1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луѓето што не чуваат домашни миленичиња

Дискусија во 'Дом' започната од BlueHeart, 10 август 2012.

  1. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Луѓе ај не се правете мутави.
    Има разлика помеѓу "не сакам да чувам миленик" и "мразам животни".
    Не е исто да не сакаш да се дружиш со него и да го мразиш.
    Мразам е јак збор. Луѓето кои ги имам запознаено кои мразат животни воопшто не ми се пријатни и ги држам на дистанца.
    Тоа и беше поентата на @1209 не знам што затупевте толку.
     
    На 1209 и Cosmi им се допаѓа ова.
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ама зошто цело време си мислите дека некој зборува конкретно за некој тука. Јас си кажав мое мислење.

    (пишувам општо, не циитирам) И секое животно е животно, ако љубиш едно животно, треба да имаш љубов кон сите (а не некои да ги јадеш). Тоа ми беше поентата. Или чувај ги дома, сакај ги твои се ама не осудувај. Ако некој не чува и ако не поднесува влакна по домот од миленици, не значи дека не ги сака.

    Еве јас сакам животни ама не ги чувам внатре во домот. Сум имала цел живот мачиња и на едно секогаш ќе се сеќавам, подарок од дечко ми сега сопруг, бело маченце кое на две нозе ме пречекуваше од работа. Ама почнаа да доаѓаат мачори, го повредија мачето, беше уште мало, беше прекршено и се влечеше.Умре за кратко и додека умираше не сакаше да се тргнам од него. После тоа не се приврзував за друг миленик, не можев да поминувам низ нешто слично. Ама ако дојде некое куче или маче, не го посипувам со солна киселина или да го фрлам во бунар(имало и такви луѓе). Тоа се психопати кои и на човек би му го направиле истото.
     
    На candy.cane, Spidy и GirlRose им се допаѓа ова.
  3. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Ама ти не рече дека се лоши луѓе кои мразат/малтретираат животни, рече дека се злобни оние кои не ги сакаат. :?:
    А и она со оддалечување со луѓе пошто не ти иделе на гости поради животните не го сфаќам. Јас на пример имам другарка чиј што сопруг не го сакам, па се уште сме другарки. Наместо да и идам дома се гледаме на други места и тоа е тоа.
    Мислам, океј е поради твој личен избор да се дружиш само со луѓе што се слични на тебе, ама првото мислење ти беше и те како навредливо за нас останатите.
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Абе вие ако де навредивте тоа оти си ја имате мувата на капата,а дека не го мислев јас како такво не го мислев. Плус пишав подолу дека не сум пишала добро, на брзање бев и мести точка да ставам и реченицата со емпатија да биде нова реченица, сум ставила запирка и вие го затупевте и се закачивте за тоа иако убаво објаснив на што мислам.
    Мојата најдобра другарка од детство со која веќе 28 год аме другарки и сега ми е старосватица на свадбата, има паничен страв од животни, никогаш не сакала ни со прст да ги допре дури ни хрчакот што го имав, ама тоа не значи дека смета дека е лош човек и дека јас ја мразам.
    Ама никогаш не повредила животно, дури еднаш од што знаеше дека се нервирам за две кои ги најдов долу, ја понуди терасата за престој додека им најдам дом.

    Ама имам комшика пример која го отру уличното маче во зградата оти мјаучело и цело време е нешто умилкување од неа за моето куче, а ја знам што ѓубре е. Ете кој сфати,сфати.
    У секој случај пак ќе кажам луѓето кои не чувале никогаш животно и кој не сакаат миленици ми се несфатливи до некаде.
     
    На andromedae, dayla и Emotional123 им се допаѓа ова.
  5. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    ;(
     
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    @1209
    Јaс пaк oд тoлку мнoгу луѓе штo пoзнaвaм, сaмo еден знaм штo труеше мaчки. И пoзнaт беше пoширoкo и пo мaчките и пo тoa декa мaлку неaрен беше. Кaде ги нaoѓaте тие луѓе штo шутирaaт живoтни, ги мaвaaт oд терaсa или трујaт, не знaм, пa дa се тoлку мнoгу и тoa бaш твoи пријaтели штo мoрa пријaтелствo дa рaстурaш oти се мрaзaчи нa живoтни? Зaтoa пoвеќетo мислиме декa збoриш сaмo зa исплaшени oд живoтни или тaкви кoи немaле никoгaш кoнтaкт сo нив и не им се мили, a не трујaчи. Прoбувaш дa се извaдиш aмa тешкo. Oк, секoј си бирa пријaтели пo свoи критериуми, твoјoт е дa им се мили мaчињa, кучињa, пaпaгaли... Штo би билo oк aкo си гo зaдржеше сaмo зa себе, кaжaнo oтвoренo нa фoрум нoрмaлнo декa ќе предизвикa реaкции. Пa уште и мувaтa нa кaпaтa, мислиш вчерa зaдaвив мaче пa сегa се прaвдaм :D Јaснo е кaкo рaзмислувaш.
     
