1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луѓето лажат за висината на платите

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 5 септември 2017.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.957
  Допаѓања:
  7.412
  Многу луѓе лажат за вистината на платите иако јас не прашувам директно никој, освен ако не ми е близок. Инаку онака знаат да истресат некоја сума за која е очигледно дека лажат. Дали вие верувате за висината на платите и зошто луѓето лажат за пари?
   
  На kathy es, Aleksandar1212 и elimkd им се допаѓа ова.
 2. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.127
  Затоа што им е понижување на толку години школување, да земаат минималец...
  Па уште и кога ќе ги праша некој со забавиште, г'зот што не знае да си го избрише, а зема поголема плата од нив...:x
  Ете затоа.
   
  На kathy es, Animali, mama31 и 15 други им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.127
  Пол:
  Женски
  Јас не сакам луѓе кои прашуваат за плати, висина на сметки... Го сметам за некултурно плеткањето во тие теми.
   
  На karanfilce, Belgin1, bjorn и 18 други им се допаѓа ова.
 4. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.024
  Допаѓања:
  42.489
  Пол:
  Женски
  Ниту прашувам ниту сакам да ме прашуваат. Тоа си е приватна работа и не ме интересира за никој.
   
  На kikin, theowndemon, Espadrila и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  8.483
  Пол:
  Женски
  Лажат. 13 илјади зема вработен вo министерство за надворешни кој работи скоро 10 години таму?
   
 6. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  78.154
  Нормално дека ќе лажам. Не се чувствувам должна да задоволувам нечии љубопитни интереси. Некој кога секоја прилика ја користи да надушка нешто во врска со тоа, си заслужува да чуе лага. Не кажувам пониска, кажувам повисока сума за да можат да се чудат душегрижниците доколку поверуваат.

  Во спротивно, ниту прашувам, ниту сакам да ме прашуваат. Ни ќе ми дадат, ни ќе им дадам. Ме интересира само мојот џеб и што и колку можам да си дозволам за подобар живот. Туѓите банковни сметки не ме интересираат.
   
  На kikin, 1209, theowndemon и 16 други им се допаѓа ова.
 7. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.957
  Допаѓања:
  7.412
  Нагласив дека не прашувам, но сами се истрчуваат и кажуваат луѓето, не знам со која цел и намера. Пример дека продавачка зема 20.000 сум слушнала, или дека во маркет зема во Скопје 15.500, или пак нешто што ме зачуди дека стоматолог во мало место зема 13.000.
   
 8. Feminka192

  Feminka192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.557
  Пол:
  Женски
  Имаме 2 типа лажговци
  1. Оние кои земаат солидни плати за да спречат љубомора, завист и најмногу барања за позајмица од блиски роднини/пријатели кои знак прашалник кога и дали ќе им ги вратат
  2. Оние кои земаат минималец за да ја скријат вистинската слика за животот кој го имаат, да импресионираат некогу, да спречат сожалување или да предизвикаат завист.
  Но, нели бадијала кога некои работи се очигледни и кај едните и кај другите
   
  На Gosh, Victorian, majstore и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Што со тоа што ќе ги излажеш? Самата себе си се лажеш. Мислиш луѓео нафта пијат, и незнаат одприлика колкави лични приходи остваруваш? Кажи им само во кој сектор си, се си им кажала. Како да кажам дека земам 50 000 денари, кога земам 5000 денари? (Волонтерски ангажман, немам решение за стално), но без оглед, подобро откачи ги на културен начин, кажи им дека тоа си е лично, ниту се интересираш, ниту да се интересираат, одколку да ги лажеш.
   
  На elimkd и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.226
  Допаѓања:
  106.773
  Вистина? Леле, до кај дошол светов, да не можеш нормално за плата да прашаш и да ти кажат искрено. Може и за сметките и за кредитите лажат, што ако имаат повеќе за плаќање а лажат дека плаќаат помалку за да мислиме дека салдото поголемо им е на крај на месец :o Ц ц ц, се си има по светов.
   
  На Gosh, Alianna, realGirl и 12 други им се допаѓа ова.
 11. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Зависи на која позиција е, со какво образование е.
   
