1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луѓе без осет, пијавици, крлежи...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 30 август 2010.

  1. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Да се работеше за другарка, ќе ја средев некако. Ама работава е што во оваа категорија спаѓа братучед на дечко ми, кој патем е женет, значи не е дете мало да не разбира. Пример дотогаш биле заедно и сега овој излегол на кафе со мене да се видиме или со друштво сме, небитно. И ете ти го на телефон.

    А уште поглупо е што човекот е опседнат со утакмици, фудбал, кладилници итн. Значи не разговара нешто за него, нешто што се случило или некоја друга работа.И овај мојов два саати седи на телефон и го слуша, оваа двојка, оваа кец, оваа икс во два итн, итн, итн. Буквално по 10 пати минимум од вечер ѕвони. И најтрагично : излезен си? Еееееее супер ај оди пушти ми ја оваа и оваа во живо ипочекај таму малку да ти кажам друга. Што значи дека 90 посто од времето јас седам сама, тој на телефон или јас сама, со другарите или како и да е тој таму-ваму кладилница и назад.

    Немав ништо речено, ама не се трпеше веќе. Чашата ја прели тоа што почна и кога сме насамо доцна навечер истото да го прави. Сега му се јавува и дечко ми му вели со де ловли сум, дома кај мене, сами, уште да му кажи што правиме, ќе се слушниме утре. А добро. Пет минути не поминале и еве ти го.

    Добро мајкому стара ами немаш работа друга, па навечер посебно, жена ти не ти дава што е работата? Бог да чува.

    Му кажав на дечко ми, ми вели му реков не разбира, пак така, истото. А најблизок роднина му е, башка тоа јас не можам да му забранам да се слушаат, ама осет бре луѓе, ОСЕТ, ми е збор на годината. НА крајот испадна дека јас сум немала трпение.

    Сеј уат? :^) Секој ден се случува ова. СЕКОЈ ДЕН. Не еднаш, не два пати, не три пати. СЕКОЈ БОЖЈИ ДЕН.

    И се откажав. ЈБГ.

    А истото го правеше со другар на дечко ми кој исто така има женска, ама таа нема влакна на јазикот и пред сите на слава или име што беше му плесна в лице.

    Не бе брат си се смее муке си нема. Од едното влегло од другото излегло. Тие папучари биле. ДА, а ти немаш живот.:@

    П:С Се извинувам за долгиот пост, ама мораше да се искажам еднаш веќе.:sweat:
     
  2. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Другарка ми.На секои 2мин. телефонот ѕрррр и сега на вибрации ми е :D
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Имав јас досадна другарка. Таа ме запозна со маж ми. На времето беше популарно титкањето на мобилен. Она титкаше на секои 5 минути. Многу беше досадна. Кај една друга другарка одеше секој ден. После факултет доаѓаше и седеше до вечер. Таму ручаше и вечераше. На другава другарка и беше незгодно да ја избрка. Дечкото нејзин една вечер и пишал на фб на досаднава. Оттогаш таа почна ретко да оди кај другаркава и кога ќе отидеше седеше колку да испие едно кафе. Другава другарка престана да оди кај неа и досаднава се откачи.
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Си имаме ние еден комшија ваков. Обично иди секој ден, во периодот 2-5 саат и не прашва дали си слободен, дали можиш, едино ѕвони и си влегва ко дома да е. Често мајками после трета смена легнува в дневна да поспие и само кога ќе влези онака ја осеќам дека се разбудва зошто сепак то е време за ручек и одмор. На никој не му е по ќеф, никој не го вика, ама он си иди.
    Па од друга страна еден од факултет, колега, ми се напнува на фб по цел ден и како то требало да му коментирам на профилните *се крсти*
    И две бивши другарки, сестри, па човеку имаше денови кога не сфаќаја „не, не излегвам“ или „брачеда ми ме побара да излезам“ - кои не беа лаги, да не се сфатиме грешно, па се напнуваја да дојдат со мене. Не дека би ми пречеле ама имав живот надвор од нив. Ако одев на дејт со некој веројатно ќе требаше да ги викнам. Често кога ме бараше дали брачеда ми со која многу се дружев тој период или некој друг за онака на кафе знаев и мрежа да исклучам зошто преку онаквото ми беше тоа дишење во вратот.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.576
    Пол:
    Женски
    Имав една таква, мир немав од неа. Постојано ме бараше или доаѓаше кај мене, се нешто ме молеше, да и позајмам нешто, да и помогнам нешто, да појдам некаде со неа... најмногу ме нервираше кога ми солеше памет во врска со дечко ми, оти сум постапила така требало поинаку. А кога ќе запнеше за нешто што го одбивав, ме убедуваше едно 15 минути. Сега се гледаме повремено.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Ауу фала богу не сум магнет за вакви луѓе ;)Да не се подречам ;)
     
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Имав една таква пријателка, не можам да кажам другарка, зашто не ми беше некоја многу блиска, ама ептен пијавица, ми се залепи наеднаш, замараше страшно со едни исти теми, но некако успеав да се тргнам.
     
