Луѓето што не чуваат домашни миленичиња

Дискусија во 'Дом' започната од BlueHeart, 10 август 2012.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.519
    Пол:
    Женски
    Типот веројатно се договорил со жена му, веројатно не ја испадил од дома, заедно чувале милениче и заедно пробале да најдат решение, да видат прво дали стварно е алергично, сама кажа отишле за да проверат.
    На крај и јас сум алергична на хрчаци ама чував, сепак има решение ќе му најдат соодветен дом, каде што ќе знаат дека ќе се грижат за него.Или ќе го дадат кај некој у фамилија за да го имаат пак во близина. Алеригијата на кучиња и мачки најчесто може да се контролира и со лекови, снаа ми ја контролира, алергична е на мачки, ама ако е голема има решение, нема сигурно емпатичен човек да земе и да го остави некаде у некое поле оти детето му е алергично.

    @burthdaykake епа како не е злобно бе да видиш слабо куче кое моли за трошка леб и да не му фрлиш, ајде објасни ми како ова е убаво, како ова е правилно и не злобно. Избор е точно, нехуман и глупав избор.
     
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.895
    Wow, мислењево. Не дека досега не ми беше јасно ама сега ми е кристално. Уживај.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.519
    Пол:
    Женски
    Абе мене одамна ми е јасно за тебе ама и двете мислиме дека сме многу паметни, разликата е во тоа што еден од нас само мисли, нарцис.
     
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    На една бивша другарка на улица и го видов згазено мачето и го познава по синџирчето ,го видов и само и се јавив да и кажам дека и го згазило кола и дека ако може некој од нејзините да го тргне од улица . Не знам кога го видов не ми беше ни жал ниту се потресов ,колку луѓе и животни умираат секојдневно ако се потресувам за секакви работи каде ќе ми е крајот. И сеа јас пошо не ми било жал сум као злобна? А ако ми било жал као ќе помогне нешто ќе се смени ? Не.
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.519
    Пол:
    Женски
    @Alisa22 абе тебе не те беше жал ни за луѓето кои немаа леб у кризава, се бунеше оти на татичко ќе му скрателе плата немало да можеш да си живееш сама у станчето, па за маче ќе те било жал. Може не си злобна, ама реално па не си ни добра.
     
    На Amellie13, candy.cane, Hellobeautiful и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.895
    @1209
    Неспособноста одредени луѓе да се снајдат во секојдневниот живот, да се справат со предизвиците што ги носи истиот, недоволна зрелост или други проблеми што ги имаат, прави да ги перцепираат похрабрите, поотворените, поспособните или подиректните за лоши, злобни, неемпатични па се фаќаат за секоја ситница да ја истакнат својата доброта и да ја потенцираат туѓата "злоба". Поинаку не можам да разберам некој толку многу да го употребува зборот -злобен во ваква тема што требаше да биде лајт и сите луѓе на овој свет да ги става во ист кош -ѓубриња.
     
  7. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    Па не ми беше ,нивен проблем . Ама јас ништо лошо не сум им направила .
     
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    ^Па добро тоа е дефиницијата за немање емпатија.Не дека нешто лошо си направила.
     
    На sparklie, Amellie13, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.745
    Допаѓања:
    84.241
    Пол:
    Женски
    @Yowannty
    Еве за ова зборев.
    Да имала Алиса мачка би реагирала поинаку,би се појавила емпатија.
    Бидејќи нема и не сака ,не ја допира воопшто.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    Нема врска не е точно ете сум имала и папагал па на другарка кога и умреа двата папагали не ми беше жал. Не значи дека ако сум имала мачка жал би ми било.
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.519
    Пол:
    Женски
    Ама ни ништо добро. Ете тоа докажува дека не си емпатична, значи не знам што погрешно кажав јас во темава, вака испаѓа сосем сум у право.
    @Bridget ниту имам пишувано доволно на форумов, ниту ме знаеш лично за да можеш да тврдиш дека сум неспособна да се справам со животот, па затоа го мислам тоа што го мислам.
    Друго за тебе имам мислење формирано од сите 5000 мислења што ги имаш на форумов. Не само од оваа, покажуваш знаци на нарцисоидност, неемпатичност, ладнокрвност, сметаш дека си најпаметна и сметаш дека оти си постара имаш многу искуство во животот па сакаш да се зајадуваш оти многу луѓе не можат да излезат на крај со тебе оти се помлади и не толку паметни и за тебе тоа е гордост. Паметна си, најчесто нарцисите и социопатите се, ама дека си добар човек не си, мислам дека многумина би се согласиле со мене, па затоа и одбегнував да комуницирам на темите со тебе, токсична си ми.

