1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Магистерски труд

Дискусија во 'Образование' започната од olence86, 27 јуни 2014.

 1. olence86

  olence86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  91
  Феминки, ајде ќе ве замолам за мала помош!!!
  При крај сум со магистерскиот труд , но ми треба уште материјал, ама неможам да најдам!
  Доколку некој/а има материјал во врска со станбени и потрошувачки кредити во Р.М односно ( какви станбени и потрошувачки кредити нудат банките во Р.М, кои се принципите на одобрување на тие кредити, какви каматни стапки и сл ) нека ми помогне.
  Немам доволно време а морам да ја комплетирам.
   
 2. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  ^ Сите информации ги имаш на сајтовите на банките. Можеш да ги земеш Стопанска, Комерцијална и Тутунска како најголеми банки кај нас и да напишеш за нив. Да направиш компаративна анализа и да ги споредиш. Баш пред некое време ги разгледував кредитите, имаш сé што те интересира на сајтовите. Типови кредити, фиксни и варијабилни каматни стапки, рок на исплата, начини на исплата, услови за подигање кредит... буквално сé што ти треба.
   
 3. olence86

  olence86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  91
  Ги имам тие податоци...сум ги превзела од веб страниците на банките, но ми треба и нешто друго, некои извештаи за споредба меѓу банките.
  Незнам од каде да ги најдам тие извештаи?
  Барав на страницата на НБРМ, ама не успеав да најдам
   
 4. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  Податоци можеш да најдеш во годишните извештаи на банката. Еве конкретно на веб страната на Стопанска банка имаш дел финансиски и годишни извештаи. Разгледај ги извештаите на неколку банки и за неколку години и потоа сама ќе си ги споредш податоците.
   
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Компаративни анализи ќе мораш сама да направиш, не верувам дека ќе најдеш нешто такво. А извештаите на НБРМ можеш да ги најдеш тука.
   
  На olence86 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. siki01

  siki01 Нов член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo, jas sum nova na forumov.
  Imam prasanje dali imate nekoe iskustvo poznavanje za Ekonomski institut- Skopje bidejki sakam da se zapisam tamu no sakam da dobijam poveke infomracii od drugi.