам лутото кога јадењето е топло и кога има вино.
     
  3. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    луто нека е ама не да е прелуто
    се вадам од такт а особено кога ќе јадам лути (ма какви лути прелути ) пиперки (туршија)
    одма рипам од маса идам у кујна пијам вода :lol:
     
  4. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Сакам луто, и јадам луто. Порано ич не јадев, ама одев скоро две години со еден децко со јадеше луто со се, па покрај него се навикнав и јас :)
     
  5. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Не седнувам да јадам ако немам нешто барем пикантно на маса. Можам да кажам дека дури и претерувам со лутото,ама среќа имам јак стомак па немам проблеми после тоа.
    Не е убаво да се претерува,ама лутото е здраво за организмот (нормално ако можете да поднесете) помага при чистење на отровите од организмот. Е малку му е лоша страна што отвара апетит, па некогаш не можам да се сопрам :D
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    од никогаш не сум можела да поднесам луто, и највеке што мразам од храна е тоа
     
  7. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Ретко кога јадам луто, и тоа што го јадам е во составот на нешто друго и му дава подобар шмек. Иначе не. А и ми прави проблеми на желудникот.
     
  8. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Без луто не седнувам на маса.
    Храната не ми е слатка ако нема феферонче кисело или свежа лута пиперка.
    Мм вика по мене,да не јадам толку многу луто,ама .....навика и ствар на вкус е.
    А тој душичка,кога ќе го видам како ја лизнува феферонката ми се иде да му ја ставам......па маж кој не јаде луто има ли?
    Ама добро е ,почна да јаде.
     
  9. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Јас и лутата храна одамна сме скарани.Воопшто не поднесувам луто во било какво јадење.Ете така, неможам да го поднесам и воопшто не ми се допаѓа по вкус. Ништо посебно..само ќе ти ја изгори устата и толку.. :?:
    (Секако,ова е моето мислење,секоја чест на оние кои сакаат луто ;) )
     
  10. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Ептен јадам луто. Кога јадам неможам да се сопрам :D
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ми кажуваат дека ко мала многу сум сакала да јадам луто. На маса ако седнел некој да јаде ја су викала сакам љуто пипечее :lol: Сега јадам понекогаш ама да не биде многу луто, можам да поднесам, немам проблем ни со многу лута храна.
     
  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ич не можам лута храна да јадам, не можам, ќе се налутам, па после тешко на другите :rofl: :wasntme:
    Стварно не можам, еднаш по грешка каснав лута храна и не беше баш интересно :D се може, ама луто, не може :!:
     
  13. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Леле обожавам лута храна, јадам пиперчиња, ставам лути сосови во секое јадење. И тоа сакам да фучам и да јадам, инаку јадењето ми е блуткаво, незачинето. :)
    Пред неколку години не јадев толку луто, желудникот не ми поднесуваше ама сега Богами надоместувам. :D
     
  14. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Со секое јадење јадам лути пиперчиња ... И како шо кажа UNICA сакам да фучам и јадам :P
     
    На Unica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Сакам лута храна, не она ептен, така малку да подлутува :)
    И ајварот оваа година малку лути, колку ми е убав :mm:
     
  16. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Не јадам луто :| .. затоа што неможам да поднесам :!: , ме пече на јазикот и некогаш од некое јадење кога ќе се излутам одма пијам вода :D баш се чудам како можат да поднесат моите кога јадат лути пиперки или нешто слично.. :?:
    иначе можам да издржам, но ако само малце онака ептен малце лути :)
     
  17. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јадам, доста често. Најчесто со некој топол месест ручек.
    Зимно време почесто феферони, а летно печени пиперки па излупени, посолени, натурени со зејтин и оцет и додатоци свеж магдонос и лук. Па уште ако стоеле подолго и примиле од оцетот и лукот, во комбинација со ребро на скара и печен компир...мммммм оргазам.

    Петко па не јаде луто, не му е ич по ќејф, му квари апетит, а мене па уште поише ми отвара. Пошто тој и татко му не јадат луто храната што ја готивиме не е лута, може некогаш минимално пикантно луто, но најчесто се обични, зачинети па јас и свекрва ми се дружиме со феферонките.
     
  18. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Едноставно ја обожавам лутата храна, со се можам луто да јадам, освен со благо :D :D
     
  19. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    mmmmm...Обожаваммм лутооо :inlove: :inlove: :inlove:
     
  20. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Несакам луто воопшто да јадам, дури и лут ајвар што се вика неможам никако да го поднесам.