1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите станаа жени, а жените станаа мажи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 27 февруари 2017.

  1. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Ако ѓи одговориш на прашањето за машки и женски работи кој се, ќе ти одговорам и јас на твоето прашање.8-|:?:
     
    На Dust и joy1 им се допаѓа ова.
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Jacques, освен што, нели, ќе бидеш МАЖ во куќата :muscle:, кои ќе бидат точно твоите обврски во домот?

    Да дојдеш од работа, да облечеш чиста облека (која некој друг ја перел), да јадеш ручек (кој некој друг го зготвил), да се испружиш во соба (која некој друг ја исчистил), да се избањаш (во бања која некој друг ја светнал) и да легнеш (во кревет кој некој друг го постелил). И на крај ќе бараш нежности од жената која цел ден `рмбала ко измеќарка во својот дом зошто тебе ти е под чест со прст да мрднеш. Извини вака, ти можеби на себе гледаш како на јак мажјак ама всушност, со такво мрзливо однесување, не си ништо повеќе од обичен трут. А знаеш како завршуваат трутовите, така?
     
    На CameliaMiller, Lella, sj *O* и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Site ne poteknuvaat od ista bogata klasa i nemaat isti uslovi da imaat domacinki, kosaci na treva, da placaat rabotnici i ostanato. Ako ti gi imas tie uslovi togas si srecna zena:P

    Nemam problem da pomognam, no jas gotvenjeto, perenjeto, cistenjeto na kucata go sfacam kako zenska osobina i mene seto toa mi izgleda ubavo, zenstveno i seksi. Sum imal bivsi devojki i moite uslovi nikogas ne im smetale za vrska. Ne deka sum im nametnuval pravila, no ete taka prirodno sum se postavuval i tie protiv toa nemale protiv. Mozebi jas takvi devojki privlekuvam do sebe. Ne znam, no licno i te kako znam da se isperam i iscistam sam.
     
  4. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Не тролам, озбилен сум. Зборот АКО треба да го земеш во предвид тука.

    Мислам дека ќе треба да изигравам captain obvious тука и да кажам дека реалноста не се совпаѓа со тоа што ти или некој друг мисли дека треба да биде реалноста.
    Ти кажувам дека приоритет број еден треба да биде напредокот на семејството. И за таа цел секој треба да даде се од себе и се посвети на тоа што ќе даде најголем придонес.
    Тогаш што се нервираш? Не ти реков да одиш во кујна и да ми направиш сендвич зашто таму ти е местото. Туку ти кажувам дека економската реалност не се совпаѓа со твојата идеализирана слика за полова еднаквост. Во реалноста жените раѓаат, а мажите работат. Не зашто на жените не им се работи или зашто на мажите не им се седи дома со бебето туку зашто најчесто така им е подобро. Тие си знаат зашто. Нема да навлагам во тоа.
     
    На Jacques му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Да жената раѓа, ама не е само таа одговорна за бебето да го гледа, не си го носи таа од дома.
    Бебето е одговорност и на жената и мажот, а и во последно време има многу случаеви шо мажот го користи породилното од жената, а жената оди на работа.
     
    На Ketchup, Cka и joy1 им се допаѓа ова.
  6. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Toa e uste pogolema glupost uvezena od ovoj Zapadov. Deteto e obvrska na dvajcata roditeli, zatoa sto dvajca go stvorile i dolzni se da se grizat za bebeto, no nikogas nema da sedam doma i da koristam porodilno od mojata zena. Se znae deka bebeto e prirodna zenska uloga i zosto toa nesto koe trae iljadnici godini da go menuvame, zatoa sto nekoj toa momentalno ni go presipuva vo glava deka i mazot moze da bide domacinka i da cuva deca na porodilno? Daj ne zezaj ziti se. Ke si ja sakam i cuvam mojata zena i decata so seto moe srce, no nema da izigravam zena u brak. Daj ve molam:)
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.777
    Пол:
    Машки
    Се знае кои се обврските на мажот, односно, машките работи у семејството: сабота - носи кеси од пазар, недела - ја мие колата у двор, преку недела може да фрли ѓубре, а по потреба, и да помести нешто тешко низ дома.

    Што не е јасно? :D

    [​IMG]
     
    На Lella, Згодно Момче, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.174
    Допаѓања:
    123.551
    Lele жак душо страдна.

    Ќе се ожениш. Ќе земете кредит и стан. Ќе родите дете. Твојата фирма ќе биде пред затворање. Жена ти ќе добие шанса за ново раб. место со 3 пати поголема плата ама ќе мора да го прекине породилното.

    За да не останете без стан, ќе земеш породилно. Ќе мењаш пелени ќе думкаш ќе бањаш ќе правиш кашички ќе готвиш ќе переш...

    Затоа не викај никогаш.

    Мажите на породилно покажале дека можат се. Не биле пичкици од типот тоа е женска работа.
     
    На CameliaMiller, Lella, sj *O* и 16 други им се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.324
    Допаѓања:
    316.450
    Пол:
    Женски
    Кафе варење чија работа е? :D
     
    На CameliaMiller, sj *O*, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Мажот може да се прави некој голем маж по дома кога ќе заработува доволно за да го издржува семејството со сите потреби без да МОРА жената да работи за да се преживее месецот.:!:

    @Jacques викаш богата класа:?:
    8)
    Ако не можеме да си дозволиме еднаш во месец да ни се искоси тревата тогаш џабе работиме со мм.

