1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луцифер (Lucifer)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од SuperGirl24, 18 април 2016.

  1. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Е кога не си умрев од смеење на последнава епизода.
    Едно кога докторкана си беше легната ко таа да е пациентот, па Луцифер и рече дека може да и закаже и друга сесија, па и нареден пат кога дојде кај неа и почна да ги набројува не знам ти кој, па Сталин, па Трамп! :D
    Ама врв од се ми беше Ела кога се внесе на местото на настанот, кога почна да објаснува како сигурно се случило тоа, и го зеде Луцифер да покажува на него, ама покажувањето и испадна ептен сугестивно па Клои зовре од љубомора, а на Луцифер ко што е говедо му беше сето тоа исклучително забавно. :rofl::rofl:


    Ама онаа мајкана што не ја поднесувам, колку злобно суштество е значи, крај и нема. Особено на крај кога го оставија Луцифер сам, сигурно ќе се случи нешто штом се насмевна така подмукло. (wtf)
     
    На MilaP, biGirl и 1209 им се допаѓа ова.
  2. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Дали секоја епизода се различни настани или поврзано е? Сакам да почнам да ја гледам, па кратко ме интересира што серија е.
     
  3. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Serijata e top i se ama ova ljubovnava relacija megu gjavolot i aj da ne spojlam koj ne mi se dopaga ic me interesiraat detektivskite raboti i natprirodnoto a ne ovoj ljuboven fokus od epizodata my little monkey pa navamu :/
     
  4. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    И што треба јас сега да правам до 16ти јануари кога едвај чекав по една недела за наредна епизода?
    Особено после последнава!? Дали сето ова досега беше
    Господов план, и дали Клои е само алка во големата игра на Бог за покајувањето на Луцифер, и враќањето на неговите крилја? И ако е така, тогаш што кога ќе ги добие крилјата назад, како ќе остане на земјата, кога Клои му е буквално сродна душа, но е само човек?
    Еве не можам.
    [​IMG]

    И, уште песнава и толку ми требаше, во срце ме погодија:
     
  5. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Аманадиел почна сериозно да ме нервира. Буквално ми е како детенце очајно по мајка му. Порано му бил пион на татко му, сега на мајка му.
    Ми се свиѓа како ја развиваат приказната помеѓу Клои и Луцифер и мислам дека така ќе заврши сезонава кога Луцифер ќе си ги добие крилата, ама мислам ќе одбие да се врати назад.
    И мило ми е што обрнуваат повеќе внимание на самиот Луцифер и целава приказна рај/пекол, господ, и интересно ќе биде понатаму да се појави па и татко им, или некој од другите ангели. Зашто вака кога работат само на случаи ми се губи смислата на серијава, зашто пред се е supernatural.
    Ептен е глупаво што ќе треба толку многу да чекаме;(
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  6. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Многу јака ми е серијата одвај чекам новата!

    Луцифер ми е уфффффффффф....
    If the Devil looks like that I wanna go to Hell :devil:
     
    На Juccy, theowndemon и biGirl им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Ова ми е комедија после другите серии, ама во последно вака некако ми тераат епизодите: ;(
    Сега уште Голдбергс да ја плачам, напната ќе бидам, ќе го откажам мојот серијски живот бе. :drunk:

    Многу ја сакам психотерапевтката, особено кога она лежеше како да е пациентот. :lol:
    Јас премногу сум пристрасна кога ќе гледам серии, така да „навивам“ за Луцифер, и најнеомилен лик ми е Детектив Душ, и искрено неможам да го поднесам, а и по малку сум деконцентрирана од лицето негово, многу антипатично ми е. Меѓу омилените ми е Мејз, од Луцифер и Мејз дефинитивно ми победва Мејз. И многу ми се интересни со мајмунчето колку си се согласуваат, сепак има некоја мека страна или пак сега ја развива со малата, ќе видиме. :lol:

    Во поглед со последната епзиода ... Не ми се допаѓа идејата шо Клои е нешто специјално во поглед „клучот“ ама криво ми е шо не ми стана ова јасно во моментот кога Луцифер забележа дека кога тој е покрај неа можи да биди повреден, ранет и се тоа. Можеби и не ми се допаѓа идеата зошто не го сфатив. Сакам кога сум изненадена ама од сегашна гледна точка некако очигледно ми е, ете тоа ме мачи во моментов. (facepalm) Шо ме плаши е мајмунчето да не остани само, ете, зато ја сакам Клои на Земјата, подалеку од сите, за да го чува мајмунчето, многу го сакам малото.

    Мајка му ми оди на нерви, од првиот пат ко се појави на лифтот нешто вака бев: |( Вервам премногу кога Јуриел велеше: „Мајка ми ве доби одма вас двата, целта и е да оди кај тато и тој ја сака долу зошто знај дека ќе ѝ прости.“, сепак не ми се допаѓа што сепак пробваше тој сосем да ја убие, глупости. (facepalm) Не знам, фамилијата на Луцифер некако ... ме нервираат, некако ... посебни се. Пратат некои правила, имаат некои идеи. Пример никогаш не би вервала дека Аманадиел е прво-роден, дека сите други му се плашат и сакат да бидат за него, зошто ако не се крие зад тато, се крие под суќната на мама. :^)

    Безразлика вака шо хејтам во моментов, премногу ја сакам серијата и редовно ја гледам како што си излегува неделно. :lol:
     
