1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите во Македонија и во странство – два различни поима?

Дискусија во 'Сингл' започната од si.exs, 12 ноември 2011.

  1. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    А татко му кај е во приказната?
     
    На Guns N` Roses, The Last Pharaoh и Tanjamm им се допаѓа ова.
  2. Ekvador

    Ekvador Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2022
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    175
    Пол:
    Машки
    У кафана, го препуштил воспитувањето на мајката. Бабата или дедото, па после се чудите какви лигуши се Македонците
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  3. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Татко му го драпа мевот, пие пиво и оговара комшии пред кооперација :D:D:D
     
    На Lena3, elimkd, Guns N` Roses и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Значи децата кои се растени само со мајка се...лигуши? Така испаѓа според ова.
     
  5. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    На денешно време мажите се како пепелашка. Посебно кај нас во мк.
    Разликата е голема со мажи и жени во мк и надвор од мк.
    Доволно е 2 недели да одите во друга држава и ќе видите разлика и во понашање и во се.
     
    На baby-star, eliesaab, Аргентина * и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Ekvador

    Ekvador Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2022
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    175
    Пол:
    Машки
    Децата растени од таков тип на двајца родители.
    И немојте да ме толкувате, за мене тоа е мислењето, на кој му се допаѓа да, на кој не, нека не му се допаѓа.
    Моја гледна точка и мое мислење кое не мора да биде точно.
     
  7. Wh@tev3r

    Wh@tev3r Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2020
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    1.447
    Пол:
    Машки
    Дали ако некој бил средно или факс во друг град се рачуна како странство, за другар прашувам?
     
    На Arjanit2021 и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  8. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Зависи кое странство, оние од север/запад имаат поубави (според мене) и понежни црти на лицето, се држат до здрава навика поише да спортуваат, повнимателни се и поучтиви генерално, посмирени, а сепак посамоуверено приоѓаат. И далеку подобро се разговара со нив.
     
    На Tanjamm и Ekvador им се допаѓа ова.
  9. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.016
    Пол:
    Женски
    Се ми се чини дека се исти.
     
  10. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Има разлика поготово во делот на домашните обврски од проста причина што во странство децата се оделуваат за време на факултет од семејство и никош не се враќат да живеат со нив.
    Така што знаат како да пуштат машина, знаат да готват, знаат како да управуваат со пари, да се борат за унапредување на работа и сите останати обврски кои сами по себе му се наметнуват на човек што живее сам или со цимери.

    Додека кај нас е спротивно мажот за време на факс и после факс кога треба да осамостали он живее со неговите. Мама го пере, мама го пегла, мама му носи јадење у кревет, мама му прави тостче вечер у 12 саат пошто на синко му се јаде. Мама уште му купува гаки и облека. А тато е тука да му даде некоја паричка за у град да почасти девојка .
    Кога мама ќе престане да го третира синот како 12 годишен, а тато седне на маса и му каже возрасен си учестувај во сметки или парите што треба да ги даваш да сметки стави ги на страна штеди за да се осамосотиш сепак еден ден треба да створиш ново семејство, ќе биде мн поралично.
     
    На baby-star, Lena3, Lemon и 3 други им се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Тогаш мм е изрод :rofl: . Пораснат е од типични балканци , во Мк , до денешен ден живее и работи во Мк . Не живееме со неговите , ниту со моите . Знае да пушти машина , да чисти , да шие и пегла , знае и сам да зготви и за себе и за сите нас ..

    Бидејќи е ограничен со време , не ги прави често тие работи , но знае и ги прави кога е во можност .
     
    На Lotus Girl и Bratot им се допаѓа ова.
  12. LoneWolfGuy

    LoneWolfGuy Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2017
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.259
    Пол:
    Машки

    Верувај поголемиот број од мажите се исти, но поради некоја случајност намерна или не, поголемиот број на жени налетуваат на помалиот број на процент на мажи кои се како опишаните погоре, таква им е среќата може не знам
     
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Јас верувам дека сепак зависи од тоа како жената ќе се постави спрема мажот , уште од самиот старт . Јас му кажав на почетокот , тие обврски не се само моја работа . Двајцата живееме во овој дом , според тоа ќе ги извршуваме работите заедно . Јас сум невработена и поголемиот дел од обврските ги преземав јас , бидејќи тој сепак е ограничен со време . Но , оние денови кога е слободен сака да ги делиме обврските .
     
