1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маги сочно од рерна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marijagjakovska, 5 март 2011.

  1. marijagjakovska

    marijagjakovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    ste pravele kokoska ili bataci so maggi socno od rerna...
    Jas imam probano i Mnooooguuu e povkusna kokoskata so toa Mesavina so zacinski bilki za socno pilesko meso..
    Vie?

    [mod-kirilica:32yxl4px][/mod-kirilica:32yxl4px]
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Maggi Socno iz rerne

    Правев , навистина е многу вкусно и брзо и лесно се подготвува.
    Еднаш ставив само копанчиња и батачиња во ќесата и испаднаа супер сочни, а наредниот пат не знам кој ѓавол ме натера додадов и малку компири во целата мешавина. Вкусно беше, ама не толку сочно како првиот пат.

    Убав изум, иако цената за една обична ќеса со малку зачини е реално скапичка.
    Едно коковче чини околу 150 ден, а ќесава - третина од пиленцево што се вика.
    Ама убаво.
    Ммммм, ми се пријаде сега.
     
  3. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Maggi Socno iz rerne

    Има исти такви кеси од FINO (само кеси, без зачини) чинат дупло помалку од Maggi кесите, мислам дека се околу 10 кеси и чинат 50 тина денари (мајка ми ги купува, ама знам дека се поефтини, со сигурност). Јас правев со нив неколку пати и пред да ја ставам кокошката во кесата за печење, измешав во еден сад зачини и мн малку зејтин (за да се залепат зачините за кокошката) и ја намачкав цела. Мнооооогу вкусно и многу поефтино од Магги :)
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Маги Сочно од рерна

    Од коа испаднаа кесите со зачини Маги секогаш ги правам и јадам кокошките и копаните со нив, многу повкусни се отколку без нив
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Маги Сочно од рерна

    И ние си правевме, ама мајка ми ми рече дека не било баш здраво, не излегувала нечистотијата од пилето, а и имало премногу зачини, па се подразмислив малку. Ама стварно е повкусно и посочно.
     
  6. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Маги Сочно од рерна

    Правев и јас пред една недела, не е лошо мене ми се допадна. Но дечко ми најде триста маани, многу било зачиното, па не било толку сочно како што очекувал, всушност незнам ни што е очекувал. Па за нареден пат незнам, ќе оставам на него да приготви нешто.
     
  7. bliss

    bliss Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Маги Сочно од рерна

    И ние дома редовно си правиме,мнооогу повкусно и посочно е месото,само она што е со лук не ми се допаѓа баш многу,а со другите зачини месото е..мммммм
     
  8. MoDeRnA

    MoDeRnA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    50
    Маги Сочно од рерна

    ммм да и јас сум го пробала мајка ми го правеше пред неколку дена :) сочно и вкусно :rofl:
     
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Маги Сочно од рерна

    Навистина е вкусно и сочно. Прв пат го пробав кај мајка ми и мажулето го фалеше дома на свекрва ми. И таа сакајќи да се покаже, земала да го прави, :!: ама го печела во фурна на дрвено шпоре (на повеќе од 200 степени). Ќесето изгорело и се ронеше кога сакав да го одврзам, пилето исто така поцрнело :D Ама на неа и беше слатко :D
    Затоа, внимателно прочитајте упатство пред користење!
     
  10. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Маги Сочно од рерна

    Мајка ми прави, но првиот пат не ја растресила убаво ќесичката и тоа на едно копанче пола зачин. :D Но веќе вториот пат поубаво беше. Значи стварно е моќно, поточно сочно. :)
     
  11. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Маги Сочно од рерна

    Мајка ми правеше денес,и мене ме разочара :( на нив многу им се допадна ама јас може дека не сакам зачини.,сол воопшто не ставам па и не сум воодушевена нешто...инаку интересно е тоа печењето во ќесичка :)
     
  12. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Маги Сочно од рерна

    Сочно Да ама Моќно ? ! Фујј ужаснооо :puke: некако ептен јаки тоа зачините јас си ја сакам кожата крцкава печена а не варена :^) некако скрос и се имаше изгубено вкусот на пилешко да не знаеш што јадеш :Down: :Down: :Down: не ми прави мерак се знае стандарт печено пилешко се знае :)
     
  13. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Маги Сочно од рерна

    Мама денес упропасти една кокошка со овие кесичкиве :rofl: На кучињата ептен им беше сочно и мочно :lol:
     
    На Ivan4eeeee, angel92 и cutebunny им се допаѓа ова.
  14. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Маги Сочно од рерна

    Параскевоооо :D :D :D аууу ме изнасмеаааа :D :D :D
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Маги Сочно од рерна

    јас имам пробано и ми се допадна. Навистина е за оние кој сакаат малку повеќе зачинето, но има нели и нешто повеќе врсти така да може да си го изберете она што ви одговара. Навистина се мислам дали јас да го направам или да си седам мирна. Сакав еден ден да им спремам ручек на свекрва ми и мажулето но што ако не ми излезе хехехе или навистина им е прејако. ајде ке пробам може би денови ве и ќе ве известам за мојот експеримент :rofl: :rofl: :rofl:
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Маги Сочно од рерна

    Јас зачинот на двапати го користам, многу ми е јак. Си купувам Фино за рерна, повеќе собира ќесичката, оваа од Маги мала е.
     
  17. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    Маги Сочно од рерна

    Ништо посебно, џабе копанчињата ми заминаа.Ќе си направев сос и ќе ги јадев со сосот :)
     
  18. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Маги Сочно од рерна

    Jас еднаш пробав и не ми се допадна,многу јако ми мирисаше и вкусот ми беше :puke: :worried:
     
  19. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Маги Сочно од рерна

    Јас од друг аспект да ве просветлам...не било воопшто здраво...емулгатори, колку ти душа сака.... :x
    ама добро е за понекогаш, поретко.....
     
  20. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Маги Сочно од рерна

    Неколку пати имам приготвено од причина затоа што сум немала време, брзо се спрема, ми се допадна вкусот ама сепак не е тоа тоа, класично печена кокошка е повкусна (јас прво ја варам и ја исфлам пената), маж ми ич не ја сака...многу му е зачинето...