    На Estranged му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Јас многу сакам животни и од истата причина не чувам.
    Голема обврска е и мислам дека попаметно е воопшто да не се нафаќаш да чуваш нешто доколку навистина не си подготвен за тоа.
    Не е поентата само да кажеш дека дома имаш милениче, а тоа кутрото гладно, жедно, непрошетано...
     
    На candy.cane, Spidy, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  8. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    pa ima razlika , ima luge koi ne cuvaat milenice no ne mrazat zivotni, i ne moze da se stavat vo ist 'kos" so tie sto mrazat zivotni i realno i najotvoreno kazuvam mrazam takvi luge (ti sto mrazat zivotni, gi maltretiraat i trujat) , 3 kucinja mi otrovija a sega ova sto go cuvam pred 10-na dena nekako skinal zicata po koja se dvizi ,kogaa se vrati celo se tresese, nekoj go pretepal, nogata mu bese cela podduena ne mozese da ja mrdne i po glavata izgleda go udiral, ima del kade sto sega nema krzno ko dupce, kuceto nedela dena samo lezese, edvaj nesto da jade i toa malku, glas ne pustase, ni imeto ne si poznavase ..lelee da znam koj e neznam sto ke mu napravev
    i macka imam i malo mace,
    cel zivot imame i macka i kuce , so niv rastev (iako 2 pati me ima kasnato tugo kuce koga bev dete, pak gi sakam) nemozam da si zamislam bez bez milenice,
    kucto nadvor go cuvam vrzano no si ima dovolno dolga zica po koja e dvizi, a i go setam i kade nema luge go pustam da se istrci 1-2-3h koga kako , ne e domasno kuce , mackite doma iako izleguvaat
     
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Абе Бриџит каде пишав јас дека растурам пријателство оти се мразачи на животно, ај молим те потенцирај? Оти единствено што напишав е дека се оддалечив со другарките кои не сакаат да доаѓаат кај мене веќе оти имам животни и тоа е тоа. А тоа што вие сите што се покажа исто и тука на форумов, кои нејќете животни се рчкате, сакате да провоцирате и давате злобни коментари не само на темава тоа само збори за вас колку сте " добри" луѓе. Такви како вас не сакам во близина и да сакате животни оти безброј пати сум се запрашала што е тоа толку токсично у вас па да сакате да бидете така злобнички по природа.
    Стварно не ми е до правдање на темава, кој сфати,сфати, ама си докажав сама на себе дека стварно луѓето што не сакат животни не се убави( како да кажам не знам, убави во душа) оти секогаш кога на форумов сум прочитала мислење од некој што си го помислувам ова за нив се покажало во некоја прилика дека не сакаат животни и сум си рекла ете мојата теорија потврдена.
    Стварно си ми океј да те читам во некои теми, ама си знаеш и сама како и повеќето што знаеме тукас многу напорна особа која ужива да провоцира, па не знам стварно зошто ти се објаснувам.
    Иначе не знам каде живееш ама отвори една група за животни и ќе видиш дали еден е трујач и дали еден се однесува како што треба со животни. Јас знам само колку животни спасив од улица овие години и како ова лето секој втор ден наоѓав мали мачиња у кутија ставени цицалчиња кај контињер, од такви "љубители" кои не знаат да си ја стерилизираат мачката. Затоа не ми думај за емпатија само ради тоа што не си убила животинче оти човек што ги сака вакво нешто нема да направи.

    И да ако сакаш да кажам, не сакам луѓе што не сакаат животни, сметам дека се злобни и се потврдило во многу наврати, под сакање не подразбирам да мора да чуваат туку да имаат емпатија кон нив, а под мразење не подразбирам само колнење, тепање, труење, туку и одбивност до степен да не сакаат да бидат у твоја близина оти ти сакаш животни. Сум сретнала и од такви и од такви, ама никогаш не сум сретнала човек што сака животни, а е злобен( Освен може Хитлер иако не сум го сретнала) секогаш има нешто во мене што се запрашало ако не му е мило вака крзнено мало животинче тогаш што може да му е мило на овој човек.
    Е сега може и јас сум со предрасуди и сметате дека ве вреѓам со ова, ама ако вие мислите дека сте добри луѓе и покрај тоа што не сакате животни молим лепо нема да ве додирнуваат моите изјави.
     
