1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луцифер (Lucifer)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од SuperGirl24, 18 април 2016.

 1. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  47.632
  Пол:
  Женски
  Нова серија која излезе оваа година. Серијата се фокусира околу ликот на Луцифер Морнингстар на кој му е здосадено да биде Крал на Пеколот и го напушта својот трон и неговото кралство за да ги открие убавините на Лос АНџелес , каде води свој ноќен клуб а во исто време соработува со тамошната полиција во борбата против криминалот. Серијата е крими-драма исполнета со интересни и смешни моменти и според мене е доста интересна за гледање. Би ја ставила во категорија за серии за возрасни бидејки иако навидувам наликува на сај-фај ,сепак е доста се разликува од сличните на нејзе. Луцифер е доста добро доловен од страна на глумецот Tom Ellis кој воведува свежина во веќе постоечките серии во етерот.
  Јас ептен се навлеков на серијава и сите 11 епизоди ги изгледаво ово еден здив, па слободно можам да кажам дека периодов и ми е меѓу омилените серии кои ги пратам.

  [​IMG]
   
  На Oneo, iloveyou29, Luciferovog zlo♧ и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Чекав некој да отвори тема,си викам единствена сум што ја гледам :D

  Прејака ми е серијата,Том Елис е генијален,ако ѓаволот постои,убаво би било да биде како него :D
  Клои ми беше премногу антипатична првите неколку епизоди,сега ми легна малку по малку.Не и го сфаќам изгледот,зошто фацата и е бела мислиш вампир е,очите црвени мислиш зависничка од дрога,не знам дали намерно така ја шминкаат.
  А убава е глумицата.

  Мејс ми е една од омилените ликови,онака баш со став,го има демонското во неа.
  Исто така ми се допаѓаат разговорите со психологот или психијатар,не знам што е,ама баш длабоко навлегуваат во суштинското од Луцифер.
  Случаите не им се нешто премногу возбудливи,ама самите дијалози се добро пишувани и ги прават интересни епизодите,штом едвај чекам да испадне епизода,значи добри се :D
   
  На Feminka22, Stephen Amell, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  11.928
  Пол:
  Женски
  Ауууу ептен ми се допадна.
  Ќе почнам и јас да ја гледам деновиве. :D
   
  На Bender Rodriguez и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 4. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.306
  Пол:
  Женски
  Да почнеш. Серијата е лајт, многу е интересна и така, смешничка на моменти, ама има и доза на „мистерија“. Мене ми е интересен братот на Луцифер кој моментално го менува во Пеколот.

  И сеуште не можам да сфатам зошто еднаш Луцифер крвари, а еднаш е бесмртен и зошто само кај Клои нема моќ.

  Откако ја прекинаа Константин, оваа ми ја замени и добро ми дојде. :)
   
  На LadyC, Marossa, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Оваа Клои осеќам ќе испадне некој ангел или натприродно суштество,ако ја тераат натака серијата :D
   
  На biGirl и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 6. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.138
  Допаѓања:
  147.346
  Пол:
  Женски
  Зараза од прва епизода. Една од подобрите серии кои ги следам <3
   
 7. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.138
  Допаѓања:
  147.346
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека Луцифер крвари само на Клои бидејќи ја сака. :)
   
  На crimson и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.592
  Допаѓања:
  155.774
  Пол:
  Женски
  Мислам дека си најдов нова занимација сега.
  Денес посекако имам вишок слободно време ќе ја почнам бар со епизода две :$
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  После последната епизода, дефинитивно серијава ми се качи на врвот.
  Финалето ќе биде лудило.
   
  На Sanjichka007, Lady Phoenix и LadyC им се допаѓа ова.
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Ја гледам. Многу е добра серијата. Главниот глумец ептен го погодиле. А и глумата му е топ.
   
  На Juccy, Lady Phoenix и LadyC им се допаѓа ова.
 11. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.778
  Пол:
  Машки
  Пилотот на Луцифер го гледав уште лани; знам дека имаше после доста голема пауза додека да почне официјално првата сезона.

  Идејата на серијава е доста иновативна и интересна и ме привлече од самиот почеток. Том Елис е одличен како Луцифер, и слободно можам да кажам дека целава серија ја носи сам на свој грб.

