1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маги сочно од рерна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marijagjakovska, 5 март 2011.

 1. marijagjakovska

  marijagjakovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  ste pravele kokoska ili bataci so maggi socno od rerna...
  Jas imam probano i Mnooooguuu e povkusna kokoskata so toa Mesavina so zacinski bilki za socno pilesko meso..
  Vie?

  [mod-kirilica:32yxl4px][/mod-kirilica:32yxl4px]
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Maggi Socno iz rerne

  Правев , навистина е многу вкусно и брзо и лесно се подготвува.
  Еднаш ставив само копанчиња и батачиња во ќесата и испаднаа супер сочни, а наредниот пат не знам кој ѓавол ме натера додадов и малку компири во целата мешавина. Вкусно беше, ама не толку сочно како првиот пат.

  Убав изум, иако цената за една обична ќеса со малку зачини е реално скапичка.
  Едно коковче чини околу 150 ден, а ќесава - третина од пиленцево што се вика.
  Ама убаво.
  Ммммм, ми се пријаде сега.
   
 3. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  Maggi Socno iz rerne

  Има исти такви кеси од FINO (само кеси, без зачини) чинат дупло помалку од Maggi кесите, мислам дека се околу 10 кеси и чинат 50 тина денари (мајка ми ги купува, ама знам дека се поефтини, со сигурност). Јас правев со нив неколку пати и пред да ја ставам кокошката во кесата за печење, измешав во еден сад зачини и мн малку зејтин (за да се залепат зачините за кокошката) и ја намачкав цела. Мнооооогу вкусно и многу поефтино од Магги :)
   
  На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Idiotka90

  Idiotka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  36
  Маги Сочно од рерна

  Од коа испаднаа кесите со зачини Маги секогаш ги правам и јадам кокошките и копаните со нив, многу повкусни се отколку без нив
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.989
  Пол:
  Женски
  Маги Сочно од рерна

  И ние си правевме, ама мајка ми ми рече дека не било баш здраво, не излегувала нечистотијата од пилето, а и имало премногу зачини, па се подразмислив малку. Ама стварно е повкусно и посочно.
   
 6. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Маги Сочно од рерна

  Правев и јас пред една недела, не е лошо мене ми се допадна. Но дечко ми најде триста маани, многу било зачиното, па не било толку сочно како што очекувал, всушност незнам ни што е очекувал. Па за нареден пат незнам, ќе оставам на него да приготви нешто.
   
 7. bliss

  bliss Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  11
  Маги Сочно од рерна

  И ние дома редовно си правиме,мнооогу повкусно и посочно е месото,само она што е со лук не ми се допаѓа баш многу,а со другите зачини месото е..мммммм
   
 8. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Маги Сочно од рерна

  ммм да и јас сум го пробала мајка ми го правеше пред неколку дена :) сочно и вкусно :rofl:
   
 9. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Маги Сочно од рерна

  Навистина е вкусно и сочно. Прв пат го пробав кај мајка ми и мажулето го фалеше дома на свекрва ми. И таа сакајќи да се покаже, земала да го прави, :!: ама го печела во фурна на дрвено шпоре (на повеќе од 200 степени). Ќесето изгорело и се ронеше кога сакав да го одврзам, пилето исто така поцрнело :D Ама на неа и беше слатко :D
  Затоа, внимателно прочитајте упатство пред користење!
   
 10. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  Маги Сочно од рерна

  Мајка ми прави, но првиот пат не ја растресила убаво ќесичката и тоа на едно копанче пола зачин. :D Но веќе вториот пат поубаво беше. Значи стварно е моќно, поточно сочно. :)
   
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Маги Сочно од рерна

  Мајка ми правеше денес,и мене ме разочара :( на нив многу им се допадна ама јас може дека не сакам зачини.,сол воопшто не ставам па и не сум воодушевена нешто...инаку интересно е тоа печењето во ќесичка :)
   
 12. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Маги Сочно од рерна

  Сочно Да ама Моќно ? ! Фујј ужаснооо :puke: некако ептен јаки тоа зачините јас си ја сакам кожата крцкава печена а не варена :^) некако скрос и се имаше изгубено вкусот на пилешко да не знаеш што јадеш :Down: :Down: :Down: не ми прави мерак се знае стандарт печено пилешко се знае :)
   
 13. PParaskeva

  PParaskeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  258
  Маги Сочно од рерна

  Мама денес упропасти една кокошка со овие кесичкиве :rofl: На кучињата ептен им беше сочно и мочно :lol:
   
  На Ivan4eeeee, angel92 и cutebunny им се допаѓа ова.
 14. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Маги Сочно од рерна

  Параскевоооо :D :D :D аууу ме изнасмеаааа :D :D :D
   
 15. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.355
  Допаѓања:
  5.299
  Маги Сочно од рерна

  јас имам пробано и ми се допадна. Навистина е за оние кој сакаат малку повеќе зачинето, но има нели и нешто повеќе врсти така да може да си го изберете она што ви одговара. Навистина се мислам дали јас да го направам или да си седам мирна. Сакав еден ден да им спремам ручек на свекрва ми и мажулето но што ако не ми излезе хехехе или навистина им е прејако. ајде ке пробам може би денови ве и ќе ве известам за мојот експеримент :rofl: :rofl: :rofl:
   
 16. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Маги Сочно од рерна

  Јас зачинот на двапати го користам, многу ми е јак. Си купувам Фино за рерна, повеќе собира ќесичката, оваа од Маги мала е.
   
 17. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  1.517
  Маги Сочно од рерна

  Ништо посебно, џабе копанчињата ми заминаа.Ќе си направев сос и ќе ги јадев со сосот :)
   
 18. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Маги Сочно од рерна

  Jас еднаш пробав и не ми се допадна,многу јако ми мирисаше и вкусот ми беше :puke: :worried:
   
 19. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Маги Сочно од рерна

  Јас од друг аспект да ве просветлам...не било воопшто здраво...емулгатори, колку ти душа сака.... :x
  ама добро е за понекогаш, поретко.....
   
 20. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Маги Сочно од рерна

  Неколку пати имам приготвено од причина затоа што сум немала време, брзо се спрема, ми се допадна вкусот ама сепак не е тоа тоа, класично печена кокошка е повкусна (јас прво ја варам и ја исфлам пената), маж ми ич не ја сака...многу му е зачинето...