1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

МТВ (MTV - Music Television)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Phyramide, 2 август 2011.

  1. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    ^^Одлично напишано! :clap:

    Браво! И навистина е така. Излишно е повеќе да се зборува дека она заради што во прв ред се создаде телевизијава исчезна од неа како пареа.

    Сега малку шпартав по википедија и се потсетив дека сега не ни има она што некогаш беше редовно како на пример Europe top 20, UK hitlist top 20, Dance chart, Rock and alternative top 20....и ужасно многу ми фали Trevor Nelson со The Licks, ненормално талентирано човече кое знае навистина многу за музиката.

    Јутјуб го замени МТВ.
     
    На crazylady, green.eyes и LivingGlam им се допаѓа ова.
  2. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Гледам МТВ ама пак и не толку често. Кога ќе фатам некоја топ листа, обавезно гледам, а инаку и јас спаѓам во мразачите на реалниве шоуа.
    Единствено гледав пред некое време "Disaster date", "Next" и "Date my mom", вака баш ги даваа едно по друго. Disaster date ми беше интересно, а друиве две, така малку глупавки :D
    Едно време даваа и "Scream queens" aко ви текнува, бираа девојка што ќе глуми во Пила, го гледав редовно.
    И нормално SOUTH PARK - цртаништето на кое се навлеков.
    Каналот на МТВ ми е во оние кои нон стоп проверувам што има. Еве баш сега, доколку има музика оставам, а некако ретко во последно време :|
    И да, колку сакате велете дека им се глупави рекламите, мене баш поради тоа што немаат смисла ми се смешни :D
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Шо убаво си ја полнам темава, за мераци :D

    Ама морам да споделам нешто на шо се газам од смеење до ден денес, лудиот Huey од Fun Lovin' Criminals - doing the red carpet entrance на MTV music awards :rofl:

    Еве и ова беше МТВ некогаш. Луд е човеков! Го обожавам.

    http://www.youtube.com/watch?v=nAyO-Ay4hmo
     
  4. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    MTV, главниот канал не го гледам ич :shake:
    Вака од вртење на тв, се начекувам некои емисии дебилни, реклами, или некои песни дебилски.
    МTV Dance и MTV hits ги пратам, нема емисии, и некое добро песниче знаат да дадат.
    Ама и тие па досадни, една песна 10 пати во денот |( .
    VH1 ја гледам најчесто, затоа што не пуштаaт само хитови, туку има песни и од 90'тите, 80'тите, исто и за викенд има убави песнички.
     
  5. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    На сателитска имам неколку различни МТВ и само на едно даваат цел ден музика, арно ама сателитската ми е во дневната соба во која во последно време седам само 5 минути, така да ги немам пуштено тие програми година и нешто, последниот пат пееше Биберко. Не фала :!:
    Ова МТВ моментално е срање во боја.
    Одвратни серии, не го ни пуштам, го вртам тој канал. Отсекогаш имале одвратни шоу, дури сега не ни знам кои шоуа идат моментално едноставно не можам да ги гледам тие американците како се глупираат за 5 минути слава.
    Мајка ми да ми најде дечко и пред него да се фрцка за да ја претстави ќерката? |(
    Од американски шоуа почитувам само на Travel&living што одат, друго јок.
    Кога сме кај музиката VH1, си имаат и тематска музика 80,90, класика, рок, викенд шема... топ ми се.
     
  6. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    "Disaster date", "Next" ах потполно заборавив на нив ги гледав редовно ;)
    Исто така "My super sweet 16" ова ми беше многу глупаво. ;)
     
  7. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Телевизијата која ја обележа мојата и многу други младости! И која како и многу други добри нешта стана жртва на комерцијализацијата!

    Беше доживување да исчекуваш кој е на врвот на Европскиот или Англискиот топ 20, како само сум се бунтувала дома ако се обидуваа да ми менат канал, а јас останам без оваа информација :^) .

