Луѓето лажат за висината на платите

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 5 септември 2017.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.954
  Допаѓања:
  5.393
  И мене ова ми се случувало. Ќе седне во автобус до мене и оппп, кај работиш, па колку плата земаш?Еее тоа е смешка.
   
  На biGirl и manja666 им се допаѓа ова.
 2. GabyTranceॐ

  GabyTranceॐ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.106
  Пол:
  Женски
  Луѓето со кои што се со големи плати кажуваат мали а пак со малите плати кажуваат малку поголема цифра а тоа е тој што има повисока сума да не биде користен и што е во право, а луѓето со мали плати мислаат дека е срамота таа мала цифра или солидна али како и да е ич несакам да кажам колку зимам од кај да знам дека нема да ме користи бидејќи многу ги знам такви. Ама тоа е приватност.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  64.316
  И кога сум кажала повисока цифра, не сум го направила тоа за да се почувствувам супериорно. Во никој случај. Мене ако џебот ми е празен, ништо не ме прави супериорна и среќна. Едноставно така ми било ќеиф, мислам дека радозналите луѓе тоа го заслужуваат. Како луѓето со кои сум на здраво ете.
   
  На WarriorAngel, Daern, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.141
  Допаѓања:
  85.532
  Кoј кoлку зимa :cash:
  Нa еднa преднoвoгoдишнa прoслaвa, нa сите врaбoтени ни дaдoa пaри вo плик, кaкo бoнус, нaгрaдa. Нa сите истo.
  Пoминa зaбaвaтa, излaгaме нaдвoр, и еден oд кoлегиве викa - знaчи навистина сум пријaтнo изненaден, a и сумaвa е ствaрнo зa пoздрaвувaње (кaжувa сумa х2).
  Сите климaме, еј дaa, нaвистинa супер...a кoлегaтa зa кoј беше нaменетa шaлaтa, пoзелене. Зoштo мене пoмaлку? Е штo лoшo нaпрaвив? Ствaрнo пo тoлку ви дaде? :rofl:
  Не е бaш муaбетoв зa плaтa и вo кoнтекст нa темaвa, aмa ми текнa нa случкaвa...и пaк се изнaсмеaв :rofl:
   
  На bittersweet, Lejla8, Espadrila и 10 други им се допаѓа ова.
 5. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.992
  Допаѓања:
  16.779
  Вие кои криете колку ви е плата и сметки или спиете на пари па се плашите некој да не ве ограби, или сте толку големи снобови што попрво ќе турнете човек на улица наместо да речете Добар Ден.

  Додека на Запад е тоа сосем нормално прашање, кое иде уз кафе, овде два дена те колнат ако прашаш. Со други зборови, глумиме Запад во Серанда..
   
  На cresa-jagoda, Gosh, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.239
  Пол:
  Машки
  Кога лажеш лажи дека земаш малку, да не ти бараат на заем :D
   
  На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.641
  Допаѓања:
  135.901
  :D
  Е не е баш точно ..
  Во мојата индустрија можеш да земаш и 300 ама и 1300 евра.. џабе ќе кажам што работам

  Ме прашувале, сум кажувала .. не секогаш и не на секого. Не секој заслужува да знае такви работи ..
  Со луѓе од мојата индустрија споделуваме често вакви информации, па можам да заклучам дека максималната плата што ја имам слушнато е скоро 3 пати повисока од минималната ..
   
  На crimson, Victorian, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
 8. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.841
  Пол:
  Машки
  Devojka i student ne se prasuvat za godini a pak platata e licna rabota ne sekoja individua zatoa ne e uctivo da se prasuva platata e skriena rabota
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 9. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.880
  На запад апсолутно тоа не им е нормално прашање, напротив многу помалку се знае отколку кај нас и е табу тема. Не за џабе платата е класифицирана како деловна тајна.
   
  На kathy es, SimplyElegant, Lolipop23 и 9 други им се допаѓа ова.
 10. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  23.280
  Пол:
  Женски
  Ги разбирам тие кои лажат дека земаат повеќе. Ако кажат дека земаат малку ништо не добиваат, секој само ќе им се сити оти такви луѓе сме си. А ако каже дека зема многу пак ќе им биде криво. Епа наместо некој да ме сожалува подобро нека ми завидува. :devil:
   
  На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.992
  Допаѓања:
  16.779

  Не, не е така.
  Имам роднини во Автралија, Канада, Нов Зеланд, па дури и на Скандинавијата кои ми ги имаат пренесено овие информации, дека платата воопшто не е табу тема и дека тие информации пријателите слободно ги споделуваат меѓусебе.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.760
  Допаѓања:
  6.405
  Пол:
  Женски
  Ne lažam za platata nikogas taa e sto e 8000 den zemam plata
   
  На cresa-jagoda, Daern и elimkd им се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.075
  Пол:
  Женски
  Аман, гледам и совршено јасно ми е кој профил на луѓе се тие кои прашуваат за плати и сметки - алапачи и трачари. Немаат култура на однесување и во други сфери, општо во животот.
   
  На SimplyElegant, Jane.Birkin, Waka-waka и 5 други им се допаѓа ова.
 14. edenandrej

  edenandrej Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  924
  Пол:
  Машки
  Освен ако нема отворено работно место во фирмата каде работи мој пријател, не гледам друга причина да го прашувам колку плата зима и какви се условите за работа.
   
  На Doozy, WarriorAngel, Momichka и 2 други им се допаѓа ова.
 15. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  7.598
  Пол:
  Женски
  Искрено ме ме интересира кој колку и како земал, ниту прашувам и еднакво идиотски ми е кога некој од никаде без пардон ќе ме праша колку плата земам. Не земам малку напротив ама не земам ни многу, сеедно тоа си се мои пари ниту ви ги давам ниту ми давате. Немам причина да лажам дека земам повеќе зошто цабе ми е ако ги немам во џебот.
  Инаку да од прилика се знае веќе на кое работно место колку може да е платата ама тоа е друга тема на муабет.
   
 16. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.141
  Допаѓања:
  85.532
  Јaс не знaм тaткo ми кoлку имa плaтa. Никoгaш не сум прaшaлa.
   
  На crimson, Antolinaa, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
 17. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  29.607
  Пол:
  Женски
  Јас лично немам проблем, често ме прашуваат и си кажувам, не го сфаќам како навреда ниту па да си правам филмови дали некој ќе ме сожали или ќе ми завиди
   
  На cresa-jagoda, Gosh, PogbaPol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.953
  Допаѓања:
  53.394
  Пол:
  Женски
  Имав една "другарка" што многу ја интересираше мојата плата, па малце си додадов да видам како ке реагира. Наредниот ден се нацрта кај мене на работа да аплицира. Ја примија и после 3 дена тренинг напушти тешко и било. :)
   
  На WarriorAngel, Momichka, rustiko и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Nedalija

  Nedalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Мразам љубопитност.
  Висината на платата е приватна работа, нема што секого да го интересира.
   
  На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  64.316
  Требало да и речеш - уште потешко ќе станува, ама платата ќе се дуплира:rofl:.
   
  На cresa-jagoda, Antolinaa, Momichka и 3 други им се допаѓа ова.