Луѓето лажат за висината на платите

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 5 септември 2017.

 1. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  105.946
  Ни прашувам, ни сакам да ме прашуваат. Платата е дел од интимата зошто со неа ни течи животот и јас не би споделувала во никој случај колку имам и какви трошоци имам и исто така воопшто не ме интересира какви трошоци имаат некои други, макар и најблиски да се. Имам познаници кои си играат полиција и сакаат се да знам, за себе сеуште не работам, ама доколку би работела никогаш нема да кажам конкретно, туку околу. За дечко ми дури ме имаат прашувано, една другарка и еден комшија негов кој иди в теретана со мене. Им реков дека не знам и дека не ме интересира за малку да се чукнат по глава дека прашањето е ептен глупо. Ај да речиш девојчево ме знај, го знан, ама детево го имав јас два пати видено кога ме имаше прашано од кој првиот пат беше само "здраво".
   
  На ninavila и Someonespecial им се допаѓа ова.
 2. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Нормално дека ќе лажам за висината на платата, не сакам некој со факултет да знае дека ја земам повеќе пари од него. Кога пак ќе праам муабет со некој кој зема повеќе , ќе глеам да извлечам нешо како инфо за да го стигнам во неговата висина на доходот.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 3. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.654
  Допаѓања:
  16.118
  Пол:
  Женски
  Не сакам да ме прашуваат за тоа пак ни јас да прашувам некој.
  Тоа си е лично моја работа не мора сите да знаат колкава плата ке зимам јас.
   
 4. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  399
  Пол:
  Женски
  Тоа е веќе комплекс на ниска вредност. Извини вака. Ако правиш муабет со некој Судија, што ќе му кажеш, колкава плата земаш? Или со некој Лекар на Клиника? Верувам дека не земаш повеќе ни од едните ни од другите. Освен ако си во ИТ Сектор, тогаш и нив ги надминуваш.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Штом отишол на плата, а не на свој бизнис како мене, нормално дека помалце зема.
   
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.021
  Допаѓања:
  160.256
  Пол:
  Женски
  Нема потреба ниту вистина да кажуваат ниту да лажат, зашто не треба ни да бидат прашувани за тоа in the first place.
  Е толку е едноставно :)
   
  На EarthFire, crimson и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 7. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  399
  Пол:
  Женски
  Неможе секој да си има свој бизнис. Треба да има и буџетари. И штом дошле до Судии и Лекари на Клиника, значи дека вредат, а не дека туку така земаат плата, и не се определиле на сопствен бизнис.
   
  На Tanjamm, WarriorAngel и elimkd им се допаѓа ова.
 8. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.979
  Допаѓања:
  29.296
  Пол:
  Женски
  И што ако некој со факултет знае дека земаш повеќе плата од него? |(Што ќе ти смени та тебе, та него?

  Бил Гејтс нема факултет па ете го најбогат
   
  На Mr. Right и WarriorAngel им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.503
  Допаѓања:
  272.826
  Незнам како некому му се поставува воопшто прашање за кое знае дека ќе добие лажен одговор.

  Мене никој ме нема прашано,т.е.ептен ретко,ама не директно туку "лесно ти е тебе..може голема плата земаш"|(

  Еднаш пред пријатели (одамна) имам спомнато сума и веќе на наредната средба есапот ми беше направен(facepalm).

  И не мешајте секс и пари:D...сексот одамна не е табу тема а и немора некој да ми признае дека ги соблака гаќите пред секс,веќе знам:)..и сите знаат..

  Длабочината на џебот ,полнежот на перниците и есапот дома се табу теми за кои никој нема да проговори искрено.:nod:
   
  На kuc, stetoskop, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Кој викја за мене? Ја зборував во трето лице
   
 11. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  399
  Пол:
  Женски
  Па можеби поединци и заслужуваат до одредена мера да бидат излажани од тој аспект, од причина што, прашуваат, се интересираат, како на нив нешто да им излегува од џеб по однос на висината на вашите лични доходи. Прво што некој ќе ве праша од нашиот народ ако сте забележале е колку плата зимаш и за кого си гласал.
   
