1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите станаа жени, а жените станаа мажи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 27 февруари 2017.

  1. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Ako imas vikendica na planina togas ti si bogato kopile. Ne kukaj :D
     
    На Dust, elimkd и joy1 им се допаѓа ова.
  2. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Нема машка и женска работа.
    Има работа која што индивидуалецот може или не може да ја врши, односно го бива или не го бива.
    Пример.
    Ако речеме дека машка работа е цепење дрва, јас ќе ви кажам дека јас лично и персонално не цепам дрва чисто поради фактот дека имам 45 кила и не сум физички способна да цепам дрва. Но, баба ми која има 83 години и е ЖЕНА, цела зима дрва цепеше. Сигурна сум и дека 70% ова ваши мајки, баби каде што се греете на дрва цепат.
    Значи моето не-цепење дрва не е заради што сум се родила женско по случаен избор, туку е заради мојата физичка сила.
    Јас лично познавам мажи што готват подобро од жените. Ги бива бе. И сега што? Дали треба да јадиме погрди работи чисто заради фактот дека готвењето била женска работа?

    Дали е подобро после 8 часовно работење дома да си дојдат мажот и жената и таа да ринта уште 5 саати додека мажот си го пафка пред телевизор, или е подобро заедно да сработат во еден сат се што треба па да има време за шетање, дружење, одмор?
    И после се жалат немале секс од ко се жениле. Еми ко ги третирате жените како робинки и чекате да се на работ на физичка исцрпеност да мрдните со прст шо сакате....

    Факт е дека се во животот е полесно кога се прави заедно. Не заради тоа што така треба, туку заради тоа што вие така сакате. Толку.
     
    На CameliaMiller, Kom.pot, Gushkalo и 17 други им се допаѓа ова.
  3. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.433
    Допаѓања:
    65.462
    Пол:
    Женски
    Ова еднаквост ли е? Алал да ти е ако мислиш дека е во ред маж ти што работи по 12 часа на ден кога ке си дојде мртов уморен да земе да ти ги мие чиниите ( без разлика дали се само од тебе или од двајцата )или да земе да готви, додека ти цел ден си дома, не одиш на работа. Сигурно дека нема да ти каже ништо, треба сама да бидеш свесна дека не е во ред. Мене би ми било срам да го дозволам тоа, напротив, задоволство ке ми е да му спремам вечера и да си седнеме во чист стан. Ако си невработена имаш време и да зачистиш, и јадење да спремаш, и да се прошеташ, и да се одмориш. Ако одите на работа двајцата, тогаш да, правилно е кој што може да сработи.

    Зборувате за еднаквост, или за тоа како вас ви одговара?

    За вреѓање први сте. :clap:
     
    На black-angel, oblace1, cheerleader и 4 други им се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Kako malo dete gledam pola saat vo prasencevo.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  5. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Kuka ima non stop rabota i za mas i za zena.
    Sekoj ima svoe domasno ureduvanje.
    Jas pocituvam masko zenska podelba na rabotite.
    Kaj mene se znae koja e zena. Jas si rabotam se, si zavrsuvam, organizirana sum si i na kraj si znam koe kade mi e.
    Toa zboram za se sto e vnatre vo kukava.
    Mm raboti se sto e nadvor, znaci 9 meseci sekoj den pred rabota i po rabota lopata sneg, mie kopa dvor, renovira zosto e kuka sekogas ima nesto sto sakam da bide smeneto bilo toa bojadisano, da se zamenat cesmi, pod da se mesti.....
    Fala nejku da gi zamenime ili izmesame rabotite. Negoviot del jas ne sum vo sostojba da go prezemam.
    Baska raboti 12 saati + extra za pat i ne mi se slucilo da dojde i da nema rucek i po rabota da mi mie. Ako ne sum zgotvila ke pojdam da kupam ama bas taka surprise nema nisto za jadenje, ne zosto ni mojot stomak nemoze denot da go istera bez zgotveno
    Za vikend toj ubavo gotvi i ja prezima kujnata , gotvi se pa i meseno. Togas jas asistiram, mijam, podavam.....
    Pa se razbira deka togas nebaram da mi kreci na pr.
    Jas skrativ na rabotni saati za da mozam kukata da si ja teram, a mm zema poveke saati za da na kraj finansiite ostanat na isto.
    Koga deteto bese malo do 3.5 god jas ne rabotev, a sepak odese vo gradinka za da mozam da postignam.
    Dete ne sum izbanjla nikogas, a za menjanje peleni sme se menjavale. Isto nemam doeno poveke od dva dena i vestacko mleko preku nok piese do 40 den. i toa mm go ranese. Jas ne spiev, se rastrcuvav okolu niv, raskrenuvav....
    Zaboraviv da napisam za pazaruvanje. Toa go pravive zaedno uste koga se zemavme. Priatelite koj ne nemaat podolgo videno ne prasuvaat uste taka pazaruvate so meraci.
    Nema sansi da odime eden bez drug vo samoposluga epten nekoj treba nedaj boze bolen da bide. Ednostavno imame zabava.

