Луѓето што не чуваат домашни миленичиња

Дискусија во 'Дом' започната од BlueHeart, 10 август 2012.

 1. BlueHeart

  BlueHeart Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2012
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  Што мислите вие за луѓето што никогаш не чувале домашни миленичиња? Бидејќи јас чувам мачиња а моите соседи секогаш коментираат дека многу ги пазам и сакам на моите мачиња, прашуваат како не ми е страв да ги фаќам бидејќи сум можела да се разболам и не разбираат колку сум приврзана за нив.

  Ако има ваква тема слободно оваа заклучетеја.
   
 2. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Па јас стварно незнам како луѓето можат да не сакаат животни.Јас моментално имам 10 мачки и сите си ги сакам.И мене ми се чудат како можам така да се однесувам спрема нив ( а се однесувам како спрема човек,а не спрема животно),толку многу да ги чувам и сакам.Посебно не ги разбирам луѓето што чуваат и одеднаш ги фрлат.Моите мачки двете се големи,а останатите осум се мали и спремни за подарување,па воедно кој сака нека пише лп.
   
  На realGirl и cooll им се допаѓа ова.
 3. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  ^ Не е тоа до несакање на животни. Јас на пример многу сакам животни, најмногу кучиња. Но неможам да имам некое бидејки сум во стан и мајка ми е алергична на нив. Тоа што некои луге не чуваат домашни миленичиња не значи дека не сакаат. Јас имам чувано рибче и хрчак бидејки сум во стан само тоа може да пројде од домашни миленичиња.
   
  На Dream-Girl, Elena69221, mil4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  ^ Баш така! :nod:
  Има и луѓе кои имаат милениче но го мразат! :doh: Во школо имав една другарка, таа си земала маче и толку! Ни внимание обрнуваше ништо! :@ Мачкате беше хранета од баба и`! Си порасна мачкава и има мали мачиња. Оваа наместо да и помогне да не изумрат, ги оставила на циментот!!! :worried: Еден ден отидов кај неа на гости и видов само едно маче. Ја прашав кај се другите оваа ладна си одговара: „Ах, тие умреа!“
  :o Си ги собрав сите пцовки и истрпев! :envy:
  Си игравме со мачето и она ми кажува: -„Ај да видиме на кој повеќе ќе обрнува внимание на мене или тебе!“ И добро прифатив и така ми беше досадно...
  Го фрли мачето меѓу нас и седна. Мачето се упати кон мене оваа почнала да го тегне за опаш!!! :fubar:
  Станав си ја кренав ташната и го земав мачето! Без ништо да и кажам си отидов дома. Го нахранив и го подарив мачето и така приказната си има Хепи Ендинг :)
   
  На 1209 и cooll им се допаѓа ова.
 5. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Јас многу сакам животни, и знам дека има луѓе кои не сакаат. Но, не им замеувам, секој има право во својот дом да прави што сака, а оправдание не е потребно.
   
 6. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.983
  Допаѓања:
  45.802
  Пол:
  Женски
  Јас сакам животни посебно куче,имам услови ама на моите им смета ете тоа е проблемот.Тоа не ме прави лоша личност,секогаш сакам и уживам да погалам некое куче од комшиите и да го нахранам :lol:
   
 7. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Rama, а пудлица да си земеш ти? ;)
  70% сум сигурна дека ќе се сложат зошто:
  -Не пушта влакна;
  -Интелигентни се, т.е завземаат 2 место во листата на најинтелигентни кучиња;
  -Минијатурните не се многу големи ни многу мали;
  -Не тепаат со цената;
  -Не лаат на секој;
  -Послушни се ако им се командува;
  -И најважното, Слатки СЕ!!!! :D
  [​IMG]
  [​IMG]
  Па, што мислиш? :)
   
 8. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.271
  Не гледам голем проблем ако не чуваш домашно милениче, поголем проблем е да не сакаш миленичиња т.е. да мразиш.

