1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажите станаа жени, а жените станаа мажи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 27 февруари 2017.

  1. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Tvojot maz gi gleda li barem decata nekogas vo zivotot? Ne e ova nikakva provokacija. Cisto prasuvam.
     
  2. Cinderella12

    Cinderella12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    107
    Браво ! Многу добро го кажа ова секоја чест
     
  3. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не, не ги гледа, тато му викаат на комшијата.|(

    Сепак да ти одговорам дека секој слободен момент го поминува со децата, не е квантитот на времето поминато со децата битен туку квалитетот.:)
     
    На CameliaMiller, theowndemon, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Ne mu vikaat tato na komsijata, no po tie brojki sto ti gi iznesuvas toj voopsto ne se vrtka doma.
     
  5. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не се вртка, се тртка.
    |(|(|(
    Нели мажот е да оди на работа а жената да седи дома да пере, пегла, готви, чува деца, ете мојот маж печали и пак и тоа не чини.(facepalm)

    Си ги гледа децата не се секирај и преку неделата и деновите кога е слободен, на моите деца не им фали татко, присутен е во нивниот секојдневен живот.8)
     
    На CameliaMiller, Jacques, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.378
    Допаѓања:
    5.843
    Улогата маж-жена ко што е било на времето и сега не е иста,се е измешано. Сепак се се сведува на тоа што и какви се околностите, ако женчето е на работа а сопругот дома зошто да не се погрижи и за децата, па и негови се тие. Зошто да не направи ручек или многу е тешко перална да вклучи, чинии да замие?
    Ич не ги сакам мажите што чекаат се од жената, имам такви примери околу мене и стварно не е тоа тао,жената изгледа ко слугинка: случај секојдневно пред мои очи) ручек на време и пред нос, па сакале кафе,сакале масажа, раиијка и се пило, жената цепи дрва овој во комунално работи и изморен бил од работа а женава е шивачка од 6-15Ч30 на работа + две мали деца и ви
    Но, има и обратни ситуации до душа само две фамилии познавам.
    Не е работата се да е на едниот или на другиот. Добро сите сакаат да си изградат кариера, и онака не се знае кој колку пие,кој плаќа кога се се изопачи. Не велам дека мажите се тие што треба да плаќаат цело време, но во моето опкружување девојчињата повече пијат.
    Присуството на жената дома е незаменливо, независно дали има помош за основните работи (чистење, готвење...) и тука жената мора да најде начин како да ги искомбинира двете работи. Сепак професионално само својата способност ја покажуваат, а тоа дома што го работат не е важно не се гледа.

    Секако времињата се менуваат,па мора да се приспособуваме :)
     
    На Tanjamm и krEM4Eto им се допаѓа ова.
  7. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Абе како и да кажиме ќе згрешиме.. Јас живеев во супер домаќинство и дедо ми и баба ми работеа. Ама дедо ми знаеше ако се врати порано од работа или за викенд да направи за ручек. Едноставно сакаше да готви и имаше повеќе време порано се врќаше од бабами, ама тој секогаш пазареше за дома буквално бабами не знаеше како одеа цените за крставиците или пиперките а камоли за омекнувач или сапун. А на пример кога ќе побаравме пуканки тој секогаш ни праеше со ќеф и тој не ранеше сеуште се сеќавам на мачо како за на одмор масе имавме во кујната и седнати со брат ми не ранеше пиперки толчени доо 5то ако не се лажам не дека не можев сама ама толку ми беше убо кога тој ми даваше а јас и брат ми ги отворавме устите за поубо да лапниме.. Тоа беа времиња. Можам да кажам ова е златна средина. И двајцата да се разбират за сите работи ускладени до максимум. И сите бевме среќни. :l:
     
  8. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.777
    Пол:
    Машки
    Воопшто не е битно каков е односот на поделбата на обврските у домаќинството - тоа е индивидуална ствар - битно е и двајцата партнери да се сложуваат околу тоа, а не на некого да му се наметнува некаква обврска, само затоа што е „машка“ или „женска“.
     
    На elimkd, CameliaMiller, theowndemon и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.770
    Допаѓања:
    46.339
    И на Нутела моментално сопственикот е женско, што значи и жените знаат да водат бизнис... и тоа голем.
     
    На Beautiful Dreams, CameliaMiller, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.635
    Ти си мaж и пoл :clap:
     
  11. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.258
    Пол:
    Машки
    :envy:
     
    На piksooki и ♣ Alba Viduam ♣ им се допаѓа ова.
  12. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Znam. Ima mnogu intelegentni zeni.
     
  13. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.635
    И ти :)
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.531
    Допаѓања:
    28.692
    Пол:
    Женски
    Ова ми е булшит муабет, што потекува од некои стари заостанати мислења дека мажот има една улога а жената има друга коja што мора да бидe така. Па сега кога жениве одат на работа а мажите чуваат деца светов им се сруши на овие стереотипниве луѓе (facepalm)

    Кој како си се чувствува, така нека си прави. Немам потреба да осудувам некој зошто не ги прави работите според однапред замислен начин, кој што е ,правилен,'' начин на живеење.
     
    Последна измена: 4 март 2017
    На piksooki, Briar Rose, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Маж и пол, скоро два. :D


    @bittersweet „Поконкретно од: ако тој работи икс часови можеш и ти да работиш икс часови“, не можам да објаснам. Ако ти работиш повеќе од него, тогаш барај помош од него.
    Прашањево немаше потреба да го поставуваш, доволно ќе беше да го прочиташ тоа што сум го напишал досега на темава.
    Ајде сега сите дајте по еден пример од вашиот приватен живот и јас ќе ви кажувам дали е исправно или не. Фали едно емоџи што превртува очи на форумов....
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Динамиката на животот наметна многу промени, совремието и изедначување на жената со мажот на деловен план, го наметнаа трендот на “мултифункционалност” кај жената, која се појавува во многу улоги истовремено, во улога на мајка, сопруга, работник и домаќинка, така што тоа воопшто не е чудно.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.180
    Пол:
    Женски
    Глупости живи.
     
  18. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.801
    Допаѓања:
    10.440
    Пол:
    Машки
    :rofl::rofl::rofl:

    Темава… Бош муабет. :smirk:
     
    На IreNey9 и Аргентина * им се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Апсолутно се сложувам. И не само поради тоа што многу од нив се шминкаат, чупаат веги, позираат на Инстаграм, се носат у тесни фармерки (апсолутно штетни за тестисите и сперматогенезата), наместо да возат точак, они по двајца се лепат на ел. тротинет, туку и онаа работливост, дисциплина, одговорност, иницијативност како да ги снема од новава генерација на.. лица од машки пол.
     
    На christinnn, elimkd, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.180
    Пол:
    Женски
    Тоа значи дека станале жени?
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.