1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите во Македонија и во странство – два различни поима?

Дискусија во 'Сингл' започната од si.exs, 12 ноември 2011.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Чекај јас не пишав никаде дали сум знаела ПРЕД или ПОСЛЕ лапањето?Ти текнува?А искрено јас имам чиста совест знаеш зашто?Бидејќи на 16 години нема врски како што имало порано.Дечкото ја варал со уште 4.
    Јас не ЛЕГНУВАМ со ЖЕНЕТ маж не се лапам со женет маж сфаќаш?Имав 16 години јас не растурам нешто поголемо.
    Мене ми е мирна совеста бидејќи се и кажав на женска му.Успеав да стапам во контакт и и кажав се од А до Ш.Не дека ме гризе совеста туку требаше да знае какво говедо е.
    Јас навечер мирно спијам.
    И не ја преиспитувај мојата совест молим ти се.Колку и да сум згрешила си стојам позади тоа и ќе го кажам не ми е гајле за feedbackot од околината.Ако ти се најде тагетирана од моето мислење во темата за врска со женет маж нема потреба да ме напаѓаш овде.Брак и тинејџерска врска не се ставаат на иста вага
     
    На tessie и Herrera им се допаѓа ова.
  2. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    И ете сме 2019 а барем јас и малкумината познаници живееме живот како нашите врсници од поразвиените земји: слични манири, слични амбиции, слично темпо на живот (ретко слободно време) и уште многу многу од тоа.
    Да, има во Македонија современи момци. И современи девојки има.

    Излегол момак сам на пијачка, ѝ приоѓа на сама дама и прашај го како ќе си помине :)
     
    На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Razlikata e vo mentalitetot, licnoto nadgraduvanje ,motivite i celite vo zivotot ,prizmata niz koj go gledaat svetot,odnesuvanjeto kon zenite.
    Sekako segde ima dobri i losi ,ama zboruvam za pogolemiot procent sto " paga" vo oci .

    Mozam da go opisam eden prosecen makedonski maz so nekolku zborovi: ego ,agresija,isfrustriranost,dominantnost,pesimizam, falenje ,krediti .
    Vo Makedonija parite gi upropastija lugeto ...Odnosno lugeto podpadnaja pod takvo vlijanie . I kako nekoj vo prethodnite komentari sto rece : makedoncite funkcioniraat skoro site po ist princip ,verojatno zatoa sto tuka se ceni " sto ke recat drugite".
    I kaj zenite ima razlika ,ama mislam deka sepak ima pogolem procent na zeni koi ne se iskompleksirani ,isfrustrirani.
     
    На Justicija, MaySi, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Да има голема разлика не дека во странство цветаат, ама овде многу уште од мали нозе ги учат дека не треба да покажуваат емоции, да бидат кон жените посилни, насилни ако не слушаат и други такви заостанати работи. Овде мажите мислат дека ако земат жена, жената им станува дома роб и нема право на кафе ни па до кај мајкаи да оди, 70 посто мажите се такви, во странство не е така секој на своја страна работа, дома излевање, состаноци, патувања.
     
    На baby-star, celineparis, Mongolka и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Blondie96

    Blondie96 Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ziveam vo stranstvo poslednava godina. Prv moj kontakt so maskiot pol vo spanija rezultirashe so vrska I utreskanost ko nikad pre. Abe zvezdi mi siminjase. Ako postoi deficija za perfect e sve toa beshe. Romanticni veceri, ubavi hoteli. Me zapozna so celo drustvo, semejstvoto, me iznaseta. Abe mislev ke me zeme. I momentot koga beshe naj naj tipot od X pricini mi raskina.
    And barajki rebound iskociv na dosta dejtovi kade sto maskite ne bea nisto pomalce kreteni negoli vo skopjevo nashe. Ultimate goal I na niv im beshe da me legnat taka da... Moze ima bisercinja nekoi so treba da se cuvat ama vo glavno do sega nema nekoja ogromna razlika osven toa sto ne se judgemental, u tipot "so kolku so bila pred mene?" I bara pari od mama a ima 27 godini..
     
