1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Макарони

Дискусија во 'Рецепти' започната од 2468, 5 октомври 2010.

 1. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  феминки јас баш и не јадам макарони (повеќе сакам шпагети :angel: ) и затоа и баш не знам некој едноставен рецепт за нив :$
  ајде кажете ми како да ги зготвам (освен варени) :angel:
  нешто потпечени да се.... :$
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Сакам да прашам...?

  пола литро млеко, јајца, надробено сирење. шунка... подвари ги макароните, ама не да ги свариш, онака да омекнат малце... млекото измати го со 2те јајцаи додади го сирењето надробено, и на крај шунката сецкана на коцкички мали и измати уште еднаш, (со лажичка )(можеш и без шунка ама мене вака ми е поубаво) стави ги макароните во тепсија додади ја смесава со млекото.... и печи на 150 степени :D додека не поцрвене...
   
  На Osamena devojka, okcenzi, GIRL BEAUTYFUL и 2 други им се допаѓа ова.
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Сакам да прашам...?

  за цело пакетче треба 4 јајца сега ја прашав мајка ми :)
   
 4. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Сакам да прашам...?

  Jас вака ги правам:ги варам,па се цедат.потоа пржам кормид и малку лукче,додавам мелено месо,магдонос,кечап,сенф се испржува убаво и земам една тепсија и ставам еден ред шпагети па малку месо и кашкавал,и се така со редој и последниот ред ставам најмногу кашкавал :) (потсека на лазања,ама убаво е)се надевам ти се свига ова :)
   
  На 2468 и ludoto19 им се допаѓа ова.
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Сакам да прашам...?

  Ако си по лути сосови еве и под мене лесен рецепт
  Макароните ќе си ги свариш.Во тавче ќе пропржиш сецкан домат,па ќе додадеш сецкано лути пиперче по волја колку сакаш,па сецкано лукче и после ќе додадеш томатен сос,кечап и ќе зачиниш со сол,бибер и на крај босилек.После ќе го истуриш врз макароните...И бон апетит! :)
   
  На 2468 и mims-89 им се допаѓа ова.
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Еве нешто вкусно што најдов:

  Потребни состојки
  * 250 г варени макарони
  * 50 г рендана моцарела
  * 200 г рендано сирење за пица
  * 200 г колбаси

  За сос:
  * 200 г шунка
  * 150 г домати
  *200 г зелени пиперки
  * 2 лажици маслиново масло
  * сос за пица
  * сол
  * оригано

  За премачкување:
  * 200 мл павлака
  * 2 лажици рендано сирење пармезан
  Начин на подготовка
  За сос: шунката, доматите и пиперките исечете ги на мали коцки.
  На маслиново масло кратко пропржете ги колбасите а потоа додадете пиперки и домати а потоа додадете го пица сосот и ориганото.

  Во подмачкана тава истурете ред макарони а потоа ред сос и моцарела сирење. Повторете ја постепката со остатокот.
  Во завршниот ред ставете сирење а на горниот слој измешајте павлака и сирење и истурете врз макароните.
  Печете 20 минути загреана рерна на 200 степени додека пармезанот добие златно-кафеава боја.

  Не сум направила, но во иднина сигурно ќе пробам :)
   
 7. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Еве од мене уште еден рецепт за макарони со мелено месо потпечени
  Потребни состојки се мелено месо,кромид,пиперка блага,домат,кечап или сос и зачин.
  Макароните нормално ќе се сварат...Во тавче ќе се пропржи кромидот со пиперката исецкана и доматот.После се додава сос(по желба колку сакаш) се зачинува и во тава за печење се ставаат макароните се истура врз нив месото...ќе се промеша се и се пече во рерна.
   
 8. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68
  Еве и од мене еден многу едноставен рецепт.
  Се ставаат макароните во тавче и се сипува газирана вода.Во тањир се матат јајца(3-4 во зависност од количината на макарони)и се мешаат со изрендано сирење.Тоа се додава во тавчето и се заедно се меша и се посолува.Додека се печат се меша неколку пати.По желба може да се додаде и шунка на пример,а може пред крај и да се изренда кашкавал ;)
   
  На T.i.n.a08 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  ^^^^

  А зошто се става газирана вода? Каква функција има таа?
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.999
  Допаѓања:
  198.800
  Пол:
  Женски
  Па веројатно за да се сварат макароните. Според рецептов, изгледа не се варат претходно, туку директно се ставаат во тавчето.

  А јас си правам гратинирани макарони, омилени ми се: правам смеса од сирење или изварка, јајца и јогурт, и со неа ги мешам варените макарони, ги истурам во подмачкано длабоко тавче и она што останало од смесата го истурам одозгора. Ова е основната смеса, инаку може во неа да додадеш се што сакаш по желба - спанаќ, шунка, печурки, месо...
   
