1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите во Македонија и во странство – два различни поима?

Дискусија во 'Сингл' започната од si.exs, 12 ноември 2011.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ovde vladeat ubeduvanja deka site zapadnjaci bile feminizirani, gay, sodomisti i slichni utehi neretko plasirani od lugje koi ne prestojuvale vo razviena zemja. A vistinata e deka vsushnost makedoncite se demaskulinizirani. Trgni od toa deka malcinstvata im ja zemaat drzhavata, isto kako i zhenite :D (ako ne veruvash dzirni tuka http://forum.femina.mk/threads/Ми-се-допаѓа-момче-со-различна-религија-од-мојата.1741/page-40 i presmetaj procent). Mislam ok, temava e nameneta za mazhite vo Makedonija i glupo e da se povrzuva so etnichka pripadnost, ama sepak na kraj naslovot kje izgubi smisla, bidejkji ispagja nema da postoi drzhava so takvo ime :D. I koga ustvari makedoncite ne bile demaskulinizirani, pet veka ostanale pod ropstvo. Ima na drugo mesto takov narod shto pet veka si sedel pod ropstvo od koe treti go osloboduvale?
    Navlegov vo poseriozni temi, ama definitivno ima neshto obusloveno od mentalitetot, mozhebi i vo genot, sho e faktichki od mnogu bitno znachenje po temava.
    Da, generalno, mazhite vo mkd i vo stranstvo se razlichni poimi (ne samo dva, tuku mnogu povekje, zavisi koe stranstvo).

    I nemoj pak da mi se obratil nekoj nikakov ili sluchajno nekoja shto go poddrzhuva oti ne mozhe da kjari podobro od takov.

    Ima ushte materijal, ovoj pat praktichni primeri od lichno nabljuduvanje, pobliski do motivot od koj e zapochnata ovaa tema.
    Vo druga prilika.
     
    На celineparis, Tanjamm, Gerbera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    не тропај жити се
     
    На celineparis, Alisa22, dayla и 13 други им се допаѓа ова.
  3. Таа од соништата

    Таа од соништата Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    spored mene se razlicni mozebi i poradi toa so site serasteni vo razlicniuslovi no toa deka se razlicni se
     
    На Marick14 и Love...music им се допаѓа ова.
  4. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас сега одма ќе си идам од Македонија во Италија, за да бидам поразличен од овие тука.
    А и плус сум слушнал дека повеќето Македонки сакаат Италијанци. :lol::lol:
     
  5. Таа од соништата

    Таа од соништата Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски

    pa da ti kazam toa e do toa vo kakva sredina se rasteni i se i ne samo maskite i devojkite koga bi se sporedile bi imalo razliki hahahhaah inace z apreseluvanjeto neznam bas haha
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Прво уште на почеток накриво е поставена темата, како вие можете да направите градација какви се мажите надвор а какви овде, кога немате исто искуство со нашите и оние таму? Ако отидете во странство запознаете еден двајца фино се однесуваат со вас добро ќе ве плеснат и вие воодушевени до небо, не значи дека се таму тие подобри од нашите. Исто како што кога некој тука ќе дојде на одмор и ќе каже, Македонија, е супер имате убава природа, убави јадења... затоа што не ја виделе нашата лоша страна.

    Друга работа е тоа што е во човечката природа секогаш тугото да е послатко. Колку пати сте се нашле во ситуација да кажете, видете го овој каква жена има дома а се влече со оваа краветина.Тоа е така затоа што неговата перцепција е таква да се она што не е негово да во неговите очи изгледа поубаво, затоа швалерката или швалерот е секогаш налицкан ти обрнува полно внимане... за разлика од оној или онаа што ти е дома која ја знаеш и не нашминкана и како спие, па дури и како прди ако веке банализираме...
    Така да малку ми е глупаво да читам како плукате по нашиве мажи а со другите или немате искуство или многу мало за да можете да генерализирате. Како можете вие да оцените какви се мажите во светот а ни во Србија не сте пошле или сте биле во една две земји? Знаете што значи свет? Од Австралија па до Африка. Сакате да кажете дека и тие од Танзанија, Маурициус, Буркина Фасо.... кои исто така спагаат во свет се подори од нашите мажи?

