1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

МПЦ- бизнис корпорација или верска институција за народот?

Дискусија во 'Религија' започната од Hipster, 5 март 2015.

?

Нов тарифник на МПЦ, ја оправдувате ли одлуката за поскапување на верските обреди?

  1. Да

    7,4%
  2. Не

    92,6%
  1. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Не реков дека е криминал, туку дека е еднакво на криминал.

    А инаку да, мислам дека е крајно време државата да утврди данок за ова.
     
    На lovestoneddd и daylight им се допаѓа ова.
  2. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ama ti stvarno si nerazbran oho lele mori majko (facepalm) sega treba da te ucham i za politika li? Ti znaesh li deka toa mozesh da go kazesh za drzavata deka danokot shto go nametnuva e ednakvo na kriminal iako ne e kriminal.So sila se zemaat pari od luge.Toa doaga neshto slichno kako organiziran kriminal.Iako ne e.
     
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Изгледа ти мене не ме разбираш. :)

    Сакам фискална сметка за секоја црковна услуга - венчавка, погреб, крштевка, кога купувам свеќи. И истото да важи и за останатите религии во нашава држава.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    А само што спомнав вчера дека наликуваат на криминална организација. :D

    Сега почнале и рекет да бараат од верниците. (facepalm)

    [​IMG]

    Браво за промовирање на вистинските христијански вредности. :clap:
     
    На lovestoneddd, Papillon.Papi, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Овде е умешана и власта. Власта е таа што им го подарува тоа гробно земјиште на МПЦ, а не на сите граѓани, па затоа МПЦ може да уценува вака. Што ако јас како протестант сакам свој роднина да си погребам таму, ама не сакам поп да ми го врши погребот? Немам ли право на гробно место таму без да и платам 100е на МПЦ?
    И се разбира овде не зборам за редовната цена за гробно место пред државата.
     
    На crimson и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Леле, бе... :D

    [​IMG]
     
    На Papillon.Papi и EvAngelos им се допаѓа ова.
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Во денешната доба на информации во секое време на дофат, да ја почитуваш и љубиш сегашната догма на црквата треба да си луд. Банда вечно гладни, гојазни свештеници и владики на сите страни. Дупе отворено за пари и мито. Живеат во раскош, во скапоцени вили и скапоцени автомобили. А судат на другите како живеат. Прошлата година се смеев, јогата била пакт со ѓаволот. Господине Стефан, со кого вие потпишавте пакт за онаков возен парк?

    Верувањето е едно, религијата е друго, а црквата е сасвим трето.

    Имам слушнато за свештеници во Македонија кои венчаваат во црква за време на пост. Им доплаќаш 1000 денари само.
    Јас сум нерелигиозна, ама кога би било обратно, сама нема да се осудам ако својата религија ја почитувам, да одам на пост да се венчавам во црква.
    Затоа што, која е поентата?
     
    На Bender Rodriguez, EvAngelos и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.529
    Пол:
    Женски
    Парите го вртат светот, почнаа да ја вртат и Црквата, за жал...
    Знам пример ама не сакам јавно да го споделувам, детето некрстено ќе останеше заради тие проклети пари. Некрстено бе! А крштението е едно од најзначајните нешта за еден Православен Христијанин. Добро, знам дека има бесплатно крштевање на пример за Водици, ама зошто Црквата да пере пари? Црквата треба да им служи на луѓето за нивните духовни потреби, парите ќе ги добијат од слободна волја на верниците, самите тие ќе дадат, ќе донираат за што и да треба. Ама попот треба џип да си купи... Дури нема да ти дојдат дома за молитва пред Велигден ако не им дадеш пари. Лошо... Никогаш не би сакала да ја критикувам црквата, ама не можам да мижам пред ова, кое е факт. Крштението е примање на верата Христова, чистење од првородениот грев, дали треба ние да платиме за примање на верата и за чистење на гревот? Верата се купува? Не ми е јасно ова, до каде дојдовме...
    Како и да е, јас редовно ја посетувам црквата и си ги исполнувам и задоволувам моите верски и духовни должности и потреби.
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    МПЦ не е само бизнис корпорација, туку и монопол која не сака конкуренција на пазарот. Како го одржува монополот? Со тоа што им фрла анатеми или слични проклетства на погребалните претпријатија кои продаваат свеќи 3 пати (три пати!) поефтино од МПЦ.
    http://vecer.mk/makedonija/chija-svekja-e-vistinska

