1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

МПЦ- бизнис корпорација или верска институција за народот?

Дискусија во 'Религија' започната од Hipster, 5 март 2015.

?

Нов тарифник на МПЦ, ја оправдувате ли одлуката за поскапување на верските обреди?

  1. Да

    7,4%
  2. Не

    92,6%
  1. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
  2. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    На cresa-jagoda и DAngel им се допаѓа ова.
  3. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.466
    А зошто да не влезе? Редно време е да си инвестира во бизнис, а не да чека само милостињи, па уште и кабает да биде заради тоа. Поддршка за потегот!
    Кога видов со свои очи каков бизнис тера Ватикан со украдени светски културни споменици за кои не мрднала со прст за да ги заслужи и има, ми се слоши од цифрите. И после Католичката црква била богата, ги помагала своите, а нашиве не чинеле, дрн дрн. Па на тие миљарди евра годишна заработка само од влезници, чудно е како не нацуцулија своја парохија и на месечината.
     
    На Осе и Orthophill им се допаѓа ова.
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Не ми е грижа. Мојата верба во Бог нема некоја врска со свештениците и нивните тарифници, ниту со црковните храмови.
     
    На Осе, Biljarkata и honey.11 им се допаѓа ова.
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Не би се венчала во црква, не би крстела деца?
     
  6. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Сите цркви земаат пари бидејќи во денешно време не е реално човек да опстане без парични средства. Проблемот е што некои претеруваат, како што е случај со МПЦ. За среќа во нашава држава постои и ПОА која не е расколничка како МПЦ.
     
  7. Hacon

    Hacon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    540
    Пол:
    Машки
    Што значи ПОА?
     
  8. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    На Hacon му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Оваа ПОА да не плаќа данок случајно?
     
  10. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Не плаќа, Република Србија ја финансира.
     
    На SugarHoney му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Девојче за без пари немаш ништо. Ти кога ќе работиш можеш џабе да вршиш услуги ако ти одговара така.
    Незнам како не сфаќате дека не е возможно денес да се преживее без парични средства.
     
  12. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Абе супер, нека си наплаќаат не викам не. Штом има луѓе што сакаат такви услуги, нека постои бизнисот. Ама нека плаќаат данок како сите други фирми што нудат услуги, фер плеј. :)
     
    На Amellie13, Bezimenka90, Purplelilac и 3 други им се допаѓа ова.
  13. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Зошто да плаќаат данок и кому? Што нашата држава прави за нив и како ги подржува за тие да плаќаат данок? И не е тоа бизнис бидејќи ПОА не е МПЦ. За МПЦ е јасно дека е мафија, видно е и по самиот поглавар кој излгеда да не речам како што. МПЦ има подршка од државата и мислам дека плаќа данок. За ПОА нема потреба како што кажа членот погоре финансирана е од друга држава.
     
  14. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    МПЦ да плаќаше данок, немаше Господин x2 Стефан, глисер од 180.000 еу да си купи.
     
    На Amellie13, Bezimenka90, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Истото што државата го прави за мене го прави и за нив. Зошто сопственици на мали бизниси што одвај врзуваат крај со крај да плаќаат данок, а попот да не плаќа? Попот е привилегиран, на основа на тоа што бизнисот му е со религиска основа. Како што кажав, не ми е гајле што продава, сè додека го третираат исто како секој друг сопственик на бизнис. МПЦ, ПОА, ИВЗ небитно, ист булшит, во различно пакување.
     
    На Tan4ence, Amellie13, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Па поради тоа и го критикував. Како што стојат работите и како што сум запознаена мислам дека државата ја подржува МПЦ со изградба на цркви и слично. За данок малце е глупаво бидејќи црквата не треба да е бизнис. Треба да се регулира нејзината дејност и ценовници. Данок нема логика да плаќа бидејќи во црква одат одреден број луѓе по своја желба. Не гледам причина за данок.
    Црквата не е бизнис. И нема причина за данок. Баш за вакви како тебе не треба да плаќа данок. Припази на речникот бидејќи еден куп верници има на форумов од различни религии и тоа не е булшит. Булшит ти е културата и речникот кој го користиш.
     
  17. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Не е бизнис црквата бидејќи по своја желба оделе луѓе. :D А во локална пекара на пример со пиштол на чело ли одат?

    Немаше да е бизнис ако ве венчаваа без пари. Во моментот кога им давате пари за некаква услуга станува бизнис. На црно во случајов.
     
    На Tan4ence, Amellie13, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Заклучок значи грешката е во системот, а не во црквата. Грешка е што се зема данок од мали бизниси, а не тоа ако ми зема мене нека зема и на другите. Ама македонче бе, да му умре козата на комшијата.
    И црква не е бизнис, тоест не треба да биде, освен ако не е расколничка како МПЦ. ИВЗ и ПОА се финансирани од странски држави, така да нема причина данок да плаќаат за политичари да се богатат.
     
  19. Лејдилора

    Лејдилора Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Popovite ne se vo red jas si idam vo crkva za mene.A za cenocnikot da ne zborime i kolite sto gi vozat
     
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    8.726
    Пол:
    Женски
    Сите се корумпирани, со многу мали исклучоци. Даноци треба да се плаќаат. Ценовниците треба да им се со цени достапни за сечиј џеб. Да има построга регулација за сите цркви. На памет научив што глупости тропаат кога ќе закопаат некого, врска немаат и они што кажуваат. Не се само колите проблем. Многу работи има за испитување.