1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Магија

Дискусија во 'Канта' започната од Stojanka85, 24 февруари 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Stojanka85

  Stojanka85 Нов член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Здраво сакам да прашам дали знае некој што помага од направена магија што бае или слично фала ви
   
  На acezmija и okcenzi им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.157
  Допаѓања:
  63.031
  Пол:
  Женски
  На КикиМаус, Bender Rodriguez, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Stojanka85

  Stojanka85 Нов член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Fala ti
   
 4. Pontif

  Pontif Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2017
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Машки
  Помага за чекор поблиску до адот, за жал.
   
  На melnicanecot и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 5. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.494
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Машки
  А што е разликата помеѓу тоа кога попот попрскува со „света вода“ и она кога бајачот попрсува со вода или со сол против уроци и слично? И едното и другото се суеверија кои немаат допирни точки со Христовото и апостолско учење.
   
  На Afroditaaa, Bender Rodriguez, baba Rada и 3 други им се допаѓа ова.
 6. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  787
  Пол:
  Машки
  еј не споредувај многу големи крајности од работи кои не се разбираш не треба да коментираш.
   
  На Pontif, sj *O* и Bulgarian им се допаѓа ова.
 7. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.761
  Пол:
  Машки
  Ја па се израдував дека темава е за бој-бендот Магија... :D
   
  На buba4e89, elimkd, Ginger^ и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.724
  Допаѓања:
  47.926
  Пол:
  Женски
  Јас баам. Од ЗАУШКИ! :)
   
  На buba4e89, elimkd, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.218
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Oти е и така дупла и пред затварање темава, тука ќе ја ставам трагикомедијава :D :D :D
   
  На buba4e89, Pontif, Cinderfakinrella и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.724
  Допаѓања:
  47.926
  Пол:
  Женски
  Абе не правете циркузи од мојата пасија, еј!
   
  На EvAngelos и Someonespecial им се допаѓа ова.
 11. Frose Nose

  Frose Nose Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2017
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  322
  Пол:
  Женски
  Можеби на помладиве ќе им изгледа смешно или глупо но магијата т.е лошата енергија која се пренесува со помош на одредени магиски дејанија и ден денес функционира. Најчесто таквите лица кои се под магиско влијание добиваат дијагноза депресија и цел живот голтаат апчиња а всушност проблемот е од друга природа. Значи не велам дека оние кои имаат дијакноза депресија дека се под влијание на магија да не се разбереме погрешно, само велам дека денес младите не веруваат дека постои магија а можеби и самите се жртви на неа.
  Друга работа за која не се прави разлика е Бајач, видовита особа, и особа која се бави со црна или бела магија. Белата магија е всушност растурање на црната магија. За да апсурдот биде поголем оние кои се бават со црна магија заработуваат многу повеќе од оние кои се бават со растурање односно бела магија.

  Грешката која ја прават младите е што даваат облека на другарки а преку облека може најмногу да се влијае магиски.
  Мој совет е да не давате ваша обека да преноќи во туга куќа затоа што денес неможете да знаете кој ви мисли добро а кој не.
  За жел не постои заштита од магија иако претпазливоста кого пуштате дома и кому позајмувате облеа може да биде еден вид заштита.
  Магиските обреди поврзани со црната магиј најмногу се прават ноќта пред големи празници како Гурговден, св Илија, Веигден.... Освен преку облека магиски може да се влијаер и преку истурање вода во вашиот двор врз која претходно е извршен магиски обртед, или со поттурње на одреден предмет врз кој е делувано а тоа најчесто е јајцето.
  Исто така можете да налетате на магија и сосема случајно, најчесто на раскрсниците на улиците посебно во селските средини затоа што оние кои се бават со бела магија најчесто ги советуваат оние кои се нивни клиенти или луге на кои им помагаат водата со која се мијат за да се излекуваат од одредена магија да ја истурат на раскрсница за да се ослободт од магијата така што таа да помине на некој друг.
  Имам многу да зборувам на темава ама мислам дека е доволно засега.
   
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.494
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Машки
  Ја праам магија со карти, со јажиња, со паричка ај погоди кај е
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.