    За мене оваа генерација е на ниво на деца од основно школо, возрасна личност знае дека нема ниту колективна вина, ниту колективна награда, има само поединечно. Да каже некој Стив е подобар љубовник, фраер од Стефан, прифаќам, но да некој генерализира дека Стив затоа што е од Ирска и се покажал као подобар е*ач дека ирците се подобри од македонците само затоа што некој си Стефан не се покажал во најдобро светло тоа никогаш нема да го прифтам.
    Гледањето филмови исто така може да создаде нереална слика кај гледачот ако тој не знае да раздели што е филм а што реален живот.

    Јас сум убедена или сакам да верувам дека нашите се најдобри пред се затоа што се нашо, може ли тугото дете да ви биде поубаво д своето? За нормалните луге не, за жал има и такви кои тугите деца ги сакаат повеке од своето. Но и генерално кога зборуваме за мене македонците секогаш ќе бидат бр1 неспоредливо подобро од другите. Јас не можам да си го замислам животот да бидам покрај некој кој не е македонец и кој не го зборува маедонскиот јазик.
    Исто ме ужаснува кога некој користи англиски збор под изговор дека подобро звучело на англиски. Као може нешто подобро да ти звучи на туг јазик отколку на сопствениот, мене тоа не ми е јасно.
     
    На Naked Gun, Kitty23, Marick14 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Еве едно мислење од девојка која живее во странство. :hai: Поточно, во една фина Нордиска земја.
    Верувајте ми, глупави луѓе постојат насекаде и од нив нема спас. Тука или таму, поважно е дали ќе имаш среќа да најдеш некој кој ќе одговара на твојот карактер. Секоја личност е посебна и зборува самата за себе. Немојте да бидете убедени дека мажите во странство се романтични, волшебни принцови со кои на бел коњ ќе избегате од Македонија. На каков ќе налетате, на таков.
    Како и да е, сепак околината има влијание. Да речеме, таму не сум сретнала маж кој девојките ги оценува според сексуалното искуство додека самиот гледа да има секс колку што може повеќе, како безброј момци во Македонија, некои од нив и на форумов. Верувале вие или не, тоа таму нема шанси да го чуеш. Ставовите им се понапредни и полиберални, никој не се замара со тоа што некој друг го прави, секој си го гледа своето и далеку поубаво се живее токму заради тоа.
    Втора работа, Македонците, неважно дали жени или мажи, се многу често фрустрирани луѓе не од друга причина туку од самиот притисок кој државата го врши низ нив. Рака на срце, мене многу ми недостасуваат пријателите и роднините во Македонија, се обидувам да ги посетувам што е можно повеќе, но навистина тешко се живее. Самиот тој стрес ги прави Македонците до некаде тажни, избувливи и нетрпеливи луѓе. Но ќе повторам, секој човек си е посебен. Сто људи сто чуди. Се надевам дека ќе си најдете партнер каков што сакате. :)
     
    На celineparis, Naked Gun, ku4ence и 12 други им се допаѓа ова.
  8. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    se razbira deka se razlicni...imaat razlicen pasosh, a nekoj duri i zamisli nosat razlicni banknoti

     
    На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Se zavisi od ca$$$$hot so koj shto deluva.
    Retko mazh bez $ da mozhe da se expresira.
    Diskutabilna tema... ne sum zhena za da znam.
     
  10. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Мажите во Македонија се лигуши, пи*ки во душа и едни од најголемите изроди.
    Секоја чест на ретките исклучоци :)
     
    На celineparis, Lunadeeztac, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
  12. Ivvaannaa93

    Ivvaannaa93 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Jas ziveam podolgo vreme vo Anglija i bi rekla deka pak postoj razlika pomegju mazite vo Makedonija i tuka. No i tuka bi mozel da najdes nekoj so odnesuvanje kako vo Mak i nepocituvanje na zenskiot rod, nekoj sto ne znae kako da se odnesuva,itn itn. Jas do sega sum nemala decko od Mak i ne sum ni bila na nekoj sostanoci so nekoj od Mak, dodeka mojot bivsi bese Anglicanec no mentalitetot mu bese daleku porazlicen od na nas Makedoncite, sekoj si misese samo za sebe, sekoj si pravese sto sakase i poveketo od niv se takvi. Tuka ne se zenat i mazat od ljubov tuku samo od interest i imaat deca na stari godini, ne znam dali toa e edno od rabotite sto bi sakala i mene da mi se slucat.
     