    На Vil и DrMTR им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227

    Леле ќути, почнав да ги мразам македонските мажи, повеќето се со иста ментална матрица. Тоа што кажа, ќе те прашува колку дечковци си имала пред него, да не биле многу. На жената ништо не и е дозволено, на него се му е дозволено. „Јас сум легнал многу повеќе од што требало“, аауу. За работа мрзливи, се повеќе среќавам мажи кои само се фалат, а во суштина се неработници. Пцујат, навредуваат. Дома не се способни алишта да си најдат, гаќите не знаат каде им се, а способни се да и се дерат, да ја пцујат жената, да ја изневеруваат, да делат трошоци пола пола со жената.

    На еден семинар, имавме предавач странец, кој имаше 36 години, а личеше како да нема ниту 30. Образован, културен, начитан, згоден, убав, младолик, реализиран. Да ти е мило да го гледаш, е тоа е разликата. Внимава што јаде, не пие, не пуши, ниту кафе не пие, работи, има активен и исполнет живот, а не како нашиве мажи.
     
    На eliesaab, celineparis, Duxovit и 5 други им се допаѓа ова.
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Нашите мажи се мислат дека се знаат и дека се опасни се обични глувчиња генетски модифициран да напаѓа жена а толку многу слаби на маж.
     
    На celineparis, mouse, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. eleven

    eleven Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2019
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Баш пред некој ден размислував на ова и наидов на темава :) Сум била и со дечко од странство и подруго е дефинитвно два различна поима. Менталитетот е подруг, околината е друга и повеќе се либерални за некои работи што уште не се нормализирани кај нас. Лично немав некој притисок со колку сум идела /спиела сепак никад не ни било тема на разговор ниту пак било битно да се праша. Посигурна бев и имав поотворени муабети. Имам доста друштво во странство еве баш зборевме за темава и чудно им е што дур и денес сме толку конзервативни ко нација (заостанати). Искрено поубаво би ми било со некој од странство, позрело и поопширно размислуваат ја гледаат и другата страна, нема двојни стандарди што е очекувано веќе од македонскиве мажи. Не само за сексот општо подруго размислуваат, во мојов случај што многу ми свиѓа. До сега не сум сретнала вакво нешто во македонијава наша или балканов и не верувам дека ќе сретнам чест на исклучоци ама гоооолема реткост би била ;( Пре би била со некој од странство и најреално планирам
     
