1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мадона на бадемите (Марина Фиорато)

Дискусија во 'Книги' започната од ocila, 23 октомври 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Две љубовни приказни се развиваат паралелно, едната е на младата вдовица Симонета, а другата е на младиот сликар Бернардино.
  Симонета на 17 годишна возраст останува вдовица, сопругот загинува во една од битките кои ја разурнуваат земјата во тој период.
  Трудејќи се да го задржи имотот и да излезе од состојбата во која ја остава мажот, таа се согласува да му позира на младиот ученик на Леонардо да Винчи, Бернардино Луини, кој ги изработувал фреските во црквата во Сароно.
  Нејзината убавина веднаш му паѓа во очи и бидејќи Бернардино е познат љубител на убавите жени, решава да ја овековечи нејзината убавина и ја слика како Богородица.
  Прочитав дека таа фреска сѐ уште може да се види и тоа во познатата црква Санта Марија Дела Грација.
  Во меѓувреме Симонета се обидува да направи нов вид на пијалок мешајќи го екстрактот од бадеми со алкохол, а нејзиното ремек дело подоцна ќе биде познато како "Amaretto di Saronno".
  Како што се ближи сликата на Бернардино, а и пијалокот на Симонета кон крајот, можете и самите да претпоставите, љубовта се раѓа помеѓу нив. Но кој е мистериозниот Евреин со златна рака? Кој е немиот млад војник кој го спасува едно семејство, и зошто тој има влијание врз судбината на Симонета?