    Taka funkcionirame 20god i fala bogu dobro ni odi.
    Znaci moze sekako, na kogo kako mu godi.
     
    На cheerleader и Anon им се допаѓа ова.
  6. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Абе луѓе, првенствено секој треба да знае да прави секаква работа за него лично. Зошто ако јас живеам сама кој ќе ми зготви, испере, испегла или ќе ми лупа шајки по дома ако не јас самата? Има стотици студенти, нормално машки и женски кои живеат со цимери/цимерки во стан или студентски, и таму машкото да не ја вика мајка му да му ги испере алиштата, или женското да не го вика татко и да и заштрафи нешто?

    Еве, пример е другарка ми што буквално се работи по дома. Од чистење, смукање, средување на собата, до т.н "машки" работи, баш пред некој ден кај неа сечевме даски со пила, ја местевме тендата (колку успеавме, тоа друга работа на ветерон :rofl:) ,кове шајки, едино што не пере и не знае да готви, за тој дел е задолжена мајка и.

    Јас со мерак би готвела за идниот дечко пример, арно ама што не знам да готвам, што правиме? Во тој случај, ако тој знае подобро да готви од мене, зошто он да не прави јадење? Или зошто јас да не му помогнам во некоја потешка физичка работа, нормално колку што можам. Мене па секогаш ми се погодувале машки што сами ме нуделе да ми прават јадење, и со задоволство го правеле тоа, зошто ако се чека на мене, виршлите не ни бегаат. :D

    Е сега, ако е случајот јас да кречам, да раскревам по дома, да чистам и се останато, а мажот да си лежи во кревет и да си свирка - нече мочи ове ночи. Понекогаш тој ќе расчисти, друг пат јас, еднаш тој ќе зготви... добро, овде ќе се размислиме :D ,нешто ако треба потешко да се премести, заедно ќе си го преместиме, сигурно нема да го гледам сам како се мачи.
    Ама дур дојде до се тоа... удри бригу на весеље. ^_^
     
    На sj *O*, Mr. Right, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да еднаквост е!
    Оти моментално ситуацијата е ваква и јас сум дома. Наскоро се надевам ќе се промени.

    Ако одиме двајцата на работа , а тој чека се од мене дома ни било лудница.
    Јас нервозна и незадоволна,а он испружен на кревет.

    Мојот маж никој не го принудува да ми помага. Едноставно така е воспитан. Овој дом е еднакво и негов. Сам е свесен за обврските кои ги има во него.

    Воспитан е од дома дека на жена се помага! Не се изиграва Балканец.

    Што треба да ми каже? Ако нешто му смета сигурно дека ќе ми каже.
    Замисли не му прече.

    Дома го пречекува насмеана жена која си го организирала денот како сака.


    Тебе може да ти смета ,се додека јас и мојот маж сме среќни ич не ми чуе за остатокот.
     