  Има разни причини зошто не чуваат луѓето миленичиња. Алергии, негодување на некој од семејството, немање услови, неодговорност итн.
  Може и не се ни причини туку се изговори за да не се земе милениче, меѓутоа тврдам дека дури и е подобро некои луѓе да не чуваат миленичиња.
  Некои ги поистоветуваат со играчки па се откажуваат од нив зашто забораваат да ги нахранат, водичка да им стават, прошетаат итн.
  Затоа пред да се земе милениче треба разговор во семејството и одлука на цело семејство, да не испадне го земавме па не го сакаа дома па го пуштивме на улица.
  И да се свати одговорно чувањето милениче, бидејки тоа е живо суштество кое ќе бара многу, но и ќе даде многу љубов во едно семејство.
   
  На cresa-jagoda, blonde_supergirl, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.403
  Допаѓања:
  16.283
  Луѓето што не чуваат домашни миленичиња сигурно имаат причина за тоа, некако звучи глупаво прашањето “Што мислите за таквите луѓе?“
  Еве јас не чувам милениче иако многу многу ама ептен многу сакам кученце да ми се мотка по дома, ама моите се против бидејќи живееме во мал стан, а и сите работиме, гревота е да земеш невино животинче на душа ако немаш соодветни услови за чување и ако не можеш да му го дадеш вниманието кое му е неопходно.
  Да, не можам да ги разберам луѓето што не сакаат животни, но нив не ги поистоветувам со тие што не чуваат, тоа се две сосема различни прашања за дискусија.
   
  На Mesmeric му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.612
  Допаѓања:
  48.916
  Пол:
  Женски
  Некои немаат можност и услови, други не сакаат таква обврска. Не секој сака и може да си земе таква одговорност. Но во секој случај, оние што немаат миленици, многу пропуштаат. :)
   
  На Mesmeric, AnnabelLee и teteks им се допаѓа ова.
 12. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.584
  Пол:
  Женски
  Никогаш не би чувала милениче внатре во стан. Куќа со двор е друга работа, треба да има услови, за да се чува.
   
  На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.138
  Пол:
  Женски
  Нити сум чувала, нити ќе чувам. Нити сакам да чувам.
   
  На sjdgo и Queen8 им се допаѓа ова.
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.584
  Пол:
  Женски
  Животно е само за надвор, дефинитивно!
   
  На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.675
  Допаѓања:
  117.073
  Пол:
  Женски
  Дома во никој случај не би чувала.
  Во двор може.
  Имаме едно куче во двор. Освен што му давам јадење друга обврска со него си немам. Го заварив овде кога дојдов. Свекор ми чат пат знае да го однесе на нива да го истрча.
  Во дворот го чуваме,заградено е , нема шанса да излезе од нашиот двор. Ама ако влезе некој кај нас лае како лудо. Тогаш само синџирот е спас. Исто кога му давам јадење мора да е врзано или затворено во неговиот дел.
  Имам ненормален страв од куче.
  А грејното колку ми се радува , ми скока, но јас од далеку му го фрлам/ ставам јадењето.
  Скоро 4 год сме заедно , ниту еднаш не сум го погалила. И мислам дека никогаш нема да погалам куче:(
   
  На sjdgo и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 16. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.132
  Допаѓања:
  123.841
  Пол:
  Женски
  Не би чувала. Голем страв имам од кучиња...
  Маченце можеби да, но нешто друго нема шанса.
  Живеам во стан и досега немам чувано ништо, мајка ми исто страв голем од кучиња има, па од неа ми се пренесе и мене.
  Во иднина кога нема да живеам со моите би размислила да си чувам некое маче, но здравје.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.072
  Пол:
  Женски
  Не дека нејќам животни или не би чувала во иднина, ама и тоа како жива душа си бара внимание што за мене би било замарање. Да сака некој што живее со мене да чува, ОК. И инаку мислам дека најдобра средина за животното е природата, а не човечки дом, ама ајде, во таков свет живееме.
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.138
  Пол:
  Женски
  Ни надвор. Уште тоа ми фали. Не сум љубител на животни.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.584
  Пол:
  Женски
  И ја не сум :), ама ако ептен некој сака да чува, само надвор. Јас лично не можам да се занимавам со тоа.
   
  На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.138
  Пол:
  Женски
  Друга причина е што не сакам обврска плус. И јас сум за кучиња да се чуваат во куќа. Стан не ми е соодветно место за тоа.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.