  13. Xviuxy

    Xviuxy Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Еве едно мое искуство. Веќе неколку години во "страмнство" и на што се' не ќе налеташ. Морам да признаам кај нас не сум видела до сега такви апла сељачишта. Многу беше тешко да се најде некој асален или некој што сака само да те одвлечка во кревет или некој исфеминизиран лигуш. И само плачеш ах златни Македончиња (или било кој Балканец) Ама ете некако ми се погоди сегашниов дечко. На почеток бев многу скептична, нели за Германците се вели најладнокрвен народ, најужасни љубовници, принципиелни итн... Ама ете се' испадна обратно и сфатив дека на "лошиот глас" не треба толку човек да се потпира. И да можеби има некоја разлика, таа е во начинот на живеење, менталитет (Македонец легнува во 5 наутро станува попладне, Германец легнува во 9 навечер станува рано наутро, Македонец дава 10382828 денари на кафиња, Германец ги штеди за во иднина). Како и да е карактерно, секој маж си е маж.
     
    На Tanjamm, ku4ence, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Многу зависи до средината во која ќе израснеш и живееш, ние Македонците сме израснати и живееме во Македонија и кај нас е присутен балканскиот менталитет и начин на живот, Германците се израснати и живеат во Германија и тие си имаат свој менталитет и си живеат на свој начин.
    Еве на пример ти ако се омажиш со Германец и живееш во Германија, твоите деца ќе бидат Германци и ќе имаат германски менталитет и начин на живот.
     
    Последна измена: 16 септември 2016
    На eliesaab, Tanjamm и Minnie 1 им се допаѓа ова.
  15. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Финтата е што мислат дека Странецот е поспосебен да печали пари ем им е карта за надвор од државава ,а за тие што се од љубов свака част, за македончината им се чини како неспособни да се ,и мајкини синови ,ретко кој застанал на свои нозе, па затоа има разлика и така Грујо вели има разлика Е ИМА
     
  16. Katzi

    Katzi Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да раскажам за мојата врска со Германец. Читам погоре за Германците и се смеам. Исто вака и јас мислев за мојот Германец на почеток. Секогаш беше фин се трудеше секако да успее да ме придобие, ташната и ќесите на шопинг ми ги носеше. И се' така беше супер, се додека не помина подолго време, кога почнаа караниците. Поагресивна личност не сум запознала, од се' незадоволна, депресивна, без пријатели. Откако решив да ставам крај, бев со секакви зборови навредувана, бидејќи не го сфаќаше фактот дека е крај. На крај морав и сите подароци и сите пари што ме почестил да ги вратам.
    Со среќа, сигурно некаде во тефтерот си запишува колку му должиш до сега.:D:D:D
    И сепак ќе кажам, на нашиот менталитет, само нашиот одговара и ниеден друг.
     
    На Naked Gun, Tajnaotrovna, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  17. hooked on shapes

    hooked on shapes Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    70
    Mazite vo Makedonija se vistinski mazi..za ovie vo stranstvo ne sum siguren bash neshto deka se.
     
    На Sashko1992 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Познавајќи го германскиот менталитет, мене ми е чудно и дека воопшто те честел. Обично тие таму ги делат трошоците, уште на прв дејт. :D

    Од мое искуство, италијанците се згодни ама гледаат само да легнат нешто.
    Германците и нордискиве народи ми се премногу чудни.
    Британците се океј, тие што ги имам запознато се многу комуникативни ама и директни.:D
    Од останатите балканци, Србите се згодни и баш имаме сличен ако не и ист менталитет.
     
    На celineparis и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Ако е некој сељак може да е сељак од Скопје,Свирипичино и тако даље а може и да е сељак од Wall Street.
    Не генерализирам.Ќе пишам 2 лични примери.
    Се имам лапано со другар на другарка од Србија и дечкото беше СЕЉАК.Вадеше муабети дека јас сум го слапала му било криво да се тргне и после ми се извинуваше и правдаше.А притом имаше женска.
    Се имам лапано и со Австралијанец, детето физички не е нешто вау ама е многу добар вака во карактер и знае како со девојче.Не можеме да генерализираме секаде има добри и лоши.Како за машки така и женски.
     
  20. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369

    Имам едно прашање до тебе конкретно што ме мачи: дали ти имаш чиста совест ?

    И не, немам намера да те провоцирам, да те нервирам, само некако не си ми доволно јасна .....те читам во темата за врска со оженет човек пишуваш за чиста совест, а тука спомнуваш нешто друго , испаѓа си трета, им се мешаш во врска на двајца.


    Во врска со темава, мажите се секаде исти, само е различен менталитетот.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.