    На CameliaMiller, Gushkalo, bittersweet и 11 други им се допаѓа ова.
  8. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Насловот биде у очи
    Па кога мм би бил жена не би живеела со него :shake:
    Во случајов мм е вработен додека јас сум дома
    Не дека жените не можат да ги заменат мажите или обратно
    Според мене се се сведува на договор
    Ако јас чистам куќа тој средува градина
    И искрено вистина би ми било срам тој цел ден да работи а да не го чека топол ручек на маса
    Тоа е знак на почитување не нешто друго
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Frose Nose

    Frose Nose Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Воведниот текст на темата воопшто не соодвествува со насловот, мисам дека сето тоа набројано не е причина за да се каже дека жената станала маж само затоа што земала кредит или затоа што работи и го издржува семејството. Ниту пак може да се каже дека мажот станал жена затоа што чува деца, мие садови или дека усисува.
    Јас зборот маж или жена го гледам само како опис на полот кој припагаат а не дека има машки и женси работи или дека мажот треба да биде главниот а жената да има подредена положба.
    Денес жената толку многу напредува што дури ни за оплодување не и е потребен маж кој физички би бил присутен а камо ли за други нешта.
    Според мене дури и бракот како таков е надмината работа, зошто би морала жената да биде ограничена да живее во заедница само со маж, зошто не би живеела со друга жена ако веке има потреба од некакво заедничо живеење.
    Се надевам еден ден и кај нас ќе стане нормално да жената биде оплодена без да има било каков контакт со маж и да има потомство без притоа да околината на неа гледа како на чудак а детето да го нарекуваат копле.
    Банките за сперма според мене се одлична работа која треба да се развие и кај нас за да жените не бидат ограничени да мора да трпат разно разни понижувања и малтретирања од мажот, свекрвата...
     
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @SofiMar_ , (како што ти пиша и @duffi погоре) верувам дека си свесна каква е моменталната ситуација во Мк. Тие што се дома, било мажи, било жени, повеќето не се домаќин(к)и по своја воља, туку нормална работа страшно тешко се наоѓа. Си учел, си се трудел, си бил амбициозен ама реалноста ти покажала среден прст и сега дремеш дома. Дали тоа значи дека, само зошто некој не оди на работа, распределбата на домашните обврски треба да биде 100 спрема 0? Да, нормално дека оној кој е дома ќе го превземе поголемиот дел од работата ама не е фер едниот партнер (машко, женско, сеедно) да биде измеќар во својата сопствена куќа. Ако не одиш на работа, не си врзан со ланец за влезната врата, аман. Плус, те мава на психа тоа што ти квачиш дома додека останатите се на работа, заработуваат и прават нешто од животот (верувај, многу добро го знам чувството). Некогаш едноставно мораш да излезеш од дома, да се измешаш меѓу народ! Затоа, ако ти се шета, шетај; ако ти се готви, готви. Никој нема да приумре ако одвреме-навреме руча пржени јајца со салата. Сериозно, еднаш се живее а ако тој маж смета дека неговиот ручек е побитен од моето психичко здравје, очигледно сум направила голема грешка во изборот на партнер.

    Сем тоа, ајде, за млад пар кој живее одделно е полесно, ама што кога ќе дојдат децата? Едното дете бара помош за домашно, другото истурило сок врз килим, треба алиштата да се соберат од жица, треба ручек да се зготви за наредниот ден, треба под маса да се помине со правосмукалка ама па затоа мажот си легнал на кауч, гледа телевизија, кулира, мува не го лази. И после свекрвите се криви што не си ги научиле синовите да помагаат, а снаите кои барале маж(иште) а не „жена“ се намачени жртви. Односно, намачени се, да, ама жртви не се. Самите си се поставиле така од почеток па после кога тоа им се одбило од глава, некој друг им е виновен.
     
    Последна измена: 3 март 2017
    На sj *O*, CameliaMiller, bittersweet и 12 други им се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А кои се машки работи во семејство кај што двајцата работат и живеат во стан кај што се греат на парно?
    Еднаш годишно да помести некое парче мебел? Да глуми мајстор по дома?
     
