1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите станаа жени, а жените станаа мажи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 27 февруари 2017.

  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Мажите станаа педерчиња!!!!
     
    На sjdgo и elimkd им се допаѓа ова.
  2. Samomarija.056

    Samomarija.056 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Е да бе жената робјашка е .. Деца да чувала да чистела за тоа била .. Па не ги напрае сама децата :^):envy:
    И мажот понекогаш треба да помага околу куќата а не само да наредува и да газдува подома . :shake::smirk:
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.920
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    камо мојте очи да не го видеа ова...:headbang:(facepalm)
    ете зошто светот оди надолу....зато што уште постојат вакви неизживеани и искомплексирани....и после мажите криви ни биле....е како тие криви кога пред се ние самите не си се сакаме и цениме како жени (на пр оваа)....срамота.
     
    На AnnabelLee, CameliaMiller, Rebecca_R и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Jas peram, cistam, pravam jadenje, znam solidno nekolku zanaeti okolu struja i drvenarija. Ne poradi toa sto smetam deka treba 50:50 da gi delime obvrskite, tuku zatoa sto studentskiot zivot me naucil na toa. Inaku, sakam i ocekuvam zensko da si gi vrsi zenskite raboti vo kucata, a jas maskite. Sto stana ova sega? Sudski ke gi verifikuvame obvrskite za da ne ispadne 55:45 ponekogas? Normalno deka sekogas ke pomognam na zenska ako ja vidam mrtva umorna, malaksana. Zatoa e i brak. Tuka ke bide i mojata majka da pomogne.
     
  5. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.281
    Допаѓања:
    28.778
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2017-03-01-23-46-01-1.png
     
    На sj *O*, Oxymoron, Ketchup и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Znaci znaev deka gi ima sekakvi ali ova ne go ocekuvav.
    Se dodeka zena misli za svojot rod deka treba da bide sluginka niz doma bez zivot na drugite polinja, deka e vo red da se krene raka vrz nejze, da bide pokorena od mazot, ke si patime vo ovaa nasa tatkovina.
    Aj sto ne ocekuvav deka gi ima ali koga veke gi ima ne ocekuvav deka javno bi go izrazile svojot debilozen stav !!!
    Mojata intelegencija se cuvstvuva navredeno.
     
    На sj *O*, CameliaMiller, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.950
    Допаѓања:
    11.091
    Не навредувајте било кого бре луѓе. Што има да го нарекувате искомплексиран некој или било како мисли поинаку од вас. И на форум сте како во надвор од него. Да не смее човек уста да отвори, веднаш следуваат напади без агрументи. Кажете свое мислење, не да го навредувате тој пред вас или два тројца пред вас.
     
    На elimkd, Jacques и elenaeli22 им се допаѓа ова.
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.777
    Пол:
    Машки
    Од машки и женски „работи“, постојат само машки и женски полови органи. :D
     
    На sj *O*, CameliaMiller, Lella и 14 други им се допаѓа ова.
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.737
    Допаѓања:
    37.796
    Пол:
    Женски
    Брак е за да си помагаат партнерите взаемно, не сакам да делам на машки и на женски обврски, јас секако ќе си ги вршам работите низ дома претежно оти сакам по мое да си средувам, ама ако дојдам дома мртва уморна или ако сум работела цел ден или едноставно ако не ми се работи тој ден ништо очекувам од маж ми да земе да подраздигне или да ме помоли ако сакам да зготви нешто. Првично очекувам да си средува по него, значи ако јаде да си раздигне, ако соблекува алишта да си ги фрли за перење, ако се брчи над лабаво да си исчисти по него итн. Околу децата не сакам поделби исто, очекувам дека ќе ги чува, ќе ги носи каде треба, ќе им помага околу задачите, и се по ред. Јас немам проблем да сменам сијалица, да искосам двор, исчистам одвод, да правам се што обично прават мажи зошто се тоа сум го правела кога живеев сама, е сега не можам да цепам дрва ама оти немам сила не дека сметам дека не е моја работа.
    Значи компромис, нема да барам од него да пере или да постила облека или да пегла ако јас имам слободно време, ама ако го замолам не сакам да рече тоа не е моја работа.
    Нема веќе поделби и сметам дека и на времето било неправедно она жената е за во кујна оти какви жени постоеле и ќе постојат што ниту еден маж не им е рамен, да им се восхитуваш.
     