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Макарони со брокула

  Макароните се варат, цедат и ставаат во посебен поголем сад. Потоа во посебна вода се става брокулата да преврие на максимум минутка - две, и веднаш се вади и сецка на помали парчиња. Макароните се мешаат со брокулата, сецкана шунка, сецкани шампињони, слатка павлака, рендан кашкавал и пармезан + се зачинува по желба (со црн бибер, вегета, босилок, малку буковец). Целата смеса убаво се замешува па се става се во тавче и во рерна на 180 степени на едно 15 - 20 минути. Пред самиот крај, т.е. 5 минути пред да ги извадите макароните, одозгора се додава рендан кашкавал, се враќа тавчето во рерна, и откако ќе видите дека е стопен кашкавалот, ќе знаете дека јадењето е веќе готово ;)
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68
  Токму така ,за да се сварат зашто претходно не се варени :)
   
 13. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276

  Ана, те разбирам, ама поентата ми беше зошто не обична, зошто баш газирана?

  А инаку и јас ги правам како твоите, основа сирење-југорт-изварка, во зависност што имам+ што ми се наоѓа во моментот во фриждер :) било шунка, печурки, јајце ;)
   
 14. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Леле темата е супер обожавам макарони ај дај ако некој знае рецепти за сосови или нешто слично за варени макарони :*
   
 15. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68

  Ана, те разбирам, ама поентата ми беше зошто не обична, зошто баш газирана?[/quote]
  Па демек од газирана вода поубаво ќе се свареле.Јас кога го зедов рецептот така ми кажаа и така ги правам :^)
   
 16. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Истураш половин кесе макарони и ги вариш а потоа ги цедиш,во друг сад истураш едно канче кисело млеко и 3јаца ги кршиш и ги мешаш со киселото млеко.Макароните во загреана рерна и зејтин во тавата ги потпечуваш околу десет минути ги истураш киселото млеко и јајцата иоставаш да се печат од време на време ги погледнуваш и ке знаеш кога се готови за да не ти се залепат печиги околу 20минути.
   
 17. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Е јас ги обожавам варени ама направени по мој вкус.

  1.Кога ќе се исцедат убаво, во тенџерето ставам малку маргарин да се растопи. Потоа ги враќам макароните во тенџерето и мешам убаво, за да се измастат сите.
  Земам околу 2 големи лажици павлака и ги ставам во тенџерето и меѓшам многу, за дас е стопи тоа убаво. Од горе ставам пармезан или рендан кашкавал и колку за вкус поросувам со оригано.
  Можам да се удавам во ова. :lol:  2.Исто така, ги обожавам со презле. Значи макароните ги варам и ги цедам.
  Во мало тенџерче или од оние росфрај чинии растопувам маргарин, да речеме 100 гр. Додавам презле (лебни трошки) и ги пржам во растопениот маргарин (а може и путер), додека да добие убава кафена боја.
  Така, го додавам во макароните и мешаааам многу. Вака се јадат со рендано сирење. По елба може и кечап :)
   
  На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 18. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158

  Макарони и брокули ми се омилена комбинација, баш ке го пробам твојов рецепт. :)

  Јас ги варам макароните, а во тенџера настрана ставам хопла, сол , црн пипер, ситно сецкана салама и обарена брокула, и мешам додека се згусне. Потоа сосот го ставам врз макароните... и прекраснотии. Ама да напоменам дека неможе да се јаде многу количински :)
   
 19. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Маја, пробај го, немаш што да расипеш а верувај дека е вкусно, а сепак толку едноставно.
  Доколку немаш шунка ниту шампињони сосема е доволна брокулата и секако кашкавалот ;)
  Инаку да и така може. Абе после нека ме праша некој зошто обожавам тестенини?! Милион начини како да ги подготвиш и импровизираш.

  Па да не известиш како ти се допаднало јадењево, ама верувам ќе ти се допадне штом си љубител на брокулата :)
   
 20. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  да ви кажам како ги подготвувам јас макароните.... земам една глава кромид ја запржувам малку додавам еден изрендан морков и тој малку го попржувам и го додавам меленото месо го испржувам убаво и откако ќе го испржам додавам брашно една неполна лажица потоа малку сенф и на крајот црвен пипер а сето тоа е направено по вкус со сол вагета црн пипер кој што си сака и после сето тоа го замешувам со макароните и ја додавам претходно зовриената водаи ги ставам во фурна а на сличен начин ги приготвувам и за јадење без леб како шпагетите.... ставам вода да зоврие откако ќе зоврие ја зачинувам со вегета сол и ги додавам макароните д асе варат во мегувреме запржувам мелемо месо и на него му додавам сол и вагета и откако ке се испржи му ставам пола шише од тие пивските домашен сос малку кечап и две лажици ајвар и откако сето тоа ќе се припреми и макароните ќе се сварат и ќе ги исцедам заедно разбркувам се и јади после премногу се вкусни