1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажјак или женка?

Дискусија во 'Дом' започната од Papillon.Papi, 15 септември 2014.

 1. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Дали кога одбирате миленик гледате кој пол да биде миленикот? Јас искрено кога земам мачка не гледам кој пол е, не ми е важно зошто кога ќе се стелиризираат/кастрираат мачките/мачорите се многу поприврзани кон семејството и помирни.

  Кога одбирам куче, гледам кој пол да биде, а мојот избор за пол на куче е женка. Женките се попослушни, подобри чувари поприврзани кон сопствениците, додека мажјаците имаат предност само во изгледот. Тие се секогаш покрупни и пораскошни од женките. Мажјаците се многу потешки за дресура одколку женките и ако земате куче, а прв ат чувате, најдобро е да се земе женка. Единствена маана кај женките е тоа што добиваат 2 пати годишно, но тоа може да се реши со стерилизација.

  Папагалите што сум ги чувала до сега биле мажјаци и многу приврзани за мене.

  Сум чувала 2 хрчаци и и двата беа мажјаци. Јас мислам дека подобро е да се земе женка хрчак ако сакате да ве забележува повеќе, а не да биде самостојно.
   
 2. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.904
  Машко, секогаш дефинитивен избор.
   
 3. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.934
  Допаѓања:
  25.791
 4. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.070
  Само ако станува збор за куче секогаш бирам да биде женка, за другите животинки не ми е битен полот.
  Жанките - кучиња се многу попаметни од мажјаците, попослушни, полесни за дресува и многу поприврзани за соствениците. Мажјаците знаат да избегаат и да полудат кога им е период за парење, знаат да бидат и поагресивни со други кучиња мажјаци, а и напорни се за шетање, тегнат како луди и мочкаат на секој чекор. Знаат да се заборават во душкањето.
  Женка куче најдобар пријател!
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Јас за Беки си го повлекувам зборот... Пред некој ден избега од двор само за да се 'пари' со една џукела, не се враќаше зошто свесна беше колкава грешка направила и колкава казна ќе претрпи. На крај ја фатив цела во трња заплеткана и ја оставив надвор во куќичка. И' сменив вода, и' ставив храна, но не ја галев, ладна бев кон неа. Па, сега да видам кој и' е поважен за да преживее: дечко и' или семејството. Од тогаш ме слуша како никогаш до сега, затоа овој период има да претрпува тешки казни за некоја грешка за да не ги имам сличните проблеми кога ќе созрее.

  (следен пат има да размислам и која раса ја земам, зошто многу полесно би ми било со булдог одколку со Ердел териер... Како и да е, привилегија е да чувам примерок од расава зошто не само што е Кловн од кучешките раси, туку и нежно, мило, сочувствително суштество) :hug:
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.070
  @Papillon.Papi мојава пак е многу чудна кога и е периодот за парење. Повлечена е, несака да излезе од куќичка, цело време спие, не сака ни да оди да се шета, малку ќе се порадува и толку и не дава никој да ја душне. Ни мажјак ни женка, дури и ржеше и на нејзината најдобра другарка (комшиката хаска :lol:).
  Затоа рака во оган ставам дека никогаш нема да избега за да се пари. (fingers)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Кај нас проблемот е што не и' е ни период за парење, а дозволува да ја (извинете за изразов) клецаат(mooning)... Ороспија, не знам што може да биде друго... :swear:

  П.С. Уште нема ни добиено... Ко повеќето од младинава е.:tmi:
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  6.335
  Пол:
  Женски
  машко ,што и да е :)
   
 9. Sweet777

  Sweet777 Активен член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Куче..повеќе сакам машко :)
   
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.633
  Допаѓања:
  73.191
  Пол:
  Женски
  Мене ми е сеедно.
   
 11. BoyL

  BoyL Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  1.334
  Допаѓања:
  7.256
  Пол:
  Машки
  машко...
  иако мислам дека женките се подомаќинки и попаметни...:)
   
 12. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Женски
  Ne mi ni teknalo a i sto ima vrska toa,jas koga ja najdov nikoj pa ne me potseti da ja vidam sto e :D se salam,neka e zivo i zdravo ne bi mi bilo bitno sto e
   
 13. Anita Nikoloska

  Anita Nikoloska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2021
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  496
  Пол:
  Женски