    Се смеев со Бивис и Батхед и нивното заразно смеење по нив следуваше хеви-метал и хард-рок музика и чекав со саати да пуштат видео од Skid Row, Себастијан ми беше прва љубов, како само сум го гледала со обожување залепена за екран занесеновљубеноизгубеносмајли :D !

    Понатаму ја следев Yo!MTV raps и учев да играм рап како славните рапери :lol: и секако ја следев со посебен интерес MTV Unplugged - најврежани во меморија ми се изведбите на Нирвана и Ерик Клептон. И сакав да ги гледам будалеењата на момците од Jackass иако знаеја да преминат и граница, меѓутоа ми беа и забавни во неограничената лудост!

    Денес, престанав да ја гледам бидејќи веќе не е музиката приоритет туку шоу(квази) емисии за кои немам никаков интерес и сум пишувала и по други теми дека денешната музика ретко има вистински квалитет, видео материјалот е еквивалент на денешницата повеќе се изнагледавме силикони и вибрирачки задници отколку соло изведби на гитаристи како незаборавните на Слеш од Guns N'Roses, ама тоа е веќе друга приказна.
     
    На Annath, Phyramide, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Како само можев да ги заборавам Beavis&Butthead?! The great CORNHOLIOOOO! :D

    Во ред, знам дека 90те години изобилуваа и со не баш квалитетна музика, ама јас гледајќи го ова станав повторно носталгична :$

    Повелете нешто од старото МТВ.

    http://www.youtube.com/watch?v=ndPpOgQJ ... re=related

    И секако мојот омилен, Ray Cokes.

    http://www.youtube.com/watch?v=A9V_glBfuik
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Увидов дека сум преконзервативна за МТВ, посебно за нивниве шоуа.

    Предмалку пуштив и гледам Date my mom и баш на самиот крај каде една девојка се одлучуваше. И чек да видам што избор ќе направи. И тука девојкава ја елиминира првата мајка и изглегува од автомобилот ... девојка, ќерката на мајката. Лезбејски дејтови :o И така девојкава си елиминира 2 лезбејки и третата што ја одбра и се допадна многу и физички и одма ја залапа и то пред мамичка. А сето тоа беа девојченца млади. Не знам дал јас сум толку старомодна или светов оди јабана :tmi:
     
    На BlackSwan5 и crazylady им се допаѓа ова.
  10. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Повеќето сте напишале тоа што го мислам за оваа телевизија па да не се повтарам многу.
    Порано беше далеку подобра а сега кога и да пуштам или даваат реклами или некое чудно реалити фрик шоу а музика никаде |( .Се прашувам понекогаш зошто не го променат името затоа што ова дефинитивно не е музичка телевизија :^) .
    Или евентуално кога даваат музика даваат од Дизни звездичките.

    Затоа си следам повеќе VH1,таму барем даваат квалитетни песнички па и музика од 80-те и 90-те која јас ја обожавам.Ќе прелета и некоја модерна мелодија од Ријана или Енрике и задоволството ми е комплетно.
    А Ем-Ти-Ви одамна ја избришав од списокот на омилени програми.
     
  11. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    1.584
    Очигледно само јас гледам MTV :?: . Цел ден во мојата соба е пуштено. Музиката искрено не ја слушам. Не сум многу по Pop, R'n'B, ''Rock'' :!: . Ги пратам шоута (скоро сите). Да, наместени се, глупи, нема ништо поучно, но ете се навлеков на шоута. Обавезно ги гледам:
    16 and Pregnant ( стварно незнам зашто го глеам заедно со Teen Mom но ете |( )
    Awkward
    Beavis and Butt-Head
    I Used To Be Fat
    MADE
    Jersey Shore
    My Life As Liz
    The Real World
    Teen Mom
    True Life
    When I Was 17
    The Challenge:Fresh Meat II, The Gauntlet III (веќе нема, но гледав и едниствено релно шоу)
    The City (за жал нема)
    MTV Cribs (исто нема сега, но интересно беше да глеаш како познатите се фалат |( )
    The Hills (пак за жал нема сега)
    Jackass (најдобри беа :rock: )
    Laguna Beach (одамна беше, во стилот на The City и The Hills)
    The Osbournes (па и не дека беше нешто го гледав заради Ози бидејќи го слушам :rock: )
    Pimp My Ride (Нешто најдобро што сега го нема) :
    Punk'd (исто, старо)
    Hard times of Rj burger
    Да, повеќето се стари кои ги нема веќе тие беа поинтересни, тогаш не се двоев од телевизорот!


    Шоуа кои ме иритираат:
    Date My Mom
    MTV Exposed (ти чепкаат по лични работи и даваат на телевизија :puke: )
    Life of Ryan (не го сакам типов )
    My Super Sweet 16 (по глупо АМИН)
    Parental Control (ова со Date My Mom во ист кош ми спаѓа)
    Teen Cribs (мали деца со огромен имот и се перчат -.- цц :puke: )
    Daddy's Girls (самиот наслов си кажува )
    Next

    а да, гледам и Vh1 само за музиката :)

    кога ги гледам вака на куп, многу се. Ќе гледам да го скратам времето на гледање MTV :!:
     
  12. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Странски песни слушам само на MTV и VH1. Нјубави ми се :inlove:
     
  13. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Го сакам старот МТv каде имаше доста подобар квалитет на програма- песни и секако серијали .... :emo:
     
  14. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Леле Theodora,кај ме чепна сеа за Skid Row и Себастијан...Го обожавам човекот и преубав е ! :D
    И да не бидам оф,не гледам МТВ,само гледав кога имаше TOP 10 GN'R и толку :D
     
  15. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Извинете на моите изрази.
    Поголемо срање од тоа Jersey Shore немам видено.МТV порано беше далеку поквалитетно,сега стигнаа до тоа ниво да даваат набилдани човечиња и искурвани девојки како одат до wc,како јадат и се лигават.

    Anyway,единствена убава емисија на МТV е Plain Jane,но многу ретко ја фаќам,не знам дали и уште се емитува.
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  16. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Piuk'd Најчето го гледам а исто така и доделувањето на наградите и оскарике кога го има :)
     
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не ми се допаѓа фактот што од музика нема ни трага, а онаа која ја пуштаат е далеку од мојот вкус.
    Кога бев мала ми беше нон стоп пуштено затоа што не знаев како се пушта музика на интернет, и цел ден чекав да ми пуштат некоја песна.
    Room raiders мислам, едно шоу каде одат на состаноци па бираа меѓу двајца итн, ми беа занимација во текот на денот.
    Во секој случај, не можам да зборам лошо многу многу, затоа што Laguna beach & The Hills ми се all time favourite, колку и да им делува глупаво на многумина. :)
     
  18. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    Па, гледам...Понекогаш. Многу ми се допаѓа Top 10 @ 10 :inlove:
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Го гледав ова, уште го паметам и сега, и знам дека и јас плачев. Море рикав како магарица, ко да е крај на светот. Take That на времето ми беа еден од омилените бендови, ако не и најомилени. Дете, луда глава, си мислев ќе нема кого да го слушам :$ :D

    Растев со MTV. Во мое време го даваа на Канал 3 кога не даваа своја студиска програма или што и да имаше веќе. Секогаш кога имав пристап до тв, погодете што беше пуштено. После со сателитска беше полесно. Ако имаш проблем со музиката на журките, MTV беше тука да те вади, а откако купивме видеорекордер, нонстоп снимав и ги гледав касетите (од тоа и ми рикна).
    MTV имаше одличен концепт, мислам дека многу млади на моја возраст ќе се сложат со мене. Обожавав да ги гледам топ листите, барем тоа најмногу следев, и Ray Cokes секако. Ептен ми беше откачен.

    Не знам зошто се промени концептот, зошто се смени MTV. Ама среќна сум што беше дел од мојот живот. Сега VH1 ја гледам повеќе, посебно затоа што се навраќаат на музиката на мојата младост, да не речам детство. Посебно кога даваат 90's vs 80's - е тогаш тв ми е на максимум.
     
  20. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Гледам Top 10 @ 10