    Последна измена: 3 август 2020
    На andromedae му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Oк, сфaтивме, сите сме злoбни, ти си сoнце oти имaш мaчињa и кучињa и "не се р'чкaш" нa фoрумoт туку си бaш културнa и пријaтнa зa читaње. Гoтoвo.
    И јaс имaм теoријa зa луѓе штo секoј втoр им е злoбен a тие сoнцињa, aмa вo другa приликa.
    И јaс сo тaкви кaкo тебе не би билa никoгaш пријaтелкa, мaкaр имaлa живoтинскo цaрствo дoмa и зaрaди тoa егo трип декa си душa oд чoвек.
     
    На 1209 и Alisa22 им се допаѓа ова.
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Не реков дека сум душа од човек ама сум добар човек и не само ради тоа што сакам животни. Мене на форумов ме ни нема толку за да некој ужива да ме чита или да сум му пријатна за читање, ама тебе за тоа те има со секое второ мислење, провоцирање, рчкање и вреѓање во многу теми, така да не знам сега зошто јас сум онаа која навредува оти реков ЈАС сметам дека луѓето што не сакаат животни се злобни и не се дружам со такви, а ти одма прва рипна со мислење дека треба да ме банираат оти сум вреѓала со рацистички мислења, не знам кој повеќе сакаше да провоцира.
     
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ахaм, знaчи ти мoжеш сo леснoтијa дa упoтребувaш -злoбни луѓе и тoa спoред твoи некoи мерилa, (не знaм aмa зa мене -злoбен е стрaшен збoр) и тoa зa тебе не е прoвoкaцијa туку дoaѓa oд oсoбa штo си се нaрекувa -дoбрa, a јaс aкo укaжaм декa не ти се прaвилни мерилaтa и oдиш нaкaј дискриминaцијa пa и вреѓaње, јaс сум прoвoкaтoрoт и злoбaтa. Oooк.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Тој што мрази животни не сака ни луѓе, точка. Е сега у контекст на темава не секој има услови и можност да чува животинче, од многу причини. Не би генерализирал дека тие што не чуваат автоматски и ги мразат.
     
    На andromedae, theowndemon, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    На темава се измешаа не сака и мрази. Сакање или несакање животни нема допирна точка со тоа каков човек си. Мразење, повредување и слично има.

    Прашање за сакање животни, лебарки, бубашваби, глувци исто така сакате како и кучиња и мачиња? Или само животните штo ви се cute?
     
    На Someonespecial и Angie1432 им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Истo е зa нив, пoстoјaт сaмo тaкви штo oбoжaвaaт живoтни и прикриени сериски убијци.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Јас убаво објаснив што мислам под сакање, што под мразење, што под злоба. Ти очигледно не сакаш да сфатиш оти си човек која сака да се кара, докажува, провоцира, се знаеме де, не сме од вчера на форумов. Плус ако не се лажам многууу одамна во една друга тема во која исто се пречкавме за животни ти беше една од тие кои подржуваше труење, па од таму ми се создала и таква слика за тебе, не ми се копаат мислења, а сигурно ќе најдам, мање битно, ако сум згрешила јас со еден збор, нека ме банираат слободно. Тебе требаше многу одамна.
    Во приказнава јас не сум таа со его од добрина, ти си нарцист, сакаш да манипулираш, извртуваш зборови и мислења со цел да испровоцираш, мислиш дека секогаш си во право без исклучок и се караш на секоја тема поради тоа. Доволно сме офф топик, слободно нека го избришат мислењето кое е навредливо за вас мразачите на животни и нека ме банираат, таа фајда.
     
  17. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Да се сакам, пајаци, бубашваби и глувци кои се штетници ги вадам надвор и ги фрлам, никогаш не ги убивам, чував 10 хрчаци до сега па глувците ми се ок.
    Единствено што не сакам и ми е језиво е стоногалки и нив ги убивам.
     
  18. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Сакаш да ми кажеш дека ако имаш наезда во стан нема да викнеш дезинсекција или дератизација?
     
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кoј сегa се кaрa и извртувa мислењa и дaвa мислењa oд теми кaде сме се рaспрaвaле зa aгресивни кучињa кoи нaпaѓaa луѓе секoј втoр ден и вреѓa и не се кoнцентрирa нa темaвa зa кoјa збoриме туку зaбегa емoтивнo oд нервoзa?
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Епа јбг и стоногалката и тенијата и бубашвабата и комарецот се животни.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.