  8. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    I jas imav edna takva drugarka od korist nazalost gi ima mn nemozam da recam ne gi ima poveke site imame takvi tie osobi ne sekavaat nas takvite da ni se zalepat na takov nacin ako samite ne im najdeme lekot da se odalecime ke mine vremeto poloso ke bide zanas samite zatoa so sme ljubezni idruzoljubivi. Pprimer znaeme kolku e platat u makedonija za obicniot rabotnik i jas zimam plata od 250 evra mojata drugarka nisto ne rabotese mazot ji zimase golema plata oti rab u stranstvo a ona tuka se perci se se fali ako ke doe za ispagjanje ke ispadneme ili glumi rai nemala ili zaboraila nz ti so samo kolju da ja castat soako ima dete kolku moze da ima toa mesec troskovi a ne odi naskolo kolku tolku nekogas site mozeme da si dozvolime da ispieme edno kafe za 60 den nekade a neda se grebeme od drugi ili imam pari ispaggjam ili nemam si sedam doma i tocka
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Знам многу вакви, трпам трпам и на крај ќе ми пукне филмот и ги носам во три лепе.
     
    На eliesaab, Roxy1991 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Ne treba da gi nosia vo tri lepe ama ako najdes.soodveten odgovor sami ke se osetat deka ne se dobredojdeni vise fala mu na gospod so eden sovet na edna zena od forumov ignoriranjeto e majka ne im odgovaraj sam najdi si nacin fala mu na boga sega mi e mn pomirna glavata :D
     
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Како магнет сум за вакви..
    Трпам дур не ми дојде преку глава.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓе,
    Сакам да си споделам едно лошо искуство во животот што траеше трае и најверојатно ќе продолжи да трае.Дали има решение и како да постапам.
    Живееме во заедница,поделени по спратови.Ние сме на првиот приземје што е.Над нас се брат му на маж ми и етрвата и децата.
    Немам ништо против нив општо,ама се однесуваат како да се,сами во куќата,некако се без осет.
    Вака: Се караат,расправаат,викаат,трескаат многу гласно скоро секој ден без срам сите викотници и расправии цела кука ни ги слуша(тука живеат плус одделено и свекор,свекрва,баба,дедо)
    Тоа најчесто започнува од 22h па до 01-02ч.
    Ако не се караат или не викаат битно трескаат,децата фрлаат најверојатно што ни текне на подот а многу е неподносливо за време спиење кога си легнеме и е тихо се се слуша,ако не сме заспале мора да чекаме да легнат па тогаш и ние да спиеме(јас сум со мало дете,одиме на работа со сопругот рано стануваме па и рано легнуваме околу 22 ч кога започнува журката) ако сме заспале не будат кога почнуваат и пак дремеме додека не заспијат децата и етрвата се дома, не оди на работа а насабајле спијат до касно.


    Друг проблем..кога и да излеземе во двор или на тераса за две минути се доле одма ќе излезат и они и ќе седат по 4-5 часа
    За викенди гу праќаат децата по цел ден со нас со изговор многу сакаат да дојдат да се играат со моето дете и неможат да ги одведат дома.( мада навистина неќаат да си одат кога спомнам)

    Ако излезам некаде кога не сум на работа телефонот нон стоп ми звони да ме праша етрвата каде сум а со изговор за кафе да пиеме.

    ( нема еднаш промашено)

    Ќе полудам јас,разговарав со маж ми му е незгодно,несакаме да си замериме а акони спомнеме ќе се налутат такви се бидејќи јас еднаш кроз шала имам спомнато на девер ми и тој се налути.

    Маж ми неколку пати има звонено кога е многу доцна дека спиеме да не викаат но тие продолжуваат.

    Од што вакви се ми се смачи ептен досадни ми станаа збачи немам против за ништо но ме излудува што се такви личности мора да внимаваат малку на сето ова.не се сами.Некако под стрес сум на раат неможам кафе да седнам да си испијам или пак да си легмам кога сакам како под правила живееме.
    Ве молам за совет јас како да го решам ова.како да не се налутат и како да ни текне дека тоа не е во ред и дека сметаат.
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ќе си ги пријавиш. Ако има нема разбирачка има служби.
    Не може така.
     
    На Alisa22, LanaDelR, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    За ноќната бучава, исто како во зграда. Ако не се разбираат од збор, ќе си пријавиш во полиција за бучава. За преку ден досаѓањето, јас го сфаќам како дел од живеењето во заедница. Комшиката над мене сигурно нема да ми ги праќа децата, ама јатрва ми со внуците е друга приказна. Или биди спремна да си замерите чим се таков карактер, барем ако не сте во конуникација нема да го имаш тој проблем.
    И не сакам да звучам како секоја втора на форумов, ама таа е реалноста, ако сакаш да си живееш убаво со роднините треба да живееш подалеку од нив. Размислете да се одделите.
     
    На LanaDelR, SummerGirl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.