  На WarriorAngel, eli25 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 12. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.979
  Допаѓања:
  29.296
  Пол:
  Женски
  Ама не пишуваш во трето лице, си пишал погоре за себе.

  Ова газдиве кај нас ко од еден ист калап се :)
   
 13. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  Јас некогаш знам да потпрашам блиска личност чисто да знам како се движат платите во кој сектор за утре коа ќе се вработам да знам за себе шо како или ако треба мислење на друга блиска личност па да и дадам инфо.Иначе да ме праша комшика или подалечна личност ќе се навредам зошто таа личност нит би ја прашала нит сакам да ме праша.А на блиски луѓе можам да им кажам не би ми било проблем.
  Што се тиче тему има секакви некои лажат за да се прчат пред другите други со мали плати за да ги сожалуваат.Како и да е и едните и другите не можам да ги смислам
   
  На elimkd и Tanjamm им се допаѓа ова.
 14. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.527
  Допаѓања:
  2.724
  Пол:
  Женски
  Некои велат сиромаштијата и болеста не можат да се сокријат. Истото важи и за високата плата. Парите не можеш да ги скриеш ти се познаваат или ги имаш или ги немаш. И секакви фалби и жалби се забележуваат.
   
  На Sv. Nikolka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.234
  Допаѓања:
  12.877
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не кажувам колку пари имам/земам ! Бидејки после ке ми бараат на заем а јас сум циција човек :shake:
   
  На ninavila му/ѝ се допаѓа ова.
 16. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  48.545
  Пол:
  Женски
  Па за повеќето работни места сите отприлика знаат како се движат платите. Така што малку е смешно лажење.

  Иако не знам зошто ова би било тема на муабет воопшто. Многу е невкусно да прашаш некој колку заработуваш.
   
  На buba4e89, EarthFire и DAngel им се допаѓа ова.
 17. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  399
  Пол:
  Женски
  Заемот останал од Господ. Не ти ги бара гратис, на заем ти ги бара. Стави се во ситуација да ти се доведеш од некого да побараш пари на заем?
   
 18. Miss.A.

  Miss.A. Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  2.283
  Пол:
  Женски
  Да, во право си. Но кога треба заемот да биде вратен назад да не испадне - Господ ќе ти ги врати. :angel:

  Да се надоврзам на темава. Нити би прашала некој колку плата зема, нити сакам да ме прашуваат. Крајно некултурно и нецивилизирано е да се поставува ова прашање. :makeup:
   
  На Justicija, ninavila и crimson им се допаѓа ова.
 19. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.241
  Никогаш за плата не лажам. Како да лажам, да проценам дали на овој да му кажам повеќе, на друг помалку ?
  Нема да кажам ако не сакам, ама нема да лажам.

  Мене многу поискрено ми е да му кажам дека нема да кажам, отколку да лажам за суми. А, и сумите не се фиксни, платата се зголемува и намалува.

  Иначе, дали ме лажеле, вака, јас за плата никого не прашувам, ама самоиницијативно имам видено дека кога земаат ниски плати луѓето искрено кажуваат, се жалат, ама кога земаат повисоки плати ќутат и лажат за да не им биде побарано, да не треба да дадат или нешто. Таква психологија имам увидено.

  Поретки се оние кои си ја кажуваат високата плата зарад фалење. Значи ова сум го заклучила по оние кои ги знам.
   
 20. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  5.786
  Зашто би се плашела да кажам дека зимам 1000евра плата?Кој глупости,колку сакаат нека бараат нема да им дадам крај.
  Кочо Аѓушев си призна дека има над 30 милини евра па што?
  Зборам да зимав,а другите само ке ми љубоморат,зависта е голема кај нашиот народ.
   
  Последна измена: 5 октомври 2017