1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луѓето лажат за висината на платите

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 5 септември 2017.

  1. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    @Emy867 Требаше, мотивација да добие повеќе. :D Инаку работев во кафич и баш отидов на работа кога ја сретнав таму и ми вели еве на кафе малку, а после газдата ми вели другарка ти сака да работи овде, што мислиш за неа, да ја примам ли? Ја пофалив реков дека има искуство, што беше точно и ја примија ама ете. :D
     
    На cresa-jagoda, biGirl и Emy867 им се допаѓа ова.
  2. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.837
    Допаѓања:
    75.388
    Пол:
    Женски
    Плата ни јас не знам колку земам, а не пак за другите да се интересирам.
    Секогаш работам плус саати, па некогаш и јас се изненадувам од сумата на крајот на месецот.

    Ама во мкд сите сакаат големи плати со 30 саати неделно.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. rustiko

    rustiko Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    125
    Незнам што вас ве интересира колку земал некој плата и зошто ве интересира?очигледно тука некои материјалисти лечат комплекси и се ситат со туѓите проблеми
     
  4. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Ево вака. Една роднина на ММ ме праша колку плата земам, јас и кажав. По некое време ме праша колку ми е ратата за кредитот и тоа и кажав и колку уште имам да до исплатам и тоа и кажав. Не насетувајќи што ми носи иднината.
    Еден ден дојде и ми вели пиши ми се жирант бидејќи твојата рата е помала од 1/3, сигурно ќе те прифатат. Неможев да ја одбијам станавме доста блиски.
    По извесно време таа остана без работа и нејзиниот кредит почнав јас да го плаќам. И ај тоа туку сите нејзини во куќата велеа аку сум плаќала имало од мојата плата и за кредитот и за живот....бла бла
    Ете така е тоа. Затоа не се кажува тоа. Ама се учиме од грешките
     
    На Jane.Birkin, theowndemon, referentka и 9 други им се допаѓа ова.
  5. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.678
    Пол:
    Женски
    Lele so koj pamet si i stanala devojce zirant..vo ova ludo vreme samo se stanuva zirant na brat ili sestra i toa ta nedaj boze.
    Mene taka sakase mm da i pomogneme na negova rodnina ama jas go otkaciv..pa se lutese ama jas mu rekov ako treba ke se razvedeme ama jas zirant ne stanuvam.
    Inaku trebase odma da se prodade nekoja niva za da se razdolzat lugevo pa ke go isplatele kreditot.
    Nivata posle 3.5 god.seuste ne e prodadena..
    Kako gadno ke se zeznev da go poslusav mm.
    Ima li taa rodnina sansa da najde rabota za da ne i go plakas kreditot?
     
    На kathy es, lilo, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.548
    Пол:
    Женски
    Во ова време ни на брат ни на сестра не би им станала жирант, а не па на рандом ликче роднинче на маж ми... дали сум нормална? :|:D
     
    На kathy es, cresa-jagoda, Antolinaa и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    Да, луѓето лажат за платите и целосно ги поддржувам. Живееме во такво општестево каде секој на секој му води сметка, а не си гледа кај него дома.
    Баба ми мене ми води сметка зошто не сум си купила тоа и тоа а сум го купила другото :?:. Како со мојата плата јас не одам на масажа. (facepalm)
    Не е ни важно, што како. Сама сум си заработила, сама ќе си трошам како знам.
    + за овие со што постојано трошат повеќе отколку што можат да си дозволат, и цело време дремат на нечија врата за позајмување, аман. :envy:
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Неам фискна плата и има две причини поради кои не одговарам на такви прашања, првото е рандом ликови како таксисти, тетки во комшилук или рандом ликови кои не ги познавам се примитивци и морони кога поставуваат такво прашање, обично одговорот е нешто рандом без врска а особи кои ги познавам не им одговарам пошто треба пола саат време за просечен фиромец да сфати концептот, пола саат кои не би ги трошел на такво нешто.
     
    На Мариаа. и калин95 им се допаѓа ова.
  9. калин95

    калин95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
     
  10. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Избегнувам да лажам пошто тоа има тенденција да завлече опашки зад себе, ускратувам информации и тоа е тоа :)
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. калин95

    калин95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    и тоа ти е паметно ама некако ми е мерак не преферирам ни ја да лажам ама за тоа ми е мерак да ме праша другар некој познаник ако ама од нигде и никаде а земаш нешто ти дава осигуран си на колку а све ти дава преку банка нема шанси е тогаш ми е мерак многу :D
     
  12. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Каде и да сум, и на запад да сум, сметам дека е некултурно да се прашува и не би прашала. Јас дечко ми не знаев колку заработува и сега точно не знам, исто и сестра ми и татко ми не знам колку земаат, и не сакам ни да прашувам.
    Многу ме нервира кога некој ме прашува колку заработувам. На блиските личности кои ме прашале или сум кажала точна бројка или сум кажала околу толку и толку, или сум одбегнала да одговорам. Ама, на такви некои небитни, што обожаваат да си пикаат нос во туѓи работи отсега ќе си кажам повисока. Тоа е затоа што таквите личности обично сакаат да се прават многу паметни, да ми солат памет, и кога јас не работев ми се исмеваа, е затоа ќе кажувам повисока. Исто, јас кога се мачев со една работа кога студирав истите тие личности во лице ми велеа ех, 100 долари за цел месец, тоа каква работа е.
    За овдешниот стандард заработувам повеќе од супер и затоа може да си кажам и вистинска сума, не ми прави некоја разлика, и знам дека таа информација ќе си стигне до луѓе кои завидувале, завидуваат и нека си пукнат од мака. :devil:
    Иста случка како овде во темата ми се случи и мене. Кажав реална сума на една колешка од факултет и одма и таа проба да го работи истото како мене. Ми иде дома еден ден и ми вика ај научи ме да работам од дома. Седнавме, ја прашувам што способности имаш и почна да развлекува, де ова, де она, на крај испадна дека ништо не знае. Ја прашувам англиски дали знае - појма нема и заклучив дека сите сакаат пари, а никој всушност не сака да работи. :)
     