  Као по правило, у скоро секоја серија мора да има и некој кој ќе ме нервира, а овде тоа е Клои. Не сум сигурен дали е до глумицата или можеби до ликот (сепак, ќе да е до глумицата :D), аманешто кај нејзе дефинитивно не ми штима. Ми се чини дека колку што одлично го погодиле cast-от на ликот на Луцифер со Елис, толку голема утка направиле со оваа, која со муцките што ги прави ме потсеќа на второкласна порно-глумица.

  Но, сите останати ликови – Мејз, Аманадиел (или како и да се викаше), психијатарката – ми се океј и мислам дека добро им стојат улогите. А да, и мажов на оваа е тотален промашај – помутав и понеталентиран глумец одамна немам гледано.

  Реков дека идејата на серијава ми се допаѓа (Ѓаволот кој зема неплатен одмор од пеколот и оди на пат на себеспознавање/летен распуст во LA), но реализацијата – not so much. Некако ми е премногу déjà vu. Натпросечно интелигентен, арогантен, самобендисан тип со одлични способности за „читање“ на луѓе работи како полициски консултант при решавање на различни случаи – ви звучи познато? Мене да – plot-от многу наликува на Sherlock, а практично е ист со Elementary.

  Серијава ја следам главно ради Том Елис, кој е одличен како Луцифер и како глумец, генерално, а инаку, со жалење морам да признаам дека серијава е далеку од совршена. Како што реков, идејата на Ѓаволот на Земјата, како и за Ѓаволот како несфатен и погрешно разбран лик од страна на човештвото е доста оригинална и интересна; освен тоа, дава практично неограничено многу можности и насоки во кои би можела да се развива серијата. Баш поради тоа, не би сакал да се претвори во уште една обична, веќе видена, cop drama.

  [​IMG]
   
  На joy1, Luciferovog zlo♧, do-re-mi и 8 други им се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.592
  Допаѓања:
  155.774
  Пол:
  Женски
  Реков ќе ја гледам и го исполнив ветувањето, ко за почеток 3 епизоди зошто морав малку и други да гледам :lol: Сега му ја кажав и на дечко ми и накратко му раскажав се шо запамтив и беше интересно (а во глобала то е скоро се ... ) па сега и тој ќе гледа, а обично не гледа многу серии преферира аниме. :lol: :clap:
  I love it. :l:
  Вечер ќе си гледам пак аааааа :inlove:

  Само едно прашање, мажот на Клои го сменаа уште во втората епизода или истиот глумец е, ама јас имам проблеми со распознавање? :^)
   
  На Bender Rodriguez и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 13. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  6.096
  Пол:
  Женски
  Ја изгледавте ли последната епизода од сезонава?

  Мислам дека последнава епизода беше највозбудлива во цела сезона. Таман ќе помислиш Луцифер е готов и оди во пеколот, тој се враќа. И тука не е крајот.. Најава за нова и уште повозбудлива сезона (според мене :lol:) неговата мајка бега од пеколот.

  Не ни останува ништо друго туку да ја чекаме новата сезона. Кој ќе чека?:worried:
   
  На theowndemon, Lady Phoenix, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
 14. BayernKa

  BayernKa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.079
  Пол:
  Женски
  Мене не ме бендисува кастингот за Луцифер педерастичен ми е некако :^)
   
 15. Morenaa

  Morenaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Женски
  Se znae li koga kje bide vtorata sezona?
   
 16. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.807
  Допаѓања:
  38.261
  Пол:
  Женски
  @Marossa почнав да ја гледам серијава и за разлика од сите вас мене Клои ми е срцка глумица.Ја знам уште од Чикаго фајар таму работеше во амбуланта и беше доста добра потоа и го убија ликот и многу се натажив и ја прекинав. Сега овде кога ја видов се израдував, инаку те цитирав тебе за да ти кажам дека природно актерката си е таква со блед лик и црвено под очите и таму беше таква и слики од неа по нет што имам гледано е таква, мене па ради тоа ми е симпатична. Луцифер е одличен и актерот супер си ја врши работата.
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  @1209 Епа не сум знаела,мислев да не е до шминката.Штом е така,во ред.
  Мене сеуште не ми е скроз прирасната на срце,ама тоа може да се промени.
   