    На Bender Rodriguez, MilaP и Tiki-lolipop им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Последните две епизоди во депресии ме фрла серијава.
    Првата епизода со Кенди, кога ја претставуваше се нервирам, викав „немој, не го вели то, ќути, леле прв пат ме нервираш“ и го рече. Ај тогаш оправдано во ПМС бев па си плачев. Денес ја гледав втората епизода, абе на крајот со се него плачев. И та мајка му па, што и да ѝ се случува премногу ги форсира и двата, ги дели. На се, сем мајка ми личи. Таа е од оние ликови за кои мислам дека никогаш нема да ми падни жал.
    Во темава гледам, сама си гледам, сама си коментирам. :lol:
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Наредната епизода ќе биде интересна, со пациентот од лудница што си мисли дека е Господ.:rofl:Кој знае дали ќе испадне навистина дека е татко му, или само некој лудак.:D
    Епизодава многу ми беше интересна, посебно моментот со Трикси Морнингстар. Па уште кога и ги фрли клучевите од колата на крај, толку.:rofl: И секако Мејс и Клои како геј пар:rofl:
    Знам дека го одложуваат моментот кога Клои ќе ја дознае вистината за Луцифер, зашто ја обновија сега за 3 сезона, ама имам чувство дека многу го развлекуваат тој дел. И баш ќе биде интересно да се појават повеќе ангели/демони на Земјава, да ја видиме вистинската моќ на Луцифер.
     
    На Versace Btch 24 и 1209 им се допаѓа ова.
  10. Versace Btch 24

    Versace Btch 24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    И според мене веќе многу го развлекуваат баш ќе стане поинтересно и поразвиено дејствието она кога ќе дознае. Ја одвај чекам некоја сестра на Луци да дојде се мушки доаѓаат да видиме и некое женско. Иначе по последната епизода ми стана жал за Мејс пошто Луцифер во последно време ја тргна на последен план и она се труди ептен да се вклопи со сите ама ја отфрлаат. А да и да не разбра што беше тоа со зракот светлина кај мајка му на Луцифер?Знак дека ќе умре скроз ќе ја снема или знак дека ќе иде горе кај маж и па покољ ќе се направат? :D:D
     
    На Tiki-lolipop и 1209 им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    А како знај мајка ѝ дека мечот е тој кој ќе ги однеси во рајот?
    Што ако случајно се „драснала“ со мечот, не доволно за да биди избришана од реалноста веднаш, туку по извесно време?
    Не знам, мене навака ми тера паметот, со долго време престојување на Земјата не се толку штетни последиците да резултират со смрт на тој начин, така да мора да има друго објаснување.
    @Versace Btch 24
     
  12. prettymamma

    prettymamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Супер што има ваква тема, Луцифер ми е омилена серија Том Елис ми е поим за совршенство, идеален е за улогата на ѓавол.
    И Мејз ја обожавам права секс бомба. Што се случува со мајката на Луцифер? Таа епизодата кога влезе во лифтот и рече има време но не и за мене така нешто имаше фластер на раката. Што се случи?
     
  13. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    @Versace Btch 24 @theowndemon @prettymamma мое мислење за ова со мајка му на Луцифер:
    на Луцифер, Аменадил и Мејз не им е ништо и по подолг престој на земјата, бидејќи тие се во своите сопствени тела со кои може да се движат и до пеколот, и до небото, ама мајка му на Луцифер нели избега од пеколот? Е, ама таму и беше само душата, не беше телесно таа таму, и кога избега оттаму го зазеде телото во кое е сега, а тоа беше тело на убиена адвокатка. Моја претпоставка е дека телото почнува полека да се распаѓа поради една од овие причини:
    1) Телото веќе од предходно беше мртво;
    2) И ја отфрла душата бидејќи не е негова; или
    3) Бидејќи е божествено битие, можеби душата и е пресилна за ова обично смртно тело.
    А за тоа како знае дека со мечот можат да ги пробијат портите горе и да влезат, сигурно би го знаела тоа, зошто сепак мечот припаѓаше на едно од нејзините деца, а белки таа си ги знае децата, и знае кое какви моќи има - затоа и го тера Луцифер да го употреби бидејќи тој е светлоносецот. :)
     
    На Marossa, Versace Btch 24, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. prettymamma

    prettymamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека е второто ме убива ова што излегуваат епизодите секој понеделник
     
    На Versace Btch 24 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Доколку ете е само душа, нема да можи да се префрли во друго тело? :|
    Ова тест е за мене, да видам дали ќе ми се допадни мајкава. |( Која и да е причината мислам дека нема жал да ми е. :wasntme:
     
  16. prettymamma

    prettymamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    И мене на почеток не ми се допаѓаше ама сега ми е ок, посебно кога му помогна на Луцифер да ја спаси Клои
     
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    @prettymamma сигурно не помогна зошто сакаше туку за лична корист дали било тоа да си оди дома или Луцифер да почни да ја почитува.
    Таа е од оние ликови кои ме нервираат, безразлика што им се случува после скоро никогаш не се разнежнувам на нив.
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. strawberry06

    strawberry06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Јас ја изгледав серијава до кај што е и со секоја епизода станува само подобра. Едвај чекам да излезат новите епизоди за еден месец. Ме интересира дали Луцифер навистина си ги врати крилата или е сон некаков. И што ќе се случи со него и инспекторката. :D:l:
     
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    И не е поќе the Devil? :P
    Абе шо се случи, се случи, битно она мајката ја нема поќе. ]:)
    Кој ќеф сум дека ми почна серијава, ех. :makeup:
     
  20. Magik

    Magik Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Некако 3 сезона не ми е нешто интересна,порано кога ја гледав серијава едвај чекав да излези нова епизода.