    Гледам ептен им одговарало твоето однесување на девојките твои, затоа ли се сите бивши?:wasntme:

    Мм зема породилно плус од моето,.му следува како татко на новороденче. Државата смета дека неговата улога е битна колку и на мајката па му дава породилно платено отсуство.8)
     
    На CameliaMiller, Someonespecial, Lella и 12 други им се допаѓа ова.
  11. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Davas ekstremni primeri koi se 1 na 1.000.000. Maski na porodilno odat vo tie debilni zemji severno od Balkanot. Sum gi gledal dosta vreme. Zencinja. Ni nivni zeni ne mozat da gi podnesat, pa baraat mazi od Balkan. Aj ce si molcam podobro.
     
  12. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.594
    Допаѓања:
    250.684
    Пол:
    Женски
    ^најпаметно!
     
    На CameliaMiller, Someonespecial, Lella и 13 други им се допаѓа ова.
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.487
    Допаѓања:
    144.172
    Арно викаш да си молчиш ќе да е нај арно. (y)


    Маж ми работи повеќе од 12 часа дневно, секој ден, некогаш и по цел ден. Ама кога се пребере ако нема ручек дома, не е крај на свет. Влегува во кујна, си прави што сака и завршена приказна.
    Во меѓувреме ако е оставено хаос во кујната, реди садови во машина,прибира и после седнува да јаде.
    Иако јас сум дома и не одам на работа.
    Нит некој му кажал ни пак наредил да го прави тоа, негова обрска е, исто како и моја. Садовите се од двајцата.
    Ако јас сум станата и нешто прибирам по дома, станува и он, делиме обврски и за кратко време сме готови.
    Така имаме повеќе време за нас, за шетање или за одмарање.
    Е дрва не качувам, таа обврска си е само негова, ама он целосно си ја превзема, исто како што он не пушта машина за алишта.:D
     
    На CameliaMiller, Annath, Dust и 13 други им се допаѓа ова.
  14. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.777
    Пол:
    Машки
    Што ти е Џој, прав маж шпорет не пипа - освен у случај на пожар, па да фати да го изгаси. :muscle:
     
    На CameliaMiller, Lella, Згодно Момче и 16 други им се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.324
    Допаѓања:
    316.450
    Пол:
    Женски
    Значи кафињата од инстаграмот ,госпоѓата ги прави :clap: те откривме
     
    На CameliaMiller, Annath, theowndemon и 9 други им се допаѓа ова.
  16. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    I jas toa go pravam sekojdnevno. Stanuvam od spienje i vednas mestam krevet. Dolen ves i garderoba sekogas mi e podredena, a necista garderoba vo korpa i sam si peram, zatoa sto najdobro sam se peram detalno. Posle jadenje vednas mijam cinija i krevam. Ok, ne sekogas, ama vo najgolem del od vremeto. Za jadenje ako nema voopsto ne mi e gajle. Naogjam vo frizider sto ima. Koga mi doagjale drugari na gosti mojata bivsa (od stranstvo e) sekogas raskrevase posle. Ja prasuvav jas toa da go storam, no taa sakase samata. Taa uzivase vo toa da gotvi, cisti, sreduva, preureduva.
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.487
    Допаѓања:
    144.172
    Ама си сам сега така?
    Да имаш жена истото го очекуваш целесно од неа?
    Што би се сменило кога ќе се ожениш?
    И маж ми живееше сам пред да се земеме и сите обврски си ги вршеше сам.Сега само ги поделивме обрските.
    Не е помалку маж во мое очи, баш напротив.

    @Jacques
     
    На CameliaMiller, Annath, Dust и 5 други им се допаѓа ова.
  18. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    @Jacques Ако уште еден твој пост прочитам како ти сам се переш најдобро, вечер и во сон тоа ке го зборам Аман доста се фали :D


    Не постојат машко-женски обврски.
    Знам мажи што не можат потешко од 2кг да кренат а знам и жени што дрва цепат :muscle:
    Мм кога е дома и двор мете и се низ дома работе.
    Само алишта да закачува не му е дозволено оти на една маичка става 3-4 стипки без да внимава каде и оди после испеглај ги:envy:
     
    На CameliaMiller, Someonespecial, sj *O* и 11 други им се допаѓа ова.
  19. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Уклучи малку тв има и кај нас во Мк. Јас и познавам таква фамилија.
    И има разлика од маж до "маж". Ако си ти толку голем маж шо не си останал странство туку женска ти странство да заработува дреми ти по форум.
    Сакаме да се правиме "модерни" како странство за други работи тогаш океј е а сега, оф бе.
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Јас и жена ми ќе бидеме богати и ќе имаме слуги кој ќе ни готват/чистат/перат. Така нема делба машко-женски работи и нема веќе изговори уморна сум не можам вечер.


    Во случај да не сме богати
    план Б
    Ќе ја однесам кај викендицата на планина , ако не може да исцепи дрва не ја ни зимам бе.
     
    На CameliaMiller, Gushkalo, Oxymoron и 16 други им се допаѓа ова.