  На Lady Phoenix и 1209 им се допаѓа ова.
 18. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.807
  Допаѓања:
  38.261
  Пол:
  Женски
  @Marossa да и мене на почетокот ми беше чудна, но таму и лезбејка беше и ептен добро го долови ликот иако природно е хетеро и некако после тоа ептен ми прирасна за срце кога видов како глуми Овде и мене сеуште не ми е во полно светло ама мислам дека има потенцијал да биде прилично добра.
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.592
  Допаѓања:
  155.774
  Пол:
  Женски
  @1209 И јас си ја сакам Клои, уствари јас сите си ги сакам. :$ До сега само мажот нејзин не го сакав и тоа само во првата епизода. Кевин ми е ептен при срце, многу го сакам.

  ---
  Јас кога почнав да гледам беше три ден до последната епизода, така да до 25ти мислам беше имав сите други еп изгледано, па ја гледав и последната и сега неможам да дочекам за следна. :wasntme:
  Луцифер ми е срце. Значи просто - го обожавам. Уште кога бев мала му велев, како можи the devil да биди лош ако тој ги казнува лошите? Баш е ова онака како шо си мислев кога размислував за тоа (мало детуле се мачеше со тешки проблеми :rofl: ). Најмногу ја сакам Мејз.
  И дефинитивно ми е многу слатка со братот на Луцифер, they have the spartk :l:
  Тие двата ми се баш онака - ги работат работите онака како што чуствуваат, без некои морални принципи, туку по инстикти и тоа многу ми се допаѓа. Често се грешно разбрани, и на моменти од поќе крипи, ама во тоа е и убавото. :lol: :clap:
  [​IMG]
  Патем, од сите пријатели кои гледаат, многу имаат некоја желба Клои и Луцифер да имаат било каква поинтимна врска потака, а јас гледам на нив чисто како на пријатели. Мислам детектив Douche ако останеше актерот од првата епизода - дефинитивно ќе размислував поинаку ама Кевин ми е премногу на срце.


  Накратко брачеда ми ми се смееше дека ако продолжам да зборам за Луцифер на околу би била грешно сфатена и прибрана во некоја секта 8) Зошто до сега на цела моја околина ја наметнав серијава, проповедам. :angel: ( :devil: , си го бранам и името на форумов, гледате ;) )


  Омилен момент ми е кога Клои ја испрашува ќерка ѝ како да е во полициска станица дали таа ја изела тортата. :rofl: Пошто во неколку дена го изгледав неможам да кажам точно која епизода беше, ама мислам дека од средината натака. (facepalm)
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.306
  Допаѓања:
  18.126
  Пол:
  Женски
  Како е можно темава да не е ич активна? Не се многу луѓето кај нас запознаени со серијава или? Јас откако ја изгледав не можам да престанам да зборувам за неа.
  Ми ја препорача пред некој месец колешка, ама тогаш имав куп други работи за гледање, немав време да почнам нешто ново, и сега кога добив малку слободно време ми текна на неа, решив да ја ѕирнам... и ја завршив за два дена. :lol:

  Серијата е многу добро направена во целина, дијалозите не се исфорсирани, хуморот и сарказмот се на неверојатно ниво, саундтракот е повеќе од погоден, хемијата е очигледна, самите актери се добро влезени во улогите, а Том Елис ми стана нова опсесија, толку си го засакав. :inlove:

  Го обожавам начинот на претставување на Луцифер, како го нема заборавено времето кога бил нарекуван Самаел и бил омилен син, како и покрај тоа што ги откорнал сепак ги зачувал крилјата, и како и покрај тоа што се труди да не се грижи за ништо освен за свое сопствено задоволство, сепак му значи луѓето да знаат дека тој не е одговорен за туѓите гревови и дека ги казнува само виновните, а не сите со ред. И на крај, испаѓа еден голем срцкаст мекушко со пеколно добра смисла за вулгарен хумор. :rofl:


  [​IMG] [​IMG]
   
  На 1209, SuperGirl24, Marossa и 1 друга личност им се допаѓа ова.