МПЦ бара верниците да се откажат од практикување јога

Дискусија во 'Религија' започната од Lady Phoenix, 26 јуни 2015.

 1. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.064
  Пол:
  Женски
  Ако поентата на напишаново е дека вежбањето јога прави полош човек (го расипува), нема да се согласам. Макар што, имаш право дека основите на јогата се во спротивност со учењето на христијанската вера, затоа не сум изненадена од ваквите забрани, кои лично не ме засегаат, а според реакциите, не им се допаѓаат на православните верници.
  Споредено, помеѓу ориентирањето првенствено кон себе - од една страна, и христијанската пожртвуваност, понизност и помирливост - од друга, зошто некој би го избрал второто?
   
  На Sweet Harmony му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.091
  Допаѓања:
  47.140
 3. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  5.794
  Пол:
  Машки
  [​IMG]
  RUN
   
  На Scott Weiland и Lella им се допаѓа ова.
 4. mrvlx

  mrvlx Активен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  А да те прашам вака ти одиш со коњ или магаре некаде кога треба или со кола? :) Пошто нели сите ние треба да се одликуваме со тие доблести како еве скромноста во овој случај и да тргнеме од тој принцип? Еве дај ни ти таков пример ќе те следиме тебе, наместо поповите :)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  35.616
  Пол:
  Женски
  Кога нивната молитва ќе успее да издејствува фасцинантни здравствени резултати, поготово кај луѓето кои патат од нарушувања со рбетниот столб, како што тоа го прави јогата, тогаш нека си земат за право да диригираат кој што да прави и како. Сите знаеме дека тоа нема да се случи никогаш, ветер у магла.
  Не им се чудам толку на апашиве лоповски, туку на поданиците нивни, кои како слепи земаат здраво за готово се што ќе им сервира баграта од лицемерни проповедачи, без да се осврнат на факти и реалната состојба.
  Имале слободна волја и избор, my ass.
   
  На Nausicaa, 1209, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Jogata,molitvata i meditacijata mene mi se isti...neam nisto protiv joga.
   
 7. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  5.670
  Не вежбам јога. Ама знам луѓе кои откако почнале комплетно се смениле, си го средиле животот. Станале посмирени и поуспешни. Тврдат дека сето тоа се должи на вежбањето јога. Изгледа црквата се плаши дека сите ќе почнат јога да вежбаат и ќе сфатат дека религијата и нема баш некоја смисла. Бидејќи не знам некој аир да видел молејќи се на било кој господ.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.