1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мадам Тисо (Мишел Моран)

Дискусија во 'Книги' започната од ocila, 23 октомври 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Почетокот на романот е во периодот на 1788 година кога популарноста на кралицата Марија Антоанета веќе полека се намалува. Период на најлутата зима, дојдена веднаш после летото во кое имало многу слаб род, зима во која илјадници луѓе во Париз ќе умрат било од глад било од студ. Период во кој за сè ќе се обвинува кралското семејство!
   
  На Aleksandar1212 и elimkd им се допаѓа ова.
 2. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Некаде до 100та страна сум и ми е премногу глупа,ќе има нешто поврзано со љубов или..?
  |(
   
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.292
  Допаѓања:
  33.055
  Пол:
  Женски
  Прекрасен роман од XVIII век каде е отсликан периодот на француската револуција
  Марија (Мадам Тисо) е една од најхрабрите, најталентираните и најистрајните ликови за кои сум читала, за жал, кога патувала со брод со своите восочни фигури, бродот потонал, Марија останала жива, но не и нејзините дела, денес во музејот во Лондон може да се видат неколку нејзини дела како и Мадам Бари-љубовницата на Луj XV, неверојатно е што изгледаат баш како живи
  Една од омилените книги:inlove:
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.