1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мажјак или женка?

Дискусија во 'Дом' започната од Papillon.Papi, 15 септември 2014.

  1. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Дали кога одбирате миленик гледате кој пол да биде миленикот? Јас искрено кога земам мачка не гледам кој пол е, не ми е важно зошто кога ќе се стелиризираат/кастрираат мачките/мачорите се многу поприврзани кон семејството и помирни.

    Кога одбирам куче, гледам кој пол да биде, а мојот избор за пол на куче е женка. Женките се попослушни, подобри чувари поприврзани кон сопствениците, додека мажјаците имаат предност само во изгледот. Тие се секогаш покрупни и пораскошни од женките. Мажјаците се многу потешки за дресура одколку женките и ако земате куче, а прв ат чувате, најдобро е да се земе женка. Единствена маана кај женките е тоа што добиваат 2 пати годишно, но тоа може да се реши со стерилизација.

    Папагалите што сум ги чувала до сега биле мажјаци и многу приврзани за мене.

    Сум чувала 2 хрчаци и и двата беа мажјаци. Јас мислам дека подобро е да се земе женка хрчак ако сакате да ве забележува повеќе, а не да биде самостојно.
     
  2. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Машко, секогаш дефинитивен избор.
     
  3. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
  4. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Само ако станува збор за куче секогаш бирам да биде женка, за другите животинки не ми е битен полот.
    Жанките - кучиња се многу попаметни од мажјаците, попослушни, полесни за дресува и многу поприврзани за соствениците. Мажјаците знаат да избегаат и да полудат кога им е период за парење, знаат да бидат и поагресивни со други кучиња мажјаци, а и напорни се за шетање, тегнат како луди и мочкаат на секој чекор. Знаат да се заборават во душкањето.
    Женка куче најдобар пријател!
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Јас за Беки си го повлекувам зборот... Пред некој ден избега од двор само за да се 'пари' со една џукела, не се враќаше зошто свесна беше колкава грешка направила и колкава казна ќе претрпи. На крај ја фатив цела во трња заплеткана и ја оставив надвор во куќичка. И' сменив вода, и' ставив храна, но не ја галев, ладна бев кон неа. Па, сега да видам кој и' е поважен за да преживее: дечко и' или семејството. Од тогаш ме слуша како никогаш до сега, затоа овој период има да претрпува тешки казни за некоја грешка за да не ги имам сличните проблеми кога ќе созрее.

    (следен пат има да размислам и која раса ја земам, зошто многу полесно би ми било со булдог одколку со Ердел териер... Како и да е, привилегија е да чувам примерок од расава зошто не само што е Кловн од кучешките раси, туку и нежно, мило, сочувствително суштество) :hug:
     
  6. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    @Papillon.Papi мојава пак е многу чудна кога и е периодот за парење. Повлечена е, несака да излезе од куќичка, цело време спие, не сака ни да оди да се шета, малку ќе се порадува и толку и не дава никој да ја душне. Ни мажјак ни женка, дури и ржеше и на нејзината најдобра другарка (комшиката хаска :lol:).
    Затоа рака во оган ставам дека никогаш нема да избега за да се пари. (fingers)
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Кај нас проблемот е што не и' е ни период за парење, а дозволува да ја (извинете за изразов) клецаат(mooning)... Ороспија, не знам што може да биде друго... :swear:

    П.С. Уште нема ни добиено... Ко повеќето од младинава е.:tmi:
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    машко ,што и да е :)
     
  9. Sweet777

    Sweet777 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Куче..повеќе сакам машко :)
     
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Мене ми е сеедно.
     
  11. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    машко...
    иако мислам дека женките се подомаќинки и попаметни...:)
     
  12. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ne mi ni teknalo a i sto ima vrska toa,jas koga ja najdov nikoj pa ne me potseti da ja vidam sto e :D se salam,neka e zivo i zdravo ne bi mi bilo bitno sto e
     
  13. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски