1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите и чувствата

Дискусија во 'Сингл' започната од Summerbaby, 19 јануари 2021.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ништо не е бадијала.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Цело време збориме за нас, нашата кревка природа, нашите емоции и нашиот товар баш ради тоа што можеме гласно да ги изговориме проблемите со кои се соочуваме.

    Ретко е маж да седне и да збори искрено за своите внатрешни борби, за своите стравови и чувства. Зошто?

    Тргам од најблизок пример, татко ми, кроз што и да поминувал, секогаш била ќутенката. Го гледаме, не му е добро, одбива да разговара, не е расположен, напротив. Солзи му стојат на врв очи, ама од устата ни збор не излегува. Зошто?
    Според мене, стравот да не ја изгубиме ние сликата за него како столб, наша вечна поддршка и рамо за плачење. Слабоста што мисли дека ќе ја открие, ќе го направи уште послаб психички. Јак маж, уште појако его и гордост. Па се тешиме дека се’ е во ред (како што вика и самиот), а реалноста е баш спротивна.

    Мажите се научени да потискаат зошто им е страв дека ќе изгубат од својата ‘маженственост’.
    Се плашат од соочување со проблеми, па посегнуваат по други начини за да се справат со внатрешната болка. Да се ублажи.
    Од таму тврдам и дека произлегуваат и нивните порочни проблеми, како кратко бегство од реалноста што не сакаат да си ја признаат.

    ‘Посилната половина’ можда е и терет.

    Пред некое време се самоуби мој добар другар, а не беше претходно добар со години и години. И не дека не беше очекувано. Ама сите дигнаа раце од него, вклучително и јас. Сам не сакаше да си помогне, викаше дека нема ни кој друг да му помогне, можел сам. И ете, вистина можел сам, ама на најлесниот можен начин.

    Темава ме лути, ме повредува на чуден начин и се расплакав дур пишував. Ова е вистински проблем во денешно време
     
    На sunshinebabe, DraganFem, eliesaab и 7 други им се допаѓа ова.
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Многупати кажувам дека ништо не е залудно, колку и да звучи утопија.
    Кога намерата не е постигната фразата се сфаќа негативно без да се прифати како општа констатација, поука и искуство, што имаат поголемо значење од неуспехот.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.