1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луѓе што ги немате видено со години..

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WomanInRed, 22 јули 2011.

  1. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Дали имате луѓе што ги немате видено со години, или сте изгубиле контакт или отишле да живеат надвор од земјата итн.

    Јас пример сестра ми поголемата ја немам видено повеќе од 10 години.. а живее во македонија
    дали сте се нашле во оваа ситуација?
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да, имам такви пријатели па и роднини. Некои се одселени, со некои сум оддалечена и веќе немам некоја близина, со некои пак ја немам онаа слобода за као ,, ај на кафе,,...Далечината на односот си го прави своето. Со некои пријатели повеќе контактирам, се дружам одколку со роднини.
    Кој колку ме цени, поштува толку и јас него. Денес се се на тоа сведува во ова наше лудо општество
     
  3. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    да и јас имам роднини што само за свадби и такв работи ги гледам али зборам за расипан однос со некој близок пример како мене :) мене понекогаш стварно ми фали сестра ми
     
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Па да, секој од нас има такви роднини, пријатели... Мислам дека е малку глупаво што во ова време, кога можеш да разговараш речиси бесплатно, да се гледаш секој ден преку Скајп, ја губиме близината. Оправдувам кога е заради некоја посериозна работа, кавга, навреда, ама трагично е кога што се вели, од немукает ги губиш луѓето. :x

    Еве јас имам сестра од страната на татко ми, т.е. полусестра, а никогаш ја немам видено, само порано на слика. Не дека се правдам, но татко ми никогаш не се потрудил да не запознае, ни таа ме знае, ни јас ја знам. Жално и патетично. :geek:
     
    На Vindetta, figgiMK и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Зависи колку ти е расипан односот и колку си ти и таа повредени. Ако може да си простите една на друга тогаш зошто да не го обновите односот, воспоставите комуникација. Сепак, нели крв вода не бива.
    Имам една бивша блиска пријателка која многу ме повреди и нема никогаш да и простам па не ни помислувам на неа, а од роднини немам такви случаеви.
     
  6. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    јас не сум имала никаков конфликт со сестра ми туку сме изгубиле контакт бидејки се испокараа со татко ми и она си отиде од тогаш само од околу што слушам. у случајов јас немам никаква кривица ама пак понекогаш многу ми фали :)
     
    На Vindetta му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    имам и тоа многу ама ништо посебно :)
    сакам да кажам дека нај блиските си ги гледам,оние кои стварно ми значат,е сеа другите ... ќе се видиме некогаш :D
     
  8. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Луѓе кои не ги имам видено со години има многу, ама тоа е поради географската оддлаченост. А луѓе кои не сум ги видела поради караници и сл. има многу малку, а истите тие и не сакам да ги гледам.
     
  9. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Дедо ми..во македонија е, не се имам видено 10 години..искарани се со татко ми,роднини во странство ич муабет немам направено..а другиве најчесто по свадби ги запознавам :)
     
  10. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Другарка ми од Грција која конечно ќе ја видам годинава едвај чекам, 2 години се неаме видено, а секоја година по 3 пати се гледавме.
     
  11. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Со прва братучедка, не знам колку години ама 6/7 сигурно се немаме видено, но тоа не е поради караница туку поради гооооооолема географска оддалеченост. А сите други кои ми значат се тука и ги гледам.
     
  12. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    со тетин ми и дедо ми и останатата половина од мојата фамилија кои се во Австралија со години :(
     
  13. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464

    Indi 1800 евра карта во еден правец што чекаш ? Ту не биди дива :D

    Он топик ме потсети со Австралијава земја далечна ... Таму и јас имам фамилија беа лани после 20 години , кој знае кога пак :( братучедите имаа по 10 годинки кога ќе ги видам ќе бидат татковци :worried: .
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Колку само ги има ...
    И од оние личности со кои сме имале неисцрпни теми на разговор и зафрканции ,и од оние кои не ми оставиле некој посебен впечаток ...
    Посебно ми е жал за првите ,сме се изгубиле и покрај многуте заеднички нешта ...
    А бидејќи никој не потегнува ,изгледа на мене е оставено да направам едно повторно соединување ,па да видиме кој до кај е...
     
  15. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Има некои роднини од страната на татко ми раштракани низ Србија кои ги немам никогаш запознаено.
    Или видено само еднаш, па потоа после 10-15 години и ти доаѓаат со чоколадо и насмевка - Зарем не ме познаваш?

    :^)
    Не.

    Заедничка е вината поради таквата наша неажурност во поглед на одржување на тие односи.
    Од кога молам и пекам да направиме една екс-ју екскурзија - никој не сака да ни да чуе.
    :(

    Со години го немам видено поголемиот дел од класот од средно и не можам да ја опишам среќата поради тоа.
    ^_^
    Некои луѓе немам потреба да ги видам до крајот на животот.
     
    На Adi888 и Offspring им се допаѓа ова.
  16. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    И јас со братучетка ми која живее во странство не сме се виделе5-6 год ;(
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Другарка која замина за Канада- ја гледам на секои 2-3 години. Но повеќе не е исто, се чувствува таа одалеченост, ја немаме блискоста која сме ја имале некогаш.
    Но има и пријатели кои се тука но се одалечиле, или патиштата не разделиле и ретко се гледаме.
    Исто една блиска братучетка која се омажи во странство и сега ретко ја гледам...
     
  18. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Прва братучетка живее во Србија-Ниш и се немаме видено можи 10 години, а по татко ми фамилијата само по свадби ги запознавам и толку следно видување на следна свадба :| :)
     
  19. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Роднините од страна на татко ми - чичковците, стрините и братучедите
    иако живееме во соседни градови не се гледаме со години. да ги сретнам на улица нема да ги познаам :x
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ги има многу. Повеќето се роднини од страната на татко ми, втори братучеди, чичко ми со фамилијата кои живеат во странство. Имам и некои подалечни роднини кои живеат во другите градови, а сум ги видела можеби само еднаш во животот...