 12. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  78.154
  Па првите за да се величат, а вторите бидејќи некои си се научени на кукање, секој втор збор е нема, па нема, други луѓе се плашат да не ти текне да им побараш па од далеку се бранат, некои сакаат да бидат сожалувани, четврти се плашат да не им завидиш па да им се растурат убавините :). Секој со своите причини.
   
  Последна измена: 5 септември 2017
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 13. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  2.692
  Пол:
  Женски
  Лажат. Некои поради тоа што им е понижување да земаат помала плата од тој што ги прашува, некои поради работната позиција која не е еквивалентна со висината на платата, а некои и чисто поради тоа што сакаат на глупав начин да се издигнат над останатите.

  Крај краева ако не сакаш да кажеш колку висока плата земаш културно дај му до знаење на другиот дека тоа е само твоја лична работа и не е од негов интерес. Вака лажење нема смисла.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.226
  Допаѓања:
  106.773
  Кажи си убаво -магија да не им направиш. Јас затоа си ќутам.
   
  На Gosh, Alianna, Espadrila и 8 други им се допаѓа ова.
 15. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.038
  Допаѓања:
  55.041
  Пол:
  Женски
  Мора да се согласам со муабетот погоре - кажи каде работиш, се' си кажал. Не е тајна колкава е платата во конфекција, во маркет, колкава им е платата на докторите, полицајците а колкава на електро- инженерите. Не е мистерија ни колку пари можеш да спечалиш преку Work&Travel или како стјуардеса.

  Нема таква професија за која никој не знае колку е платена. Ако не знам јас, ќе знае некој околу мене.
   
  Последна измена: 5 септември 2017
  На 1209, Victorian, YoungandBeautiful и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  78.154
  Секој со својот метод. Плус никој не лаже десеткратно повеќе од тоа што зема, не се секирај. Тие се бели лаги;). За радознали луѓе една илјадарка е доволна, а мене тоа не ме прави ни сита, ни гладна.
   
 17. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.957
  Допаѓања:
  7.412
  Нормално дека е јасно дека продавачка ретко каде зема 20.000 или дури и 15.000. И како што кажа Свети Николка сам себе човек се лаже.
   
 18. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.029
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Ниту прашувам, ниту па сакам да ме прашуваат за висина на плата. Без разлика колку сум блиска со некоја личност никогаш не сум поставила такво прашање. Сепак е нешто лично и не е културно да се прашуваат такви работи. Ако ми кажат самите во ред, ама јас да прашувам тоа нема да се случи. Малограѓанштина ми е тоа, само да се пуфкаат со колкава плата зимаат.
   
 19. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  За плати обично кога правиме муабет збориме општо, особено затоа што мојата професија е таква, платата варира многу во зависност од тоа каде работиш. Па љубопитството обично не е насочено кон тоа кој колку плата зема, туку кој работодавач колку плаќа за таа работа. Макар што и тоа е релативно.
  Ме прашувале колку земам, ако сакаат да дознаат не е ни некоја тајна, па да кријам. Само што, на крајот пак не можат да знаат колку ќе земам месецов, зашто ни јас самата не знам. Сето тоа зависи колку ќе работам хонорарно.
   
  На Victorian и augustd им се допаѓа ова.
 20. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  17.998
  Ниту ми се јасни оние кои што прашуваат, ниту пак оние кои што лажат. Без разлика колку и да е неумесно прашањето, постои начин да се избегне истото без да се спуштаме толку ниско и да излажеме само за да се почуствуваме супериорно дека земаме добра плата.
  Прашањето ми е ок само доколку ме праша блиска личност и доколку сме во ист сектор, па ќе го сфатам како љубопитност и желба да се знае дали може да заработи на друго место повеќе од тоа што зема.

  Ама кога ќе ми текне дека порано често во автобус кога се враќав назад во родниот град начекував познанички кои пример се медицински лица, на едно здраво сме, седнуваме една до друга во бус и оваа од нигде никаде се дрзнува да ме прашува за плата.:^) Не знам зошто и е битна таа информација но добро. :?:
  Кога станував на десна нога се случувало и да споделам колку земам, доколку не ми се збори го одбегнувам прашањето. Ама да лажам ми е нон сенс.
  Они некултурни може ќе излезат, ама јас дупло понекултурна и искомплексирана со тоа што ќе излажам.
   
  На P.S.love, Alianna, Espadrila и 3 други им се допаѓа ова.