    На Mr. Right и joy1 им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.324
    Допаѓања:
    316.446
    Пол:
    Женски
    Денес кога дојдов од работа си ги поделивме со мм обврските по дома.Секој четврток или петок правиме генералка на цел стан за да можеме цел викенд да го имаме слободен само за нас и децата.Ете он ги избриша прозорците денес!Жена ли е??Не е !Мажиште и пол е за мене,затоа што помагајки ми ми покажува дека подеднакво му значат домот и семејството колку мене толку и нему
     
    На sj *O*, CameliaMiller, Samomarija.056 и 15 други им се допаѓа ова.
  12. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Jas veruvam vo maski i zenski raboti. Da ne se razbereme pogresno. Jas licno sam se peram, zatoa sto najdobro se peram. Cesto gotvam, zatoa sto mnogu cesto sum sam. Nema verojatno samo od market da jadam hrana. No, ocekuvam zena mi da si gi vrsi svoite dolznosti, a jas svoite. Ako e umorna i me zamoli da zavrsam del od nejzinite obvrski bi pomognal. Sigurno nema da recam brkaj rabota.
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.487
    Допаѓања:
    144.172
    Леле Џои прозори бришење?
    Што ќе кажат комшиите?:o :o
     
    На Ketchup, Mr. Right и joy1 им се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.324
    Допаѓања:
    316.446
    Пол:
    Женски
    Дека нешто страшно ми згрешил и ова му е казна??:lol::lol:
     
    На Dust, Ketchup, Mr. Right и 3 други им се допаѓа ова.
  15. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    А кој се машки обврски а кој женски?

    Кај мене не се ни поделени 50/50, сабајле си дојдов од работа и го преспав денот, мм деца однел во градинка и на училиште, со малата бил да пазари, ручек направил, алишта испеглал, зачистил, прибрал деца дома, наранил, избањал и на крај со кафе ме разбуди пред да оди на работа.:wasntme::lol:
     
    На Annath, Dust, Ketchup и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    I
    I jas bi ti pomagal vo slucajov. Nemam problem so toa. Nema sigurno da te gledam skrsena i umorna od rabota, a jas GTA da igram na kompjuter. Plus, ako si treta smena. Jas cel zivot se peram i cistam, zatoa sto koga jas se peram i cistam toa najdobro go pravam po moi kriteriumi. Ne deka sum tolku moderen. Cisto od prakticni pricini :P
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Зошто во случајов? И зошто воопшто ти прави разлика која смена е на работа? Гледаш дека има чинии неизмиени, ги переш; треба да се помине со правосмукалка, поминуваш. Нема ручек? Влегуваш во кујна, креваш ракави и почнуваш да готвиш. Е до толку е едноставно! Не чекаш жената да не може да стои на нозе од умор па дури тогаш да ти текне да помогнеш. Ти си дел од домот, исто колку што е дел и таа.

    И ајде нека ми објасни некој, било кој, кои се тие машки и женски работи во едно домаќинство! Зошто јас колку што знам жени цепат дрва, креваат теписи, влечат ормани...

    Озбилно? ОЗБИЛНО??? Barefooт and pregnant муабети во 21 век, катастрофа (facepalm):headbang::bug: Се надевам дека тролаш со напишаново!!
     
    Последна измена: 2 март 2017
    На sj *O*, CameliaMiller, Samomarija.056 и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Tie muabeti so vekovi i godini mi se najsmesni od strana na devojki. Argumentot e boli glava. Site moi bivsi cistele i gotvele koga bile kaj mene doma. Super. Jas sum uzival i tie uzivale. Sakale da mi gotvat. Kraj na prikazna. Nitu sum gi tretiral, nitu smetal za moi robovi i slugi. Site sum gi pocituval maksimalno. Jas sekogas i sekade ke pomognam na mojata devojka ako me zamoli ili gledam deka e pretepana od rabota, no ne planiram da izigravam domacinka ili toa da mi stane preokupacija. Imav golema ljubov so devojka od stranstvo, za zal jas se vrativ tuka, a taa prodolzi po svojot pat. Mnogu dobro znam i tie devojki kako razmisluvaat. Sto od nejze, nejzini prijatelki, rodnini, koleski. I taka natamu. Si sakaat maz brate po kuca, a ne uste edna domacinka ili dadilka:)
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^(facepalm)(facepalm)(facepalm)
    :rofl::rofl::rofl:

    И пак не ми кажа што е машка а што е женска работа, чисто онака да знаеме.:wasntme::wasntme:

    Кај мене нема зима, нема дрва за цепење, дворот ни го коси човек, теписи немаме, ормари па ич, сијалици се менуваат можда една, две годишно, колите се носат на сервис. Мм може секој ден да си игра гта или што и да беше бидејќи нема машки работи за работење или да чека да малаксам за да помогне дома оти децата од лај татко ми ги донесов не ги направил он па да изиграва дадилка.......да се знае кој е маШ у куќата.:whew::rofl::rofl:
     
    На CameliaMiller, Lella, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Od kaj si ti ako ne e tajna?