1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мадеротерапија

Дискусија во 'Тело' започната од JoanaS, 18 јули 2020.

 1. JoanaS

  JoanaS Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  3.969
  Пол:
  Женски
  Ја направив темата со цел да се споделат различните искуства околу овој вид на терапија, бидејќи голем дел од жените имаме проблем со целулит без разлика колку се пази на исхрана и физичка подготвеност на телото.
  Инаку, Мадеротерапија е посебен вид на антицелулитна масажа која се прави со специјално дизајнирано дрвено сукало, конусни форми и ролери. Во основа, оваа антицелулитна техника подразбира стимулација и лимфна дренажа кои се прв чекор во борба против упорниот целулит на нозете и бедрата.
  Овој тип на терапија се препорачува кај оние кои сакаат да се ослободат од целулитот, и се споделува дека има многу подобри и побрзи резултати од обичните антицелулитни масажи. Се препорачуваат најмалку две серии од по 10 третмани. Третманот трае 45 минути. Истиот се прави преку два или три дена. Со истиот се опфаќаат цели нозе, стомак и струк.
  [​IMG]

  Во врска со интензитетот на терпијата, се поставува и прашањето дали се чувстува одредена болка додека трае третманот?
  Болна осетливост во текот на првите неколку третмани е можна, како и кај класичните антицелулитни масажи. Некои личности на третманот само уживаат, а некои чувствуваат непријатност додека се поминува на деловите зафатени со целулит.

  Дали имате искуство со ваков тип на терапија?
  Дали била ефикасна и дали ефектите траат подолго време?
  Дали финансиски се исплати третманот?
  Дали сте имале некои негативни искуства заради нестручност на оној кој ја спроведува терпијата, бидејќи видов дека некаде се појавуваат огромни модринки на местото кое се третирало.
  Од кои салони или индивидуални терапевти сте задоволни?
   
  На Acika12, stetoskop и didisi им се допаѓа ова.
 2. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.680
  Каде може да се набават овие алатки за работа
   
 3. JoanaS

  JoanaS Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  3.969
  Пол:
  Женски
  @didisi Најверојатно може некаде од интернет да се купи нешто за домашен третман, но сепак мислам дека нема да биде тој ефект како од салон.
  Мислам дека во салон трае третманот цел час и се менуваат различни алатки.
  Барем од тоа што се распрашував
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.688
  Пол:
  Женски
  По мое искуство супер е во однос на резултати, само знае да биде болна
   
  На Таа сум де, SummerGirl, vericka и 2 други им се допаѓа ова.
 5. vericka

  vericka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Јас денес за прв пат бев на мадеро.Многу болно...ми се појавија и модринки на некои места.Не знам дали би ја издржала втората...
   
 6. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.688
  Пол:
  Женски
  Се намалуваат со тек на време ако пдиш редовно, на секои ден два
   
  На vericka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JoanaS

  JoanaS Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  3.969
  Пол:
  Женски
  Те болеше за време на третманот или после тоа?
   
 8. vericka

  vericka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  I za vreme na tretmanot,ama poveke me boli sega(odposle).

  Na sekoj vtor den mi rekoa...
   
  Последна измена од модератор: 9 август 2020
 9. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.688
  Пол:
  Женски
  По третманот не смее да има болка. Веројатно многу јако те стискаат, а не е тоа поентата
   
  На Noraa99 и vericka им се допаѓа ова.
 10. vericka

  vericka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Mozhno e...eve i denes me boli mnogu...:(
   
 11. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.070
  Пол:
  Женски
  Женски каде сте задоволни од мадеро?
  И дали би ми помогнало да го средам стомакот? Лето иде па..8)
   
 12. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  539
  Пол:
  Женски
  Каде во Скопје сте задоволни од мадеро?
   
 13. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  420
  Пол:
  Женски
  Искуства за мадеро, долготрајни ли се резултатите? Слаба сум ама имам целулит на нозете
   
 14. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  111
  Јас имам правено 2 пати минатата година и бев презадоволна бидејќи намалив и килажа и во обем за да има подолготрајни резултати треба да се придржаваш да внесуваш многу вода,да не се прејадуваш ако јадеш на пример 3 р.леб да јадеш 2, да не пиеш алкохол и сл.
   
  На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  420
  Пол:
  Женски
  Ќе сакаш ли да споделиш каде правеше, која цена се, од колку имаше резултат?
   
 16. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  111
  правев во Велес тогаш цена беше 300 ден сега мислам дека може се поскапени и по 2 пакета имав добри резултати. Ако си од Велес можам да ти пратам лп
   
  На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  4.624
  Имате искуство со салони низ Скопје? И дали имавте резултати т.е. дало намалува обем и целулит.
   
  На Anidani, Aztec, Малечка Маша и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Xhenia5*

  Xhenia5* Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Да, веќе после петиот третман имав резултати,искрено сум задоволна и после тоа ако внимаваш на храната по долготрајни се резултатите
   
  На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ljubova

  Ljubova Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2021
  Пораки:
  726
  Допаѓања:
  2.704
  Дали боли?
   
 20. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.688
  Пол:
  Женски
  Па, некого да, некого не. Мене ме боли на првите третмани, после не.
  Пред/ после циклус може да боли, поосетливо е телото
   
  На DarkStormm и Ljubova им се допаѓа ова.