1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луѓето лажат за висината на платите

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 5 септември 2017.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Ни прашувам, ни сакам да ме прашуваат. Платата е дел од интимата зошто со неа ни течи животот и јас не би споделувала во никој случај колку имам и какви трошоци имам и исто така воопшто не ме интересира какви трошоци имаат некои други, макар и најблиски да се. Имам познаници кои си играат полиција и сакаат се да знам, за себе сеуште не работам, ама доколку би работела никогаш нема да кажам конкретно, туку околу. За дечко ми дури ме имаат прашувано, една другарка и еден комшија негов кој иди в теретана со мене. Им реков дека не знам и дека не ме интересира за малку да се чукнат по глава дека прашањето е ептен глупо. Ај да речиш девојчево ме знај, го знан, ама детево го имав јас два пати видено кога ме имаше прашано од кој првиот пат беше само "здраво".
     
    На ninavila и Someonespecial им се допаѓа ова.
  2. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Нормално дека ќе лажам за висината на платата, не сакам некој со факултет да знае дека ја земам повеќе пари од него. Кога пак ќе праам муабет со некој кој зема повеќе , ќе глеам да извлечам нешо како инфо за да го стигнам во неговата висина на доходот.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  3. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.123
    Пол:
    Женски
    Не сакам да ме прашуваат за тоа пак ни јас да прашувам некој.
    Тоа си е лично моја работа не мора сите да знаат колкава плата ке зимам јас.
     
  4. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Тоа е веќе комплекс на ниска вредност. Извини вака. Ако правиш муабет со некој Судија, што ќе му кажеш, колкава плата земаш? Или со некој Лекар на Клиника? Верувам дека не земаш повеќе ни од едните ни од другите. Освен ако си во ИТ Сектор, тогаш и нив ги надминуваш.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Штом отишол на плата, а не на свој бизнис како мене, нормално дека помалце зема.
     
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Нема потреба ниту вистина да кажуваат ниту да лажат, зашто не треба ни да бидат прашувани за тоа in the first place.
    Е толку е едноставно :)
     
    На EarthFire, crimson и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  7. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Неможе секој да си има свој бизнис. Треба да има и буџетари. И штом дошле до Судии и Лекари на Клиника, значи дека вредат, а не дека туку така земаат плата, и не се определиле на сопствен бизнис.
     
    На Tanjamm, WarriorAngel и elimkd им се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    И што ако некој со факултет знае дека земаш повеќе плата од него? |(Што ќе ти смени та тебе, та него?

    Бил Гејтс нема факултет па ете го најбогат
     
    На Mr. Right и WarriorAngel им се допаѓа ова.
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Незнам како некому му се поставува воопшто прашање за кое знае дека ќе добие лажен одговор.

    Мене никој ме нема прашано,т.е.ептен ретко,ама не директно туку "лесно ти е тебе..може голема плата земаш"|(

    Еднаш пред пријатели (одамна) имам спомнато сума и веќе на наредната средба есапот ми беше направен(facepalm).

    И не мешајте секс и пари:D...сексот одамна не е табу тема а и немора некој да ми признае дека ги соблака гаќите пред секс,веќе знам:)..и сите знаат..

    Длабочината на џебот ,полнежот на перниците и есапот дома се табу теми за кои никој нема да проговори искрено.:nod:
     
    На kuc, stetoskop, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Кој викја за мене? Ја зборував во трето лице
     
  11. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Па можеби поединци и заслужуваат до одредена мера да бидат излажани од тој аспект, од причина што, прашуваат, се интересираат, како на нив нешто да им излегува од џеб по однос на висината на вашите лични доходи. Прво што некој ќе ве праша од нашиот народ ако сте забележале е колку плата зимаш и за кого си гласал.
     
    На WarriorAngel, eli25 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Ама не пишуваш во трето лице, си пишал погоре за себе.

    Ова газдиве кај нас ко од еден ист калап се :)
     
  13. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Јас некогаш знам да потпрашам блиска личност чисто да знам како се движат платите во кој сектор за утре коа ќе се вработам да знам за себе шо како или ако треба мислење на друга блиска личност па да и дадам инфо.Иначе да ме праша комшика или подалечна личност ќе се навредам зошто таа личност нит би ја прашала нит сакам да ме праша.А на блиски луѓе можам да им кажам не би ми било проблем.
    Што се тиче тему има секакви некои лажат за да се прчат пред другите други со мали плати за да ги сожалуваат.Како и да е и едните и другите не можам да ги смислам
     
    На elimkd и Tanjamm им се допаѓа ова.
  14. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Некои велат сиромаштијата и болеста не можат да се сокријат. Истото важи и за високата плата. Парите не можеш да ги скриеш ти се познаваат или ги имаш или ги немаш. И секакви фалби и жалби се забележуваат.
     
    На Sv. Nikolka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не кажувам колку пари имам/земам ! Бидејки после ке ми бараат на заем а јас сум циција човек :shake:
     
    На ninavila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Па за повеќето работни места сите отприлика знаат како се движат платите. Така што малку е смешно лажење.

    Иако не знам зошто ова би било тема на муабет воопшто. Многу е невкусно да прашаш некој колку заработуваш.
     
    На buba4e89, EarthFire и DAngel им се допаѓа ова.
  17. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Заемот останал од Господ. Не ти ги бара гратис, на заем ти ги бара. Стави се во ситуација да ти се доведеш од некого да побараш пари на заем?
     
  18. Miss.A.

    Miss.A. Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    2.313
    Пол:
    Женски
    Да, во право си. Но кога треба заемот да биде вратен назад да не испадне - Господ ќе ти ги врати. :angel:

    Да се надоврзам на темава. Нити би прашала некој колку плата зема, нити сакам да ме прашуваат. Крајно некултурно и нецивилизирано е да се поставува ова прашање. :makeup:
     
    На Justicija, ninavila и crimson им се допаѓа ова.
  19. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Никогаш за плата не лажам. Како да лажам, да проценам дали на овој да му кажам повеќе, на друг помалку ?
    Нема да кажам ако не сакам, ама нема да лажам.

    Мене многу поискрено ми е да му кажам дека нема да кажам, отколку да лажам за суми. А, и сумите не се фиксни, платата се зголемува и намалува.

    Иначе, дали ме лажеле, вака, јас за плата никого не прашувам, ама самоиницијативно имам видено дека кога земаат ниски плати луѓето искрено кажуваат, се жалат, ама кога земаат повисоки плати ќутат и лажат за да не им биде побарано, да не треба да дадат или нешто. Таква психологија имам увидено.

    Поретки се оние кои си ја кажуваат високата плата зарад фалење. Значи ова сум го заклучила по оние кои ги знам.
     
  20. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Зашто би се плашела да кажам дека зимам 1000евра плата?Кој глупости,колку сакаат нека бараат нема да им дадам крај.
    Кочо Аѓушев си призна дека има над 30 милини евра па што?
    Зборам да зимав,а другите само ке ми љубоморат,зависта е голема кај нашиот народ.
     
    Последна измена: 5 октомври 2017