1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лeден чај (Ice tea)

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lux, 14 мај 2012.

 1. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Лeден чај е верувам сите знаете ладен пијалак, кој се купува таков, не варен чај па потоа оладен. :)
  Колку конзумирате ладен чај?
  Дали содржи многу калории и дали е штетен?

  Го пиете или не?
  Го има од праска и лимон(барем тие сум ги сретнала)
  [​IMG][​IMG]
   
  На vikule89 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SmilerGirl

  SmilerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Ладен чај(Ice tea)

  Обожавам леден чај :)
  [​IMG]
  а овој и тие на гора најмногу :)
   
 3. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Ладен чај(Ice tea)

  Не го конзумирам многу, ретко некогаш, затоа што повеќе преферирам да пијам овошни сокови, а ледениот чај не може да ми ја угаси жедта и мене не ме освежува толку како овошните сокови. :)
   
 4. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Бидејќи во ташна секогаш со мене мора да си носам шише вода, кога ќе се подзатопли времето си купувам леден чај. Омилен ми е од лимон, особено оној на Jaffa.
  [​IMG]
  Летно време кога сум на одмор, секогаш си купувам шише од литар ипол и си го носам на плажа.
  Поосвежителен ми е од било каков сок.
  Е сега, колку што знам не е баш ниско калоричен... :worried:
   
 5. Elichka

  Elichka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  545
  Пол:
  Женски
  Обожавам леден чај!
  Ако не пијам сок од портокал, пијам леден чај. Поубав ми е тој од лимон, и многу ми е освежителен. Одличен избор за во жешки денови. :inlove:
   
 6. Ligavka

  Ligavka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2011
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  88
  Fructal леден чај од праска за ништо не го менувам :) :up:
   
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  4.876
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам овие чајови.Посебно го обожавам оној од праска.Иначе имам сретнато и од шумско овожје :)
   
 8. Bel-Golub

  Bel-Golub Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  48
  не ретко го конзумирам ама втор ми е после сокот од портокал
   
 9. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Сакам ладен чај
  јас си го правам дома
  имам овошни чаеви и си правам

  Го варам чајот и го оставам 1 саат да истине после го ставам во шише и му додавам сосем малку лимонтус и потоа во фрижидер
   
 10. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Не ми се допаѓаат, имам висок праг на толеранција за благо, а овие ми се сите тужно-благи.
  Имам чувство дека вријат од шеќери и адитиви и не ми се воопшто убави и пријатни за пиење.

  Подобро ќе сварам неколку ќесички чај, ќе го оладам, засладам со лимон и ќе си пијуцкам.
  Неодамна пробав сок од бозел, мислам се раствара течноста со вода. Со малку мед и цеден лимон беше фантазија, поубав од кој било леден чај што сум го пробала досега.
  :)
   
  На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Еден период прекумерно пиев леден чај и од тогаш ми се згади. Инаку од лимон никогаш не сум го поднесувала, затоа што имам чувство како Сјај за миење садови да пијам. Тој од праска го пиев постојано, или Јафа или во лименка.
   
 12. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Не ги сакам баш ледениве чаеви, знам еднаш пробав ладен чај од лимон мислев ќе повратам во истиот момент. Но еве пред некој месец ми купија дома леден чај од праска незнам што фирма беше, али ми делуваше како да пијам сокче, а не чај.
   
 13. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Во текот на летото постојано пијам леден чај, наместо сокови. Омилени ми се оние со вкус на праска :)
   
 14. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.215
  Пол:
  Женски
  Еве како да подготвите домашен леден чај. Многу освежителен и многу поздрав од индустрискиот.

  2 литри вода
  6 филтер ќесички зелен чај
  2 филтер ќесички нане (или уште подобро ако имате сушено домашно)
  3 лимони
  5 лажици шеќер
  3 лажици мед
  за декорација коцки мраз, ливчиња свежо нане ако имате, или кришки лимон

  Водата ја ставате во тенџере, го додавате шеќерот, ако употребувате сушено нане место филтер и него го ставате сега и малку кора од лимон (ако ставите повеќе ќе горчи). Ова се загрева додека не почне да врие. Го тргате настрана тенчерето и ги додавате филтер ќесичките да отстојат не повеќе од 2 минути. Потоа ги вадите ќесичките и кога температурата на течноста ќе дојде негде под 50 степени го додавате исцедениот сок од лимоните и медот. Може да ставите и повеќе мед ако не ви е доволно благо. Оставете го чајот да се лади на собна температура. Потоа го процедувате и го ставате во флаша па во фрижидер. Се служи со коцки лед, кришки лимон или свежо нане.
   

  Прикачени фајлови:

  • ice-tea1.jpg
   ice-tea1.jpg
   Големина на фајлот:
   37,4 KB
   Прегледи:
   245
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  667
  И јас си го обожавам ледениот чај, но штета што е многу калоричен. Гледам што поретко да го пијам и да го заменам со вода или некој незасладен чај...за жал :)
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Јас купувам леден чај нон-стоп, моите дома не го сакаат, но пак затоа јас и дечко ми се давиме во него.
  Искрено мнооогу освежува во овие летни горештини. Од лимон ми е најубав
   
 17. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.461
  Обожавам леден чај! Ретко кога кај нас дома немаме дома.
  Омилен ми е од праска. Баш освежува. :inlove:
   
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.048
  Го обожавам, посебно да е од лимон.
  Мајка ми прави многу убав домашен леден чај, од листови нане(сушени, но не филтер ќесички), мислам дека става дали лимонска киселина или лимонтус нешто, но мислам дека не е свеж лимон, и нормално шеќер. Мене ми е многу вкусен , освежителен.
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  [​IMG]
  Вештачки се, со вештачки ароми, полни адитиви, шеќери, конзерванси...

  Јас и во летно време си варам чај. Зависник сум од белиот чај. Го варам, чекам да се олади и го пијам без шеќер. Повеќе ова ќе ме освежи отколку овие другите кои не ја гасат жедта.
   
  На crazylady и Special.Someone им се допаѓа ова.
 20. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.997
  Допаѓања:
  96.213
  Пол:
  Женски
  Овие купечкиве имаат вкус на чиста хемија и полни се со адитиви. Порано ги пиев, а сега не можам да ги помирисам. Пијам домашен леден чај од бозел (мојот омилен - кој пробал знае), а некогаш и од нане. Многу се вкусни и што е најважно природни.