    Другата финта што ја прават за да го задржат монополот и оневозможат конкуренцијата е тоа што се тесно врзани со власта и не дозволуваат отварање на други православни цркви во Македонија, а ги попречуваат и останатите христијански верски заедници и сето ова се случува во нашата демократска и СЕКУЛАРНА држава каде што се очекува сите верски заедници да се еднакви пред уставот и ОДВОЕНИ од државата.

    Трета финта што ја прават за да го задржат монополот и оневозможат конкуренцијата е тоа што го користат суеверието и стравот кај народот од секти и ги учат луѓето дека сите други цркви се секти, а само МПЦ е правата црква и ако одат во други цркви таму ќе ги тераат да пијат крв од бебиња, да се самоубиваат, дека таму на богослужбите практикуваат групен секс, се поклонуваат на сатаната итн.
     
    На EvAngelos и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  10. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Парите за молитвите венчавките крштевањата барем да одеа во име на црквата, да се реновира, обнови по нешто и слично или да би се дала и некоја сума за добеотворни цели ете..
    Во име на господ ете за аите верници, така би дала и многу повеќе финансии за си за чуваме праведност, слога, добрина..
    Ете затоа би требало парите да одат нели во има на господ оти поповите ако се веќе попови автоматски се и огромни верници и најмалку што треба да направат е да се скромни, нормално дека со ова мое размислување не велам дека поповите не требаат плата да земаат секако дека да ама за тоа пак е должна државата да обезбеди.. ама ете.. ништо не е вака како што треба са биде
    Алчноста им е јака страна а проповедаат на добрина и скромност.
    Двојни аршини.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Државата да им обезбеди плата на овие лопови? Овие се побогати и од самата држава имаат поголем и повреден имот отколку државата. Проповедаат добрина и скромност? Владиката Петре се залага на жените да им се забрани школување и абортус, а сите сингл да завршат во манастир. Канцеларијата на Петре е полна со алкохол чија вредност е неколку илјади евра. Ние впрочем имаме работа со налудничава багра која со Господ напред заведува луѓе плашејќи ги со некаква религија. Од религија ни Р нема во Македонска православна црква.
    Од 365 дена во годината 350 се сигурно посни, а поп под 100 кг не наоѓаш. Од каде бе пријатели тие стомаци од верба во која религија?
    Искрено ви се чудам на паметот да им лепите пари сеуште и на тој начин да ги оддржувате на сцена. Уствари на кого вие пари му давате, на Господ?:) Он пари ви бара за молитва?
    Едно е да веруваш во што сакаш, сосема друго е да поддржуваш криминал. Господ може да го сакате на свој начин и во секоја црква без пари. Да, без пари.
     
    На Cinnamon Bun, M.B., Asparagus и 8 други им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.614
    Допаѓања:
    170.441
    Пол:
    Женски
    Чест на исклучоците, ама генерално така е.
     
    На DAngel, FreeMind и vitamina им се допаѓа ова.
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Е да де тоа и јас го кажав не знам како си ме сватила :)
    Реков океј е да си зема соодветна плата ама ете парите од народот нека одат за добротворни цели обновување на икони чување на црквите а не во свој џеб
    Тоа ми беше и зборот.
    Премногу се лопужи манипулира а самите проповедаат на добрина на скромност
    Двојни аршини
    У тој случај они први треба да одат у пеколот :)
     
    На FreeMind и NarCis@ им се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Искрено верувањето, религијата, молитвиата и слично не бараат пари, не бараат инвестиции, тоа е духовна состојба, човек што сака едноставно духовно да се исполни, одење во црква, венчавки и слично не вредат пари.. сепак господ проповеда скромност, пости, добрина
    Во никој случај финансии и лепење пари по иконите..
    Стварно не знам од каде ни е традицијата на давање пари за во црква..
    Црквите и поповите треба да се скромни оти религијата наша е најпозната по скромноста своја и душевниот мир

    Ова денес што се прави е чиста глупост, вон секакви религија и алчност..
    Што уствари не треба да биде така

    Еве поаѓам од себе се нададов пари за венчавка крштевка и тако даље.. зошто?
    Еве може да е скромна сума може да се инвестира во бенефиции во проовед на господ во добро дело онда зошто толку пари давање??
    Која е поентата.
    Се изгуби поентата на религијата и црквата.