  9. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Па не знам дали сум вистинската личност да коментирам на темава - живеев неколку месеци во странство ама не бев во љубовна врска со никој таму (иако имав и машко друштво, колеги и машки цимери од различни земји).
    Прво, темата е многу интересна ама мислам дека е поставена како генерализација. Излегува дека има едно купче македонски мажи и друго купче странски и тие немаат никакви заеднички особини и едните се СЕКОГАШ подобри од другите. Е со таа теза не се согласувам дефинитивно. Сељаци има и тука, има и во странство. Исто и манијаци. И обратно - и тука има нормални дечки, само ви признавам (како што имате погоре напишано) дека се малцинство и тешко е да се најдат. Од она што успеав да го прочитам во претходните мислења на темава, а и генерално на форумов, искрено ми се дига коса на главата од мак мажи и се прашувам каде живеам јас што никогаш не сум се соочила со такви работи како вас. Никогаш не сум добивала забрани или закани или погрдни зборови (не е дека не сме се карале во врските). Никогаш не сум имала притисок заради излегување со другарки - или излегувале со нас или секој на своја страна. Прашањето со колку сум била ми било поставено едвај еднаш или два пати во животов, ама никогаш не било проследено со осуда или со навреди. И тоа да напоменам дека сите дечковци ми биле од МК, ама различни во смисла, карактерно, местото на живеење, физичкиот изглед, етничко потекло и вера (не дискриминам по ниеден основ :lol: ).
    Ако ме прашате на што се должи ова позитивно однесување, појма немам. Сум го зборувала ова и со сингл другарки што се жалат дека не можат да запознаат некој асален, па ме прашуваат кај ги наоѓаш. Да не ме сфатите дека е лажна скромност ама стварно не знам. Порано мислев дека како се однесува мажот, зависи од тоа како ќе се постави жената во врската/бракот. Ако сте доволно цврсти и му дадете до знаење дека нема играње играчки, тогаш ќе биде добро. Сега сфаќам дека баш и не е така - на пример, во случај на варање или физичко насилство, ниедна жена не би се поставила така да личи отворена за вакви нешта да и се случат.... Заклучокот ми е дека има асални мажи во државава ама не знам како да се најдат.
    Од друга страна, во странство, бар од моето искуство, се приметува одредена бариера кај нив и ова го кажувам во позитивна смисла. Никој не те зјапа на улица кога поминуваш (мада ми имаат свиркано, што значи сепак има и таму сељаци |( ). Со луѓето со кои сум била поблиска, сепак нема интимни прашања како кај нас. Ако сама си кажам, ок, ама ако не кажам, тие не прашуваат и мене тоа ми се свиѓаше многу, не навлагаат во личниот живот на другите луѓе. На тема запознавање се многу понепосредни од нас, ама морам да признаам дека ова важи еднакво и за мажите и за жените. Лесно приоѓаат и почнуваат нормален муабет, нема ништо нападно. Се пијанчат доста и мене тоа ми е одбивно ама добро, не мора да запознавате луѓе кога се во најпијана фаза:lol: Ама има и уште нешто што би го истакнала - ние како мк жени сме многу затворени. Горе баш имаше пишано еден член, да видиме како ќе помине дечко што ќе и пријде на девојка тука. Значи дали заради лошите претходни искуства или заради луѓето што ги спомнувале што само сакале да ве легнат, ние имаме многу лоши реакции кога ќе ни пријде некој да се запознае. Такво откачување јас во странство не видов. Е сега се вртиме пак во круг - од друга страна, и машките таму не се толку нападни кога се запознаваат како тука, значи нашата реакција е оправдана понекогаш.
    Ако треба да кажам сумарно, има разлики меѓу менталитетот и на мажите и на жените тука и во странство. Ама ниту таму цветаат ружи, ниту тука се е црно.
     
    На Vikktorr, honey.11, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не се два различни поими, бидејќи секаде има секакви. Секој избира за себе.
    Нон сенс е тука си во едни кругови каде пример не гледаш потенцијал за партнер, и да не отидеш во други да пробаш нешто подобро или поразлично. Оти кога одиш во друга држава, истото го правиш, менуваш географски локација само.
    Значи не е до машките, а до личноста како единка.
     
    На honey.11, eliesaab и Sejfullai им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Нашиве се затуцани уште..
    Европејците не толку, а и поубави се :P
     
    На mouse му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Дааа, посебно германците се многу убави... :inlove:
     
    На mouse му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    И Шпанците :$
     
    На hermosa, Traveler91 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  14. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.861
    Допаѓања:
    41.251
    Пол:
    Женски
    Има разлика.....до менталитетот е
     
    На mouse му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Баш на темава правевме муабет со една другарка пред некое време. Мислам искрено дека има разлика ама во последно време и младите дечки тука веќе полека се менуваат кон тој Европски менталитет и не се веќе така ко порано шо биле. Но, сепак далеку сме од тоа, уште закоравениот балкански менталитет да се истера.
    Баш тоа е мислам клучната разлика со мажите тука и во странство.
     
    На Cecko85 и D.Anonim им се допаѓа ова.
  16. zhu

    zhu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Прво и основно, просечниот македонски маж е 1.78, кисне во кафана и секое сабајле јаде бурек. Од друга страна просечната македонска жена е барем средена, негувана и претставителна. Со ова само се потврдува теоријата дека македонските мажи се физички ИНФЕРИОРНИ во однос на повеќето други националности. Дополнително, односот на жени наспрем мажи е 2:1, можеби во некои реони е 3:1, што го прави македонскиот маж многу поегоистичен и полн со себе (нормално има многу повеќе избор, макар и за one night stand). Излезете во едно кафуле и дискотека, и здогледајте објективно наоколу. Сигурно ќе приметите барем 10 убави и средени жени, а маж можеби 1, преку сила 2. Поради тоа македонскиот маж не чувствува потреба да се надгради физички и умствено, затоа пто знае дека секако нема голема конкуренција.