    Последна измена: 7 септември 2017
    На eli25, eliesaab, Antolinaa и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    2.723
    Пол:
    Женски
    Имам една другарка која и кога нема да ја прашаш сама ќе ти каже колку плата зема.
    Е тоа е комплекс луѓе.
    Седиш на кафе, си праиш муабет дека си уморен од работа, ти се спие, рандом теми и она ти вика добро е барем зимам 15 000, следниот ден вика добро е барем зимам 17 000 , после две недели вика добро е стигам до кај 20 000...
    Смешно е што не и варира платата, не е според заработка, фиксна е, ама она заборава што излажала минатиот пат :D:D
     
    На Jane.Birkin, Dadusicka и Tanjamm им се допаѓа ова.
  14. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Ни прашувам, нит сакам да ме прашуваат колку зимам...
     
  15. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    Јас може да кажам на некој близок колку земам ако праша. Инаку, не ме интересира колку земаат другите. Ние сме 30 вработени во фирма и никој од нас не знае колку земаат другите, тоа е строго забрането од директорот да прашуваме колку зема некој друг. Само колешката од книговодство знае за сите.

    За сума немам лажено, колку е толку. Е мајка ми знаеше да покачи кога ја прашуваа колешките на работа колку земам кога тргнав на работа. Такви има околу неа, се интересираат, божем во канцеларија на работа и веднаш мене ме чекаат 20000 ден. А, мајка ми оти знаеше какви има и се нервираше што ќерката со високо образование земаше 4000ден. првите месеци на рака. Ама, тоа е, без искуство кога си и кога нема избор.
    Сега е веќе добро, после 5 години :)
     
    На Gosh и Momichka им се допаѓа ова.
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.499
    Допаѓања:
    33.298
    Јас мајка ми, татко ми, брат ми, дечкото, мувачот, најблиските другарки сите сум ги прашала колку плата зимаат, чисто онака оти сакам да се радувам на нивната среќа ако земаат солидна плата, или да им кажам да си го ценат трудот ако работат за минималец.
    Исто како што тие ме прашале мене кога сум идела на ново работно место.
    Ако може да збориме колу пати се сексале , па како, па им го знам секој детал од животот, не знам што е срамотата и проблемот у тоа да знам колку плата зимаат.

    Исто, ако некој ве праша колку плата зимате, да ми извините, али само малскине баби ве прашале за сеир, другите ве прашуваат за нив, оти сакаат да опипаат терен дали да се вработат таму. Не сте до толку битни.
    Ако не сакате да кажете, во ред - ваше право, кажете само ,, тамам ,, , и чао пријатно.
    Ама да се правиме тука дека некој смртно ве навредил оти ве прашал, ве молам...

    Од една страна цел живот на рандом особи пред нос на тацна се става, колку пати, па со кого, па варале, па ги варале, па слики од што се јадело, што се купило, па ваков телефон, ваму на одмор, али најголем грев било да те праша некој колку плата зимаш.
    Ахам...
     
    На Jane.Birkin, YoungandBeautiful, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    @Gosh
    Ко вкоренето е тоа па затоа толку смета, ко добро утро. За секс пози се знае кој може да праша а да не е (толку) незгодно, но за плата сите си земаат за право. Ко да не може муабет да мине без -каде работиш и веднаш -колку е платата, демек онака ме интересира оти и јас за таму планирам да поднесувам документи или за брат ми прашувам или за внукот. А не дека ќе донесе еден куп заклучоци после и споредби со својот живот, љубомора, разочарување или задоволство дека ете слабо ти оди или дека си просек во финансии исто како и него (олеснување)
    Па и оние што непрашани чекаат прилики да се пофалат за плата демек видете ме, јас отскокнав, да се знае кој тука има полна сметка пари -за жалење ми се.
    Кога луѓето не прашуваат за вакви работи, помали се шансите да судат (површно) едни за други и да се делат по погрешни основи. Не дека со тек на време нема да се види кој како живее отприлика, но прв чекор е -не ме интересира кој колку заработува, за да се стигне до она -не ме интересира кој како живее. А тоа треба да е целта.
     
    На Dennings, Tanjamm и Gosh им се допаѓа ова.
  18. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Јас ни сестра ми не сум ја прашала колку зема.
    Самата од среќа ми се јави да ми се пофали колку зема сега кога е унапредена. И се радувам заедно со неа.

    Кога пред една година татко ми отиде во пензија никој не ми велеше нека му е со среќа, туку а колку му е пензијата.
    Е јас убаво ги средив им викам а која пензија? Тој две зема за која ве интересира? ( точно зема македонска и српска).
    Одма замолчуваа и веќе не ме прашаа.
    Нека ги копка што не знаат.
     
    На Tanjamm, Aschenputtel и Dadusicka им се допаѓа ова.
  19. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.665
    Пол:
    Женски
    Со глупости не се замарам,кој колку сака нека зима,не сметам дека е некултурно да се праша ама никогаш не сум прашала,пошто не се замарам.
     
  20. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, никого не сум прашала колкави му се личните приходи, а мене ме прашувале. Јас незнам луѓево какви се, нешто што не им излегува од џеб, да водат сметка за другите. Ниту те рани, ниту те издржува па си зема за право да прашува, па и да коментира дали е заслужена платата или не. Тоа сме ние луѓето.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.