МПЦ бара верниците да се откажат од практикување јога

Дискусија во 'Религија' започната од Lady Phoenix, 26 јуни 2015.

 1. ушко

  ушко Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  698
  Пол:
  Машки
  Добро е и црквата да го скине тарифникот а не само да кажува....јас сум христијан ама сепак јогата на тиe што ја практикуваат им е бесплатна :)
   
  На Gosh, Dust и EvAngelos им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.117
  Допаѓања:
  42.222
  Абе ајде, демони :rofl:
  И друго, не споредувај сангејзинг со јога, многу луѓе ќе навредиш :wasntme:
   
  На ennaz, Gosh, Joi и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.936
  Допаѓања:
  159.299
  Пол:
  Женски
  МПЦ се тие што треба да се откажат од мешање во државните и општествените работи, а и личните животи на луѓето. Па и анатеми... срамота!
  Покрај богатствата што ги поседуваат, па и поддршката што ја даваа во завиена форма за политичари - тешки криминалци, баш дошло до јогата која многу луѓе ја практикуваат како активност за подобрување на здравствената состојба, дека е грев...
  Не ја активирајте темата, не се за актуелизирање брукиве (facepalm)
   
  На ennaz, Lella, Silver.E и 8 други им се допаѓа ова.
 4. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.731
  Пол:
  Машки
  Сум одел на јога, па не сум станал хиндуист, сум одел и на аикидо, па не сум станал будист. Сум влегувал во различни верски објекти и сум присуствувал на многу религиозни церемонии и манифестации, па сепак не припаѓам ниту на една религија.

  Премногу значење се придава на банални ствари. Јогата е најобична физичка активност - со вежби за дишење, за телото и за мускулите - и тоа е, во суштина, тоа. Познавам луѓе кои припаѓаат и на христијанството и на исламот и кои долги години вежбаат јога, па тоа на ниеден начин не им влијаело негативно на нивната вера.

  Иницијативава на МПЦ поише ми изгледаше на апел од типот „не давајте пари за јога и слични ствари, поубаво дајте ги кај нас“. :D
   
  На ennaz, theowndemon, Lella и 11 други им се допаѓа ова.
 5. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.036
  Пол:
  Женски
  Не е заради Црквата и свештениците. Тие се последни на листа причини да се биде атеист. Нашле овци и ги стрижат. Јас немам ништо против организираната религија, дури им се восхитувам по малку. :)
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.820
  Лечење болести, подобар вид? Абе ајде:rofl:
  Можеш само да оќореш од тоа.

  Прочита? Ако да, тогаш нели виде дека пишав соларна јога што у превод би значело sungazing. Не е ли тоа едно исто за што зборуваш и ти дека нешто споредувам, а уствари ништо не споредувам. Убаво си пишав за соларна јога.
   
  На Rama и carangigia им се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.117
  Допаѓања:
  42.222
  Мислам дека МПЦ ја дадоа изјавата кога почна владата да дава бесплатна јога за трудници едно време. Изгледа се исплашија за парите :rofl:
  Вежбам јога редовно, секој ден. Порано мислев дека јогата е најголема глупост, не сметав дека има нешто што би ме привлекло да вежбам јога. Сум вежбала и во теретана, и инсенити, и други програми. Никогаш ништо не ми легнало при срце колку јогата. Работата е што го тренираш и телото и мозокот, се концентрираш да доведеш рамнотежа и свесност за положбата на секое мускулче и плус сето тоа да го поврзеш со дишењето. Нема тука ни демони ни никакви поклонувања на хинду божества. Единствениот битен кога вежбаш јога си ти, никој и ништо друго. Ни работата, ни семејството, ни љубовта, ни политиката. Тоа е твоето време во денот.

  Во погрешна тема си чедо божјо. Во темата за сангејзинг пишаше, што бараш во оваа?
   
  На Silver.E, Gosh, Joi и 6 други им се допаѓа ова.
 8. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.820
  Затоа што се ова е поврзано на некој начин.
   
  На sonuvana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.117
  Допаѓања:
  42.222
  Не е. Две сосема различни работи се. Затоа ти реков, не пишувај за нешто за кое што си немаш појма.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.820
  Јас зборувам од религиска гледна точка. А од таа гледана точка, медитацијата, јогата и соларната јога не треба да се практикуваат.
  И кој тоа сеа си нема појма? Ја или ти?
   
  На sonuvana и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.117
  Допаѓања:
  42.222
  Кај пишува во Библијата дека не треба да се пректикуваат?
   
  На ennaz, Gosh и Someonespecial им се допаѓа ова.
 12. ушко

  ушко Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  698
  Пол:
  Машки
  Мн раб се судираат.
  Добро викаат ако сакаш да аи богат биди поп биди папа....имаше една паралела дека баш тие на еден начин се поштени мафијаши.
  Верувам во тоа дека кога ке влезам во црква..џамија ило друг верски објект за чувството одвантре што ме прави да се осеќам добар...ама не верувам во тие што ја спроведуваат таа раб(поголемиот број).
  Иде празник од куќа на куќа пд стан во стан мн знае црквата он колки семејства испеал....тука доаѓа она...пола џеб пола за црквата од тие што пеат....да не се спомнува полн багаж со масло...па директ во маркет.....
  Епа и јас би возел после тоа Е класа
   
  На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
 13. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.617
  Допаѓања:
  72.697
  Пол:
  Женски
  Зошто?
  Пошто се мешаат во приватниот живот на верниците, со кое право смеат да стават забрана за вакви работи?
  Не знам во кој век мислат дека живееме па сите како да сме без памет, мислат дека ќе не лажат и ќе кажуваат измислени закони.

  Можат само лесни луѓе да манипулираат.

  А најубаво е наудрен да си прави човек.
   
  На theowndemon, Dust, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.117
  Допаѓања:
  42.222
  Си била некоја Американка, иструктор по јога. И текнала бизнис идеја, речи дека верниците не треба да вежбаат јога и предавај јога, само прекрсти ја во име кое ќе им одговара на тие што појма немаат, за лесно перење мозок. :wasntme:
  Така настанала PraiseMoves, Christian Alternative to Yoga.
  Прејсмувес ти е уствари, еј, замисли... Јога, само под друго име :rofl:

  Да кажам дека секој ден вежбам прејсмувс поарно ќе биде?
  A @LegallyBlonde13 ?
   
  На theowndemon, Lella, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.
 15. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.820
  Не. Исто ќе биде, со мала разлика дека ќе се лажеш само сама себе:)
   
  На sonuvana му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.117
  Допаѓања:
  42.222
  Што треба православните да вежбаат тогаш?
   
  На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.731
  Пол:
  Машки
  Кросфит. :D
   
  На Nausicaa, Lella, Matotheja и 3 други им се допаѓа ова.
 18. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.820
  Исповед, пост, молитва:)
  Можеме да трчаме и да вежбаме многу нормално. Меѓутоа јогата се коси со нашите правила.
   
  На carangigia и sonuvana им се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.117
  Допаѓања:
  42.222
  За физички вежби зборевме, или православните не треба да се физички активни?.. :?:
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.820
  Ете редактирав.