    За жал тоа е реалноста во нашата земја. Голем процент на жени се settled down со мажи што не се ни 1/3 од нивниот изглед, образование и интелект. Тоа е моќта на избор на просечниот македонскиот маж. Секоја чест на исклучоците, но тие се многу ретки и се секако зафатени
     
    На baby-star, celineparis, Tanjamm и 6 други им се допаѓа ова.
  17. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    И на крај ќе се заљубиш во некој таков несреден шо јади бурек и оди во кафана. :lol:
    Насекаде во светот има несредени мажи, не е само кајнас. Башка не секој можи да си дозволи скапа облека и одење во теретана пошто таквиот начин на живот кошта 20,000денари месечно и за жал толкава ни е платата.
     
  18. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Иако мислам дека генерално двата пола се швркнати, сегде низ свет,
    Као некој шо има доста пропатувано и видено, би издвоила некои ствари шо ги иам ја приметено, шо од свои, шо од искуства на мои блиски луѓе.

    Не Македонците, него генерално балканските мажи имаат потреба многу да се распрашуваат, не разбираат дека животот течел и пред нив.
    Бесконечно долги и многу битно да се потенцира, бесцелни караници сум имала, шо не воделе апсолутно нигде.
    Сакаат да држат све под контрола,
    Жената е сопственост, постои за да се прилагоди на нивните потреби, исто така и да одговори на желбите на мајка му, сестра му, братучедите и другарите. Зависни се од жени у секој поглед. Медицинска сестра, адвокат, курва у кревет, притоа мора да е одлична домаќинка.
    Мрзливи грото, а мразат жени шо поише заработуваат од нив???
    Опен мајндед се само коа станува збор за нивното праење глупости, иначе пупу скраја да е на идната жена не и е вистински втор.

    Мужите у странство не се замараат со колку си спиела, исто небитно им е и дали ќе ги вараш, зашо се ептен фокусирани на себе, својата кариера и финансиска стабилност.
    Тешко им стануваш приоритет, сакаат само да си поминат убаво. Тешко се приврзуваат, а многу лесно си преминуваат преку раскинувања и такви драми, зашо сакаат да отфрлат секаков стрес и нервоза шо е можно побрзо од животот.
    За нив здрав живот не е само теретана, поише се обрнува внимание на психичкиот момент. Живот со минимален стрес. Во овој поглед се и те како многу поразлични од нашите мажи.

    Странец нема да седи у кладилница цело неделно утро, а вечерта да се напиња зашо Шалке не дале уше еден гол за 2илјади.
    Сакаат активен живот, планини, спорт, дремење у паркови со друштво, ма и да се сами не им е ич проблем, зашо не се замараат шо ќе рече околината ако тргнат сами било каде.

    У поглед на тој некој прв пристап, секад, ама секад поише ми приоѓаат у странство, ама па пристапов на нашиве помутави момци ми се свиѓа поише :). Немаат самодоверба ко нив, али се помили и потопли, а мене тоа ме купува.

    Срби морам да напоменам дека не ги рачунам као странци, сум дејтала неколку и можам да кажам дека се најлоши мажи шо постојат на Балканов. Некад си викам дека ипак можда е казна шо живеам у Белград, па колку год да се убави и згодни… иако пред неколку години не размишљав вака.

    И да, би сакала да се извинам дубоко ако постов звучи као едно големо генерализирање, океј е, знам дека се’ си е индивидуално.

    Али да, како генерална карактеристика на апсолутно сите мажи би ја издвоила само себичноста. Кај сите.
     
    На Ramones, Indiegurl, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  19. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога ќе го прочитам насловов на темава ми умира мозочна клетка.
     
    На LoneWolfGuy, Nena Jovanova, Lella и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    najloso nesto od maskiot rod mislam deka e kaj nas na Balkanot,ali ne se ni oni krivi zaso e taka posto od mali se rastat so toj mentalitet deka nivniot zbor sto ke go kazat ke bide posleden ,zalno no vistinito
     
    На Dandra и Indiegurl им се допаѓа ова.