    Не ги ставив сите луѓе во ист кош ама ги ставив повеќето, оти злобните луѓе преовладуваат на планетава и тоа е факт, ете пандемијава е чист доказ за тоа.
    Не знам пак зошто не сакаш да прочиташ точно што напишав и пак го извртуваш мислењето, тоа докажува се што кажав јас погоре за тебе.
    Интересна си ми и ќе продолжам да те читам, необичен лик си у секој случај ама за тоа дека не си добра личност одмна го мислам и не само од темава и тоа нема да се смени, знам дела не те засега и искрено и мене не ме гајле не сум веќе ни активна на форумов толку, ама нема да ти се улижувам како останатите што сакаат да ти се допаднат, оти тебе никој не ти се допаѓа ти си човек саможивник.

    Доста сум офф топик. има друга тема ќе продолжиме таму.
     
  12. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    А ти на сите луѓе на планетава добрини им правиш ,може мајка Тереза те викаат . Ти како личност која пука од емпатија за сите туѓи проблеми верувам се секираш.
     
    На LadyF95 и 1209 им се допаѓа ова.
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    Не треба никој да има добрина за мене . Јас само помагам доколку имам корист од тоа за џабе не помагам .Услуга за услуга .
     
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.519
    Пол:
    Женски
    Алиса абе само ја докажуваш мојата теорија, дека не си добра особа. Доста е, си докажав јас на себе што мислев со моето првично мислење, не се бламирај веќе.
     
  15. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    Не се бламирам јас сум само искрена ,не можеш да судиш врз основа на еден човек . Као луѓето што не сакаат животни се злобни се колку гадови луѓе знам што чуваат животни ги третираат ко ѓубре. Јас сум само искрена а злобни работи не правам.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    Ајде уште еднаш, те молам одговори кратко, без хистеришење

    Едно директно прашање, зошто сите вие "заштитници" сте жени? Што е тоа што ве тера да плукате по луѓето и да им кажувате дека никој повеќе од тебе не ги сака животните?
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.794
    Допаѓања:
    157.230
    Пол:
    Женски
    Шојма врска полот? @LadyF95 :D
     
    На candy.cane и 1209 им се допаѓа ова.
  18. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.519
    Пол:
    Женски
    Ајде уште еден директен одговор, оти очигледно не знаеш да читаш. Не сме сите жени, брат ми, татко ми, маж ми, свекор ми сите се исто толку заштитници како мене. И не сметам дека никој повеќе од мене не сака животни има милион луѓе што сакаат.
    Ајде сега уште еднаш директено прашање за тебе. Без хистеришање.
    Што сакаш да имплицираш со ова вие жените?Не разбирам, каква врска има ова со жени/мажи? Кој рече дека никој повеќе не ги сака од мене?Која е логикава на твоево мислење?
    Мене може преоритет ми е животното, може не сакам деца и фамилија, ти ли си тој мачо мен што треба да каже што мене како жена треба да ми е преоритет?
    Патем пишуваш ко сељак. Чисто да ти кажам како жена.
     
  19. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    И мене тоа ме чуди, ама сите што ги сретнав беа жени. Еве демантирај ме
     
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.794
    Допаѓања:
    157.230
    Пол:
    Женски
    Пак ќе те прашам, шојма врска? Која поента пробваш да ја наметниш?
     
    На candy.cane и 1209 им се допаѓа ова.