    На LoneWolfGuy и Wh@tev3r им се допаѓа ова.
  14. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369

    Ааааааа ме испровоцира со твојот коментар ко само твојот маж да е нај нај.

    Ти не си го запознала маж ми , домаќин човек.

    Немам потреба да му кажам , он сам зема и прави ручек, пушта перални, сортира и фрла ѓубре , менува постелина, постила алишта , на секаков начин гледа да ми угоди и ако ми се пријаде нешто трча да купи од продавница.

    Со поглед ме разбира, точно знае кога имам потреба од масажа и некој десерт да ме изненади.

    Оди до таа крајност што сега во сабота ќе оди Македонија и специјално за мене ке прави ајвар и ќе ми донесе тегли оти на Херера лигавешката и се јадело ајвар.

    Ептен ми исполнува желби.

    Немаше да пишам јавно на форумот, ама гледам дека ти ептен си го испофали твојот маж , па нема смисла, да пишам и јас за маж ми.

    Господ грев ќе ми пише ако кажам лош збор оти е премногу добар со мене , он е смирен , а јас ептен темпераментна.

    Го чекам да си дојде од работа, имав порачано мебел од Амазон , стигната е пратката, па го чекам да монтира.

    За се го бива , мајстор и домаќин во куќа е и ептен ми оди по газот.

    Но, најголема заслуга за тоа има свекрва ми , она го има така научено па дури му има речено не смее да и фали ништо на Херера , да ја гледаш ко капка вода во раце.


    Пу пу да не го урочам , највреден маж на светот имам :l:
     
    На baby-star, Wh@tev3r, Arjanit2021 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Хахаха |( .

    Многу сакате паметни да се правите . Да не дојде од црнобело форум случајно :^) ? Слично искуство имав со членовите таму |( .

    Не го пофалив , само кажав дека не се сите мажи мрзи , има и " изроди " во Балканов . Таков е насловот на темава :fubar: .
     
  16. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369

    Грешка си , не сум од црно и бело и црвено и жолто и каков и да е форум.

    Од идивиди форумот сум.

    Ти си пишала што си имаш и јас кусо да не останам си кажав од моја страна што имам да си кажам.

    И тоа е тоа, нема љутиш.

    [​IMG]
     
    На baby-star и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    I felt that irony in your text :rofl: .

    Мило ми е што има и други мажи " изроди " од типичниот Балкански маж . И треба да има се повеќе .
    Жените не се ничија хигиеничарка и готвачка .
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
    Зависи од кои генерации мажите. Пример татко ми и мм - два различни поими.

    Татко ми правосмукалка да фати шанси нема. Од готвење - јајца да свари и скара да направи. Тоа му е врвот поврзано со домашни обврски.

    Мм и готви, и чисти, и многу е повнимателен и сака подеднакво да учествуваме во се' дома. И не само мм, туку и скоро сите од другарите од неговиот круг.

    Мислам дека генерално помладиве генерации машки се поразлични од постариве. Е сега исклучоци има секако, ама па подалеку од таквите :D Сигурно нема да земам маж на кој же му бидам мајка и слугинка цел живот. Затпоа, година време треба да се живее заедно, пред да се стапи во брак. Така најдобро ќе го запознаете :)
     
    На CrazyGirl15, Wh@tev3r, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Gornn

    Gornn Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.440
    Извинете вака да прашам, кои особини ви се допаѓаат кај "западните" мажи и вредности, во споредба со балканците?
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Убаво има една членка пишано погоре, кога ќе почнат нашиве мажи да се иселуваат на 20 години од дома пр. И ќе знаат да си ги исперат гаќите и да напраат било што освен макарони и јајца тогаш може да праиме муабет.
    Жал и срам ме фаќа од денешниве мажи.
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.