    Секоја чест на исклучоци во манастирите.
     
    На NarCis@ и FreeMind им се допаѓа ова.
  16. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Овие ни во пеколот нема да ги примат верувај. Убаво те сфатив само те дополнив :)

    Во Велес им ја затворија јавната кујна на луѓето кои немаат храна и добиваа еднаш дневно од црквата и женички што припомагаат. Во минус биле струја немале да платат. Останаа луѓето и без тој еден топол оброк. Истите тие возат џипови, од кафана не се помрднати, швалерките им се едвај 18 години и наплаќаат за сликање за свадба во новата црква.
    Последно што ме извади од памет е манастир близу Скопје си купиле расно куче кое чини околу 1000 евра и неухрането и болно го оставија во Вардариште да умре. Ете овие духовниве говна.
    И пеколот е малку за овие!

    Јас лично би ги забранила како во комунизмот. Претераа.
    И не само нашиве сите исти се од оџи до будисти. Ама кога има будала народ ако финансирај им ги блудовите. Парите не одат ни кај светци ниту у Господ, ниту на ваше конто за рајот. Одат кај стокава да си го изживее земскиот блуден живот ставајќи ви крст на чело од вашиот зејтин.
     
    На Cinnamon Bun, Asparagus, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Само во Велес ли се наплаќа за сликање во црква или така е и по другите градови?
     
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Немам поим како е во другите градови, овде и во дворот ако се сликаш треба да им платиш оти сами си ја изградија црквата од свој џеб па сега има право да наплаќа.
     
  19. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    :drunk: што се нема да слушнам.
    Ама луѓево сме многу мирни кој што сака прави, ние мирно си седиме. Море излегување и на протест зимање попот и политичарите во контењери пикање како што прават во други држави.
     
    На FreeMind и vitamina им се допаѓа ова.
  20. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ако ти се верува за крштевка и венчавка оставивме околу 100 евра, за мене 100 евра се пари, пари со кој што можам да терам 1 недела без проблем на широко и долго..
    Ова е вон сите "сили" на господа..

    Еве да ти кажам. Верник сум до некаде, ова до некаде е бидејки не ги следам сите проповеданија од библијата, убаво ми е да верувам во господ бидејки ме испилнува и смирува душевно..
    Во црква ретко одам, а и се почесто не сакам да одам од овие причини што ги дискутираме тука.
    За мене верата претставува мир, спокој.. ете така се чуствувам..
    Бабини девитини не мешам со религија како повеќето што мислат дека е исправно а не е.
    Одам кога одам во мк во манастир за кој што знам дека луѓето се искрени чесни скромни...
    Ете боље таму ќе дадам зејтин, сирење пари оти знам дека сум ги дала на вистинско место..

    Се ова што кажуваш е вистина.
    Само ние луѓето поготово постарите што ни наместнуваат некои искрено многу погрешни традиции и паганства нивни сме многу наивни и тераме така, одиме и полниме џепови а ние остануваме и макар со последни сили..

    Искрено, парите што ќе ги дадеш нема ништо да помогнат освен нели што поповите владиките и сличните на нив ќе ги збогатиш а ти уствари веруваш дека помагаш или се " целиш" ова од старите останало.

    Мора да се менува светов.. мора..
    Ама нема правда бе. Нема.
    Шуто криво тоа е.
    Не можеме ич да се сплотиме и газот да си го запотиме за наши права оти сме себични и не мрзи.
     
    На JollyGirl, Someonespecial, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.