    На CameliaMiller, sparklie, Mr. Right и 12 други им се допаѓа ова.
  12. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    ОК значи ти би сакала некој друг да работи 8-12 саати во денот, 5-6 дена во неделата, да има ПЛУС домашни обврски, а како цреша на врвот ти да бидеш жртвата во ситуацијата зашто не можеш да најдеш работа каква што сакаш. Тие што работат работа што ја МРАЗАТ кој ги ебе.

    ОК, само да бидеме на чисто.
     
    На black-angel, cheerleader, Daydream и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    @duffi Замисли ти да си на работа 12 часа, да доаѓаш дома и да се фатиш веднаш за садови, правосмукалка и слично а партнерот слободен цел ден немал време обврски кои траат пола саат или саат најмногу да ги заврши? За каква поделба на обврски се збори кога едниот има плус обврска која трае ни помалку ни повеќе 12 часа? Не зборам дека роб треба да бидеш, но ако збориме за поделба на обврски ова ни оддалеку не ми изгледа на фер поделба.
    Во ред е ако вие така функционирате и сте среќни и задоволни, но во склоп на темава да си кажам мислење.

    Едит -јас на пример кога седев дома без работа а мм одеше прекувремено, сите обврски дома си ги присвоив. Па и го прашував често што сака да му зготвам. Не се плашев дека така ќе се навикне и ќе продолжи оти сметам дека паметен човек до себе имам кој знае да се прилагодува на ситуации. Па така во моментот кога тргнав на работа, домашните обврски спонтано се поделија на двајцата.
     
    Последна измена: 3 март 2017
    На oblace1, Mishela, cheerleader и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    ???
    Може утре јас ќе бидам таа што ќе оди на работи и ќе печали а маж ми ќе биде тој што ќе биде дома. И што, ќе треба да очекувам тој да превземе се на себе, и куќа и деца и покупки и стари родители, а моја една и единствена обврска ќе биде да купам храна и да платам сметки? Евентуално колата да ја исперам во двор. Абе ајде :)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Нормално. Никој не ти вика да не излагаш од дома, пошто се жалеше за психичкото здравје.

    Ако тој може да работи 40 саати неделно (минимум) можеш и ти. Организирај го времето како сакаш.
     
    Последна измена: 3 март 2017
  16. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Направивте дека @duffi секојдневно дома си ја "прчи" а маж и работи се..
    Не сте помислиле дека жената даде пример што можеби се случува 1 месечно, ама ете се случува.
    Ако нив така им одговара вас не треба да ви претставува проблем зата што не сте засегнати во нивниот живот.
     
    На Ketchup, bittersweet, blueeparadise и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Тоа, и плус 8 - 12 часа работа дневно. Малку ли е?
     
    На oblace1, Daydream и toogood им се допаѓа ова.
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Нема потреба лично да го сфаќаш пишаното, ниту пак ние сме засегнати од нечиј живот |( Темата е таква, даваме примери, коментираме.
     
    На oblace1, cheerleader и toogood им се допаѓа ова.
  19. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Не сватив ништо лично .
    Доколку на некој им е срам и незгодно ако мажот после работа не го чекаат со ручек нека внимаваат,нека готват,чистат ..
    Има такви што други работи им се поважни и на тоа не обрнуваат внимание.
    Не значи дека едните се во право а другите не.
    Секој со своите желби :)
    Само едно е да се коментира а друго да се осудува.
     
    На Ketchup, Bozica1980 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не е тоа срам и незгодно ко да збориме за срам од комшиите оти зелник денес не си истегнала, туку како грижа за партнерот кој се грижи исто за тебе на поинаков начин -работи и ти овозможува услови за живот. На тоа треба да се посветува внимание, и не треба да е ствар на карактер туку принцип. Не зборам за манџи секојдневно и миење на нозете на партнерот туку едноставно распределба на одговорности.
     
    На oblace1, cheerleader, Daydream и 2 други им се допаѓа ова.